Jump to content



Martial Arts Thread.


Jerry007

Recommended Posts

Πλακα κανεις!!Ειναι 10 λεπτα απ'το σπιτι μου!Θα περασω λοιπον την πομενη βδομαδα να παρακολουθησω και θα ψηθω.Ευχαριστω πολυ!!

Κοιτα τι εχουμε διπλα στο σπιτι μας...:slap:

ΕDIT: Θα ζησω η προβλεπεται να τις φαω οπως στο μποξ? :D

Μ'αρεσει πολυ σαν τεχνικη και πως ακινητοποιουν τον αλλον με 2 κινησεις και μαλιστα φαινονται αληθινες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Kallileo πλάκα με κάνεις? αυτά που γράφουμε τα διάβασες καθόλου? Ποιες φωτιές και δράκους μου λές? Ξύλο αν έχω φάει? Το videaki με τις direct γροθιές το είδες? Ξέρεις πόσα τέτοια έχω φάει? Γύρναγα κάθε μέρα σπίτι με κοκινισμένος με μελανιές παντού και μάλιστα μην έχω κάνει extensive sparring! Δλδ αν ήταν όπως στις σχολές kickbox, που με το καλημέρα σου σπάνε την μύτη, δεν υπήρχε περίπτωση να άντεχα τέτοιο ξυλίκι. Όσο για τον δρόμο και γενικώς εκτός γυμναστηρίου τις λιγοστές φορές που δεν μπόρεσα να αποφύγω κάποια κατάσταση πίστεψε με δεν ήμουν αυτός που έφαγε το ξύλο. Την ψυχραιμία που χρειάζεται για να χειριστείς τέτοιες καταστάσεις είναι το νο1 μάθημα στο Wing Chun. Τώρα αν εσύ αναφέρεσαι σε περιπτώσεις που επικτρατεί μπούγιο (π.χ. κανα γήπεδο ή πορεία ή δεν ξέρω τι) είναι καλό να τις αποφεύγεις γιατί ΟΤΙ τέχνη και να ξέρεις θα φας αλύπητο ξύλο.

P.S. Όσο για το videaki που παρέθεσες ισχύει ότι είπα για το προηγούμενο. Box vs Noobs. Βάλε απέναντι του κάποιον που να γνωρίζει τα στοιχειώδη από Wing Chun και να δούμε αν θα φτάσει το χέρι του ποτέ στο πρόσωπο ή αν φτάσει σε πόσα κομάτια θα είναι. Μη σου πω οτι μου φαίνεται και λίγο στημένη η όλη φάση (τυχαία βρέθηκε η κάμερα εκεί ε?).

Link to comment
Share on other sites

Jerry μη μασάς...και μην σταματήσεις με τίποτα. Μετά από μία μέρα στο γραφείο δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να κάνεις μία προπόνηση και να παίξεις λίγο ξύλο...εγώ πάω στο gym και ξεκουράζομαι. Φεύγοντας το μυαλό μου είναι ξεκούραστο και κοιμάμαι σαν πουλάκι. Κάνω 4-6 φορές την βδομάδα...

Το ότι σε έβαλε κατευθείαν μέσα στις ασκήσεις ο δάσκαλος είναι πιθανόν γιατί πολλοί βαριούνται τον πρώτο μήνα που είναι πιό πολύ για να μπεις στο άθλημα και σου φαίνεται να κάνεις άσχετα πράγματα και τα παρατάνε. Οπότε σε βάζει να δεις πως είναι το θέμα...Το πιό δύσκολο για έναν αρχάριο στο Kick και Muay Tai είναι να συνηθήσεις τα low kick πάντως...

Κάνοντας 10 χρόνια πυγμαχία, kick και τώρα Παγκάτιο δεν έχω πάθει ποτέ σοβαρό τραυματισμό συμμετέχοντας και σε ότι αγώνες υπάρχουν...Εκτός από μία σπασμένη μύτη.

Για να μην πάθεις όμως πρέπει πρώτο και σημαντικότερο να κάνεις πάντα καλό ζέσταμα και μην το βαριέσαι. Για μένα ο πιό εύκολος τρόπος να καταλάβεις κατά πόσο σοβαρή είναι μία σχολή/δάσκαλος είναι από το τι ζέσταμα κάνει. Όπως και να κάνεις μία σωστή ζωή όσον αφόρα την διατροφή, ύπνο και τυχόν καταχρήσεις. Βασικά όσο πιο γυμνασμένος είσαι τόσο πιο δύσκολα παθαίνεις τραυματισμούς...

Να αποφεύγεις να κάνεις ζευγάρι με ανθρώπους που δεν το μυαλό δεν παίρνει στροφές και αυτούς που θέλουν να αποδείξουν κάτι δέρνοντας τον συναθλητή τους. Όπως και αυτούς που μιλάνε πολύ. Στη σχολή οι ελαχιστότατοι τραυματισμοί που έχουμε προέρχονται όταν συνήθως όταν οι αθλητές χάνουν την αυτοσυγκέντωση και άρχίζουν να μιλάνε και γελάνε. Εκεί έρχεται καμιά κλωτσιά ή πτώση και είσαι μία βδομάδα έξω.

Όλοι κάποια στιγμή ξεκινάνε από το μηδέν...Την πρώτη μέρα θα βγάλεις 10 λεπτά, σε μία βδομάδα 30' και σε έναν μήνα όλη την προπόνηση... Το κακό είναι να σκέφτεσαι ότι δεν παώ γιατί έχω κιλά και είμαι αγύμναστος. Αυτός όμως είναι ο λόγος που πρέπει να πας...

Έχουμε στο gym ένα παλήκάρι 53 χρονών που κάνει πιό πολλές κάψεις από 18χρονα και βγάζει κανονικά το 2ωρο πρόγραμμα με sparring. Έχει και 5 παιδιά...Ήρωας:p

Και ένα βίντεο από το gym μας:

Μέρα στο σχολείο για εμένα, 15 χρονών είμαι :hehe:

Πραγματικά όμως είναι τρομερή εκτόνωση, και εγώ πάω το τελευταίο εξάμηνο κάθε μέρα γυμναστήριο και μπορώ να πώ ότι έγινε μέρος της ρουτίνας μου. Βλέπω τους φίλους μου και χαλαρώνω εκεί :)

Από άποψη αντοχής δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα. Μια ώρα ξύλο την έβγαλα άνετα! Βέβαια πιστεύω θα δυσκολέψει με τον καιρό αλλά βλέπουμε τώρα.

Βλέπω πολλές πολεμικές τέχνες να έχουν αναφερθεί στο thread. Εγώ επέλεξα την συγκεκριμένη για τον λόγο ότι εδώ που μένω δεν έχουμε και τόσο μεγάλη ποικιλία. Δεν γουστάρω τόσο μια τέχνη με λαβές όσο ξερό ξύλο να πω την αλήθεια :hehe:

Πάμε να τις φάμε πάλι σήμερα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλο τα μαχητικά αθλήματα και άλλο οι πολεμικές τέχνες. Όλα έχουν τη χρησιμότητά τους, αναλόγως πάντα με το τι θέλεις να κάνεις και με το τι αφιερώνεις σε αυτά.

Αν θέλεις να μάθεις κάποια βασικά στο να χτυπάς και να δέχεσαι χτυπήματα ξεδίνοντας παράλληλα, ή να κάνεις κάποιου είδους πρωταθλητισμό, τα του στυλ kick boxing είναι ότι πρέπει... Κατα τα άλλα είναι περιορισμένα και έχουν κανονισμούς. Οι πολεμικές τέχνες είναι άλλου παπά ευαγγέλιο το οποίο σίγουρα δε διαβάζεις σε 6 μήνες. Υπάρχει λόγος που λέγονται πολεμικές τέχνες και υπάρχει λόγος που κάποιες έχουν ξεχωριστό αγωνιστικό μέρος ενώ κάποιες δεν έχουν καν.

Σε ότι αφορά το wing chun, επειδή τυχαίνει να έχω ασχοληθεί κι εγώ, τα πράματα είναι πάνω κάτω όπως τα λέει ο raven_g20. Ναι μεν χτυπάνε μια κούκλα, αλλά μια κούκλα που τυχαίνει να είναι από μασιφ ξύλο, χωρίς γάντια. Εκεί μαθαίνεις...όσο δυνατά τη χτυπάς τόσο θα σε χτυπήσει. Έχει sparring και σε μια τέχνη τόσο ευθεία και εφαρμόσιμη, όποιος δάσκαλος δεν περιλαμβάνει sparring στην προπόνηση του είναι άξιος της τύχης του και της τύχης των μαθητών του. Εννοείται βέβαια ότι άλλο ο δρόμος και άλλο η προπόνηση. Επίσης συμφωνώ σε αυτό που ειπώθηκε για την προθέρμανση. Συμβαίνει συνέχεια να έρχονται μαθητές στη σχολή που ήμουν, είτε από μαχητικά αθλήματα, είτε από άλλα συστήματα και να μην μπορούν να βγάλουν ούτε τη μισή προθέρμανση.

Γενικά όλα από τον ασκούμενο εξαρτώνται και το ιδανικό θα ήταν να μπορεί κάποιος να δοκιμάσει διαφορετικά συστήματα, να μιλήσει με τον εκάστοτε δάσκαλο και να βρει αυτό που του ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

...

Άλλο ένα παράδειγμα για το πως αντιδράει κάποιος που ξέρει να χτυπάει...

{media}hxxp://www.youtube.com/watch?v=PbbjjcXX7dM{/media}

Για λίγο εκτός topic, αλλά οι pickeys που αναφέρει στο video ο τύπος από το youtube, το πιο συνηθισμένο πράγμα που κάνουν είναι να τρώνε-δίνουνε άγριο ξύλο και γενικά να προξενούν φασαρίες, κλοπές, βιασμούς. Σε κάποιες κακόφημες περιοχές στην Σκωτία (εκεί που σπούδαζα και τους συνάντησα) δεν τους κοιτάς καν στα μάτια αν κυκλοφορείς μόνος (εκτός αν είσαι boxer). Το κακό είναι ότι υπάρχουν παντού (!!!), προχωράς με το κεφάλι κατεβασμένο ελπίζοντας να μην στουκάρεις πάνω σε μπελάδες.

Ένας συμφοιτητής συνάντησε κάποιους τυχαία στο δρόμο, του την πέσανε χωρίς λόγο και έφυγε άρον άρον Ελλάδα με ράμματα για να κάνει πλαστική :(

Η κακιά η ώρα.

Το κράτος προτιμάει να τους κρατάει μαζεμένους σε περιοχές συγκεκριμένες, προσφέρει ανέσεις για εύρεση κατοικίας (ένας θεός να τα κάνει αυτά σπίτια), κλπ και τους αφήνει να σφάζονται. Ελπίδα δεν υπάρχει...και το κακό ξεκινάει στις μικρές ηλικίες, ανύπαρκτη οικογένεια, σχολείο παρατημένο...

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που φαινεται στο βιντεο του Kallileo με τους τυπους που χτυπαν τη γυναικα του.Οκ λογικο το βρισκω,να τους επιτεθει,αλλα οχι και ετσι.Το βασικο πιστευω ειναι να ξερεις ποτε πρεπει να χρησιμοποιεις αυτα που ξερεις και για σημαντικο λογο.Αλλο πλακωνω στο ξυλο εναν που μου ρχεται με το μαχαιρι και αλλο επειδη τον βλεπω απο μακρια με ενα μαχαιρι και δεν γουσταρω τη φατσα του.

Γενικοτερα οι δασκαλοι των περισσοτερων πολεμικων τεχνων μπορουν να διδαξουν τους τροπους αυτοαμυνας-επιθεσης,αλλα δεν εχουν την ικανοτητα να διδαξουν πως και ποτε να τα κανεις ολα αυτα.

Αυτο το παρατηρω και σε πολλα παιδια που το παιζουν Γιαννηδες Ραμπο με 1 χρονο Μαι Ται και παει λεγοντας... :fie:

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το λεγα αναγκαια,αν ερθω εγω με μαχαιρι σε σενα που κανεις μποξ ποσα χρονια εισαι σιγουρος οτι δε θα καταφερεις να με σενιαρεις πριν καν προλαβω να σε απηλησω? :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι βλάκας το επιχειρήσω...όταν βλέπεις μαχαίρι το βάζεις στα πόδια εφόσον μπορείς θα στο πει οποιοσδήποτε κάνει αυτοάμυνα.

Αν τώρα δεν μπορείς να το αποφύγεις θα πρέπει να έχεις μία εξαιρετική εκπαίδευση και αυτοπεποίθηση για μην σε χαρακώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις έστω 1 DAN(+), και σου έρθει ο άλλος με μαχαίρι, τότε είτε ψάχνεις γύρω σου να βρεις κάποιο όπλο (από ένα κομμάτι ξύλο/σίδερο έως ότι βρεις εύκαιρο) το οποίο θα σε βοηθήσει να τη σκαπουλάρεις, είτε απλά χρησιμοποιείς το πασίγνωστο block χλεμπόνα/σκόνη soto uke και αρχίζεις και τρέχεις.

Παλιά έδινα στον αδερφό μου ένα πλαστικό μαχαίρι και του έλεγα όρμα να δούμε τι ψάρια πιάνω. Τις περισσότερες φορές μου ξήλωνε το dog-tag, άλλες πάλι μπλόκαρα σωστά και μετά έκανα επίθεση. Καμιά φορά ξέφευγε κάνα geri με παραπάνω δύναμη και άφριζε o bro, κι άρχιζε το κυνήγι και μου εκσφενδόνιζε παντόφλες. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις, επίσης αρχίζεις να τρέχεις... :hehe:

Πάντως στο shidokan, επειδή είναι street-fight oriented, έχει αρκετά blocks τα οποία εάν συνδυαστούν με εμπειρία, ταχύτητα και ακρίβεια έχεις πολυ καλές πιθανότητες, απέναντι σε όπλο εάν κριθεί απαραίτητο. Ο Δάσκαλός μου πάντως (3 DAN τότε, τώρα 4 απ' όσο ξέρω), καθόταν οκλαδόν, και όχι μόνο δεν τον πλησίαζες, αλλά σε έριχνε και κάτω.

Οι αρχές του Shidokan:

* Keep the Samurai spirit

* Improve your character. Be polite to others

* Train your mind and body

* Live in a simple way. Love all mankind. Respect providence

* Self seek fight is not allowed

Link to comment
Share on other sites

'Ετσι είναι...'αμα δεις μαχαίρι κάνε την τεχνική του λαγού. Το μαχαίρι είναι πιο επικίνδυνο ακόμα και από πιστόλι γιατί είναι απρόβλεπτο.

Γνωστός μου με γνώσεις αυτοάμυνας έτυχε να παρατηρήσει έναν ύποπτο τύπο να περιφέρεται στην είσοδο του σπιτιού του. Έκανε το λάθος να τον ρωτήσει τι ήθελε και ο άλλος του επιτέθηκε στη ψύχρα με μαχαίρι. Ο γνωστός μου κατάφερε και να τον αποφύγει και να τον χτυπήσει αλλά ο άλλος στο πέσιμο άπλωσε σε μια φάση το χέρι του με το μαιχαίρι. Αποτέλεσμα ήταν να τον πάρει στο πρόσωπο κάτω από το μάτι και μέχρι το σαγόνι. Από τύχη δεν πήρε μάτι...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει και Wing Chun και Ninjitsu και κατάλαβα ότι δεν είναι για μένα...Το Krav Maga είναι άλλο θέμα...πολύ δύσκολο και να το βρεις στην Ελλάδα.

@MaGiCMaN

Από ότι έχω καταλάβει εσείς οι "Ασιάτες" νομίζετε ότι έχετε καποίο είδος "Aura of Invincibility"...και αυτό είναι το κακό γιατί όταν δεν έχεις ποτέ δεχτεί χτύπημα δεν ξέρεις θα ξέρεις πως θα αντιδράσεις όταν χρειαστεί και ας μη χρειαστεί ποτέ. Άλλωστε το τι γίνεται στο γυμναστήριο συνήθως καταλήγει σε τελείως διαφορετικό στον δρόμο όπου οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Βασικά πρέπει να ξέρεις πολλά παραπάνω πράγματα από το βαράς και να κάνεις πτώσεις. Για αυτό έχουν αναπτυχθει και συστήματα όπως το Krav Maga...πάλι όμως πρέπει να έχεις και φυσική κατάσταση.

Προσωπικά μου αρέσουν οι αγωνιστικές μορφές του καράτε αλλά εξήγησε μου τι ακριβώς λαβές θα έκανε και στους τρεις μαζί?

Προσωπικά ξέρω αρκετούς kick boxers που ασχολούνται είτε για αγωνιστικούς σκοπούς είτε όχι...και κανένα σακατεμένο δεν έχω υπόψιν.

Εαν εκανα καρατε μονο kyokushin θα ηθελα να κανω πιστευω ειναι κορυφαιο.Εχεις κανει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

πολεμική τέχνη που έχει αγώνες δεν είναι πολεμική τέχνη η είναι παράνομη.

μια εφαρμοσμένη πολεμική τέχνη είναι θανατηφόρα και σε υψηλότερους βαθμούς σταματάει να είναι.

άμα χρειάζεται να σκέφτεσαι για να την εφαρμόσεις τότε είναι σχεδόν αδύνατον να την εφαρμόσεις.

επίσης το να κάθεσαι να τις τρώς για να σκληραγωγηθείς... πίπτει πολύ σκέψη.. δηλαδή μαθαίνεις να κανεις λάθος και να τις τρώς αλλα να επιβιώνεις?

να σκληραγωγήσει τον λαιμό, τα @@, την μύτη, το σαγόνι, το διάφραγμα τα γόνατα, την σπονδυλική στήλη, τα αφτιά και τα πλευρά δεν νομίζω πως μπορεί να το κάνει κανένας. αυτά όπως σε έναν αγύμναστο έτσι και σε έναν γυμνασμένο ακριβώς το ίδιο σπάνε.

επίσης ποιος είπε για dummy doll... dummy doll είναι σε πολύ ψιλό βαθμό. ώσπου να φτάσεις εκεί είσαι ήδη φονική μηχανή

by the way στο DVT (μια ακόμα μορφοποίηση του WT) δεν έχει ούτε ένα block, γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να ποντάρεις στο πως είσαι πιο δυνατός από τον άλλο.

και περί του ip man... άμα σκεφτούμε πως ήταν ο δάσκαλος του Bruce li και ο Bruce li ποτε δεν έμαθε τα πάντα που ήξερε ο Ip man. αλλα τελείως ενημερωτικά έχω δει 5 "γομαρακια" να φεύγουν νοσοκομείο από ένα παλικάρι που πήγαινε λίγο πολύ 1 χρόνο VT οποτε το να φας όλη σου την ζωή για 10 BB δεν νομίζω να είναι και τόσο science fiction

απλά το να μάθεις μια οποια κι αν είναι πολεμική τέχνη για επίδειξη καλύτερα να μην την μάθεις μάθεις τίποτα... ασχολήσου καλύτερα με τα βάρη σε περίπτωση που θέλεις σώμα και κόλπα με τσιγάρα, τράπουλες e.t.c. σε περίπτωση που θέλεις να εντυπωσιάζεις γκόμενες, και έτσι δεν κινδυνεύεις να βρεθείς φυλακή.

την πολεμική τέχνη την μαθαίνεις για να την χρησιμοποιήσεις μια έως και καμια φορα, και άμα δεν σου αρέσει αυτό ασχολήσου με χορό η κάποιο πολεμικό άθλημα. (δεν είναι όλα για όλους, αλλιώς όλοι θα κυκλοφορούσαμε και με ένα όπλο στην τσέπη).

η βία περισσότερα προβλήματα προκαλεί παρα λύνει, αλλα όταν χρειάζεται βία τότε πρέπει να την έχεις

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις τόσο deadly κινήσεις και δεν μπορείς να τις δοκιμάσεις σε αγώνες και πουθενά αλλού τότε πως ξέρεις ότι όντως θα δουλέψουν σε περίπτωση αυτοάμυνας...

Μιάς και πιάσαμε τον Bruce Lee θα πω ότι ο πρώτος που είπε ότι ένα στυλ δεν είναι αρκέτο και έλεγε ότι ένας σωστός martial artist πρέπει να ξέρει δύο ή παραπάνω στυλ...Πολλοί τον θεωρούν και ως πατέρα των σύγχρονων MMA(Mixed Martial Arts)...

Ένα από τα πιό διάσημα quotes του Bruce Lee...και έχει ένα τόνο αλήθεια.

To defeat a Martial Artist that's been training for 15 yrs, all you have to do is Box and Wrestle for 1 year and you got him!

και κάνα δύο ακόμα...

A fight is not won by one punch or kick. Either learn to endure or hire a bodyguard!
When you're talking about fighting, as it is, with no rules, well then, baby you'd better train every part of your body.

Αυτός το είχε πιάσει το νόημα πάντως εδώ και πολύ καιρό...είναι απλό NO PAIN, NO GAIN!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φοβερή σπατάλη χρόνου να ασχολείται κανείς μία μόνο πολεμική τέχνη ? Οι μουσικοί για παράδειγμα, σπάνια αφιερώνονται μόνο σε ένα όργανο. Η βασικές γνώσεις που απαιτούνται για το πιάνο είναι οι ίδιες με την κιθάρα, και αυτό που μένει είναι οι ιδιαίτερες τεχνικές παιξίματος...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις τόσο deadly κινήσεις και δεν μπορείς να τις δοκιμάσεις σε αγώνες και πουθενά αλλού τότε πως ξέρεις ότι όντως θα δουλέψουν σε περίπτωση αυτοάμυνας...

Μιάς και πιάσαμε τον Bruce Lee θα πω ότι ο πρώτος που είπε ότι ένα στυλ δεν είναι αρκέτο και έλεγε ότι ένας σωστός martial artist πρέπει να ξέρει δύο ή παραπάνω στυλ...Πολλοί τον θεωρούν και ως πατέρα των σύγχρονων MMA(Mixed Martial Arts)...

Ένα από τα πιό διάσημα quotes του Bruce Lee...και έχει ένα τόνο αλήθεια.

και άλλο ένα...

δηλαδή εσύ πρέπει να σπάσεις το πόδι του συμμαθητή σου για να μάθεις πως σπάει? αν όχι... τότε πως το ξέρεις πως μπορείς να το σπάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν το έχεις πιάσει το νόημα...Δεν χρειάζεται να σπάσω το ούτε το πόδι ούτε το χέρι γιατί όταν είναι στο όριο και πρέπει να παραδίνεται...γιατί όταν δεν το κάνει γίνεται κάτι τέτοιο...

http://www.youtube.com/watch?v=dGN0SVw9R-Y

@cebit

Έχεις απόλυτο δίκιο και έτσι είναι πλέον οι πολεμικές τέχνες/αθλήματα σε προχωρημένες χώρες σε Ιαπωνία και Αμερική...Ακόμα και τα συστήματα αυτοάμυνας όπως Krav Maga, Systema και όποιαδήποτε σοβαρή εκπαίδευση στον στρατό συμπεριλαμβάνουν όρθια μάχη, πάλη και λαβές υποταγής στο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν το έχεις πιάσει το νόημα...Δεν χρειάζεται να σπάσω το ούτε το πόδι ούτε το χέρι γιατί όταν είναι στο όριο και πρέπει να παραδίνεται...γιατί όταν δεν το κάνει γίνεται κάτι τέτοιο...

http://www.youtube.com/watch?v=dGN0SVw9R-Y

@cebit

Έχεις απόλυτο δίκιο και έτσι είναι πλέον οι πολεμικές τέχνες/αθλήματα σε προχωρημένες χώρες σε Ιαπωνία και Αμερική...Ακόμα και τα συστήματα αυτοάμυνας όπως Krav Maga, Systema και όποιαδήποτε σοβαρή εκπαίδευση στον στρατό συμπεριλαμβάνουν όρθια μάχη, πάλη και λαβές υποταγής στο έδαφος.

ok you know better for you.

http://www.youtube.com/watch?v=Y4_BMJlukBI

http://www.youtube.com/watch?v=NFlVPiASSg4

edit: btw το WT είναι από μονο του ΜMΑ.. και σε κάθε του μορφοποίηση είναι η περισσότερο η λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.