Jump to content



Martial Arts Thread.


Jerry007

Recommended Posts

SHIDOKAN

Θέλω να ξαναρχίσω κάποτε. Κατά την άποψή μου είναι η πιο ολοκληρωμένη πολεμική τέχνη. Τα παιδιά μου, πρώτα ο Θεός, θα τα στείλω από μικρά.

Hydra, αν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις κάποια πολεμική τέχνη, πήγαινε σε μια σχολή Shidokan να δεις την εκπαίδευση και είμαι σίγουρος ότι δε θα το σκεφτείς δεύτερη φορά.

Το Shidokan, είναι πάνω απ' όλα πρακτικό, καθώς δεν σε διδάσκει μόνο αυτοσυγκέντρωση, πειθαρχία και ήθος, αλλά οι τεχνικές που το διέπουν είναι αυτές που πραγματικά θα σε βοηθήσουν να αμυνθείς σε σχεδόν οποιαδήποτε κατάσταση.

Δάσκαλος Λιούλιος ftw!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Ρε παίδες, δε φτιάχνετε ένα ξεχωριστό thread για τις πολεμικές τέχνες να τα παρακολουθούμε και πιο εύκολα όσοι ενδιαφερόμαστε?

Εδώ μέσα θα γίνει μπάχαλο :)

Αν μπορεί κάποιος αντμιν/μοντ ας το φτιάξει :)

Link to comment
Share on other sites

SHIDOKAN

Θέλω να ξαναρχίσω κάποτε. Κατά την άποψή μου είναι η πιο ολοκληρωμένη πολεμική τέχνη. Τα παιδιά μου, πρώτα ο Θεός, θα τα στείλω από μικρά.

Hydra, αν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις κάποια πολεμική τέχνη, πήγαινε σε μια σχολή Shidokan να δεις την εκπαίδευση και είμαι σίγουρος ότι δε θα το σκεφτείς δεύτερη φορά.

Το Shidokan, είναι πάνω απ' όλα πρακτικό, καθώς δεν σε διδάσκει μόνο αυτοσυγκέντρωση, πειθαρχία και ήθος, αλλά οι τεχνικές που το διέπουν είναι αυτές που πραγματικά θα σε βοηθήσουν να αμυνθείς σε σχεδόν οποιαδήποτε κατάσταση.

Δάσκαλος Λιούλιος ftw!

εγω εκανα suibukan. απο τι βλεπω κ σενα βαση το shorin ryu εχει!! το μετανιωσα του το παρατησα... δεν με βολευαν οι ωρες.

συμφωνω παντως με αυτα που λες. πηγαινα, κ μετα εφευγα αλλος ο ανθρωπος.

απο κοντα ειχα δει αυτον http://yama****akarate.com/Yama****aSensei.htm σε σεμιναριο. στο μισο μετρο δεν μπορουσες να τον πλησιασεις. ησουν ηδη κατω, κ ελεγες μα πως? ειναι κ 70 χρονων ετσι.

και κατι διαφορετικο, οχι γνωστο ειναι αυτο

http://en.wikipedia.org/wiki/Krav_Maga

πολυ επικίνδυνο,δεν ειναι αθλημα. αλλα πολυ αποτελεσματικο.

edit. ας μεταφερθουν τα ποστ σε ενα καινουριο thread., τωρα ειδα το προηγουμενο.

Link to comment
Share on other sites

με τον Άλεξ κάναμε μαζί Kick Boxing προ πενταετίας ίσως και παραπάνω στο ΕΛΛΑΣ στο μπατσομέγαρο δίπλα

(καρεφυλλάκης δάσκαλος,μετά ΄πολυτεύτηκε με τη Χρυσή Αυγή)

βέβαια οι καλύτεροι αθλητές του ήταν ένας Ρουμάνος σα ζώο

και ένας Αλβανός,αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα.

ο Άλεξ έίχε διάθεση να σε μάθει και πίστεψε με μάλλον δεν σε χτύπησε :)

Πραγματικά με βοηθούσε, βέβαια όποτε έκανα λάθος (πχ στην άμυνα την έτρωγα στη μάπα :hehe:)

Αν εξαιρέσουμε μερικές κλωτσιές που μου έβγαλαν το λάδι δεν ήταν και τόσο τραγικό. Δεν με βλέπω να σταματάω όμως. Σαν πρώτη γεύση μου άρεσε το sport και το βλέπω και σαν μια εκτόνωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα S h i t o Ryu καράτε πριν 10 χρόνια. Θα ήθελα και εγώ να το ξαναρχίσω κάποτε, αλλά πολύ φοβάμαι ότι με τα κιλά που έχω τώρα, θα πέσω κάτω τα πρώτα 10 λεπτά της προπόνησης...

Link to comment
Share on other sites

Ε και;

Την πρώτη φορά θα πέσεις στα 10, μετά στα 11, 12, 13... καταλαβαίνεις που το πάω.

Εγώ το είχα πει και παλιότερα νομίζω, έκανα Aikido, αλλά τελικά το σταμάτησα όταν έπαθα ζημιά στο αριστερό γόνατο. Το "κουσούρι" έχει μείνει, και νιώθω τσιμπήματα μια στις τόσες. Τελικά ήταν "δομικό" το θέμα και όχι λόγω Aikidο.

ένα link και ένα βιντεάκι με την αγαπημένη μου κίνηση

http://en.wikipedia.org/wiki/Aikido

Link to comment
Share on other sites

Jerry μη μασάς...και μην σταματήσεις με τίποτα. Μετά από μία μέρα στο γραφείο δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να κάνεις μία προπόνηση και να παίξεις λίγο ξύλο...εγώ πάω στο gym και ξεκουράζομαι. Φεύγοντας το μυαλό μου είναι ξεκούραστο και κοιμάμαι σαν πουλάκι. Κάνω 4-6 φορές την βδομάδα...

Το ότι σε έβαλε κατευθείαν μέσα στις ασκήσεις ο δάσκαλος είναι πιθανόν γιατί πολλοί βαριούνται τον πρώτο μήνα που είναι πιό πολύ για να μπεις στο άθλημα και σου φαίνεται να κάνεις άσχετα πράγματα και τα παρατάνε. Οπότε σε βάζει να δεις πως είναι το θέμα...Το πιό δύσκολο για έναν αρχάριο στο Kick και Muay Tai είναι να συνηθήσεις τα low kick πάντως...

Κάνοντας 10 χρόνια πυγμαχία, kick και τώρα Παγκάτιο δεν έχω πάθει ποτέ σοβαρό τραυματισμό συμμετέχοντας και σε ότι αγώνες υπάρχουν...Εκτός από μία σπασμένη μύτη.

Για να μην πάθεις όμως πρέπει πρώτο και σημαντικότερο να κάνεις πάντα καλό ζέσταμα και μην το βαριέσαι. Για μένα ο πιό εύκολος τρόπος να καταλάβεις κατά πόσο σοβαρή είναι μία σχολή/δάσκαλος είναι από το τι ζέσταμα κάνει. Όπως και να κάνεις μία σωστή ζωή όσον αφόρα την διατροφή, ύπνο και τυχόν καταχρήσεις. Βασικά όσο πιο γυμνασμένος είσαι τόσο πιο δύσκολα παθαίνεις τραυματισμούς...

Να αποφεύγεις να κάνεις ζευγάρι με ανθρώπους που δεν το μυαλό δεν παίρνει στροφές και αυτούς που θέλουν να αποδείξουν κάτι δέρνοντας τον συναθλητή τους. Όπως και αυτούς που μιλάνε πολύ. Στη σχολή οι ελαχιστότατοι τραυματισμοί που έχουμε προέρχονται όταν συνήθως όταν οι αθλητές χάνουν την αυτοσυγκέντωση και άρχίζουν να μιλάνε και γελάνε. Εκεί έρχεται καμιά κλωτσιά ή πτώση και είσαι μία βδομάδα έξω.

Όλοι κάποια στιγμή ξεκινάνε από το μηδέν...Την πρώτη μέρα θα βγάλεις 10 λεπτά, σε μία βδομάδα 30' και σε έναν μήνα όλη την προπόνηση... Το κακό είναι να σκέφτεσαι ότι δεν παώ γιατί έχω κιλά και είμαι αγύμναστος. Αυτός όμως είναι ο λόγος που πρέπει να πας...

Έχουμε στο gym ένα παλήκάρι 53 χρονών που κάνει πιό πολλές κάψεις από 18χρονα και βγάζει κανονικά το 2ωρο πρόγραμμα με sparring. Έχει και 5 παιδιά...Ήρωας:p

Και ένα βίντεο από το gym μας:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία:

Αν θέλεις για εκτόνωση και γενικό "βαράτε" τότε Muay Thai, Kickbox, K1 κλπ...Είναι οι τέχνες με τις οποίες απλά μαθαίνεις να βαράς και όπως σωστά είπανε οι περισσότεροι εκτονώνεσαι. Εννοείται σε δύσκολες καταστάσεις θα σε βοηθήσει οποιαδήποτε τέχνη και να γνωρίζεις αν αυτός είναι ο σκοπός ενασχόλησης σου. Από την άλλη αν θέλεις συνδυασμό εξάσκησης με μάθηση κάποιας πολεμικής τέχνης (για αυτοάμυνα) τότε εξαρτάται που ρίχνεις περισσότερο βάρος: γενικό "βαράτε" ή κάτι πιο "ψαγμένο".

Τώρα αν θέλεις να ψαχτείς με την όλη φάση τότε σου προτείνω Wing Chun (Yip Man). Για μένα είναι ότι καλύτερο υπάρχει διότι και άμυνα μαθαίνεις αλλά και επίθεση μέσω άμυνας. Δεν έχει κλωτσίδια και αγκωνίδια αλλά αν μάθεις τις 100+ κινήσεις στην κούκλα (dummy) τότε είσαι είσαι απόλυτα καλυμένος σε ότι αφορά hand to hand combat, πόσο μάλλον close combat. Η φιλοσοφία μέσα από κάθε κινήσεις είναι κάτι το οποίο βοηθά body and mind. Ο συγχρονισμός κινήσεων, η άμυνα-επίθεση ταυτόχρονα είναι το κάτι άλλο. Είναι η μοναδική τέχνη στην οποία δεν σε ενδιαφέρει η φυσική και μυική κατάσταση του απέναντι σου. Ακόμα και ντουλάπα να είναι με απλές κινήσεις τον "σπας" και τον στέλνεις πίσω στο ΙΚΕΑ. Το σημαντικότερο απ' όλα είναι, εννοείται, να αποφεύγεις οποιεσδήποτε προκλήσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι/ποιος είναι απέναντι σου και τι κουβαλάει (και μυαλά και όπλα).

Από την ταινία Yip Man:

http://www.youtube.com/watch?v=3qhPDEOYbx4

P.S. Είναι απόσπασμα ταινίας οπότε μην το παρέτε σοβαρά, αν και είναι αληθινή ιστορία. Στην αληθινή ζωή αν στην πέφτανε 10 ή ταινία xxx θα γύριζες η θα σε βρίσκανε σε κανα χαντάκι. :p:P

Link to comment
Share on other sites

Απο άποψη αντοχής και δύναμης πηγαίνω αρκετό καιρό γυμναστήριο και έχω χτίσει αρκετά καλό σώμα. Φορούσα εκείνα τα τυλιχτά σκοινιά για την προστασία του καρπού (δεν ξέρω πως λέγονται :hehe:) επικαλαμίδες και γάντια. Στο πρόσωπο δεν παίζαμε, ήταν προπόνηση ίσα ίσα να μάθουμε τις κινήσεις. ;)

Εντάξει, δεν ξέρω τι γίνεται σε επαγγελματικό επίπεδο, αλλα εγώ μια ώρα μάθημα που έκανε βγήκα έξω σουρωμένος.

bandage λεγονται η κατα το ελλινικοτερον επιδεσμοι και τα φορας για αυτο το λογο για τα μην παθης ζημια στο χερι χτυποντας.Χτυπουσατε μονο στο σωμα και δεν ειχατε σπασουαρ?μια να εφευγε κατα λαθος και θα ησουν 10 λεπτα κατω.Παντως ΣΥΝΕΧΙΣΕ μην σταματας και να ξερεις no pain no gain...

Link to comment
Share on other sites

@Φίλε raven_g20

Διαφωνώ μαζί σου σε πολύ μεγάλο βαθμό... Να πω την αλήθεια δεν είμαι καθόλου φαν των κατά την μου ξεπερασμένων Ασιατικών κλασσικών τεχνών...

Ένας Πυγμάχος, Kick Boxer που έχει φαέι και έχει δώσει ξύλο έχει πολύ μεγαλύτερη τύχη στο δρόμο από τους "Ασιάτες" διότι δεν έχουν συνήθως ούτε την φυσική κατάσταση ούτε την τεχνική κατάσταση ούτε την εμπειρία για να ανταποκριθούν στον δρόμο... Άλλο να βαράς ένα dummy και σάκο και άλλο άνθρωπο... Χωρίς sparring δουλεία δεν γίνεται...

Αμαρτία να συγκρίνεις το Wing Chun με την πυγμαχία...

Το Ip Man είναι ταινία πάντως και δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα...

Αυτή είναι η πραγματικότητα..

http://www.youtube.com/watch?v=paCZAxchmjU

Link to comment
Share on other sites

και ποιος ειπε οτι η ''ασιατες'' βαρανε μονο κουκλες?

search kumite... γαντια φορανε, σπασουαρ κτλ.

μια χαρα μπορουν να την βγαλουν και στον δρομο.

επισης μην ξεχναμε στον δρομο επιτρεπονται ολα.

για αυτο ξαναλεω στον δρομο μονο krav maga.

οπως ειπε κ καποιος παραπανο, ειχα χαζο κατα την γνωμη μου να τρως ξυλο στην προπονηση, για ΑΝ σου χρειαστει μια μερα στο δρομο.

ποσοι kick boxaδες κτλ ξερετε να ειναι οκ?

ολοι σακατεμενοι εναι.

edit το βιντεο απο οτι βλεπω ειναι απεναντι σε μην γνωστες πολεμικων τεχνων. δεν λεει κατι. ενας καρατεκα θα τους ειχε ξαπλωσει πολυ ποιο γρηγορα κατω με λαβες.

Link to comment
Share on other sites

@Φίλε raven_g20

Διαφωνώ μαζί σου σε πολύ μεγάλο βαθμό... Να πω την αλήθεια δεν είμαι καθόλου φαν των κατά την μου ξεπερασμένων Ασιατικών κλασσικών τεχνών...

Ένας Πυγμάχος, Kick Boxer που έχει φαέι και έχει δώσει ξύλο έχει πολύ μεγαλύτερη τύχη στο δρόμο από τους "Ασιάτες" διότι δεν έχουν συνήθως ούτε την φυσική κατάσταση ούτε την τεχνική κατάσταση ούτε την εμπειρία για να ανταποκριθούν στον δρόμο... Άλλο να βαράς ένα dummy και σάκο και άλλο άνθρωπο... Χωρίς sparring δουλεία δεν γίνεται...

Αμαρτία να συγκρίνεις το Wing Chun με την πυγμαχία...

Το Ip Man είναι ταινία πάντως και δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα...

Αυτή είναι η πραγματικότητα..

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν φτάσει στο αμην η κατάσταση και ΔΕΝ αποφεύγεις την συμπλοκή, τότε πρέπει να κάνεις στον άλλο ζημιά… κακά τα ψέματα, δεν μιλάω να τον σκοτώσεις, αλλά να τον ακινητοποιήσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Στο δρόμο ΔΕΝ μπορείς να κάτσεις να περιμένεις να φας την 1η, και μετά θα δούμε, αν φας την 1η, δεν θα δείς τίποτα μετά.

Για αυτό τέχνες σαν το Krav είναι ιδανικές.

Δεν το ενστερνίζομαι, απλά αν φτάσεις στο αμήν, δεν μιλάς για καθημερινό σκηνικό…

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το videaki καλά είπε κάποιος

το βιντεο απο οτι βλεπω ειναι απεναντι σε μην γνωστες πολεμικων τεχνων. δεν λεει κατι.
:
Το σημαντικότερο απ' όλα είναι, εννοείται, να αποφεύγεις οποιεσδήποτε προκλήσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι/ποιος είναι απέναντι σου και τι κουβαλάει (και μυαλά και όπλα).

Για αυτό ακριβώς έγραψα το παραπάνω...και ποιος σου είπε οτι στο Wing Chun δεν κάνουν sparring?? Όσο για την κούκλα, αν δεν γνωρίζεις και δεν έχεις προπονηθεί ή τουλάχιστον δεις μερικά πράγματα live καλό είναι να μην τα σχολιάζεις (έχει και κάποια χεράκια αν προσέξεις η κούκλα). Σάκο του μπόξ όσα χρόνια και να κάνω δεν έχω ασχοληθεί και ούτε έχω δει. Να σου δείξω videakia χιλιάδες με sparring δεν λέει γιατί θα γεμίσει ο τόπος. Σύγκριση με πυγμαχία ή με καμμία άλλη πολεμική τέχνη δεν έκανα απλά είπα την γνώμη μου για αυτό που γνωρίζω. Μην ξεχνάς είναι τέχνη που συνδυάζει και υγιές σώμα αλλά και υγιές μυαλό. Δεν είναι τέχνη που σε κάνει ντουλάπα αλλά σε μαθαίνει σε "άσχημες" καταστάσεις να αντιδράς με καθαρό μυαλό και με ουσία. Είναι καθαρά direct kill method (what?:slap:) δλδ δεν συγχωρεί και ούτε ρίχνει μπουνίδια μέσω λαμίας αλλά direct.

P.S. Btw η ταινία είναι αληθινή ιστορία. Επίσης είναι καλό να αναρωτηθείς πως πολλοί και διάφοροι δεν κατάφεραν να ρίξουν έναν γεράκο 1.60 (Yip Man).

P.S. 2. Δεν κρατήθηκα:

/edit: σωστός Dolly αλλά σημαντικό είναι να ΜΗΝ αφήσεις την κατάσταση να φτάσει στο ΑΜΗΝ. Οχι από φόβο για το αν θα τις φάς ή οχι αλλά για το τι ζημιά μπορεί να κάνεις και εσύ στον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν φτάσει στο αμην η κατάσταση και ΔΕΝ αποφεύγεις την συμπλοκή, τότε πρέπει να κάνεις στον άλλο ζημιά… κακά τα ψέματα, δεν μιλάω να τον σκοτώσεις, αλλά να τον ακινητοποιήσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Στο δρόμο ΔΕΝ μπορείς να κάτσεις να περιμένεις να φας την 1η, και μετά θα δούμε, αν φας την 1η, δεν θα δείς τίποτα μετά.

Για αυτό τέχνες σαν το Krav είναι ιδανικές.

Δεν το ενστερνίζομαι, απλά αν φτάσεις στο αμήν, δεν μιλάς για καθημερινό σκηνικό…

ακριως αυτο. δειτε απο που προερχεται, γιατι δημιουργηθηκε. για πραγματικο πεδιο μαχης. εκει θελεις να επιβιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει και Wing Chun και Ninjitsu και κατάλαβα ότι δεν είναι για μένα...Το Krav Maga είναι άλλο θέμα...πολύ δύσκολο και να το βρεις στην Ελλάδα.

@MaGiCMaN

Από ότι έχω καταλάβει εσείς οι "Ασιάτες" νομίζετε ότι έχετε καποίο είδος "Aura of Invincibility"...και αυτό είναι το κακό γιατί όταν δεν έχεις ποτέ δεχτεί χτύπημα δεν ξέρεις θα ξέρεις πως θα αντιδράσεις όταν χρειαστεί και ας μη χρειαστεί ποτέ. Άλλωστε το τι γίνεται στο γυμναστήριο συνήθως καταλήγει σε τελείως διαφορετικό στον δρόμο όπου οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Βασικά πρέπει να ξέρεις πολλά παραπάνω πράγματα από το βαράς και να κάνεις πτώσεις. Για αυτό έχουν αναπτυχθει και συστήματα όπως το Krav Maga...πάλι όμως πρέπει να έχεις και φυσική κατάσταση.

Προσωπικά μου αρέσουν οι αγωνιστικές μορφές του καράτε αλλά εξήγησε μου τι ακριβώς λαβές θα έκανε και στους τρεις μαζί?

Προσωπικά ξέρω αρκετούς kick boxers που ασχολούνται είτε για αγωνιστικούς σκοπούς είτε όχι...και κανένα σακατεμένο δεν έχω υπόψιν.

@raven_g20

Μπορεί να είναι αληθινή ιστορία αλλά αυτές οι ιστορίες με τους γεράκους που εξαφανίζονται στον αέρα και φτύνουν φωτιές δεν με πείθουν...

Άλλο ένα παράδειγμα για το πως αντιδράει κάποιος που ξέρει να χτυπάει...

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω εσεις που βλεπω οτι τα ξερετε.Επειδη εχω κανα 10ημερο που ψαχνομαι και θελω πολυ να ξεκινησω.Τι πιστευετε ειναι το πιο καλο για αυτοαμυνα?

(Μη πειτε μποξ ,γιατι δεν ειμαι κανα ντουκι). :tomato:

Και κατι ακομη,στην Αθηνα γνωριζετε αν υπαρχει σχολη Krav Maga ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.