Jump to content



Martial Arts Thread.


Jerry007

Recommended Posts

Ναι. Καλά το θυμάμαι.

Αν είναι να γίνεις σαν αυτόν εδώ

YouTube - Bad Day of Leung Ting Wing Tsun

Άλλαξε lineage :p :P

αυτός ήταν και ο λόγος που έφυγε, + πως έχουν ένα μεγάλο κώλυμα στο πως δεν αφήνουν τους ταλαντούχους να εξελίξουν και να διορθώσουν τους δασκάλους τους.

προσωπικά όταν είδα το πόση δουλειά έχει ρίξει ο Sifu μου στο να διορθώσει αυτά που του μάθανε e.t.c. έπαθα πλακα.

btw είχε γίνει μεγάλος τσακωμός στην σχολη όταν αμφισβήτησε ανοιχτά την τεχνική του δασκαλου του (πιθανόν αυτός ήταν τελικά ο λόγος που την έκανε)

πάντως αυτό που του την έσπαγε και στην σχολη του και σε όλα τα αλλα είδη ΝΤ WT e.t.c. ήταν οι "φαρφαρες" και οι καλλωπισμοί που χώνουν για να το κάνουν πιο όμορφο...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Y4_BMJlukBI]YouTube - SIFU TASSOS - 1988[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply
αυτός ήταν και ο λόγος που έφυγε, + πως έχουν ένα μεγάλο κώλυμα στο πως δεν αφήνουν τους ταλαντούχους να εξελίξουν και να διορθώσουν τους δασκάλους τους.

προσωπικά όταν είδα το πόση δουλειά έχει ρίξει ο Sifu μου στο να διορθώσει αυτά που του μάθανε e.t.c. έπαθα πλακα.

btw είχε γίνει μεγάλος τσακωμός στην σχολη όταν αμφισβήτησε ανοιχτά την τεχνική του δασκαλου του (πιθανόν αυτός ήταν τελικά ο λόγος που την έκανε)

YouTube - SIFU TASSOS - 1988

Όταν λες "έφυγε"? Σε ποιον αναφέρεσαι?

Ο Sifu σου ποιος είναι?

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω video από τον Philip Bayer με lineage Wong Shun Leung

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=rZ9aNHr92LE&feature=related]YouTube - Philipp Bayer[/ame]

Από όσο ξέρω, το έχει κρατήσει original/traditional από τον θρύλο WSL

Link to comment
Share on other sites

εγώ όσο το έχω ψάξει, το lineage τελικά δεν παίζει τόσο ρολο, το όλο θέμα είναι το ποσο το γουστάρει αυτός που το κάνει και ποσο του κόβει να καταλάβει το τι κάνει.

εμενα ο δάσκαλος μου που είναι πολύ κατώτερος του Sifu, μπροστά μας έχουν έρθει τουλάχιστον 7 άτομα από άλλες σχολες για να δοκιμάσουν το DVT και μια σφαλιάρα να τρώει ο δάσκαλος μου δεν είδα

και το traditional στο VT είναι κάτι τελείως λάθος, ο ίδιος IP man είχε πει πως η δύναμη του VT είναι στο πως προσαρμόζεται και εξελίσσεται

Link to comment
Share on other sites

εγώ όσο το έχω ψάξει, το lineage τελικά δεν παίζει τόσο ρολο, το όλο θέμα είναι το ποσο το γουστάρει αυτός που το κάνει και ποσο του κόβει να καταλάβει το τι κάνει.

εμενα ο δάσκαλος μου που είναι πολύ κατώτερος του Sifu, μπροστά μας έχουν έρθει τουλάχιστον 7 άτομα από άλλες σχολες για να δοκιμάσουν το DVT και μια σφαλιάρα να τρώει ο δάσκαλος μου δεν είδα

και το traditional στο VT είναι κάτι τελείως λάθος, ο ίδιος IP man είχε πει πως η δύναμη του VT είναι στο πως προσαρμόζεται και εξελίσσεται

Δεν ανέφερα την άποψή μου για το αν είναι καλύτερο το traditional. Είπα απλά πως το έχει κρατήσει ως έχειν.

Το αν ο δάσκαλός σου δεν έχει φάει μια σφαλιάρα, είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα με τα video που δείχνουν στο internet όπου ο ένας είναι "δάσκαλος" ενώ ο άλλος δεν ξέρει ούτε να αμυνθεί.

Δεν λέω ότι ο sifu σου δεν έχει ικανότητες, φαντάζομαι το αντίθετο μάλιστα.

Θέλω όμως να καταλήξω στο γεγονός ότι σε μια "advanced" - "προχωρημένη" μάχη μεταξύ δύο γνώστων του WT, λογικά θα νικήσει εκείνος με καλύτερη "βάση" (κατά συνέπεια, lineage system).

Φυσικά το τελευταίο είναι ουτοπικό μιας και δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες δύο "masters/gm's" να συγκρουστούν μεταξύ τους. Πρακτικά, πολύ μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο ίδιος ο μαθητής πόσο θα ασχοληθεί παρά το σύστημα/άθλημα/τέχνη. Εκείνο είναι απλά να του δώσει ένα boost εφ'όσον διδαχθεί σωστά και με δομή.

Στο video του Philip Bayer βλέπουμε τα εξής: Ταχύτητα και δομή.

Αν κάποιος κάτσει να παρατηρήσει, θα δει πολλά χτυπήματα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Επίσης, σε οποιαδήποτε διάρκεια 1-2 δευτερολέπτων, μπορεί να διακρίνει ότι αν αυτά ήταν αληθινά, τότε η μάχη θα είχε απλά τελειώσει.

Να σημειώσω ότι δεν συγκρίνω DVT με Philip Bayer.

Οι προηγούμενες δημοσιεύσεις, καλώς ή κακώς, κατέληγαν σε γενικευμένες διαμάχες του στυλ "ένα και δυνατό vs πολλά γρήγορα και αδύναμα" (ή αντίστοιχα boxing vs wing chun πιο "χονδρικά").

Το λάθος στο όλο concept είναι ότι το WT είναι κινέζικο box στην ουσία. Μία πολύ κύρια διαφορά είναι ότι δεν βασίζεται τόσο στη μυική δύναμη αλλά στους τένοντες. Υπάρχουν πολλά video από διάφορα WT/VT/DVT/whatever-name styles/lineages που το μόνο που κάνουν είναι να βαράνε πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα να έχει επικρατήσει η υπόληψη ότι η συγκεκριμένη τέχνη είναι "πολλά γρήγορα και όχι τόσο δυνατά χτυπήματα".

Το traditional wing chun (ή ving tsun όπως θέλετε πείτε το) μας δείχνει ότι η υπόληψη είναι λανθασμένη.

Πόσο δυνατά είναι αυτά τα χτυπήματα? Κατεμέ, όσο δυνατά χρειάζονται για να προκαλέσουν ζημιά και μάλιστα εσωτερική.

Εν κατακλείδι, το video είναι μια εικόνα του τι μπορεί να κάνει το "πραγματικό" WC/VT. Με τον όρο πραγματικό αναφέρομαι στο σωστά δομημένο σύστημα (δεν μιλάω καν για lineage) και όχι στις εμποριοποιημένες "πατάτες" που μπορεί να δούμε στο ιντερνετ. Εννοείται ότι το ίδιο ισχύει και σε άλλες πολεμικές τέχνες. Με άλλα λόγια, υπάρχουν καλές και κακές σχολές. :)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά με μπουνια τις μισής ίντσας που έχω φάει (που είναι καθαρά μπουνια επίδειξης θεωρητικά χωρίς καμια δύναμη) έχω διπλωθεί στα 30 και ένιωσα την γεύση από το συκώτι μου.

αλλα έτσι είναι άμα όλη σου την ζωή την έχεις φάει για να μάθεις αυτό.

με τα λίγα το μονο που είμαι σίγουρος είναι πως στα VΤ. DVT. WT e.t.c. το μπουκέτο μπορεί να μην είναι το δυνατότερο που μπορεί να δώσει ένας άνθρωπος αλλα είναι πολύ δυνατό και το χειρότερο είναι πως δεν είναι ποτε ένα

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά με μπουνια τις μισής ίντσας που έχω φάει (που είναι καθαρά μπουνια επίδειξης θεωρητικά χωρίς καμια δύναμη)

Εχμ... Όχι ακριβώς. Αν βάλεις αγκώνα και καρπό τότε αποκτάει πολύ δύναμη. ;)

Στην επίδειξη εννοείται πως δεν θα το κάνουν αυτό (στο βαθμό που "πρέπει") για να μην τραυματίσουν μαθητές.

Αν γεύτηκες το συκώτι σου, τότε κακώς στην έκαναν χωρίς προστατευτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... Όχι ακριβώς. Αν βάλεις αγκώνα και καρπό τότε αποκτάει πολύ δύναμη. ;)

Στην επίδειξη εννοείται πως δεν θα το κάνουν αυτό (στο βαθμό που "πρέπει") για να μην τραυματίσουν μαθητές.

Αν γεύτηκες το συκώτι σου, τότε κακώς στην έκαναν χωρίς προστατευτικά.

αυτά παθαίνεις όταν κανεις παραπάνω ερωτήσεις από αυτές που πρέπει βασικά. και επειδή το είχα πολύ απορία στο άμα είναι real αυτές οι μπουνιές της μισής ίντσας και ήμουν πολύ σίγουρος πως είναι fake...

...μου δείξαν πολύ απλά πως χωρίς να βάλει ο sifu full δύναμη (φορούσα και θώρακα), πονάει.. (άμα έβαζε full δύναμη θα με πετούσε στην άλλη άκρη της σχολης και θα ξέμπλεκα το στομάχι μου από την σπονδυλική μου στήλη)

Link to comment
Share on other sites

αυτά παθαίνεις όταν κανεις παραπάνω ερωτήσεις από αυτές που πρέπει βασικά. και επειδή το είχα πολύ απορία στο άμα είναι real αυτές οι μπουνιές της μισής ίντσας και ήμουν πολύ σίγουρος πως είναι fake...

...μου δείξαν πολύ απλά πως χωρίς να βάλει ο sifu full δύναμη (φορούσα και θώρακα), πονάει.. (άμα έβαζε full δύναμη θα με πετούσε στην άλλη άκρη της σχολης και θα ξέμπλεκα το στομάχι μου από την σπονδυλική μου στήλη)

Ε, ναι!

Το VT είναι πολύ close-combat. Η απόσταση μάχης είναι όσο είναι η απόσταση του χεριού μέχρι τον αγκώνα.

Τα one-inch punches μπορούν να εφαρμοστούν και φυσικά είναι θανατηφόρα γιατί η ζημιά είναι internal.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ασχοληθεί κανείς με Shaolin Kungfu ? Ψαχνω σχολη προς Γλυφάδα/Βουλα να συνεχισω.

...και εχει δοκιμασει κανεις ΤaiChi Chuan (η καποιο αλλο ?)

βασικά αμφιβάλλω άμα βρείς πουθενά κάτι που να έχει καμια σχέση με shaolin kung fu.

ΤaiChi? why?

Link to comment
Share on other sites

Το tai chi μην το υποτιμάς. Είναι μια αξιόλογη τέχνη (δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ μάθημα, αλλά έχω ακούσει, διαβάσει για αυτήν και ένας φίλος μου ασκείτε για 2 χρόνια) είναι όμως εσωτερική πολεμική τέχνη. Δεν αναπτύσσεται τόσο η μυική δύναμη όσο η εσωτερική ροή του qi (chi) (το οποίο συχνά "αποθηκεύεται" στο dantian κάτω από τον αφαλό)

Δείτε ένα αξιόλογο βιντεάκι tai qi quan - btw και τα υπόλοιπα related videos είναι κι αυτά αξιόλογα!

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=ubKpMGaibi0&feature=related[/ame]

Εdit: Άλλαξα το βιντεάκι με ένα αλλο καλύτερο για την προκειμένη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα μου είναι να γεμίσω το πρόγραμμα μου με TaiChi (υπάρχει στην Γλυφάδα τουλάχιστον) και να ξαναξεκινήσω το kungfu.

Όσο έμενα Πειραιά, πήγαινα στην σχολή του Βλάχου (τότε Πασαλιμάνι, τωρα δεν ξερώ...) Ειχα ανεβει μεχρι την καφέ, αλλα λόγω μαθηματων και παχυσαρκίας το εκοψα ! :(

Link to comment
Share on other sites

Το tai chi μην το υποτιμάς. Είναι μια αξιόλογη τέχνη (δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ μάθημα, αλλά έχω ακούσει, διαβάσει για αυτήν και ένας φίλος μου ασκείτε για 2 χρόνια) είναι όμως εσωτερική πολεμική τέχνη. Δεν αναπτύσσεται τόσο η μυική δύναμη όσο η εσωτερική ροή του qi (chi) (το οποίο συχνά "αποθηκεύεται" στο dantian κάτω από τον αφαλό)

Δείτε ένα αξιόλογο βιντεάκι tai qi quan - btw και τα υπόλοιπα related videos είναι κι αυτά αξιόλογα!

YouTube -

Εdit: Άλλαξα το βιντεάκι με ένα αλλο καλύτερο για την προκειμένη περίπτωση

ειδικά το τέχη, είναι η κινεζικη εκδοχή για τις "πιλατες" άμα είσαι παππούς βοηθάει στην αρθρίτιδα (όπως και πολλά αλλα πράγματα)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LnNLjadk3xc]YouTube - Bruce Lee Speaks About Taiji[/ame]

δεν ξέρω κατά ποσο το chi κάνει δουλειά, πάντως όταν ο Sifu Παναγιωτόπουλος πήγε στην κίνα, δεν χρειάστηκε πολύς κόπος για να νικήσει shaolin για πλακα κι όλας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.