Jump to content



HOW TO: SSD Performance Tips


Recommended Posts

είμαι σε ide και το δείχνει το τριμ. παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αν είμαι σε ide ή σε ahsi? αν είναι να ξανακάνω format.

δν χρειαζεται να κανεις φορματ για να αλλαξεις το mode.απλα αλλαζεις μια τιμη στη registry και μετα βαζεις απο το bios σου ahci και ολα μια χαρα.αμα δεις πιο πισω στο thread καποιο παλικαρι γραφει αναλυτικα πια τιμη πρεπει να αλλαξεις και πως να το κανεις ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας .Παραγγειλα και εγω εναν Intel SSD 80Gb MLC αφου το ψαχνω αρκετο καιρο το θεμα , αλλα μαλλον καπου κολλησα ( να σκεφτειτε οτι ακομα δεν τον εχω παραλαβει:hehe:) και θελω τα φωτα σας.

Το συστημα αποτελειται απο Gigabyte GA-P55A-UD3 mobo ,VGA Gigabyte 5850,2x2Gb G-skill 1333 1,5V,Toughpower 700W,Intel i5-750 και WD Sata2 320Gb 16Mb , οπου εχω περασει τα Win7 ultimate 32bit.

Διαβασα λοιπον οτιδηποτε βρηκα να ειχε σχεση με τους SSD και ειπα να δω τι παιζει με το Ahci.

Αλαξα τιμη στο μητρωο για το Msahci απο 3 σε 0 και στο Βιος απο IDE σε Ahci.F10, Y ,Enter ...ισα που προλαβα να δω κατι που φορτωσε , drivers ? και ..... ακομα θα περιμενα,

Missing OS !!?? . Για να μπουταρει παλι επρεπε να μπει στο Βιος ΙDE και Load Fail Safe Defaults.Γιατι να θελει Load safe αφου ετσι κι'αλλιως αναιρεσα τις αλλαγες ??

Επισης σε ξενο φορουμ προτειναν να αλλαχθουν στο μητρωο και τα pciide σε 0 (ηταν 0) και iaStorV απο 3 σε 0.

Και παλι τα ιδια.Εχω κανει Image τον σκληρο αλλα ετσι οπως το κοβω δεν γλυτωνω το φορματ.

Το user's manual της μητρικης λεει για την εγγραφη των drivers σε floppy disk πριν την εγκατασταση του λειτουργικου (τοτε δεν σκεφτομουν για Raid & ahci που να ηξερα οτι δεν θα μπορω μετα) για XP & Vista.

Στα Win7 νομιζα πως δεν χρειαζεται αλλα τωρα αμφιβαλλω .

1)εχετε καποια ιδεα να αποφυγω το φορματ , εκτος του να αλλαζω καθε φορα το Βιος οταν θελω τον WD?

2)Ειναι σημαντικο το Ahci για τις επιδοσεις του SSD ?

Έγινε επεξεργασία από dimitris84
Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο η σύνταξή σου είναι :man_in_love:ας απαντήσω από ότι κατάλαβα:

1)Όταν βάζεις AHCI πρέπει να έχεις και το jumber του σκληρού σε standalone mode,γιατί μάλλον τωρα είναι σε ide

2)Οι επιδόσεις σε IDE vs AHCI δεν είναι ιδιαίτερα ωρατές με το μάτι, οπότε αν δυσκολεύεσαι άστο IDE

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο η σύνταξή σου είναι :man_in_love:ας απαντήσω από ότι κατάλαβα:

1)Όταν βάζεις AHCI πρέπει να έχεις και το jumber του σκληρού σε standalone mode,γιατί μάλλον τωρα είναι σε ide

Με το συμπαθειο κιολας αλλα, τιιιι???????

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους σκληρούς άλλη θέση θέλει το jumber για master/slave σε ide και

άλλη θέση όταν παίζει σε sata mode = standalone (δεν μπορείς στο ίδιο κανάλι/καλώδιο να βάλεις 2 sata hdd).

Μπορεί να πρέπει και να βγει εντελώς το jumber.

Δηλαδή για παράδειγμα 4 θέσεις που θυμάμαι:

1)IDE Master

2)IDE Slave

3)Standalone

4)Cable select

Edit: θέση εννοούσα όπως λέει η Dolly

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα εγραψα εχετε απολυτο δικιο οσοι παραπονεθηκατε.

Κατ'αρχη ευχαριστω για τις συμβουλες ,αλλα νομιζω Spyrus πως οι sata δεν εχουν jumpers , αλλωστε δεν υπαρχουν masters & slaves (αν θυμαμαι καλα , ο δικος μου δεν εχει jumper πανω).

Να πω επισης πως ο SSD ειναι στα χερια μου και σκοπευω να τον βαλω μονο του σε λιγο , αφου βεβαια κανονισω πρωτα το AHCI στο BIOS.

Δεν εχω αλλη υπομονη οποτε ας βαλω τον SSD και το λυνουμε το προβλημα σε πιο χαλαρους ρυθμους .

Ευχαριστω και παλι για την διαθεση θα σας ζαλισω αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εικάζω πως λέει.

"Το Jumper του σκληρού σε stand alone mode, γιατί τώρα θα το έχει σε idle mode".

Eικάζω ακόμα πως mode, εννωεί "θέση"?>

Εικαζω πως δεν ξερουμε τι λεμε?

Απο ποτε οι δισκοι SATA εχουν jumper για το αν θα μπουν master/slave ή stand alone.

Ενας δισκος--> ενα καναλι SATA.

Jumper σε SATA δισκους βρισκεις μονο για το SATAI/II mode. Και παλι δεν υπαρχει jumper.

Πρεπει να βαλεις εσυ, γιατι καπου, καπως, καποτε, μερικες μητρικες δεν μπορουσαν να δουλεψουν στο auto.

Δεν περιγραφω αλλο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------

CrystalDiskMark 2.2 © 2007-2008 hiyohiyo

Crystal Dew World : http://crystalmark.info/

--------------------------------------------------

Sequential Read : 265.043 MB/s

Sequential Write : 73.991 MB/s

Random Read 512KB : 205.637 MB/s

Random Write 512KB : 88.907 MB/s

Random Read 4KB : 23.542 MB/s

Random Write 4KB : 72.806 MB/s

Test Size : 100 MB

Date : 2010/07/01 7:40:03

Αυτες ειναι οι μετρησεις του νεου μου SSD.Ειναι πολυ αισθητη η διαφορα ταχυτητας απο τον WD και γουσταρω που δεν κολλαει καθολου οτι κι'αν ανοιξω.

Link to comment
Share on other sites

Εικαζω πως δεν ξερουμε τι λεμε?

Απο ποτε οι δισκοι SATA εχουν jumper για το αν θα μπουν master/slave ή stand alone.

Ενας δισκος--> ενα καναλι SATA.

Jumper σε SATA δισκους βρισκεις μονο για το SATAI/II mode. Και παλι δεν υπαρχει jumper.

Πρεπει να βαλεις εσυ, γιατι καπου, καπως, καποτε, μερικες μητρικες δεν μπορουσαν να δουλεψουν στο auto.

Δεν περιγραφω αλλο....

"Είκαζε" ότι θες, εγω μια μετάφραση πήγα να κάνω, δεν είπα πως υπογράφω τα λεγόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Απο κατω οι μετρησεις με τα τελευταια firmware και Intel SSD Toolbox.

--------------------------------------------------

CrystalDiskMark 2.2 © 2007-2008 hiyohiyo

Crystal Dew World : http://crystalmark.info/

--------------------------------------------------

Sequential Read : 265.967 MB/s

Sequential Write : 88.425 MB/s

Random Read 512KB : 205.126 MB/s

Random Write 512KB : 88.058 MB/s

Random Read 4KB : 23.655 MB/s

Random Write 4KB : 72.406 MB/s

Test Size : 100 MB

Date : 2010/07/01 15:00:28

Link to comment
Share on other sites

Ολα ΟΚ.Αναγνωρισε τον WD3200AAKS και ενα παλιο 40αρι IDE με XP SP3 σε AHCI.Στον SSD εβαλα Win7 x64.

Αλλο μηχανημα με τον SSD παντως.

Ειχα ομως ενα προβλημα κατα την εγκατασταση των WIN7 x64 στον SSD το οποιο αναφερεται και απο αλλους στο νετ , χωρις ομως προτεινουν καποια λυση.

Κατα την εγκατασταση φθανουμε στο σημειο που βρισκει τους δισκους (ειχα μονο τον SSD επανω) .Εκει οτι και να παταγα (πχ διαμορφωση) μου εβγαζε μνμ λαθους και ζηταγε driver's cd .Εβαλα του mobo , Intel drivers cd αλλα το προβλημα παρεμενε.

Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο ειδα οτι πατωντας καποιο F (δεν θυμαμαι ποιο) υπαρχει ενα μενου εγκαταστασης για προχωρημενους οπου αναμεσα στις επιλογες ειναι μια που λεει να επιτρεπεται η εγκατασταση λογισμικου χωρις υπογραφη και με το που εφθασε η εγκατασταση παλι εκει που εμφανιζεται ο δισκος απλα πατησα "επομενο".Αυτο ηταν , τα Win7 εκαναν τα υπολοιπα.

Αν λοιπον συναντησετε το θεμα κοιταξτε και αυτη την περιπτωση η εχετε την υπ'οψη για καποιον με παρομοιο προβλημα.

Έγινε επεξεργασία από dimitris84
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να κάνετε align τον SSD σας δοκιμάστε το Paragon Alignment Tool.

partaligntoolbanner.jpg

Με το που το ανοίξετε δείχνει τους σκληρούς σας και σας λέει αν είναι aligned.

ParagonAligmentTool2_0-Main.jpg

Why Paragon Alignment Tool

The only tool that alligns partitions in a single operation

  1. Guarantees safety for the on-disk system and data
  2. Boosts performance of disk subsystems up to 3 times
  3. Significantly increases endurance of SSD drives
  4. Alligns partitions inside virtual containers and the host
  5. Alligns partitions on ultra high-capacity 4K hard disks
  6. All our flagship products include this utility by default

Αν δεν είναι έχει επιλογή και κάνει align τον σκληρό μόνο του.

Επιλέγετε να γίνει align και μετά κάνει επανεκκίνηση.

Πριν μπει στα windows ξεκινάει την διαδικασία του alignment.

Παίρνει κάμποση ώρα να γίνει , εμένα μου έκανε μισή ώρα σε SSD 128gb με used 22gb.

Αν θέλετε κάντε ένα backup πρώτα (εγώ δεν έκανα).

Εμένα ο σκληρός ΔΕΝ ήταν aligned , τον έκανε μια χαρά και είδα και διαφορά στα benchmarks μετά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.