Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Το ετήσιο εισόδημα είναι 32000 (μικτά) με μέσο κατα κεφαλήν εισόδημα για την Ελλάδα τα 29.000.

Τώρα από 2200 θα πέρνει 1650.

wow πολύ βολεμένος. Για μάθε στο υπουργείο οικονομικών τους μισθούς και μετά πες μου... ’Α το ξέχασα αυτοί πέρνουν 15 οπότε δεν πειράζει.

Για μάθε για τους εφοριακούς....

Ποιο είναι το επιχείρημά σου εδώ, γιατί μπερδεύτηκα λίγο; Δε μπορώ να κρίνω την συνέπεια ή την αποδοτικότητα του πατέρα σου ως εργαζόμενο, μέσα από ένα ποστ σε ένα φόρουμ. Θα προτιμούσα να υπήρχαν αξιοκρατικά κριτήρια για προσλήψεις αλλά και απολύσεις παντού και οι επιδόσεις του στην δουλειά να ανταμοίβονταν (ή όχι) ανάλογα με τον ιδιωτικό τομέα.

Να λες "πάλι καλά" που έπαιρνε και 2200 για τόσο καιρό, εμένα ο πατέρας μου δούλευε από τα 12 σε λαμαρινάδικα και μετά από ~16.000 ένσημα σε ΙΚΑ και ΤΕΒΕ του βγάλανε το λάδι για να του δώσουνε μια σύνταξη €790 (βαρέα κλπ) την οποία τώρα θα του την πετσοκόψουνε κι αυτή.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τώρα από 2200 θα πέρνει 1650.

wow πολύ βολεμένος. Για μάθε στο υπουργείο οικονομικών τους μισθούς και μετά πες μου... ’Α το ξέχασα αυτοί πέρνουν 15 οπότε δεν πειράζει.

Για μάθε για τους εφοριακούς....

Γιατί δεν ρωτάς τους καθηγητές καλύτερα? Στην σημερινή Ελλάδα, όπου σημερινή Ελλάδα εννοώ για πριν τα τελευταία μέτρα, 9 στους 10 που θα ρωτήσεις θα σου πουν ότι ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ, για να μην το πάρεις προσωπικά, θα θεωρούσε τον εαυτό του βολεμένο με 2200.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...Το κολπο ειναι απλο , μας θεωρουν ΟΛΟΥΣ απατεωνες και φοροφυγαδες και μας σερνουν σαν ενοχους μεχρι αποδειξεως του εναντιου....

κοίτα σε αυτό ένα δίκιο το έχουνε... η ελλάδα έχει παράδοση στην φοροδιαφυγή, δεν είναι τυχαίο πως είμαστε χειρότεροι από την Uganda σε σχέση με την φοροδιαφυγή.

και αν δεν κάνω λάθος είμαστε κάπου στην 10 η 12 θέση από το τέλος της λίστας των top φοροφυγάδων λαών παγκόσμιος

Link to comment
Share on other sites

Eκανα πρακτικη ασκηση πριν απο μερικα χρονια στο μεγαρο του ΟΛΠ.

Στο τμημα μου, ειμασταν 6-7 ατομα + 1 φαντασμα. Τα παληκαρια τα εξιναν απο το πρωι μεχρι τις 2.00 το μεσημερι οπου εφευγαν. Οι μισθοι τους ηταν περιπου 2800ε εκαστος και πραγματικα αν ειχα τι δυνατοτητα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΚΟΒΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΔΙΩΧΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΡΑΤΑΓΑ 2 ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΑΝ.

Μιλαμε ο ενας ειδικα ηταν αποφοιτος λυκειου και εφερνε εξωτερικο δισκο κ κατεβαζε τραγουδια! Ο αλλος εφευγε κατα τις 11.00 κ γυρνουσε στις 2.00 καθε μερα ΚΑΙ Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ "the phantom" ενας χημικος ο οποιος δεν ερχοταν ΠΟΤΕ και πληρωνοταν κανονικα και με το νομο.

Πραγματικα μην ακουω για τους δημοσιους υπαλληλους γιατι μου γυρνανε τα αντερα.

Επισης ο δ/νων συμβουλας κυκλοφορουσε με lexus 76.000e καθως με μια 523 και μια παλια 520 τις οποιες μαντεψτε ποιος τις πληρωνε.... Ο ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε όλο το δημόσιο. Κυρίως στα υπουργεία, σε ένα μισθό 1800€. Tα 500-800 είναι επιδόματα, ο λόγος είναι αυτός που είπε ο Γιαγκτ πιο πάνω.

Επίσης, δεν κάθονται όλοι οι υπάλληλοι 1 μήνα το καλοκαίρι. Απλά τότε ο πατέρας μου δούλευε στα πρακτικά. Αφου δεν συνεδρίαζε η βουλή, προφανώς και δεν δούλευε. Και οι καθηγητές/δάσκαλοι κάθονται 3 μήνες και πληρώνονται... Τι να κάνουμε τώρα γιαυτό; Να μην τους πληρώνουμε.

Φέτος απλά έτυχε να γίνουν 2 εκλογές και έκλεισε τόσο καιρό. (Τη πρώτη μάλιστα έκλεισε άρων άρων για άλλους λόγους). Φέτος δεν πήραν άδεια οι υπάλληλοι τελικά, και δεν πέρνουν και με τον ίδιο τρόπο που πέρνουν οι άλλοι άδεια.

Και επειδή έχεις την εντύπωση ότι οι υπάλληλοι της βουλής είναι πλούσιοι/βολεμένοι etc. Ο πατέρας μου που έχει μια σχετικά καλή θέση έπαιρνε 2200 το μήνα (wow he is rich!) δουλεύει 8ώρες minimum και πολλές φορές φτάνει και τις 12 (έχει δουλεψει και 14 και 15 ώρες άν τραβήξει μέχρι αργά η συνεδρίαση) και ο 15/16ος του ήταν 900ε ο καθένας. Επίσης, δεν μπορεί να πάρει άδεια όποτε θέλει αυτός αλλά όποτε του επιτρέπεται. Η άδεια ανακαλείται αν χρειαστεί και δεν πληρώνεται όταν πέρνει άδεια(!) όπως άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι.

Το ετήσιο εισόδημα είναι 32000 (μικτά) με μέσο κατα κεφαλήν εισόδημα για την Ελλάδα τα 29.000.

Τώρα από 2200 θα πέρνει 1650.

wow πολύ βολεμένος. Για μάθε στο υπουργείο οικονομικών τους μισθούς και μετά πες μου... ’Α το ξέχασα αυτοί πέρνουν 15 οπότε δεν πειράζει.

Για μάθε για τους εφοριακούς....

πρώτον για 2000+ τον μηνα το 70% της ελλάδας πρέπει να βαράει 24/7 για να τα πάρει...

σε σχέση με τον μέσο ορο που λες... όπως ξέρεις από το δημοτικό υπάρχουν ποικίλοι τρόποι υπολογισμού του μέσου ορου και πρακτικά ο αληθινός μέσος ορος κυμαίνεται ενδιάμεσα στα 700-1200E (και στα 1200E σε θεωρούν πως είσαι θεός πλέον) τώρα τα 1200*2.... xmmm...

εγώ σε πληροφορώ στην εργασία μου βαράω χειρότερα από αυτά τα ωράρια που λες και αν και είμαι σε σχετικά ψιλή θέση τα λεφτά είναι πολύ μακριά από τα 2000+ μηνιάτικο, σκέψου το μεγαλύτερο ποσοστό της ελλάδας που από τους οπίους μια μεγάλη πλειοψηφία ζει και με 400E τον μηνα.

και ναι για την δουλειά που δεν κάνουν όλοι στα υπουργεία πρέπει να τους υποθηκεύσουν και τα σπίτια.

ανοίγεις το κανάλι της βουλής και το 80% της βουλής απουσιάζει και οι 20% που μένουν το 50% από αυτούς κοιμάται και το άλλο 50% νομίζει πως είναι σε reality.

edit: αλλα τώρα που το σκέφτομαι... ναι οι ηθοποιοί αμείβονται καλά, το πρόβλημα είναι πως δεν θέλουμε ηθοποιούς ούτε δήθεν υπεύθυνα άτομα, θέλουμε απλά ανθρώπους που να έχουν τσίπα πάνω τους και να ξέρουν τι τους γίνετε

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω την ευκαιρία να πάει χαμένη... Αν δεν μπουν μέσα οι ξένοι τώρα να μας σκίσουν και να μας κάνουν επί τέλους κράτος, μόνοι μας θα είμαστε για πάντα Αφρικανοί... Καλύτερα διοίκηση από τις Βρυξέλλες, παρά από ανθέλληνες τυχοδιώκτες που μας κυβερνάνε τόσες δεκαετίες... και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι ο καθένας προσπαθεί να βγάλει την ουρά του απ' έξω... δεν λυπάμαι κανένα, φτώχεια σε όλους και αν το αξίζουν, τότε να προσπαθήσουν και να γίνουν άνθρωποι και να πολεμήσουν για τα δικαιώματά τους...

http://www.youtube.com/watch?v=9p1syaWAOxQ

Μην φοβάστε παιδιά. Θα φέρουν οι φίλοι του Χρυσοχοΐδη χρήμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρώτον για 2000+ τον μηνα το 70% της ελλάδας πρέπει να βαράει 24/7 για να τα πάρει...

Στον ιδιωτικο τομεα απλα δεν υπαρχει αυτο το νουμερο.

Ισως αν εισαι σε καμια ναυτιλιακη και σου βαζουν βαζελινη απο το πρωι ως το βραδυ και παλι αν....:hi:

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην έχουμε ΕΝΑΝ τέτοιο, έτσι για δείγμα.. ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ!

αλλα και αυτόν θα τον πουλούσανε στο εξωτερικό η θα τον νοικιάζανε την Τσιμπουντί στην φυλή "ουρακαναμα"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο πρωτο χερι τα ξερω, οι αρχημηχανικοι τα περνουν αυτα τα χρηματα αλλα τους βγαζουν να μην πω τι... Τι μια Κινα, την αλλη Τουρκια, Ουκρανια κτλ.

Προμηθειες παντα unofficially δηλ. λαμογιστικα γιατι αν μαθει το boss τπτ εχουν φαει σουτ.

Τωρα που το σκεφτομαι ο 3ος μηχανικος περνει κοντα 4000ε και ο 1ος καμια 10αρια! Μηπως να μπαρκαρω?:wall:

Link to comment
Share on other sites

έχετε συνειδητοποιήσει το τι κυβέρνηση έχουμε?

έχουμε ολιγάρκεια με μια άποψη προς το λαό.

το εκλογικό σύστημα το φέραν στα μετρα τους...

από ποτε το πως δεν πάω να ψηφίσω σημαίνει λευκό?

κανονικά η κάθε πράξη ψήφου αντιπροσωπεύει μια ιδέα,

ψηφίζω λευκό: σημαίνει πως συμφωνώ με το όλο σύτημα αλλα οποιος και να βγει εμενα το ίδιο μου κάνει

ψηφίζω άκυρο: α) σημαίνει άκυρο β) σημαίνει πως δεν μου αρέσει κανένας στην κυβέρνηση αλλα και στης δυο αυτές περίπτωσις πάλι σημαίνει πως σύμφωνο με όλο το σύστημα

ψηφίζω μικρό-τελευταίο κόμμα: η είναι κάποιο μπατζανάκη μου που του κάνω χάρι η λέω αντί να ψηφίσω άκυρο ας δώσω την ψήφο σε κάποιον άλλο να χαρεί που πάλι σημαίνει πως συμφωνώ με το όλο σύστημα

δεν πάω να ψηφίσω: σημαίνει πως δεν αποδέχομαι όλο το σύστημα έτσι όπως είναι και πρέπει να αλλάξει γιατί είναι ΣΑΠΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!

αλλα έτσι όπως τα κάνανε ενοποίησαν την μη ψήφο με την λευκή ψήφο και την τσοντάρανε στα μεγάλα κόμματα

αυτό δεν έχει απόλυτος καμια σχέση με την δημοκρατία και πρακτικά τα κόμματα που δεν βγαίνουν δεν παίζουν κανένα σχεδόν ρολο οποτε ο μεγαλύτερος όγκος του κόσμου όχι απλά δεν αντιπροσωπεύεται αλλα και να αντιπροσωπευόταν τα άτομα που τον εκφράζουν δεν έχουν πρακτική δύναμη

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς τους καθηγητές καλύτερα? Στην σημερινή Ελλάδα, όπου σημερινή Ελλάδα εννοώ για πριν τα τελευταία μέτρα, 9 στους 10 που θα ρωτήσεις θα σου πουν ότι ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ, για να μην το πάρεις προσωπικά, θα θεωρούσε τον εαυτό του βολεμένο με 2200.

Αυτό με την ερώτηση προς τους καθηγητές δεν κατάλαβα τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ερώτηση προς τους καθηγητές δεν κατάλαβα τι εννοείς

Απλά φέρνει παραδείγματα υπαλλήλων που χρυσοπληρώνονται και δεν κοιτάει άλλες περιπτώσεις. Οι καθηγητές μπορεί να κάθονται κάποιους μήνες, που δεν είναι 3 διότι το σχολείο δεν κλείνει την επομένη που τελειώνουν τα μαθήματα ούτε ανοίγει μια μέρα πριν ξεκινήσουν αυτά, αλλά δουλεύουν και στο σπίτι, διορθώνοντας διαγωνίσματα και φτιάχνοντας φυλλάδια (όσοι τουλάχιστον θέλουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους). Επιπλέον μην ξεχνάμε ότι αν δεν έχουν μπάρμπα βουλευτή (να πάρουν μια βολική απόσπαση) πάνε και κάτι χρόνια εκτός έδρας.

Για να μην μακρηγορώ ένας καθηγητής με 35 χρόνια προϋπηρεσία παίρνει 1628€.

Αυτά για όποιον πιστεύει ότι τα 2200€ στην σημερινή Ελλάδα είναι λίγα. Θα έπρεπε να είναι λίγα, αλλά είναι πολλά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Οι καθηγητές μπορεί να κάθονται κάποιους μήνες, που δεν είναι 3 διότι το σχολείο δεν κλείνει την επομένη που τελειώνουν τα μαθήματα ούτε ανοίγει μια μέρα πριν ξεκινήσουν αυτά, αλλά δουλεύουν και στο σπίτι, διορθώνοντας διαγωνίσματα και φτιάχνοντας φυλλάδια (όσοι τουλάχιστον θέλουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους).

να λεμε και του στραβου το δικιο,τα ιδιαιτερα ειναι μεητζορ εστια κατιμαυρης φοροδιαφυγης...

δεν πάω να ψηφίσω: σημαίνει πως δεν αποδέχομαι όλο το σύστημα έτσι όπως είναι και πρέπει να αλλάξει γιατί είναι ΣΑΠΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!

και υποφερει το πολιτικο συστημα με αυτο ,ο Παγκαλος ρωταει τον Σιουφα "Μα γιατι δεν ηρθε ο ντουνκελ να ψηφισει?"

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

να λεμε και του στραβου το δικιο,τα ιδιαιτερα ειναι μεητζορ εστια κατιμαυρης φοροδιαφυγης...

Και όλοι οι καθηγητές προφανώς βγάζουν εκατομμύρια από τα ιδιαίτερα ή ο κάθε ένας γονιός που παίρνει καθηγητή για ιδιαίτερα είναι υποχρεωμένος να μην ζητήσει απόδειξη. Άξιος.:clap:

Link to comment
Share on other sites

1ον. Διαβάστε και τα προηγούμενα ποστ.

2ον. 2200€ για τον διευθυντή της βουλής είναι πολλά;

1650€ για διευθυντή σχολείου είναι υποθέτω περισσότερα. Αλλά ναι ο διευθυντής της Βουλής έχει και το άγχος μην στραβοκαταπιεί ο βουλευτής το νερό του και τον τρέχουμε. Ο διευθυντής ενός σχολείο με 300 παιδιά τι ευθύνες να έχει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπραβο μαγκες,τωρα θα αρχισουμε να τσακωνομαστε ποιος κουραζεται πιο πολυ.ΟΚ ενδιαφερον να μαθαινουμε τι παιζει με τα επαγγελματα,αλλα πραγματικα μου φαινεται αστειο να τσακωνομαστε για το ποιος αξιζει πιο πολυ το μισθο του.Τι να πουν και οι βουτανες δηλαδη!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Καλά ότι θα αρχίσουμε να τσακωνόμαστε μεταξύ μας είναι δεδομένο. Άλλωστε αυτό δεν προσπαθούν να κάνουν όταν βγαίνουν και δίνουν στοιχεία μόνο για έναν κλάδο στην TV? Αμέσως αμέσως αυτός ο κλάδος γίνεται στόχος για όλους τους υπόλοιπους.

Αλλά όχι στην σημερινή κατάσταση που είναι ο κόσμος εκεί έξω να κλαιγόμαστε με μισθό 2000+. Καλύτερα να μην μιλάμε καθόλου όταν έχουμε ακούσει δεκάδες ή και εκατοντάδες φορές για την γενιά των 700€.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε αυτό δεν προσπαθούν να κάνουν όταν βγαίνουν και δίνουν στοιχεία μόνο για έναν κλάδο στην TV?

Γι'αυτό ανέφερα τους άλλους κλάδους. Έβγαλε η tv τους 16 μισθούς και έγινε ο χαμος.. Δυστυχώς ο λαός ζουμάρει όπου ζουμάρει κ η κάμερα..

Και για να τελειώνουμε εδώ, α) όποιος θέλει μπορεί να ξαναδιαβάσει τα ποστ μου στα οποία έχω πει ότι οι υπάλληλοι της βουλής είναι από τους καλύτερα αμειβομένους στο δημόσιο.

β) Το βολεμένος είναι σχετικό, όπως το δεί κανείς. πχ Για μένα είναι βολεμένοι αυτοί που μπήκαν με ρουσφέτι και τα ξύνουν και πέρνουν 900€.

btw ο πατέρας μου δεν είναι διευθυντής στη βουλή (για όσους το νόμιζαν).

CHOSEN έχεις πμ.

yanni δεν διαφωνούμε, απλά συζήτηση με ποστ δεν γίνεται, όποιος θέλει ας μου στείλει πμ να τα πούμε (μέσω msn) εκτενώς για τα πολιτικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.