Jump to content



Martial Arts Thread.


Jerry007

Recommended Posts

I got my first lesson in pain today :hehe:

Πρώτη προπόνηση στο Muay Thai και έφαγα ξύλο από έναν 65άρη Γερμανό Προγραμματιστή :hehe:

Έχω μετρήσει ως τώρα καμιά 10ρια μελανιές σε πλευρά, πόδια και μια άκυρη που έφαγα στην μάπα :o

Εκτός απο αυτό σκίστηκαν τα κότσια μου όλως παραδοόξος απο τον συνδυασμό μπουνιών και κρύου :tomato:

Πρέπει να παραδεχτώ πάντως ότι είναι τρομερή αερόβια γυμναστική. Ίδρωσα 5 φορές παραπάνω απο ότι ιδρώνω συνήθως τρέχοντας! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Jerry007 κάτι δεν πάει καλά στην προπόνηση. Δεν είναι σωστό να χτυπιέστε σαν τα κατσίκια αρχάριοι άνθρωποι. Υπάρχουν συγκεκριμένα σκαλοπάτια σε κάθε πολεμική τέχνη. Πρώτα χτίζεις αντοχή, ευλυγισία, δύναμη μετά τεχνική και τέλος θα κάνεις και sparring. Δόντια και μύτη να προσέχεις εκεί που γράφτηκες :p

Υποθέτω δεν θα φόραγες και τον εξοπλισμό. Καλή αρχή πάντως και μην το παρατήσεις. Ολες οι πολεμικές τέχνες προσφέρουν εξαιρετική αερόβια άσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παραδεχτώ πάντως ότι είναι τρομερή αερόβια γυμναστική. Ίδρωσα 5 φορές παραπάνω απο ότι ιδρώνω συνήθως τρέχοντας! :D

Όσο και να το παραδεχθείς, αναερόβια είναι. Αυτός είναι ο λόγος που όλα αυτά τα αθλήματα έχουν χρονικό περιορισμό περίπου τριών λεπτών, όσο δηλαδή είναι το αναερόβιο σκαλοπάτι.

Link to comment
Share on other sites

Jerry007 κάτι δεν πάει καλά στην προπόνηση. Δεν είναι σωστό να χτυπιέστε σαν τα κατσίκια αρχάριοι άνθρωποι. Υπάρχουν συγκεκριμένα σκαλοπάτια σε κάθε πολεμική τέχνη. Πρώτα χτίζεις αντοχή, ευλυγισία, δύναμη μετά τεχνική και τέλος θα κάνεις και sparring. Δόντια και μύτη να προσέχεις εκεί που γράφτηκες :p

Υποθέτω δεν θα φόραγες και τον εξοπλισμό. Καλή αρχή πάντως και μην το παρατήσεις. Ολες οι πολεμικές τέχνες προσφέρουν εξαιρετική αερόβια άσκηση.

Απο άποψη αντοχής και δύναμης πηγαίνω αρκετό καιρό γυμναστήριο και έχω χτίσει αρκετά καλό σώμα. Φορούσα εκείνα τα τυλιχτά σκοινιά για την προστασία του καρπού (δεν ξέρω πως λέγονται :hehe:) επικαλαμίδες και γάντια. Στο πρόσωπο δεν παίζαμε, ήταν προπόνηση ίσα ίσα να μάθουμε τις κινήσεις. ;)

Όσο και να το παραδεχθείς, αναερόβια είναι. Αυτός είναι ο λόγος που όλα αυτά τα αθλήματα έχουν χρονικό περιορισμό περίπου τριών λεπτών, όσο δηλαδή είναι το αναερόβιο σκαλοπάτι.

Εντάξει, δεν ξέρω τι γίνεται σε επαγγελματικό επίπεδο, αλλα εγώ μια ώρα μάθημα που έκανε βγήκα έξω σουρωμένος.

Link to comment
Share on other sites

εαν απο την πρωτη μερα σε εχωσε μεσα να τις τρως. σορρυ αλλα αυτο δεν ειναι σχολη...

αν και το κανουν πολλες σχολες.δεν χρειαζεται να της φαε για να μαθεις. εκει πας, να μαθεις να αμυνεσαι, να αθληθεις.

οχι να πληρωνεις να σε δερνουν. αυτο μπορεις να το κανεις κ τσαμπα, αν θελεις.

αλλαξε σχολη. εχουμε γεμισει kick boxaδες, tai, κτλ που νομιζουν οτι ειναι ο θεος ο ιδιος....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν ξέρω τι γίνεται σε επαγγελματικό επίπεδο, αλλα εγώ μια ώρα μάθημα που έκανε βγήκα έξω σουρωμένος.

Αερόβια καλείται η άσκηση κατά την οποία η χρησιμοποιούμενη ενέργεια προέρχεται από χημικές αντιδράσεις, που απαιτούν οξυγόνο, και οι καρδιακοί παλμοί δεν υπερβαίνουν το 80% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας.

ΠΧ Το κανονικό τρέξιμο είναι αερόβια ενώ το σπριντ αναερόβια.

Link to comment
Share on other sites

Απο άποψη αντοχής και δύναμης πηγαίνω αρκετό καιρό γυμναστήριο και έχω χτίσει αρκετά καλό σώμα. Φορούσα εκείνα τα τυλιχτά σκοινιά για την προστασία του καρπού (δεν ξέρω πως λέγονται :hehe:) επικαλαμίδες και γάντια. Στο πρόσωπο δεν παίζαμε, ήταν προπόνηση ίσα ίσα να μάθουμε τις κινήσεις. ;)

Εντάξει, δεν ξέρω τι γίνεται σε επαγγελματικό επίπεδο, αλλα εγώ μια ώρα μάθημα που έκανε βγήκα έξω σουρωμένος.

εγώ θα σε ρωτήσω κάτι απλό: πόσο καιρό υπολογίζεις να αντέξεις πριν σπάσεις σα φρυγανιά ; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εαν απο την πρωτη μερα σε εχωσε μεσα να τις τρως. σορρυ αλλα αυτο δεν ειναι σχολη...

αν και το κανουν πολλες σχολες.δεν χρειαζεται να της φαε για να μαθεις. εκει πας, να μαθεις να αμυνεσαι, να αθληθεις.

οχι να πληρωνεις να σε δερνουν. αυτο μπορεις να το κανεις κ τσαμπα, αν θελεις.

αλλαξε σχολη. εχουμε γεμισει kick boxaδες, tai, κτλ που νομιζουν οτι ειναι ο θεος ο ιδιος....

+1 :T:

Αερόβια καλείται η άσκηση κατά την οποία η χρησιμοποιούμενη ενέργεια προέρχεται από χημικές αντιδράσεις, που απαιτούν οξυγόνο, και οι καρδιακοί παλμοί δεν υπερβαίνουν το 80% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας.

ΠΧ Το κανονικό τρέξιμο είναι αερόβια ενώ το σπριντ αναερόβια.

Σωστά. Κάπου στους 140-150 παλμούς είναι νομίζω η "αεροβική ζώνη"...

Link to comment
Share on other sites

εαν απο την πρωτη μερα σε εχωσε μεσα να τις τρως. σορρυ αλλα αυτο δεν ειναι σχολη...

αν και το κανουν πολλες σχολες.δεν χρειαζεται να της φαε για να μαθεις. εκει πας, να μαθεις να αμυνεσαι, να αθληθεις.

οχι να πληρωνεις να σε δερνουν. αυτο μπορεις να το κανεις κ τσαμπα, αν θελεις.

αλλαξε σχολη. εχουμε γεμισει kick boxaδες, tai, κτλ που νομιζουν οτι ειναι ο θεος ο ιδιος....

:p

Ο παππούς κάνει και αυτός μάθημα εκεί, δεν είναι δάσκαλος. Απλά έλειπε ο κολλητός μου που κάνουμε μαζί χθές και ήταν εκείνος το ζευγάρι μου. Να πώ την αλήθεια δεν με πείραξε τόσο, γιατί ότι παίρνεις δίνεις, και αυτός στην ίδια κατάσταση έφυγε.

εγώ θα σε ρωτήσω κάτι απλό: πόσο καιρό υπολογίζεις να αντέξεις πριν σπάσεις σα φρυγανιά ; :hehe:

I will have my revenge soonish :hehe:

Αν και μου έριχνε ένα κεφάλι είμασταν πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία κιλών. Εγώ είμαι 78kg 1,76cm και εκείνος ήταν 85kg με ύψος γύρω στο 1,85cm

Link to comment
Share on other sites

Πω,πω χάνγκ-όβερ..!

@Jerry007 Εύγε, εύγε! ασχολείσαι καιρό με το σπορ;

Μόλις μια βδομάδα :p

To πιο βέβαιο είναι ότι δεν θα ασχολείται για πολύ ακομα :hehe:

Μην είσαι τόσο σίγουρος, είναι τρομερή εκτόνωση και μπορώ να πώ ότι μου άρεσε το concept άσχετα άμα τις έφαγα. Σε κάνα 6-μηνο άμα συνεχίσω θα τον δέρνω τον παππου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ενα φιλος που πηγαινε mai tai ,θυμαμαι οτι του χαν δωσει καφεινη.Εγω το βρισκω κακο γενικως να σου χορηγουν τετοια πραματα στα γυμναστηρια και στις σχολες πολεμικων τεχνων.Ψαξ'το καλα πριν παρεις κατι τετοιο.

Αν θες να γινεις κανονικο ντουκι ,γυμναστηριο + box θα σου λεγα :D .Ενας φιλος μεχρι το γυμνασιο ηταν σαν και μενα.Απο περσυ με το μποξ και το γυμναστηριο εχει κανει απιστευτες πλατες και χερια σωληνες. :p

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστήριο πάω 6 μήνες τώρα. Πήρα +8kg και το χέρι μου έγινε απο 28cm, 37cm :hehe:

Μου έχουν έρθει βλάκες να μου δώσουν πρωτείνες, αναβολικά και ένα σωρό άλλες βλακείες αλλα δεν έχω πάρει τίποτα. Τα θεωρώ ανούσια.:bad:

Παντως ναί, αυτόν τον συνδυασμό που λές και εσύ έχω στο μυαλό μου ;)

Link to comment
Share on other sites

jerry00000007

ο προγραμματιστής λέγεται Αλέξης?

με ψιλοκαραφλίτσα?

για το 6μηνο που θα μαμάς μην είσαι σίγουρος

συνήθως όσο πιο πολύ μαθαίνεις τόσο πιο ανασφαλής γίνεσαι

μπορεί και ο γεράκος να έκανε ζέσταμα

και σίγουρα εκείνος σε 2μέρες θα ξεμαυρίσει

εσύ χαλαρά...

απο πυγμαχία μακρυά

και γενικά από ότι έχει να κάνει με χτυπήματα.

γυμναστική υπάρχει και στατική που να στάζεις

αν δεν έχεις βλέψεις για μπράβος keep it low...

μην τρελαίνεσαι

Ναί! Αυτός είναι :hehe:

Πολύ φάση ο τύπος! 6μηνό είπαμε για να μάθω να κουνάω τα πόδια μου καλά καλά, σιγά μην μάθω πολεμική τέχνη σε έξι μήνες :p

Ο Αλέξης έκοψε 2 μήνες τώρα το τσιγάρο και προσπαθεί να επανέλθει από ότι μου είπε. Έχω παρατηρήσει ότι αυτός παρακολουθεί σχεδόν κάθε πολεμική τέχνη που κάνουνε στο γυμναστήριο!

Από πού τον ξέρεις εσύ ρε Λευτέρη;

Link to comment
Share on other sites

απο πυγμαχία μακρυά

και γενικά από ότι έχει να κάνει με χτυπήματα.

γυμναστική υπάρχει και στατική που να στάζεις

Δεν ασχολουμαι καθολου,αλλα γιατι μακρυα απο πυγμαχια και γενικοτερα τετοιες τεχνες?Ειναι πολυ χρησιμα να ξερεις ενα δυο πραγματα για αυτοαμυνα.Ετσι πιστευω...

Ειχα δει πριν καιρο ενα παρομοιο (δε θυμαμαι το ονομα του τωρα) που ειχε να κανει κυριως με ασκησεις αυτοαμυνας και σου μαθαιναν να αφοπλιζεις τον αλλον οτι και αν κραταει σε κλασματα του δευτερολεπτου.Πολυ καλο μου φανηκε.

Αλλα γιατι τα απορριπτεις? :p

Link to comment
Share on other sites

Μάθε καμιά πολεμική τέχνη, μπορεί να την χρειαστείς στο γάμο σου... :hehe:

Edit: Αν σκάσεις κανένα βράδυ στο σπίτι και είσαι σε στυλ "drunk monkey" με κραγιόν στο μάγουλο, θα σου την πέσει με στυλ "νύχια του τίγρη", οπότε για να αμυνθείς, θα πρέπει να έχεις καλό ρεπερτόριο... αν έχεις μεγάλο σπίτι με πολύ άπλα μάθε tae-kwon-do, αλλιώς αν έχεις μικρό σπίτι διάλεξε αυτό το Bruce Lee στυλ, που δέρνεις 10 σε ένα ασανσέρ...

Link to comment
Share on other sites

Ναί! Αυτός είναι :hehe:

Πολύ φάση ο τύπος! 6μηνό είπαμε για να μάθω να κουνάω τα πόδια μου καλά καλά, σιγά μην μάθω πολεμική τέχνη σε έξι μήνες :p

Ο Αλέξης έκοψε 2 μήνες τώρα το τσιγάρο και προσπαθεί να επανέλθει από ότι μου είπε. Έχω παρατηρήσει ότι αυτός παρακολουθεί σχεδόν κάθε πολεμική τέχνη που κάνουνε στο γυμναστήριο!

Από πού τον ξέρεις εσύ ρε Λευτέρη;

με τον Άλεξ κάναμε μαζί Kick Boxing προ πενταετίας ίσως και παραπάνω στο ΕΛΛΑΣ στο μπατσομέγαρο δίπλα

(καρεφυλλάκης δάσκαλος,μετά ΄πολυτεύτηκε με τη Χρυσή Αυγή)

βέβαια οι καλύτεροι αθλητές του ήταν ένας Ρουμάνος σα ζώο

και ένας Αλβανός,αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα.

ο Άλεξ έίχε διάθεση να σε μάθει και πίστεψε με μάλλον δεν σε χτύπησε :)

Δεν ασχολουμαι καθολου,αλλα γιατι μακρυα απο πυγμαχια και γενικοτερα τετοιες τεχνες?Ειναι πολυ χρησιμα να ξερεις ενα δυο πραγματα για αυτοαμυνα.Ετσι πιστευω...

Ειχα δει πριν καιρο ενα παρομοιο (δε θυμαμαι το ονομα του τωρα) που ειχε να κανει κυριως με ασκησεις αυτοαμυνας και σου μαθαιναν να αφοπλιζεις τον αλλον οτι και αν κραταει σε κλασματα του δευτερολεπτου.Πολυ καλο μου φανηκε.

Αλλα γιατι τα απορριπτεις? :p

απορρίπτω οτιδήποτε έχει χτυπήματα στο κεφάλι

πόσο μάλλον την πυγμαχία που έχει μόνο στο κεφάλι.

ασχολούμαι και εγώ σε πιο light δόσεις με τα διάφορα έχω καταλήξει σε πιο φλόρικα

Intelectual έκανα Wu Kung στην Αθήνα

είμαι τελικά των εσωτερικών τεχνών

και στα Χανιά περιμένω να ανοίξει ο καιρός

να πάω Tai Chi για να ψιλοδιατηρήθω.

το να τρως μια ζωή προκαταβολικά ξύλο για να σωθείς τη μια και μοναδική φορά

που δεν θα μπορέσεις να κάνεις τον χαζό και να φύγεις

τι να πω,είναι λίγο ρηχό.

σαν γυμναστική μου αρέσει

σαν εφαρμογή(δάσκαλος καθαρά) είμαι πολυ επιφυλακτικός

αν έχεις βρει κάποιον που να το κάνει όπως κάνεις κέφι

Do it

τα βλέπω κι απο φίλους δλδ ,όλοι απο κάτι έχουν περάσει

ψιλοχάλια η κατάσταση ΄

γόνατα off , σκισμένα τύμπανα αυτιώνε

σπασμένες μύτες

όλα σε επίπεδο προπόνησης

ε δε λέει

και θα μου πεις εγώ είμαι ο σόφρων δεν θα πάθω.

άμα σε μπριζώνει ο instructor και θα φας και θα ρίξεις άσχημες(ή θα φύγεις)

εγώ αυτό που ήθελα το βρήκα,

αυτό που με έκανε να σχολιάσω ήταν ο ενθουσιασμός του Jerry

τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο με καλυψες,αλλα με εκανες να το δω και απο την αλλη μερια το ολο θεμα. :p

Σκεφτομουν για κικ μποξ στο μελλον,αλλα βλεπω οτι υπαρχουν πιο ηπια αθληματα τετοιου τυπου,τα οποια αγνοουσα (tai chi... )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.