Jump to content



Martial Arts Thread.


Jerry007

Recommended Posts

Αν και μου έριχνε ένα κεφάλι είμασταν πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία κιλών. Εγώ είμαι 78kg 1,76cm και εκείνος ήταν 85kg με ύψος γύρω στο 1,85cm

Τι Σαμπονις,τι Ζαμπιδης,το ιδιο πραμα ειναι.... ιδια κατηγορια :smoke:

Σορρυ ρε μαν,αλλα 7 κιλα ειναι τεραστια διαφορα...Φαντασου να ειναι κ ολα αυτα τα κιλα μυικη μαζα...

Μιλαμε για πολυ ξυλο :tomato:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Καμία πολεμική τέχνη δεν είναι τέλεια από μόνη της αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και χάσιμο χρόνου να ασχοληθείς. Εξ ορισμού οι πολεμικές τέχνες χρειάζονται βάθος χρόνου για να φέρουν αποτέλεσμα. Σε πολλά πράγματα μπορείς να μάθεις τα βασικά και μετά να κάνεις κάτι άλλο αλλά θα μείνεις πάντα εκεί...στα βασικά. Είναι ακριβώς αυτές οι "ιδιαίτερες τεχνικές" που κάνουν τη διαφορά.

btw το WT είναι από μονο του ΜMΑ.. και σε κάθε του μορφοποίηση είναι η περισσότερο η λιγότερο

υπό την έννοια οτι το wing chun (wc, wt, vt etc) είναι συγκριτικά πιο "ανοικτό" καθότι οι τεχνικές του είναι πιο πολύ σαν αλφάβητο παρά σαν τσελεμεντές που πρέπει να ακολουθείς τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Wing Chun είναι ΜΜΑ. Προσωπικά η καλύτερη τεχνική είναι Chi Sao (sticky hands).

Από την άλλη ισχύει αυτό που είχα πει στο 1ο ποστ. Επειδή δεν ξέρεις τι μυαλά(ή όπλα) κουβαλά ο απέναντι σου νο1 είναι πάντα να αποφεύγεις μια μάχη είτε τρέξιμο είτε κλωτσιά στα @@ και μετά τρέξιμο είτε μην δίνεις σημασία. Fighting είναι η εσχάτη λύση. Επίσης μην ξεχνάμε ότι στο Wing Chun δεν απαιτείται να είσαι γομάρι. Αντιθέτως αν είσαι πολύ γυμνασμένος(τούμπανο, ντουλάπα κ σια) είσαι και περισσότερο αργός και δεν σε παίρνει στο WC. Αυτό είναι που μου άρεσε περισσότερο. Οχι επειδή δεν είμαι εγώ γυμνασμένος αλλά επειδή είναι τέχνη για όλους. Από εκεί και μετά από εσένα εξαρτάται αν προτίθεσαι να ακολουθήσεις οποιαδήποτε τέχνη και μέχρι που θέλεις να φτάσεις.

P.S. Sifu Emin Boztepe o κύριος επάνω. Τούρκος αλλά από τους καλύτερους παγκοσμίως (εξού και o τίτλος).

Link to comment
Share on other sites

Wing Chun είναι ΜΜΑ. Προσωπικά η καλύτερη τεχνική είναι Chi Sao (sticky hands).

Από την άλλη ισχύει αυτό που είχα πει στο 1ο ποστ. Επειδή δεν ξέρεις τι μυαλά(ή όπλα) κουβαλά ο απέναντι σου νο1 είναι πάντα να αποφεύγεις μια μάχη είτε τρέξιμο είτε κλωτσιά στα @@ και μετά τρέξιμο είτε μην δίνεις σημασία. Fighting είναι η εσχάτη λύση. Επίσης μην ξεχνάμε ότι στο Wing Chun δεν απαιτείται να είσαι γομάρι. Αντιθέτως αν είσαι πολύ γυμνασμένος(τούμπανο, ντουλάπα κ σια) είσαι και περισσότερο αργός και δεν σε παίρνει στο WC. Αυτό είναι που μου άρεσε περισσότερο. Οχι επειδή δεν είμαι εγώ γυμνασμένος αλλά επειδή είναι τέχνη για όλους. Από εκεί και μετά από εσένα εξαρτάται αν προτίθεσαι να ακολουθήσεις οποιαδήποτε τέχνη και μέχρι που θέλεις να φτάσεις.

P.S. Sifu Emin Boztepe o κύριος επάνω. Τούρκος αλλά από τους καλύτερους παγκοσμίως (εξού και o τίτλος).

VT χωρίς Chi Sao είναι σαν να λες ποδόσφαιρο χωρίς μπάλα...

και είναι μια 100% street fight πολεμική τέχνη. συνήθως οι VT μορφοποιήσεις είναι είναι ακόμα πιο street fight μελετημένες στα πάντα.

αλλα αυτό είναι και το θέμα πως πάει γίνετε ο άλλος νταγλάρι και επειδή τον βλέπει τον άλλο λεπτό πιστεύει πως τον έχει με αποτέλεσμα να γίνουν 4 πράγματα...

1) όντως να τον έχει

2) να ξέρει VT η κάτι παρόμοιο και να βρεθεί σε κόμμα

3) να έχει κάποιο όπλο πάνω του οποτε στην καλύτερη θα βρεθεί σε κόμμα

4) να γίνει το "1" αλλα ο τυπάς να τον παραφυλάξει σε κάποια γωνια μια μέρα με κανένα παλούκι, μαχαίρι, πιστόλι, παρέα και άντε για.

το οποιο 3 και 4 μπορεί να γίνει στον οποιοδήποτε ότι και να ξέρει...

οποτε να το 1 στα 4 δεν είναι καλή πιθανότητα.

αλλα σε περίπτωση που ο άλλος απειλεί την ζωή σου τότε δεν έχεις δεύτερη ευκαιρία, και το να ποντάρεις πως απλά θα σου σκάσει με ένα μαχαιράκι που δεν θα ξέρει να το χρησιμοποιεί δεν είναι σοβαρό. σε τέτοιες περιπτώσεις πάει η η ζωή μου η η ζωή σου, οποτε πρέπει να μπορείς να την γλιτώσεις είτε έχει όπλο είτε ξέρει Muay Thai, kick box e.t.c. είτε απλά είναι νταγλάρι και ψυχάκιας για να μην δεις τα ραδίκια ανάποδα.

αλλα μια πολεμική τέχνη που στην προπόνηση απειλεί να σε αφήσει ανάπηρο... χαίνει απλά το νόημα τις.

φυσικά είναι και ο λόγος που την κανεις... δεν νομίζω πως κάποιος πάει να μάθει Muay Thai για αυτοάμυνα.

Link to comment
Share on other sites

Ε τα ίδια λέμε πάνω κάτω δεξιά αριστερά. Το πρώτο πράγμα που μου έμαθε ο δάσκαλος ήταν να αποφεύγεις πάντα τις μάχες. Όχι μόνο για το τι μπορεί να σου συμβεί αλλά και το τι μπορείς να προκαλέσεις στον άλλον. Μην ξεχνάμε το Wing Chun δεν χρησημοποιείται τόσο ως αυτοάμυνα με σκοπό την ακινητοποίηση του απέναντι σου αλλά κύριος σκοπός της τέχνης είναι να τον πεθάνεις τον άλλον τελεία και παύλα (ΠΑΟ είσαι κ....). Για αυτό και είναι τόσο επικύνδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Ε τα ίδια λέμε πάνω κάτω δεξιά αριστερά. Το πρώτο πράγμα που μου έμαθε ο δάσκαλος ήταν να αποφεύγεις πάντα τις μάχες. Όχι μόνο για το τι μπορεί να σου συμβεί αλλά και το τι μπορείς να προκαλέσεις στον άλλον. Μην ξεχνάμε το Wing Chun δεν χρησημοποιείται τόσο ως αυτοάμυνα με σκοπό την ακινητοποίηση του απέναντι σου αλλά κύριος σκοπός της τέχνης είναι να τον πεθάνεις τον άλλον τελεία και παύλα (ΠΑΟ είσαι κ....). Για αυτό και είναι τόσο επικύνδυνη.

ανάλογος τον βαθμό... σε υψηλότερους βαθμούς άνετα ακινητοποιείς τον άλλο χωρίς να τον στείλεις στον τάφο. αλλα ναι το να σκοτώσεις κάποιον είναι γελοίο. και το αστείο είναι πως πρώτα μαθαίνεις να σκοτώνεις και μετά μαθαίνεις να μην σκοτώνεις.

....Ένα από τα πιό διάσημα quotes του Bruce Lee...και έχει ένα τόνο αλήθεια.

και κάνα δύο ακόμα...

A fight is not won by one punch or kick. Either learn to endure or hire a bodyguard!

Αυτός το είχε πιάσει το νόημα πάντως εδώ και πολύ καιρό...είναι απλό NO PAIN, NO GAIN!!!!

πολύ χοντρικά...

φαντάσου το αυτό πως απλά ξεκινάει από το πρόσωπο και μετακινείται σε κλάσματα δευτερολέπτου στο διάφραγμα μετά σε αγωνια στον λαιμό, μετά σε 10 αγκωνιές και χτυπήματα στον αυχένα και τον λαιμό μέσα σέ το πολύ 2-3" και είναι μια από τις τα 1000 πράγματα που κανεις. με τα λίγα ένα άτομο που είναι στον 6-8 βαθμό και ξέρει κάποια σοβαρή μορφοποίηση του WT η ΝΤ. και πίστεψε με πως δεν βασίζεται τίποτα σε ένα χτύπημα. άμα φας την πρώτη θα έχει άλλες 100 όπως και δήποτε.

και σε ακραία κατάσταση όπως ένα μαχαίρι που είναι να καρφωθεί πάνω σου όλες οι κίνησης δεν παίζουν με το αν το πετύχω και αν όχι δεν πειράζει, ούτε πως ο αντίπαλος δεν ξέρει να το χρησιμοποιεί.

αλλα πως θα μείνω εγώ ζωντανός και εσύ άμα σε αγαπάει ο θεούλης/αλλάχ/βούδας e.t.c. θα βρεθείς ανάπηρος για όλη σου την υπόλοιπη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

ανάλογος τον βαθμό... σε υψηλότερους βαθμούς άνετα ακινητοποιείς τον άλλο χωρίς να τον στείλεις στον τάφο. αλλα ναι το να σκοτώσεις κάποιον είναι γέλιο. και το αστείο είναι πως πρώτα μαθαίνεις να σκοτώνεις και μετά μαθαίνεις να μην σκοτώνεις.

ναι αλλά όπως λες σωστά στο τέλος πρώτα μαθαίνεις kill και μετά τα άλλα. Δεν είπα ότι δεν μαθαίνεις να ακινητοποιείς τον άλλον. Υπάρχει και αυτό και όχι απαραίτητα σε μεγάλο βαθμό. Αλλά επειδή οπως λες παρακάτω μαθαίνεις να τον χτυπάς σε σημεία που ΟΣΟ θηρίο και να είσαι αν δεχτείς 3-4 συνεχόμενες θα λυγίσεις αν πάρεις φόρα λοιπόν και δεν έχεις αυτοσυγκράτηση εύκολα του κάνεις, μπορεί, και ανεπανόρθωτη ζημιά.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι το Wing Chun εν αντιθέσει με υπόλοιπες τέχνες είναι από τα πιο (μην πω το μοναδικό) το οποίο είναι τόσο close combat που αν απέναντι σου είναι γυναίκα χαλαρά της ρίχνεις γλωσσόφιλο:p Αυτο είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του. Αν "μπεις" στις πρώτες κινήσεις μέσα και είσαι σε τόσο μικρή απόσταση 1ον αχρηστεύεις τα πόδια του (εκτός αν ο τύπος είναι catwoman) και 2ον αν δεν γνωρίζει παρόμοια τέχνη και ξέρει απλός να βαράει, όχι direct, αλλά μέσω λαμίας τότε κλάφτα χαράλαμπε..από την πρώτη, παρατηρήστε το videaki του Sifu Eme στο 0.59 και 1.18, με τέτοια επαφή και ακόμα και με ελάχιστη δύναμη φαντάσου τι ζημιά μπορείς να του κάνεις.

Προσοχή: Δεν λέμε ότι είναι αλάνθαστη αλλά σίγουρα έχει περισσότερα πλεονεκτήματα από αρκετές άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστήριο πάω 6 μήνες τώρα. Πήρα +8kg και το χέρι μου έγινε απο 28cm, 37cm :hehe:

Μου έχουν έρθει βλάκες να μου δώσουν πρωτείνες, αναβολικά και ένα σωρό άλλες βλακείες αλλα δεν έχω πάρει τίποτα. Τα θεωρώ ανούσια.:bad:

Παντως ναί, αυτόν τον συνδυασμό που λές και εσύ έχω στο μυαλό μου ;)

Καταρχας ξερεις τι σημαινει αναβολικο?Αναβολικο ειναι οτιδηποτε προωθει τον αναβολισμο δηλαδη το χτισιμο μυικης μαζας.Τα τρια βασικα αναβολικα ειναι το φαι η προπονηση και ο υπνος.Ελεος πια με τους ανιδεους που βλεπουν μια πρωτεινη και λενε οτι τους κατεβει στο κεφαλι.Αλλο τα φαρμακα αλλο τα συμπληρωματα.Ο αλλος γραφει του δωσανε καφεινη λες και του δωσανε γουιντρολ τι να πεις.Αυτα λετε και βγαινουν μετα οι ευαγελλατοι και μας ζαλιζουν τον ερωτα.

Link to comment
Share on other sites

Καφε'ι'νη στα 15?Εχεις ιδεα τι επιπτωσεις μπορει να χει σε ενα παιδι?Οσο και αν σου φαινεται απλο...:giveup:

Αnyway,καλυτερα να μη το συνεχισω.Το παιδι εχει φυγει απο κοντα μας... :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Καφε'ι'νη στα 15?Εχεις ιδεα τι επιπτωσεις μπορει να χει σε ενα παιδι?Οσο και αν σου φαινεται απλο...:giveup:

Αnyway,καλυτερα να μη το συνεχισω.Το παιδι εχει φυγει απο κοντα μας... :nothing:

Για πες μου τι επιπτωσεις μπορει να εχει.Γιατι θα τρελαθουμε με αυτα που διαβαζουμε.Η καφεινη δραστηριοποιει το νευρ οσυμπαθητικο συστημα.Ντοπαμινη αδρεναλινη κατεχολαμινη κτλ.Αυξανει λιγο τον μεταβολισμο και κανει και αυτο που γραφει το παιδι απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ξερεις τι σημαινει αναβολικο?Αναβολικο ειναι οτιδηποτε προωθει τον αναβολισμο δηλαδη το χτισιμο μυικης μαζας.Τα τρια βασικα αναβολικα ειναι το φαι η προπονηση και ο υπνος.Ελεος πια με τους ανιδεους που βλεπουν μια πρωτεινη και λενε οτι τους κατεβει στο κεφαλι.Αλλο τα φαρμακα αλλο τα συμπληρωματα.Ο αλλος γραφει του δωσανε καφεινη λες και του δωσανε γουιντρολ τι να πεις.Αυτα λετε και βγαινουν μετα οι ευαγελλατοι και μας ζαλιζουν τον ερωτα.

Κοίταξε να δείς. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω την στιγμή που δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω. Θα μπορούσα άνετα να είχα πάρει το χαπάκι που θα "σε κάνει τούμπανο σε 2 μήνες καιθα έχεις τις φέτες τους κοιλιακούς και δεν θα χωράς απο την πόρτα", που ούτε ήξερα τι είναι ούτε που προέρχεται.

Εφόσον κάτι δεν μου το δίνει ο γιατρός μου ή δεν το πέρνω από επιλογή μου δεν δίνω σημασία.

Άμα το σκεφτείς, παραείμαι μικρός για να ασχοληθώ με τέτοια, μέχρι να φτάσω σε ένα σημείο όπου να θεωρώ ότι τα χρειάζομι, ας με λένε ανίδεο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος είναι και λιποδιαλύτης η καφεϊνη... Το ΕΚΑ πχ, αν δεν κάνω λάθος το δίνουν και σαν λιποδιαλυτικό, εκτός και αν ειναι ο συνδυασμός των τριών...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δείς. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω την στιγμή που δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω. Θα μπορούσα άνετα να είχα πάρει το χαπάκι που θα "σε κάνει τούμπανο σε 2 μήνες καιθα έχεις τις φέτες τους κοιλιακούς και δεν θα χωράς απο την πόρτα", που ούτε ήξερα τι είναι ούτε που προέρχεται.

Εφόσον κάτι δεν μου το δίνει ο γιατρός μου ή δεν το πέρνω από επιλογή μου δεν δίνω σημασία.

Άμα το σκεφτείς, παραείμαι μικρός για να ασχοληθώ με τέτοια, μέχρι να φτάσω σε ένα σημείο όπου να θεωρώ ότι τα χρειάζομι, ας με λένε ανίδεο.

Αυτο ακριβως ειναι ο ορισμος της αμαθειας.Θα παρω το χαπακι που θα με κανει τουμπανο σε 2 μηνες.Οτι χαπακι η ενεση και να παρεις αν δεν κανεις σωστη διατροφη και δεν δωσεις το καταλλληλο ερεθισμα μεσα στην προπονηση το μονο που θα κανεις ειναι να κανεις προγουλια απο το φαι.Το εκα στακ που αναφερει ο απο κατω ειναι εφεδρινη ασπιρινη καφεινη και ειναι για λιποδιαλυση ναι αλλα μετα απο ενα χρονικο διαστημα το συνηθιζει το σωμα οπως και ολα και θελει διακοπη.Και οποιος πει οτι ειναι ναρκωτικο η εφεδρινη να κοιταξει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ειναι ο ορισμος της αμαθειας.Θα παρω το χαπακι που θα με κανει τουμπανο σε 2 μηνες.Οτι χαπακι η ενεση και να παρεις αν δεν κανεις σωστη διατροφη και δεν δωσεις το καταλλληλο ερεθισμα μεσα στην προπονηση το μονο που θα κανεις ειναι να κανεις προγουλια απο το φαι.Το εκα στακ που αναφερει ο απο κατω ειναι εφεδρινη ασπιρινη καφεινη και ειναι για λιποδιαλυση ναι αλλα μετα απο ενα χρονικο διαστημα το συνηθιζει το σωμα οπως και ολα και θελει διακοπη.Και οποιος πει οτι ειναι ναρκωτικο η εφεδρινη να κοιταξει καλυτερα.

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά τα "" είναι τα λόγια αυτουνού που πήγε να μου τα δώσει :p

Νομίζω πως ήταν κρεατίνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά τα "" είναι τα λόγια αυτουνού που πήγε να μου τα δώσει :p

Νομίζω πως ήταν κρεατίνη.

Τρελο λολ.Η κρεατινη ειναι το πιο αγνο και συνηθισμενο και χιλιοτεσταρισμενο συμπληρωμα διατροφης εβερ.Για την ακριβεια συνισταται απο διατροφολογους η ληψη 5 γραμαριων καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

πρωτεινη, κρεατινη, αν παιρνεις την δοση που πρεπει, πινεις πολυ νερο, δεν εχεις κανενα προβλημα. οσο μπορει να απορροφησει ο οργανισμος το κανει. το υπολοιπο, το κατουρας.

αν και καλο ειναι στην ηλικια σου, να μην παιρνεις τπτ. αχρειαστα σου ειναι, το σωμα σου αλλαζει ευκολα.

καλη διατροφη, χωρις υπερβολες, γυμναστικη κ ολα οκ ειναι.

μαλλον ξεφευγουμε απο το θεμα μας...

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη επικρατεί για το Hung Gar?

Δεν έχω παρακολουθήσει κάποια προπόνηση για να ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά από τα γενικά που έχω ακούσει είναι ένα κλασσικό εξωτερικό νότιο στυλ (κινέζικο). "Σκληρά" τα πράματα απ' ότι καταλαβαίνω με έμφαση στη δύναμη και χαμηλές στάσεις αλόγου. Επίσης αρκετές φόρμες και πολλά όπλα.

Πολλοί λένε ότι για γρήγορη πρακτική εφαρμογή στο δρόμο καλύτερα να ασχοληθεί κάποιος με κάτι σαν το wing chun. Άλλοι λένε ότι σε βάθος χρόνου το hung gar είναι καλύτερο και πιο περιεκτικό. Επαναλαμβάνω ότι αυτά είναι ό,τι έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.