Jump to content



Περί κοινόχρηστων πολυκατοικίας


jpavly

Recommended Posts

Στις πολυκατοικιες με αυτονομη θερμανση το πετρελαιο που μπαινει πληρωνεται απο το αποθεματικο, και οι ενοικιαστες το πληρωνουν οσο το καινε, με τον μηνα δλδ...

Επισης Γιαννη, αφου εισαι ενοικιαστης, και επισκευη να εγινε, νομιζω οτι το κοστος αυτο το πληρωνει ο ιδιοκτητης. Εσυ εισαι υποχρεωμενος να πληρωνεις τα τρεχοντα εξοδα, οχι τυχον βλαβες που θα γινουν, αφου ουσιαστικα δεν ειναι δικια σου περιουσια.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ αν είναι μεγάλη η πολυκατοικία και έχει πιλοτή έρχεται φουσκωμένη και τα πιο πολλά είναι δημοτικά τέλη και όχι κατανάλωση ρεύματος.

Για το ποσό του πετρελαίου ρώτα τον διαχειριστή, είναι υποχρεωμένος να σου πει πως προέκυψε και να δείξει αποδείξεις αν του ζητήσεις.

Οι επισκευές είναι του ιδιοκτήτη, τη συντήρηση όμως τη πληρώνεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα σπίτι και είδα τα χαρτιά μου. Αυτό που είδα είναι ότι τα προηγούμενα έχουν από 250 μονάδες στη θέρμανση και το νέο έχει 750!

Το θέμα είναι ότι τα κοινόχρηστα των 2 προηγούμενων μηνών βγήκαν 15 μέρες πριν (και οι 2 μήνες) και λόγω και της αλλαγής του διαχειριστή ίσως να μην έχουν ενημερωθεί οι πληρωμές, κοινώς να μου ήρθε τριπλάσιο γιατί έχει άλλους δύο μήνες μέσα.

Για τον καυστήρα κλπ δεν όφειλα σίγουρα να πληρώσω κάτι με το που μπήκα στην πολυκατοικία, αλλά δεν συνηθίζω να κοιτάω τα 10-15 ευρώ και να κάνω παράπονα. Βέβαια, αυτό για 1-2 φορές, από 3 και πάνω έχουμε πρόβλημα :p

Θα μιλήσω με το διαχειριστή και βλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Οι μετρητές δείχνουν ώρες ή θερμίδες; Αυτός που βγάζει τα ποσά ξέρει να τα βγάζει;....Αν δείχνουν θερμίδες τότε βγαίνει αναλογικά η κατανάλωση...αν πάλι δείχνουν ώρες η αναλογική προσέγγιση είναι η πιο λάθος...Υπάρχει μαθηματικός τύπος (από μελέτη EMΠ) που ανάλογα με το διαμέρισμα, την μόνωση, την εκτεθειμένη σε αέρα επιφάνεια και τα θερμαντικά σωματα που έχουμε στον χώρο μας (θερμίδες που αποδίδουν) για να βγει το αποτέλεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Τι έπαιξε τελικά. Στατιστικά η πολυκατοικία καίει το μήνα 1000 με 1200 λίτρα πετρέλαιο χρόνια τώρα. Η προηγούμενη διαχειρίστρια όμως αποφάσισε να μην ασχολείται με τους μετρητές και να λέει εκείνη όσο της κατέβει στην εταιρία με τα κοινόχρηστα. Έτσι, ενώ είχαμε κάψει 2 μήνες 2.000 λίτρα χοντρικά, αυτή είχε χρεώσει τα μισά λέγοντας ότι είπε "Βάλτε τόσα τον ένα μήνα και τόσα τον άλλον, αλλά αυτοί μπερδεύτηκαν και έβαλαν τόσα και τους 2 μαζί".

Anyway, ο νέος που ανέλαβε πήγε κάτω στους μετρητές και έδωσε ότι λέγανε τα ρολόγια και για αυτό η μεγάλη διαφορά, στην ουσία είναι σχεδόν "σπασμένα" 3 μηνών μαζεμένα. Θέμα εμπιστοσύνης δεν υπάρχει, ήμουν στο σπίτι του και είδα αποδείξεις, χρεώσεις, μετρήσεις καθώς και τις μετρήσεις της προηγούμενης οι οποίες ποιο πολύ συμπλήρωμα δελτίου ΛΟΤΤΟ θύμιζαν, παρά πολυκατοικίας..

Απορώ ώρες ώρες με την ανευθυνότητα ορισμένων δηλαδή, παίρνουν ευθύνη για τόσα άτομα και δεν τους ενδιαφέρει..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παντως παιζει πολυ κομπινα με τους διαχειριστες οταν εχουν παραλαβη πετρελαιου,βαζουν λιγοτερο πετρελαιο σε συνενοηση με τον διανομεα και τα κονομανε μισα μισα.

οταν ειναι η διανομη καλο θα ειναι να εισαι κι εσυ μαζι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ασημένιο φτυάρι το ξέρω, αλλά έχω και εγώ ένα θεματάκι με τα κοινόχρηστα το οποίο ίσως δεν αξίζει νέο θέμα.

Μένω σε μία πολυκατοικία ενός ιδιοκτήτη, ο οποίος μένει κιόλας σε ένα από τα διαμερίσματα. Η πολυκατοικία έχει 20 διαμερίσματα και κάποια από αυτά έχουν μείνει ξενοίκιαστα. Εδώ και δύο χρόνια που είμαι εδώ πλήρωνα πάντα μία "επιπλέον επιβάρυνση λόγω κλειστών διαμερισμάτων" η οποία ξεκίνησε το 2010 στα 3€ περίπου το μήνα και τώρα έχει ανέβει στα ~18€ συν άλλα ~25€ τους μήνες που βάζουμε πετρέλαιο (ελάχιστα 18€ μέγιστα 43€ το μήνα).

Στο συμβόλαιο μου δεν αναγράφει κάτι σχετικό και ποτέ δεν έχω ενημερωθεί για κανονισμό της πολυκατοικίας. Διαχειριστής είναι πάλι ο ιδιοκτήτης, αλλά η έκδοση των κοινοχρήστων γίνεται από εταιρεία.

Όπως θα υποθέσατ η ερώτηση είναι "γιατί πληρώνω εγώ για τα κλειστά διαμερίσματα;"

Από το λίγο που έψαξα κατάλαβα ότι αυτή η επιβάρυνση ισχύει μόνο για το πετρέλαιο και όχι για τα λοιπά κοινά έξοδα (παρόλο που επιβαρύνομαι και για αυτά). Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές πολυκατοικίες υπάρχουν διαμερίσματα τα οποία είναι κλειστά και με την δικαιολογία αυτή οι ιδιοκτήτες τους δεν θέλουν να συμμετέχουν στις κοινόχρηστες δαπάνες.

Εάν υπάρχει κανονισμός στην πολυκατοικία και αναφέρει για πιθανό ποσοστό μείωσης του ποσοστού συμμετοχής σε περίπτωση κλειστών διαμερισμάτων, τότε εφαρμόζουμε πιστά ότι αναφέρεται σε αυτό.polykatoikia-300x244.jpg

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει κανονισμός ή δεν αναφέρει κάτι τέτοιο θα πρέπει το θέμα να τεθεί στην γενική συνέλευση και να αποφασιστεί από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες αν θα δεχθεί κάποιο ποσοστό μείωσης των κοινοχρήστων δαπανών. Εάν δεν υπάρχει συμφωνία μεταξύ των ιδιοκτητών, τότε σύμφωνα με τον Ν.3741/1929, πουθενά δεν αναφέρει ελάφρυνση και το διαμέρισμα θα πρέπει να πληρώνει κανονικά τα κοινόχρηστά του (100%).

*Στην περίπτωση που η οικοδομή διαθέτει αυτόνομη θέρμανση και το κενό διαμέρισμα δεν έχει καταναλώσει ώρες/θερμίδες καλείται να συμμετέχει στα έξοδα θέρμανσης μόνο με το πάγιο του και όπως ορίζει η μελέτη θέρμανσης της πολυκατοικίας.

*Σε πολλές των περιπτώσεων οι ιδιοκτήτες επιτρέπουν ελάφρυνση στα κενά διαμερίσματα εφόσον έχει κλειστά τα σωματά του, αφού και οικονομία γίνεται και ο ιδιοκτήτης του κλειστού διαμερίσματος μένει ευχαριστημένος.

πηγη

ή

Θα ήθελα να μου πείτε με τι ποσοστό συμμετέχουν τα κλειστά διαμερίσματα μιας πολυκατοικίας στη θέρμανση και ποιος νόμος το ορίζει.

Δεν υπάρχει νόμος που καθορίζει ειδικά το ποσοστό συμμετοχής των κλειστών διαμερισμάτων στην θέρμανση ή σε όποια άλλη δαπάνη.

Αυτό συνήθως καθορίζεται με συμφωνία ανάμεσα στους συνιδιοκτήτες. Η συμφωνία αυτή είναι ο κανονισμός της πολυκατοικίας. Συνήθως οι κανονισμοί των πολυκατοικιών προβλέπουν κάποια έκπτωση στις δαπάνες πετρελαίου για κλειστά διαμερίσματα, υπό κάποιες προϋποθέσεις, σε περίπτωση βέβαια που δεν υπάρχει αυτονομία.

Αν κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τον κανονισμό μπορεί να συζητηθεί και να διευθετηθεί σε κάποια συνέλευση των συνιδιοκτητών. Πιστεύω όμως ότι για να ληφθεί κάποια απόφαση στο συγκεκριμένο θέμα απαιτείται παμψηφία, πρέπει δηλαδή να γίνει αποδεκτό από όλους ανεξαιρέτως τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. Και αυτό διότι το θέμα άπτεται του τρόπου κατανομής των δαπανών, για την μεταβολή του οποίου ο νομός απαιτεί συμφωνία όλων (παμψηφία) των ιδιοκτητών.

Αν δεν προβλέπεται έκπτωση από τον κανονισμό και δεν γίνει δεκτό κάτι τέτοιο από την συνέλευση, τότε πιστεύω ότι δεν μπορεί να γίνει έκπτωση.

Σε πολυκατοικίες που έχουν αυτονομία και όπου εφαρμόζεται το σύστημα με τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών, προβλέπεται η συμμετοχή των κλειστών διαμερισμάτων με βάση κάποιες παραμέτρους. Συμβουλευτείτε μηχανικό για την περίπτωση αυτή.

πηγή

Έγινε επεξεργασία από tazerom
Link to comment
Share on other sites

Τα πέτυχα και εγώ αυτά ψάχνοντας, αλλά όπως ανέφερα (εσκεμμένα) όλα τα διαμερίσματα είναι του ίδιου ιδιοκτήτη. Οπότε έχει δικαίωμα να πει ότι δεν θα πληρώνει τίποτα αυτός για αυτά τα διαμερίσματα και όλα θα τα μοιραζόμαστε οι υπόλοιποι;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πρέπει να βρεις ένα αντίγραφο του κανονισμού της πολυκατοικίας....και εγώ ενοικιαστής είμαι και με το που μπήκα πήρα ένα αντίγραφο!Στη τελική κάνε και τον :jester: άμα σου πει τι τον θες......και καλά να εναρμονιστέις με τους κανονισμούς!

δεν ξέρω αν το έχεις δεί αλλά το βάζω

ΔΚ

5. Το διαμέρισμα μου είναι κλειστό. Τι κοινόχρηστα πρέπει να πληρώνω;

Σύμφωνα με τη νομοθεσία (ΦΕΚ 1296, Β/16.12.1977)

και δεν υπάρχει κανονισμός στην πολυκατοικία, ένα διαμέρισμα που παραμένει κλειστό για περισσότερες από 30 ημέρες

πληρώνει το 30% των δαπανών λειτουργίας της θέρμανσης (καύσιμο & ΔΕΗ καυστήρα).

Δηλαδή του δίνεται έκπτωση 70% η όσο ποσοστό έχει ορίσει η γενική συνέλευση, δεδομένου ότι έχει ενημερωθεί ο διαχειριστής

εγκαίρως και παρουσία του έχουν κλείσει τα σώματα.

Όσον αφορά τις άλλες κοινόχρηστες δαπάνες, όπως το συνεργείο καθαρισμού

την κοινόχρηστη ΔΕΗ, τη συντήρηση του ανελκυστήρα, τη συντήρηση του καυστήρα, ανταλλακτικά θέρμανσης

και ανελκυστήρα και άλλες έκτακτες ή τακτικές δαπάνες,

το κενό διαμέρισμα δεν δικαιούται καμία έκπτωση και ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος

οφείλει να πληρώνει τα κοινόχρηστα όπως ορίζει ο νόμος 3741/1929 "Περί της ιδιοκτησίας κατ' ορόφους"

Σε περίπτωση που υπάρχει κανονισμός

τότε τόσο ο διαχειριστής όσο και ο ιδιοκτήτης του κενού διαμερίσματος

οφείλει να τον συμβουλευτεί και να ανατρέξει στη σχετική ρύθμιση για τα κενά διαμερίσματα.

αρα νομίζω με όσο καταλαβαίνω είναι σχετικά ξεκάθαρο....είτε υπάρχει κανονισμός όπου ορίζεται η "συμπεριφορά" ως προς τα κλείστα διαμερίσματα είτε λαμβάνεται υπόψην η ισχύουσα νομοθεσία!:big_boss: Έγινε επεξεργασία από tazerom
Link to comment
Share on other sites

πάντως από όσο ξέρω (και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) ο νόμος υπερισχύει του κανονισμού της πολυκατοικίας.

πχ αν ο κανονισμός απαγορεύει όλα τα οικόσιτα ζώα...μπορείς να έχεις όσα σου επιτρέπει ο νόμος

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα την εταιρεία που εκδίδει τα κοινόχρηστα και με ενημέρωσαν ότι 8/20 διαμερίσματα είναι κλειστά και αυτά χρεώνονται μόλις το 5% κοινοχρήστων και εξόδων θέρμανσης. Άρα το υπόλοιπο 95% επιμερίζεται σε εμάς!

Πήγα και μίλησα λοιπόν και με τον ιδιοκτήτη και μου είπε ότι το γράφει στον κανονισμό της πολυκατοικίας που άλλη φορά όταν νοικιάζω διαμέρισμα θα φροντίζω να διαβάζω. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που θα ανεβει κ το πετρελαιο θα PIOUμε ασχημα.

Στην πολυκατοικια που μενει η κοπελα μου, ειναι παλια με κεντρικη θερμανση, και πληρωναν πετρελαιο καθε μηνα περιπου 100-110€. Βαλε κ καμια 30-40€ τα υπολλοιπα. Και το αναβε απο 1-2 ωρες το πρωι, το μεσημερι κ το βραδυ. Και μπορει να λειπει κ τον μισο μηνα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.