Jump to content



Martial Arts Thread.


Jerry007

Recommended Posts

raven_g20 στον δρομο θα σε φοβηθουν επειδη ξερεις Wing Chun ?

Εκει δεν υπαρχουν κανονες,δεν υπαρχουν ορια.To βιντεο αυτο ειναι απο προπερσυ οταν ακομη πηγαινα γυμνασιο με κατι κουτσουλια που δερνονται.Τον ψηλο-χοντρο με το ασπρο μπλουζακι τον βλεπεις?

Αντε να τον δειρεις τωρα αυτον αμα στην πεσει και να σε σωσει το wing chun,το καρατε,το taekwondo κτλπ.

Το μποξ που λεει ο Kallileo ειναι χιλιαδες φορες πιο σιγουρο οτι θα σου φανει χρησιμο εκει εξω.

http://www.youtube.com/watch?v=AsL7XuxTdRs

Εχω δυο συμμα8ητες διδυμους που ειναι οι 2 πρωτοι πανελλαδικα στο Taekwondo στην ηλικια τους.Αυτον ομως ειμαι σιγουρος δε θα μπορουσαν να τον αντιμετωπισουν με την καμια... Και πολυ κοσμο ακομη που εχει εμπειρια απο καυγαδες και οχι απο θεωριες.Τι να τους κανει το taekwondo που εχουν μαθει να βαρανε σε συγκεκριμενο σημειο με συγκεκριμενο τροπο για να παιρνουν απλα ποντους... :/

Γι αυτο μου κανε και εντυπωση το Krav Maga.Ειναι φτιαγμενη για δρομο η τεχνη του...

Ο χοντρος ειναι ενα παραδειγμα,για να δεις τι κυκλοφορει στο δρομο.Μην τον δεις τωρα.Τοτε ηταν 15 χρονων...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply
@dunkel_Stern

Δεν είμαστε στη Κίνα του 19ου αιώνα για κάνουμε προκλήσεις...ήμαρτον.

To θέμα είναι ότι δεν είναι τόσο εύκολο να πετύχεις τα ζωτικά σημεία κάποιου ανθρώπου...Αν ήταν έτσι απλά όλοι θα μαθαίνανε την κλώτσια στα αντίδια και μάμησε τες τις πολέμικες τέχνες...

Προτιμώ κάτι τέτοιο:

Και το σαγόνι είναι ένα από τα ζωτικά σημεία του ανθρώπου

Link to comment
Share on other sites

raven_g20 στον δρομο θα σε φοβηθουν επειδη ξερεις Wing Chun ?

Εκει δεν υπαρχουν κανονες,δεν υπαρχουν ορια.To βιντεο αυτο ειναι απο προπερσυ οταν ακομη πηγαινα γυμνασιο με κατι κουτσουλια που δερνονται.Τον ψηλο-χοντρο με το ασπρο μπλουζακι τον βλεπεις?

Αντε να τον δειρεις τωρα αυτον αμα στην πεσει και να σε σωσει το wing chun,το καρατε,το taekwondo κτλπ.

Το μποξ που λεει ο Kallileo ειναι χιλιαδες φορες πιο σιγουρο οτι θα σου φανει χρησιμο εκει εξω.

http://www.youtube.com/watch?v=AsL7XuxTdRs

Εχω δυο συμμα8ητες διδυμους που ειναι οι 2 πρωτοι πανελλαδικα στο Taekwondo στην ηλικια τους.Αυτον ομως ειμαι σιγουρος δε θα μπορουσαν να τον αντιμετωπισουν με την καμια... Και πολυ κοσμο ακομη που εχει εμπειρια απο καυγαδες και οχι απο θεωριες.Τι να τους κανει το taekwondo που εχουν μαθει να βαρανε σε συγκεκριμενο σημειο με συγκεκριμενο τροπο για να παιρνουν απλα ποντους... :/

Γι αυτο μου κανε και εντυπωση το Krav Maga.Ειναι φτιαγμενη για δρομο η τεχνη του...

Ο χοντρος ειναι ενα παραδειγμα,για να δεις τι κυκλοφορει στο δρομο.Μην τον δεις τωρα.Τοτε ηταν 15 χρονων...

συγκρίνεις το taekwondo δω με το VT?

το VT είναι καθαρά και μονο για τον δρόμο. δεν έχει άγονες. και δεν καθόμαστε να πιάνουμε κουβεντούλα του τύπου θα μου σου του... άμα κάτσεις θα χώσεις αλλιώς φεύγεις. τέλος.

και δεν πας να τρομάξεις κανέναν με το VT, αντίθετος η συγκεκριμένη πολεμική τέχνη είναι φτιαγμένη έτσι ώστε να μην είναι καθόλου προκλητική (ξεκινώντας από την στάση) και ούτε να σε προϊδεάζει με την εμφάνιση.

αλλα το VT είναι σαν να έχεις ένα πιστόλι στην τσέπη σου. δεν το βγάζεις επειδή ο άλλος σε έβρισε.

@dunkel_Stern

Δεν είμαστε στη Κίνα του 19ου αιώνα για κάνουμε προκλήσεις...ήμαρτον.

κοίτα ο δικός μου sifu για να γίνει διάσημος για την μορφοποίηση του WT του πήγαινε και πλάκωνε δασκάλους σε άλλες σχολες... έτσι είναι η συγκεκριμένη πολεμική τέχνη.

@dunkel_Stern

To θέμα είναι ότι δεν είναι τόσο εύκολο να πετύχεις τα ζωτικά σημεία κάποιου ανθρώπου...Αν ήταν έτσι απλά όλοι θα μαθαίνανε την κλώτσια στα αντίδια και μάμησε τες τις πολέμικες τέχνες...

Προτιμώ κάτι τέτοιο:

θεσσαλονίκη δεν είσαι? εγώ σου λέω απλά να έρθεις να δεις τι παίζει, και άμα μετά θα πιστεύεις πως πρέπει να παίξεις ξύλο για να σου λυθούν οι απορίες μπορείς και να παίξεις... ότι θέλεις. δεν σου λέω πως είναι κάτι καλύτερο από αυτό που ασχολείσαι εσέι και ο καθένας, απλά πως είναι κάτι άλλο και για άλλη χρήση, στην οποια πίστεψε με τα πάει παρα πολύ καλά.

και ούτε σου είπα ντε και καλά να μάθεις VΤ.

αυτό που σου λέω και είναι να μείνει στο thread είναι πως δεν υπάρχει ανώτερη και κατώτερη τέχνη, πολεμική τέχνη, άθλημα e.t.c.

το πως το VT είναι πολεμική τέχνη δεν το κάνει ανώτερο από την ελληνορωμαϊκή πάλη που είναι άθλημα

Link to comment
Share on other sites

VT τι εννοεις?Γιατι σε προηγουμενα posts σου για wing chun και kung fu βλεπω.

Οχι δε τα συγκρινα,ειπα οτι αυτες οι πολεμικες τεχνες προερχομενες απο την Ασια κυριως δεν χρησιμευουν ως επι το πλειστον οταν τα βρεςι σκουρα στο δρομο.Εκτος και αν εισαι τοσο σιγουρος πια οτι θα σκασεις κλωτσια στο προσωπο και θα του κανεις ολα τα αεροπλανικα που ξερεις του αλλου και μαλιστα στο δρομο(το υπενθιμιζω αυτο ,γιατι δεν θα εισαι στο προπονητηριο και καθολου συννενοημενος με τον αντιπαλο σου).Θα σου ορμηξει στα γρηγορα και δε θα σε ρωτησει κιολας...

Επισης κατι αλλο ,που υπαρχει κα ιστο μποξ ειναι η θεση των χεριων.Σε πολλες πολεμικες τεχνες και στο μποξ οπως ειπα τα χερια ειναι πανω ,σε θεση ετοιμοτητας.Ελα μου ομως που στο δρομο τα χερια ειναι κατω και γενικοτερα καθολου προετοιμασμενος δεν εισαι.

Γι αυτο ειναι προτιμοτερες τεχνες που ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα.Αν και δε μ'αρεσε ποτε ο ορος τεχνη.Δεν το θεωρω τεχνη το ξυλο.

Στα βιντεο σου dunkel βλεπω κατι τυπους που βαρανε κλωτσιδια στο κεφαλι.Αν το θεωρεις ευκολο για το δρομο αυτο εσυ,τι να πω.Δεν εχω δει ομως κανεναν να χτυπιεται εκει εξω με φιγουρες Γιανγκ Τσε Τζαπαν.

Link to comment
Share on other sites

VT τι εννοεις?Γιατι σε προηγουμενα posts σου για wing chun και kung fu βλεπω.
συγκρίνεις το taekwondo δω με το VT?

Οχι δε τα συγκρινα,ειπα οτι αυτες οι πολεμικες τεχνες προερχομενες απο την Ασια κυριως δεν χρησιμευουν ως επι το πλειστον οταν τα βρεςι σκουρα στο δρομο.Εκτος και αν εισαι τοσο σιγουρος πια οτι θα σκασεις κλωτσια στο προσωπο και θα του κανεις ολα τα αεροπλανικα που ξερεις του αλλου και μαλιστα στο δρομο(το υπενθιμιζω αυτο ,γιατι δεν θα εισαι στο προπονητηριο και καθολου συννενοημενος με τον αντιπαλο σου).Θα σου ορμηξει στα γρηγορα και δε θα σε ρωτησει κιολας...

Επισης κατι αλλο ,που υπαρχει κα ιστο μποξ ειναι η θεση των χεριων.Σε πολλες πολεμικες τεχνες και στο μποξ οπως ειπα τα χερια ειναι πανω ,σε θεση ετοιμοτητας.Ελα μου ομως που στο δρομο τα χερια ειναι κατω και γενικοτερα καθολου προετοιμασμενος δεν εισαι.

Γι αυτο ειναι προτιμοτερες τεχνες που ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα.Αν και δε μ'αρεσε ποτε ο ορος τεχνη.Δεν το θεωρω τεχνη το ξυλο.

Στα βιντεο σου dunkel βλεπω κατι τυπους που βαρανε κλωτσιδια στο κεφαλι.Αν το θεωρεις ευκολο για το δρομο αυτο εσυ,τι να πω.Δεν εχω δει ομως κανεναν να χτυπιεται εκει εξω με φιγουρες Γιανγκ Τσε Τζαπαν.

man σοβαρά τώρα... ψάξε στο internet να δεις τι είναι το VT και WT και DVT e.t.c. και πόση σχέση έχουν μεταξύ τους όλες αυτές οι ασιατικές πολεμικές τέχνες που λες...

σοβαρά τώρα μην λες κάτι που απλά υποθέτεις το πως είναι γιατί γίνεσαι ρεζίλι...

...τα FIAT και τα AUDI είναι ευρωπαϊκά και τι να λένε? ίδια είναι? παρόμοια? έχουν καμια σχέση μεταξύ τους εκτος από το πως έχουν ρόδες και τιμόνι?

δες τα βιντεάκια που έχω ποστάρει σε προηγούμενες σελίδες, ψάξε στο internet να δεις τι παίζει δεν τουλάχιστον την ταινία IP man.

http://www.youtube.com/watch?v=3qhPDEOYbx4

αυτό μπορεί να είναι ταινία, αλλα έγινε. believe it or not. και και αυτό ο sifu μας το κάνει ανετότατα (έχω δει πολλά πράγματα με τα ματια μου).

η μονη διαφορα πως στην πραγματικότητα έγινε πολύ πίο γρήγορα και πιο βίαια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,χωρις καν να εχω αναφερει στο παραπροηγουμενο ποστ μου το VT,ερχεσαι και μου λες

συγκρίνεις το taekwondo δω με το VT?

Εγω δε ξερω τι λεω ή μαλλον εσυ δε ξερεις ποιον κανεις quote. :crazy:

Πως να σου μιλησω για το VT,οταν δεν ξερω καν τι ειναι?Στην ουσια ποτε μου δεν το ανεφερα και με κατηγορησες οτι το συγκρινω με αλλα... :hehe:

Θα τα ψαξω αυτα που λες,αλλα οταν δε θα χω τι να κανω.Εχω δει πολυ ξυλο στο δρομο και σιγουρα δεν ειχε καποιο ονομα και δεν ηταν τεχνη.Ηταν η πραγματικοτητα. :upside:

Link to comment
Share on other sites

αν και με πρόλαβε στα περισσότερα κ με κάλυψε ο μεσιέ dunkel_Stern θα σου πω το εξής..αν είναι να συμβεί κατι το οποίο, τονίζω για πολλοστή φορά, δεν μπορείς να αποφύγεις με τίποτα, δεν νομίζω να σταματήσεις και να πιάσεις συζύτηση με τον άλλον για το τι πολεμικές τέχνες γνωρίζει ο καθένας? απο εκεί και έπειτα για άλλη μια φορά, με συγχωρείς, αλλά και εσύ και ο kallileo βάλατε βιντεάκια όπους δεν γνωρίζει κανείς από τους 2 πολεμικές τέχνες, απ΄ ότι φαίνεται με πρώτη ματιά...ωραίος ο τυπάκος με το δερμάτινο αλλά το παιδάκι το άλλο σου κάνει καρδιά να το βαρέσεις? τέτοια βλέπω και φορτώνω (σε περίπτωση που είναι αληθινό βίντεο)...δεν έχει σχέση η σωματοδομή του άλλου...ιδού η απόδειξη:

δεν μείωσα το Box Ούτε το kickboxing...απλά ανέφερα ότι δεν έχουν τεχνικές και απλά σε μαθαίνουν να βαράς δυνατά...τίποτα άλλο...αν σας βολεύει αυτό its fine by me...αν ψάχνεσαι για κάτι παραπάνω το οποίο θα σου μάθει πως να λυγίζεις κάποιον ο οποίος είναι πιο γομάρι από εσένα με 3-4 κινήσεις εγώ προτείνω winch chun με το οποίο ασχολούμαι αρκετά χρόνια...καμμία τέχνη δεν είναι τέλεια...ούτε στον δρόμο ούτε στο ρίνγκ...νόημα για μένα είναι αν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να γλυτώσεις το ξυλίκι τότε μάθε μια τέχνη η οποία να μπορεί να ακινητοποιήσει/σκοτώσει/λυγίσει (εξαρτάται πιο από τα 3 θεσ) τον απέναντι σου...απο κει και έπειτα όσο γομάρι και να είναι ο άλλος πιστεύεις ότι αν περάσεις μια κλωτσιά στα @@ θα τελιώσει η υπόθεση? δεν πα να ξέρει kickbox, box, wing chun, tkd, krav etc..οπότε με αυτό το επιχείρημα καταρίπτονται όλα σωστά? ακόμα και ο φίλος σου το γομαράκι αν την φάει στα κάκαλα δεν θα διπλώσει στα 2? εκτός αν δεν έχει βέβαια:p

/edit: και επειδή αρκετοί πιστεύετε ότι το να είσαι ντουλάπα/τέρας δεν έχεις φόβο να σε κοπανήσει κανένας ψάξε στο youtube για έναν από τους καλύτερους, για μένα, MMA αθλητές/πυγμάχους παγκοσμίως τον Fedor Emelianenko και ψάξε τα μάτς να δείς με τι γομάρια έχει "παλέψει" και πως τους εχει ξαπλώσει όλους...όπως επίσης πιστεύω θα γνωρίζεις τον Kimbo Slice ο οποίος είναι τεράστιος και βάλε να δεις την μοναδική φορά που έχασε από ποιον έχασε...έναν ασπρούλιακα, ο οποίος αν τον δεις λες αποκλείεται...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ο Fyodor έκανε όλη την ζωή του Judo, Sambo και Πυγμαχία...Κάποια στιγμή δεν ήταν αρκετά και πήγε στην Ολλανδία να μάθει Muay Thai...ποτέ δεν έκανε ούτε Kung Fu ούτε WC.

Επίσης ο Kimbo δεν είναι και τόσο τεράστιος όσο νομίζεις και βασικά πιο ελαφρύς από τον Fedor και ο αντίπαλος που τον έβγαλε ΚΟ είχε εμπερία και από Κ-1 δηλαδή την ελίτ σε ότι αφορά το striking που βέβαια δεν έχει παίξει ποτέ κανένας από το Wing Chun...

To να λες ότι η πυγμαχία σημαίνει να βαράς δυνατά μου δείχνει πόσο ανίδεος είσαι...Η πυγμαχία είναι άθλημα 150 ετών και η τεχνική της βασίζεται σε πραγματικούς αγώνες και όχι σε wooden dummies και εξελλίσεται συνεχώς. Κάτι το οποίο δεν γίνεται με τις κλασσικές πολεμικές τέχνες. Για αυτό έχει αρχίσει ο κόσμος και τις αντικαθιστά με πολύ πιό αποτελεσματικές όπως Brazilian Jiu Jitsu, Muay Thai, Boxing, Wrestling, Judo...

Βαριέμαι να μαλώνω πλέον μαζί σας γιατί ξέρω ότι δεν πρόκειται να σας μεταπείσω...απλά ελπίζω να είστε αν τυχόν χρειαστεί.

Αυτό είναι τεχνική:

Link to comment
Share on other sites

αν και με πρόλαβε στα περισσότερα κ με κάλυψε ο μεσιέ dunkel_Stern θα σου πω το εξής..αν είναι να συμβεί κατι το οποίο, τονίζω για πολλοστή φορά, δεν μπορείς να αποφύγεις με τίποτα, δεν νομίζω να σταματήσεις και να πιάσεις συζύτηση με τον άλλον για το τι πολεμικές τέχνες γνωρίζει ο καθένας? απο εκεί και έπειτα για άλλη μια φορά, με συγχωρείς, αλλά και εσύ και ο kallileo βάλατε βιντεάκια όπους δεν γνωρίζει κανείς από τους 2 πολεμικές τέχνες, απ΄ ότι φαίνεται με πρώτη ματιά...ωραίος ο τυπάκος με το δερμάτινο αλλά το παιδάκι το άλλο σου κάνει καρδιά να το βαρέσεις? τέτοια βλέπω και φορτώνω (σε περίπτωση που είναι αληθινό βίντεο)...δεν έχει σχέση η σωματοδομή του άλλου...ιδού η απόδειξη:

δεν μείωσα το Box Ούτε το kickboxing...απλά ανέφερα ότι δεν έχουν τεχνικές και απλά σε μαθαίνουν να βαράς δυνατά...τίποτα άλλο...αν σας βολεύει αυτό its fine by me...αν ψάχνεσαι για κάτι παραπάνω το οποίο θα σου μάθει πως να λυγίζεις κάποιον ο οποίος είναι πιο γομάρι από εσένα με 3-4 κινήσεις εγώ προτείνω winch chun με το οποίο ασχολούμαι αρκετά χρόνια...καμμία τέχνη δεν είναι τέλεια...ούτε στον δρόμο ούτε στο ρίνγκ...νόημα για μένα είναι αν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να γλυτώσεις το ξυλίκι τότε μάθε μια τέχνη η οποία να μπορεί να ακινητοποιήσει/σκοτώσει/λυγίσει (εξαρτάται πιο από τα 3 θεσ) τον απέναντι σου...απο κει και έπειτα όσο γομάρι και να είναι ο άλλος πιστεύεις ότι αν περάσεις μια κλωτσιά στα @@ θα τελιώσει η υπόθεση? δεν πα να ξέρει kickbox, box, wing chun, tkd, krav etc..οπότε με αυτό το επιχείρημα καταρίπτονται όλα σωστά? ακόμα και ο φίλος σου το γομαράκι αν την φάει στα κάκαλα δεν θα διπλώσει στα 2? εκτός αν δεν έχει βέβαια:p

/edit: και επειδή αρκετοί πιστεύετε ότι το να είσαι ντουλάπα/τέρας δεν έχεις φόβο να σε κοπανήσει κανένας ψάξε στο youtube για έναν από τους καλύτερους, για μένα, MMA αθλητές/πυγμάχους παγκοσμίως τον Fedor Emelianenko και ψάξε τα μάτς να δείς με τι γομάρια έχει "παλέψει" και πως τους εχει ξαπλώσει όλους...όπως επίσης πιστεύω θα γνωρίζεις τον Kimbo Slice ο οποίος είναι τεράστιος και βάλε να δεις την μοναδική φορά που έχασε από ποιον έχασε...έναν ασπρούλιακα, ο οποίος αν τον δεις λες αποκλείεται...

Καλησπερα φιλε μου.Το μποξ δεν ειναι τοσο απλο οσο το βλεπεις.Η κινησεις των ποδιων και η σταση γενικοτερα ειναι εξισου σημαντικη.Δες λιγο Ali.Ο ανθρωπος χορευε κυριολεκτικα... :fun:

Και βεβαια δε θα πιασεις συζητηση με τον αλλον.Γιατι οπως σου ειπα στον δρομο αυτος που δε σε γουσταρει η οτιδηποτε αλλο,θα ορμηξει ισως και ανυποπτα προς τα εσενα.Αυτο ειναι το μειωνεκτημα των "τεχνων" (κυριως Ασιατικων) ως προς την εφαρμογη τους εκει εξω.

Το βιντεο δεν το βαλα για τα νιανιαρα που σπροχνωντουσαν,απλα για να σου δειξω ενα παιδι (τον ψηλο-χοντρο με το λευκο μπλουζακι) που τον ξερω και το μονο που εχει κανει ειναι γυμναστηριο.Αλλα πιστεψε με οτι κορεατικες κινησεις και να ξερεις (που με κανα τζιν στο δρομο δε θα σου περασει καν απο το μυαλο να τις κανεις) ,θα τρεχεις να σωθεις.Δεν ειναι αυτος συγκεκριμενα ,αλλα σαν παραδειγμα στο φερα να δεις τι γινεται εκει εξω.

Παιζει ρολο ομως και το σωμα που εχεις.Εγω και να πηγαινα 10 χρονια kung fu αυτον δε θα τολμουσα να τον ακουμπησω.

Και κατι ακομη πανω σε αυτο και σχετικα με τον Emelianenko που λες:

Αλλο γνωριζω τεχνικη και αλλο εχω δυναμη.

Αν εγω ειμαι μισος απο σενα και εχω φοβερη δυναμη σε σενιαρω ανετα.Αν εχω τεχνικη ομως δε θα ελεγα το ιδιο για μια αναμετρηση αναμεταξυ μας.Λεμε τωρα...

Εμενα το πιο χρησιμο απο εδω μεσα μεχρι τωρα μου φανηκε το Krav Maga.Αν μπορουσα θα πηγαινα μποξ που εξισου το βρισκω καλο για δρομο,αλλα δεν εχω ορεξη ουτε ξυλο να φαω,ουτε μυτες να σπασω ,ουτε να πεθαινω στις προπονησεις.Εχουμε και υποχρεωσεις...

Αλλα Krav Maga το ψηνω ,που ναι διπλα στο σπιτι μου.

Δεν εχει "τσινγκ τσανγκ τσονγ" κτλπ.Σου επιτηθεται καποιος,τσακ μπαμ τον αφοπλιζεις,τον ριχνεις και αν θες αποφασιζεις αν θα τον σκοτωσεις ξερω γω... :pleasantry:

Δεν εχει χερια σε αυτη τη θεση,βαραμε μονο εκει ,ποντους παιρνουμε απο κει και βαραμε ετσι και αλλιως. :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ο Fyodor έκανε όλη την ζωή του Judo, Sambo και Πυγμαχία...Κάποια στιγμή δεν ήταν αρκετά και πήγε στην Ολλανδία να μάθει Muay Thai...ποτέ δεν έκανε ούτε Kung Fu ούτε WC.

Επίσης ο Kimbo δεν είναι και τόσο τεράστιος όσο νομίζεις και βασικά πιο ελαφρύς από τον Fedor και ο αντίπαλος που τον έβγαλε ΚΟ είχε εμπερία και από Κ-1 δηλαδή την ελίτ σε ότι αφορά το striking που βέβαια δεν έχει παίξει ποτέ κανένας από το Wing Chun...

To να λες ότι η πυγμαχία σημαίνει να βαράς δυνατά μου δείχνει πόσο ανίδεος είσαι...Η πυγμαχία είναι άθλημα 150 ετών και η τεχνική της βασίζεται σε πραγματικούς αγώνες και όχι σε wooden dummies και εξελλίσεται συνεχώς. Κάτι το οποίο δεν γίνεται με τις κλασσικές πολεμικές τέχνες. Για αυτό έχει αρχίσει ο κόσμος και τις αντικαθιστά με πολύ πιό αποτελεσματικές όπως Brazilian Jiu Jitsu, Muay Thai, Boxing, Wrestling, Judo...

Βαριέμαι να μαλώνω πλέον μαζί σας γιατί ξέρω ότι δεν πρόκειται να σας μεταπείσω...απλά ελπίζω να είστε αν τυχόν χρειαστεί.

Αυτό είναι τεχνική:

κοίτα φιλε. σου λέω πολύ απλά πως μερικές φορες είναι καλο να κοιτάς πέρα από την μύτη σου.

προπαντός για το "δικοσου" καλο και δεύτερον απλά για να ανοίγει το μυαλό.

άμα τώρα δεν καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχει η ultimate πολεμική τέχνη τότε τι να σου πω...

...είσαι θεός ώσπου να πέσεις σε κάποιο άτομο όπως το δάσκαλος μου και μετά παίρνεις ταμείο αναπηρίας (άμα είσαι οξύθυμος χωρίς λόγο και δεν μιλάω ειδικά για εσένα αν καταλαβαίνεις).

και το WT έχει 300+ χρονια ιστορία στην οποια ξεκίνησε από μια βάση μερικών χιλιάδων χρόνον με επιρροές από άπειρες πολεμικές τέχνες και σε αυτά τα 300 χρονια καθεμέρα εξελίσσονταν και εξελίσσεται (άλλο WT κάνει ο Ip Man και άλλο εγώ).

το οποιο από την πρώτη μέρα είχε τον σκοπό ώστε να είναι ένα clear street fight και γεννήθηκε από τις αδυναμίες που είχαν οι άλλοι.

άμα πιστεύεις πως μια πολεμική ΤΕΧΝΗ που μελετιέται και εξειδικεύεται εδώ και 300 χρονια για έναν και μονο σκοπό και γεννήθηκε από μια άλλη ήδη χιλιοπαιγμένη πολεμική τέχνη είναι φίλο στο άνεμο τι να σου πω.

Το βιντεο δεν το βαλα για τα νιανιαρα που σπροχνωντουσαν,απλα για να σου δειξω ενα παιδι (τον ψηλο-χοντρο με το λευκο μπλουζακι) που τον ξερω και το μονο που εχει κανει ειναι γυμναστηριο.Αλλα πιστεψε με οτι κορεατικες κινησεις και να ξερεις (που με κανα τζιν στο δρομο δε θα σου περασει καν απο το μυαλο να τις κανεις) ,θα τρεχεις να σωθεις.Δεν ειναι αυτος συγκεκριμενα ,αλλα σαν παραδειγμα στο φερα να δεις τι γινεται εκει εξω.

Παιζει ρολο ομως και το σωμα που εχεις.Εγω και να πηγαινα 10 χρονια kung fu αυτον δε θα τολμουσα να τον ακουμπησω.

Και κατι ακομη πανω σε αυτο και σχετικα με τον Emelianenko που λες:

Αλλο γνωριζω τεχνικη και αλλο εχω δυναμη.

Αν εγω ειμαι μισος απο σενα και εχω φοβερη δυναμη σε σενιαρω ανετα.Αν εχω τεχνικη ομως δε θα ελεγα το ιδιο για μια αναμετρηση αναμεταξυ μας.Λεμε τωρα...

Εμενα το πιο χρησιμο απο εδω μεσα μεχρι τωρα μου φανηκε το Krav Maga.Αν μπορουσα θα πηγαινα μποξ που εξισου το βρισκω καλο για δρομο,αλλα δεν εχω ορεξη ουτε ξυλο να φαω,ουτε μυτες να σπασω ,ουτε να πεθαινω στις προπονησεις.Εχουμε και υποχρεωσεις...

Αλλα Krav Maga το ψηνω ,που ναι διπλα στο σπιτι μου.

Δεν εχει "τσινγκ τσανγκ τσονγ" κτλπ.Σου επιτηθεται καποιος,τσακ μπαμ τον αφοπλιζεις,τον ριχνεις και αν θες αποφασιζεις αν θα τον σκοτωσεις ξερω γω... :pleasantry:

Δεν εχει χερια σε αυτη τη θεση,βαραμε μονο εκει ,ποντους παιρνουμε απο κει και βαραμε ετσι και αλλιως. :p

πλακα κανεις... νέζης όλες τις ασιατικές πολεμικές tenxes σε ένα τσουβάλι? ΧΑΧΑ

θα σου πω ένα μυστικό παράδειγμα το δάσκαλος μου (που δεν είναι ακόμα sifu) άμα ορμήξεις πάνω του, μόλις ακουμπήσεις τα χερια του κλείνει τα ματια του γιατί έτσι είναι το vt... δουλεύουμε την επαφή.

αν σου λέει κάτι αυτό.

για να με χτυπήσει πρέπει να περάσει η από τα χερια μου η από τα πόδια του (άμα είναι στα καλά καθούμενα που λες και δεν το περιμένει με την καμια)

αλλιώς σιγά μην περιμένει εσύ να μπεις, μόλις βρεθείς σε ακτίνα βολής αυτό ήταν...

...και δεν κυνηγάει πόντους

τέλος πάντων δεν είμαι sifu ώστε να κάνω ανάλυση στο VT. οποιος ειλικρινά από περιέργεια και μονο μπορεί να έρθει από την σχολη απλά να δει 2-3 πράγματα έως και άμα θέλει για μια βδομάδα να κάνει εκπαίδευση τζάμπα.

απλά το να "απαξιοπιις" κάτι που δεν γνωρίζεις απόλυτος τίποτα για αυτό, σημαίνει πως δεν σε νοιάζει και τόσο ο σκοπός αυτού που κανεις το οποιο είναι το MMA.

γιατί όλοι γουστάρουμε τα MMA και όσο περισσότερο την ψάχνεις τόσο καλύτερος γίνεσαι εσύ όχι ο γείτονας

Link to comment
Share on other sites

@kallileo

1on δεν μαλώνουμε συζυτάμε...

2ον σου είπα εγώ ότι ο emelianenko έκανε wing chun ή άλλη άσχετη τέχνη? γνωρίζω πολύ καλά με τι τέχνες έχει ασχοληθεί ασχέτω αν στο wiki δεν τα λέει όλα (ψάξε νετ να δεις τι εννοώ). Στον έφερα σαν παράδειγμα για να δεις ότι η ΣΩΜΑΤΟΔΟΜΗ δεν παίζει ρόλο...αυτό και τίποτα άλλο.

3ον ο αντίπαλος του Kimbo ήξερε Κ1?? άλλο βιντεάκι πρέπει να είδες...

δεν νομίζω ο χοντρουλιακάς να ξέρει οποιαδήποτε τέχνη... απλά κρατήθηκε (the force was strong in that one) ασχέτως σε τι κατάσταση βρισκόταν η μάπα του μετά...η αλήθεια είναι όσο και να σου εξηγούμε μάλλον δεν θές να καταλάβεις γιατί το θεωρώ αδιανόητο να μην μπορείς...anyways το αφήνω εδώ

@Hydra

σορυ αλλά δεν άρχισα τις πολεμικές τέχνες για να γίνω μπαλαρίνα (:p :P)...btw όταν λες ανύποτα τι εννοείς? αν εννοείς να στην πέσει από πίσω (μην πάει το μυαλό στο πονηρό ε?:p) τότε τι περισσότερο θα σου προσφέρει οποιαδήποτε άλλη τέχνη? ενώ αν τον έχεις φάτσα κάρτα δεν θα προλάβει να σε χτυπήσει πόσο μάλλον όταν ξέρεις πάνω από 10 τρόπους να αποκρούσεις...και μην ξεχνάς το σημαντικότερο από όλα...το Wing Chun είναι ίσως η μοναδική τέχνη που ταυτόχρονα αμύνεσαι επιτίθεσαι...δεν αποκρούω και μετά βαράω...κατευθείαν και τα 2 μαζί...

όσο για τον φίλο/γνωστό σου ισχύει αυτό που είπα πριν...αν φάει μια στα @@ όσο ντουλάπας και να είναι θα το αντέξει? (δεν ξέρω βέβαια αν γνωρίζει πολεμικές τέχνες) ή δες

στο 1.06...αν δεχθεί μια τέτοια χωρίς μεγάλη δύναμη θα το αντέξει πιστεύεις? νομίζω η απάντηση είναι αρνητική ε?

όσο για τις άλλες τεχνικές...καλά κάνεις...ακολουθάς ότι σου αρέσει και σε βολεύει εννοείται...μην λες όμως οτι το Wing Chun δεν είναι deadly χωρίς να έχεις παρακολουθήσει ή να γνωρίζεις περισσότερα...για αυτό δεν θα βρεις βιντεάκια πουθενά με streetfight wing chun...διότι μαθαίνεις να αποφεύγεις (επειδή έχει θανατηφόρες κινήσεις) ούτε γύρω γύρω πας ουτε προσπαθείς να γραπώσεις τον άλλον ούτε τίποτα...απλά και ήρεμα 2-3 κινησούλες και πάπαλα ο άλλος...

αν θέλεις και είσαι στην Αθήνα σε πάω στον uber δάσκαλο εδώ ο οποίος αν τον δεις είναι 1.6 οδοντογλυφίδα...ο συγκεκριμένος, για όποιον τον γνωρίζουν, είναι νομίζω τώρα στο περιστέρι...ήταν δάσκαλος του θείου μου (αυτός με έμαθε μετά) όπου θείος είναι 2 κεφάλια ψηλότερος και γυμνασμένος/ψωμομένος αλλά γύρναγε κάθε βράδυ με μόλωπες και κοκινισμένος παντού....αν θέλεις πεσμου...φιλικά το λέω ε μην παρεξηγηθω!! :T:

Link to comment
Share on other sites

@ raven_g20 Ανυποπτα,εννοω π.χ περνας απο διπλα του και χωρις να το ξερεις σου ορμαει...

Για το βιντεο που παρεθεσες στο 1.06 δε μπορω να πω οτι καταλαβα τι εγινε.Απλως "επαιζε" με τα χερια του και τον εσπρωξε,εδω μετραει και η δυναμη που ειπα προτυτερα.Δηλαδη αμα φαει μια τετοια σπρωξια(αν εννοουσες τη σπρωξια) απο μενα δε θα κινηθει ουτε 5 εκατοστα πιστεψε με,αλλα αμα εκανα 1-2 χρονια μια "τεχνη" αυτοαμυνας η μποξ ισως!Αλλα προς θεου οχι καρατε η taekwondo...

Tωρα οσο για κλωτσια στα @@ δε νομιζω να ναι τοσο ευκολο,αλλιως θα τη βγαζαμε ολοι καθαρη με μια απλη κλωτσια.Μεχρι να τη σκασω εγω τη κλωτσια,θα μου χει ριξει 5-6 μπουκετα για αρχη...Γιατι οσο να ναι στον δρομο ολα ειναι χυμα στο κυμα... (no limits..).

Ο δασκαλος που λες ειναι για Wing Chun?

Εννοειται παντα φιλικα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

@ raven_g20 Ανυποπτα,εννοω π.χ περνας απο διπλα του και χωρις να το ξερεις σου ορμαει...

Για το βιντεο που παρεθεσες στο 1.06 δε μπορω να πω οτι καταλαβα τι εγινε.Απλως "επαιζε" με τα χερια του και τον εσπρωξε,εδω μετραει και η δυναμη που ειπα προτυτερα.Δηλαδη αμα φαει μια τετοια σπρωξια(αν εννοουσες τη σπρωξια) απο μενα δε θα κινηθει ουτε 5 εκατοστα πιστεψε με,αλλα αμα εκανα 1-2 χρονια μια "τεχνη" αυτοαμυνας η μποξ ισως!Αλλα προς θεου οχι καρατε η taekwondo...

Tωρα οσο για κλωτσια στα @@ δε νομιζω να ναι τοσο ευκολο,αλλιως θα τη βγαζαμε ολοι καθαρη με μια απλη κλωτσια.Μεχρι να τη σκασω εγω τη κλωτσια,θα μου χει ριξει 5-6 μπουκετα για αρχη...Γιατι οσο να ναι στον δρομο ολα ειναι χυμα στο κυμα... (no limits..).

Ο δασκαλος που λες ειναι για Wing Chun?

Εννοειται παντα φιλικα!!! :)

Βασικά έπρεπε να εξηγήσω...εννούσα την απόκρουση συγχρονισμένα με την επίθεση (αν δείς την τρώει στον λαιμό/λαρύγγι)...στην άμυνα βλέπεις την πλήρη ακινητοποίηση του...πίστεψε με στις αρχές νόμιζα ότι αν βάλω δύναμη δεν μπορεί να με ακινητοποιήσει...κατέληγα να τρώω περισσότερο ξύλο:p

Επίσης ξέχασα να σου απαντήσω για το τζιν που είπες...βασικά δεν χρειάζομαι τα πόδια γιατί όπως κατάλαβες είναι περισσότερο "παιχνίδι" με τα χέρια το Wing Chun..αν χρειαστεί πότε να χρησημοποιήσεις τα πόδια σου είναι πάντα για μικρές αποστάσεις και ο τρόπος που κλωτσάς δεν ενοχλεί ακόμα και αν φοράς φούστα!:p

Yep είναι για Wing Chun...δες πμ:)

/edit:

http://www.youtube.com/watch?v=Q1LspiG3760

βέβαια εδώ είναι πολύ μικρός ο sifu αλλά φαίνεται πως το παει σωστά...αν δείτε συγκριτικά με ένα βιντεάκι που είχα ποστάρει κάποιος πρίν εδώ γινεται πιο σωστά...αυτό που είχα πει...το αδύναμο/2ο χέρι καλύπτει πάντα το πρόσωπο...

/edit: επίσης ένα αρκετά καλό το οποίο τα εξηγεί πιο λιανά...

Link to comment
Share on other sites

@raven_g20

Εδώ θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου, στο DVT εμείς χρησιμοποιούμε πολύ τα πόδια απλά δεν φεύγουν πάνω από την μέση, εγώ προσωπικά είναι το πρώτο πράγμα που στέλνω γιατί η ακτίνα βολής τους είναι μεγαλύτερη από τα χερια και είναι ότι πρέπει για να μπεις. Απλά κάτω από την μέση είναι τα πόδια, πάνω είναι τα χερια (εξαιρούμε μερικές κλοτσιές που είναι στο διάφραγμα)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η κλωτσιά χρησημοποιείται περισσότερο για απόκρουση παρά για να κάνεις ζημιά...και πάλι εξαρτάται η περίπτωση...αν κ ο άλλος ξέρει Wing Chun τότε δεν θα σε βοηθήσουν καθόλου τα πόδια και αντιθέτως θα χάσεις και την ισσοροπία σου αν "μπεις" με πόδια...όπως επίσης αν ο άλλος γνωρίζει οποιαδήποτε άλλη τέχνη λόγικά θα αποκρούσει και από την σύγκρουση θα πονέσεις περισσότερο από τον άλλον...αν δεν ξέρει χρηστό τότε τον έχεις:p

Link to comment
Share on other sites

Στην σύγχρονη μορφή της ενοούσα....

@Raven

Δεν χρειάζεται να διαβάσω το Wiki για τον Fedor...παρακολουθώ την καριέρα του εδώ και 6-7 χρόνια από πολύ κοντά...όπως και του αδερφού του.

Σε αυτό το video αναφέρομαι...

www.youtube.com/watch?v=o5ZxpbtcC8A

Aυτό που μου δείχνεις εσύ είναι πριν αρχίσει να προπονείται με τον Bas Rutten και το γυρίσει σε ΜΜΑ. Ο αντιπαλός του κατεδαφίστηκε στο UFC από έναν παλαιστή...

Φίλε Dunken εφόσον ο δασκαλός σου είναι τόσο θανατηφόρος γιατί δεν πάει στο Αλεξανδρειο ή πάνω στον Βλαδήμιρο στην Νικούπολη να βγάλει ΚΟ μερικούς boxer...

Έχει παίξει κανένα αγώνα????? Υποθέτω πως όχι...ε τότε δεν έχει να πει τίποτα για να μου αποδείξει ότι όντως είναι killing machine.

Δεν είπα ότι υπαρχει η απόλυτη πολεμική τέχνη... Αλλά από όσο δείχνει η ιστορία ένας συνδιασμός Kick(Boxing), Πάλης και λαβών είναι αυτό που φτάνει στο απόλυτο....

Όσο αφορά στυλ vs στυλ δες τα πρώτα UFC...πάντα οι ground fighters είχαν το πάνω χέρι....

Ακόμα και το αγωνιστικό Kung Fu είναι ουσιστικά Kick Boxing...γιατί πολύ απλά όταν δύο εκπαιδευμένα άτομα αναμετρηθούν πάντα θα προκύπτει αυτό που βλέπετε και όχι IP MAN τύπου μάχες και παραμύθια...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να ξενερώσουμε λίγο:

αυτός τους έχει όλους χαλαρά...:p

Σοβαρά όμως αν θέλεις να μάθεις κάτι και να προχωρήσεις για τίτλους κ γενικώς να παίζεις με κανόνες σε ρίνγκ κτλ τότε ακολούθεις τέχνες που είναι φτιαγμένες για τέτοια σκηνικά...αν θές no rules και απλά για επιβίωσει τότε πας στα σκληρά...δεν χρειάζεται να λέμε ξανά κ ξανά τις παραπάνω κατηγορίες...:yes2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.