Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Έτσι για να βάλω λάδι στην φωτιά θα πω το εξής.

Είχα μια ενδιαφέρουσα συνομιλία με υψηλόβαθμους αξιωματικούς (σε πολύ "δυνατές" θέσεις) οι οποίοι μου πέρασαν το μύνημα ότι δεν θα αφήσουν την χώρα να διασυρθεί περαιτέρω. Πόσο μάλλον αν δουν τα χρήματα που δανειζόμαστε να πηγαίνουν σε μίζες, στις 5-6 οικογένειες κτλ. Ξέρω ακούγεται ακραίο αλλά κατά την συζήτηση κατάλαβα ότι το εννοούσε. Δεν ξέρω πως και αν παίζει να γίνει κάτι τέτοιο αλλά μου είπε με ακριβή λόγια "είμαστε έτοιμοι" και ότι "πρέπει να προστατέψουμε την χώρα και τους πολίτες από εξωγενείς ή και ενδογενείς "απειλές".

Τραβηγμένο ε? Και εμένα δύσκολο μου φαίνεται εν έτει 2010 να γίνει τέτοιο σκηνικό αλλά U never know. Αν γνωρίζεται ανθρώπους στις ειδικές δυνάμεις ή γενικώς στα στρατά ρωτήστε και από μόνοι σας να δείτε το κλίμα πως έχει.

Ξεφεύγετε τώρα.

Τι να ρωτήσουμε βρε RAVEN; Απο μέσα στα λέω. Το μούδιασμα που υπάρχει παντού, υπάρχει και στον στρατό. Δεν αποτελεί ξεχωριστό κομμάτι της κοινωνίας, το ξαναλέω.

Υπάρχει περίπτωση σε αγώνα ΣΤΡΑΤΟΣ-ΚΕΦΑΛΑΙΟ (τραπεζικό σύστημα) να έρθει ποτέ ΆΣΣΟΣ;

2άρι καρφωτό είναι και ήδη φραγμένο από τον ΟΠΑΠ...

Η μόνη περίπτωση που δυστυχώς φοβάμαι εμπλοκή των ΕΔ είναι, αν η αντίδραση των πολιτών είναι τόσο μαζική και απρόσμενη, για αυτούς που κινούν τα νήματα, ώστε να μην έχουν άλλον τρόπο πια, από το να αποφασίσουν να διεξάγθει...ένα LAN party "6ημερών"...

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε....Αυτός είναι ένας εξ υπαξιωματικων, αξιωματικός που είναι έυκολο να διακρίνεις ότι αποτελεί τον μέσο Έλληνα που εξαρτάται από την Τηλεόραση για να σχηματίσει άποψη για το καθετί.

"

Δηλαδή ο Αξιωματικός καριέρας πώς βλέπει την κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν σκάσει η "γείτονος" χώρα και μας προσφέρει δάνειο, ξέχωρο, με διάφορα....ανταλλάγματα μην ξανφιαστείτε...

Διότι αν δεν κάνω λάθος επίκειτε η συνάντηση με των τούρκο αυτές τις μέρες...μέσα στον πανικό βρίσκει χρών ο τζέφρι να τα πει με τον φίλο του? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Με 23% το ΦΠΑ από 1/7, να δεις πως θα την βλέπει την κατάσταση... και με 25% ΦΠΑ από τον χειμώνα, θα τα βλέπει λίγο πιο θολά...

Δηλαδή όπως θα την βλέπουμε όλοι.

Το ερώτημά μου όμως παραμένει και περιμένω απάντηση από τον Snips

Γιατί από τα λεγόμενά του (φαίνεται) ότι αλλιώς (βλέπουν) την κατάσταση οι εξ υπαξιωματικών και αλλιώς οι Αξιωματικοί καριέρας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν σκάσει η "γείτονος" χώρα και μας προσφέρει δάνειο, ξέχωρο, με διάφορα....ανταλλάγματα μην ξανφιαστείτε...

Διότι αν δεν κάνω λάθος επίκειτε η συνάντηση με των τούρκο αυτές τις μέρες...μέσα στον πανικό βρίσκει χρών ο τζέφρι να τα πει με τον φίλο του? :hmm:

εε παλιο παιχνιδι - ολο εκπληξεις ρε παιδι μου!

να δουμε τι εχει σκαρφιστει το μυαλο τους για καταναλωση εκατερωθεν..............

(γιατι μην ξεχνας! και ο τουρκος θελει τον ελληνα του..........)

[υποψια] τουρκοι στρατιωτικοι αποφασιζουν να μας δημιουργησουν προβλημα στο/στην...........(βαλε οτι θες)

τα ελληνικα παληκαρια τους αναχαιτιζουν και αυτοι τρεπονται σε φυγη ! ! ! (ζητωω!!)

ο ερντογαν ζηταει συγνωμη και βρισκει τους ενοχους για παραδειγματικη τιμωρια (δινοντας κι ενα πληγμα στο εσωτερικο αντιπαλο δεος)

οι ελληνες με αναπτερωμενο εθνικο φρονημα (μεχρι την Πολη θα παρουμε!!) ειναι ετοιμοι να θυσιασουν και τα πρωτοτοκα.............

τελος παραμυθιου - καληνυχτα σας

απλα εχουν τον ιδιο φωσκολο τοσα χρονια κι εχουμε μαθει τα επομενα ...επεισοδια!! :tomato:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προς τι το θαυμαστικό;

Προς επίλυση των όποιων παρεξηγήσεων, το θαυμαστικό μπήκε τυχαία. Ήθελα μόνο να δείξω τη στάση που κρατούν οι έλληνες αξιωματικοί ή έστω μερίδα αυτών σχετικά με τα τρέχοντα. Βλέποντας το μισθό τους να περικόπτεται και τα δικαιώματα των άσχετων με την χώρα μας να αυξάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο Αξιωματικός καριέρας πώς βλέπει την κατάσταση?

Να μην παρεξηγηθώ. Απλά κάνω ένα focus στα χρόνια υπηρεσίας του συγκεκριμένου. Μπορείς κάλλιστα να βρεις αξιωματικούς από ΑΣΕΙ, με τα ίδια χρόνια υπηρεσίας, με τις ίδιες απόψεις.

Άλλωστε η έννοια "καριέρα" στον ΣΤΡΑΤΟ, έχει πάει περίπατο εδώ και πολλά χρόνια. Η μάλλον ισχύει για πολύ λίγους.

εε παλιο παιχνιδι - ολο εκπληξεις ρε παιδι μου!

να δουμε τι εχει σκαρφιστει το μυαλο τους για κατανάλωση εκατερωθεν..............

(γιατι μην ξεχνας! και ο τουρκος θελει τον ελληνα του..........)

[υποψια] τουρκοι στρατιωτικοι αποφασιζουν να μας δημιουργησουν προβλημα στο/στην...........(βαλε οτι θες)

τα ελληνικα παληκαρια τους αναχαιτιζουν και αυτοι τρεπονται σε φυγη ! ! ! (ζητωω!!)

ο ερντογαν ζηταει συγνωμη και βρισκει τους ενοχους για παραδειγματικη τιμωρια (δινοντας κι ενα πληγμα στο εσωτερικο αντιπαλο δεος)

οι ελληνες με αναπτερωμενο εθνικο φρονημα (μεχρι την Πολη θα παρουμε!!) ειναι ετοιμοι να θυσιασουν και τα πρωτοτοκα.............

τελος παραμυθιου - καληνυχτα σας

απλα εχουν τον ιδιο φωσκολο τοσα χρονια κι εχουμε μαθει τα επομενα ...επεισοδια!! :tomato:

No no no....το βλέπεις από λάθος σκοπιά..

Αυτά που θα συζητηθούν δεν θα "περάσουν" από θερμά επισόδεια, προκλήσεις κτλ....

Μιλάμε για "απλές" ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ συμφωνίες μεταξύ των δύο πλευρών. Νομίζω πως η συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν "υπαγορεύει" παλικαριές από καμία πλευρά.

ΟΝ TΟPIC περί "χρεωκοπίας"

"Δεν θα πειραχθεί ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ"..

DROMEAS

:ΜΙσθός μέχρι χθες. 1100euro περίπου + όποιες υπερωρίες. Αυτές τις μέρες σε συγκέντρωση εργοδoτών-υπαλλήλων αποφασίστηκε μείωση αποδοχών περίπου 300 ευρώ και υπoγραφή νέων συμβάσεων. Φυσικά όποιοι δεν δέχονται έχουν το δικαίωμα να φύγουν.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=961897

ΠΟΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ

Από τον δημοσιογράφο του Capital Στούπα Κώστα

Αν και το διάγραμμα δεν παραθέτει στοιχεία για την πορεία του ΑΕΠ(αύξηση-μείωση), μπορούμε να σχηματίσουμε μια ξεκάθαρη εικόνα.

Διαβάστε και τα σχόλια.

Υ.Γ: Παρατηρείστε την απότομη αύξηση του χρέους ως ποσοστού επί του ΑΕΠ τα τελευταία δύο χρόνια. Συνδέστε την αύξηση αυτή με τη μείωση του ΑΕΠ λόγω της κακής παγκόσμιας συγκυρίας.

Η ΝΔ είπε ότι το ΠΑΣΟΚ πήρε μια κρίση ελλείμματος(μείωση εσόδων λόγω κρίσης) και την μετέτρεψε σε κρίση δανεισμού. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κουκουλοφόροι...undercover μπάτσοι είναι....:wassat:

Πάντως χθες που είδα για λίγο ράδιο αρβύλα πέτυχα το βίντεο που έδειχνε την σελίδα του Ριζοσπάστη μετά τα επεισόδια. Είχαν αφιερώσει στο πρωτοσέλιδο κυριολεκτικά 1 γραμμή για τα αδικοχαμένα παιδιά. Και σκεφτόμουν: από την μια η πλειοψηφία τωμ μμε ασχολείται με τα παιδιά και λίγο με τα επεισόδια και από την άλλη ασχολούνται με την λαοθάλλασα που διαδήλωσε ειρηνικά.

Τι είναι πιο τραγικό? Το οτι η δολοφονία των παιδιών και τα επεισόδια κάλυψε την τεράστια διαδήλωση με τόσο κόσμο που μαζεύτηκε ή οτι δεν κατάφερε η διαδήλωση να μεταδοθεί από τα νέα μιας και η δολοφονία των παιδιών ήταν πιο "αποδοτική" για τα μμε?

Γενικώς τραγική κατάσταση, από όποια πλευρά και να το κοιτάξεις,:hm: που όσο την σκέφτομαι προκαλεί όλο και περισσότερη θλίψη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το βρισιδι παει συννεφο και φασιστας δεν ειναι μονο ενας Χρυσαυγιτης,δεν ειναι ενας αστυνομικος,ειναι και αυτος που βαζει ταμπελιτσες στο κουτελο των αλλων.Ειναι αυτος που του βαζει βρισιες και αυτος που περιθοριοποιει καποιον.

Εγω αυτο εισεπραξα απο το βιντεο,παραλληλα με τους κουκουλοφορους των αστυνομικων.

Απλα σημερα εχει επικρατησει να ειναι πιο φασιστας αυτος που θα βαλει σημαια στο σπιτι του,αυτος που θα πει ωραιο το αγαλμα του Λεωνιδα,αυτος που θα πει αγαπαω το χωριο μου και την Ελλαδιτσα,παρα αυτος που θα κοιταξει να κακολογισει οσο μπορει τον αλλον με χυδαιοτυτες.

Οσο αστειο και αν σου φανει το παραπανω ισχυει.Ε τοτες ειναι και η γιαγια μου φασιστρια και ναζι,επειδη αγαπαει τον τοπο της. :T:

Ελπιζω να καταλαβες πως το εννοουσα το αρχικο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες, απλά είναι άσχετα με το video. Το ότι οι "δήθεν" κουκουλοφόροι είναι παρέα με τους αστυνομικούς είναι επιβεβαίωση της προβοκάτσιας κι εκεί είναι που πρέπει να επικεντρωθούμε. Κατάλαβες γιατί άρχισαν να βρίζουν; Τους έκανε ο τυπάκος με πλάτες τα ματ ελάτε ελάτε..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στο videaki undercover αστυνομικοί είναι. Βγάζουν μετά τις κουκούλες και αναμιγνύονται.

Τις προαλλες περπατουσα ψυρρη και ήταν ένας ανθρωπος πεσμένος κάτω , μάλλον από υπερβολική δόση ναρκωτικών. Νεκρός. Και από πάνω 2 τις ομάδας ΔΙΑΣ και 1 παλικάρι με ράστα , μακρύ μαλλί και βερμουδίτσα και ντύσιμο που εγω ήμουν σίγουρος ότι είναι αναρχικός βγάζει γάντια και αρχίζει να εξετάζει, κοιταζει το πτωμα .. έμεινα *******.

Link to comment
Share on other sites

1 παλικάρι με ράστα , μακρύ μαλλί και βερμουδίτσα και ντύσιμο που εγω ήμουν σίγουρος ότι είναι αναρχικός βγάζει γάντια και αρχίζει να εξετάζει, κοιταζει το πτωμα .. έμεινα *******.

Kοιτα για κανεναν λογω η εμφανιση δεν παιζει ρολο.Ενας κολλητος μου ειναι σκυλας και εκανε ψεφτικα ραστα μεχρι κατω.Δεν παιζει ρολο.

Βεβαια δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ,ισως ηθελε να δει και αυτος αν ηταν νεκρος η οχι,ισως σπουδαζει ιατρικη???

Παντως δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω δει αστυνομικους να μιλουν με φιλους τους εν ωρα υπηρεσιας.Ε και λογικο το βρισκω,αμα τον πετυχει στον δρομο ο αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.