Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

^^ π@π@ρι@ μ@ντολες

Κάτσε να αρχίσουν να "φουσκώνουν" οι πιστωτικές, να μειώνονται οι μικροκαταθέσεις που υπάρχουν στην άκρη, να μειώνονται οι "επιχορηγήσεις" από τους συνταξιούχους παπούδες/μπαμπάδες, να πείφτει ο τζίρος στην αγορά και να δείς που θα πάνε τα νούμερα.

Μπηκαμε στο ΔΝΤ για 2 μέρες !!!

Οι "εργαζόμενοι" (=δημοσιογράφοι) στα ΜΜ"Ε" γιατί εξαιρούνται ??????

φωτιά και τσεκούρι θέλουν

Link to comment
Share on other sites

Οι "εργαζόμενοι" (=δημοσιογράφοι) στα ΜΜ"Ε" γιατί εξαιρούνται ??????

Καποιο λινκ να το επιβεβαιωνει?Τωρα το ακουω...

Βασικα τι εννοεις οτ εξαιρουνται?Εκτος και αν καταλαβα αλλο εγω...

Link to comment
Share on other sites

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=28699147

Ολοι οι ασφαλισμένοι σε πέντε Ταμεία

Ταμεία Ασφάλισης μισθωτών, αυτοαπασχολούμενων, επιστημόνων, αγροτών και εργαζομένων στα ΜΜΕ

Oι Kλάδοι Kύριας Aσφάλισης, ενοποιούνται και συγκροτούν τρεις (3) Φορείς Kύριας Aσφάλισης, Mισθωτών, Aυτοαπασχολουμένων και Aγροτών την 1.1.2018. Mε προεδρικά διατάγματα που εκδίδονται μέχρι 30.6.2017, μετά από γνώμη των Δ.Σ. των νέων Φορέων Kύριας Aσφάλισης καταρτίζονται οι Kανονισμοί Aσφάλισης και Παροχών τους.

Oι τομείς κύριας ασφάλισης του Eνιαίου Tαμείου Aνεξάρτητα Aπασχολουμένων (ETAA) και του Eνιαίου Tαμείου Aσφάλισης Προσωπικού Mέσων Mαζικής Eνημέρωσης (ETAΠ-MME) παραμένουν στους φορείς αυτούς και καταβάλλουν εξ ιδίων πόρων τα ποσά της βασικής σύνταξης.

Link to comment
Share on other sites

http://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_5611.html

Στο ίδιο τηλεγράφημα γίνεται λόγος και για την επικείμενη επίσκεψη του τούρκου πρωθυπουργού Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν στην Αθήνα, ο οποίος θα συνοδεύεται από δέκα υπουργούς και πλήθος επιχειρηματιών.

Προηγούμενο μου πόστ:

Επίσης αν σκάσει η "γείτονος" χώρα και μας προσφέρει δάνειο, ξέχωρο, με διάφορα....ανταλλάγματα μην ξανφιαστείτε...

Διότι αν δεν κάνω λάθος επίκειτε η συνάντηση με των τούρκο αυτές τις μέρες...μέσα στον πανικό βρίσκει χρών ο τζέφρι να τα πει με τον φίλο του? :hmm:

κατί παίζει εδώ....:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Πριν από αυτά τα χαριτωμένα και γλυκούλια videakia παρακολουθείστε όλη την ιστορία της Αργεντινής.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9loPiyKm-z8&feature=related]YouTube - H ΞΏΞΉΞΊΞΏΞ½ΞΏΞΌΞΉΞΊΞ

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΗΤΕΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ

Βγήκαν πάλι και είπαν για τους υπαλλήλους τη βουλής τα γνωστά... Τους έκοψε από τα επιδόματα, τα οποία αυθέραιτα τα έχουν ονομάσει 15ο-16ο, 48%!!! και είπαν πάλι "οι προνομιούχοι etc". Αλλά δεν λένε ότι δεν πληρώνονται υπερωρίες και πως όταν κλείνουν τη βουλή στις 2 τη νύχτα και δουλεύουν 10ωρα και 12ωρα δεν τους δίνουν το +75% που παίρνουν οι υπόλοιποι δημόσιοι...

3 μήνες δεν αφήνουν κανέναν εκπρόσωπο των υπαλλήλων να μιλήσει, σήμερα που βγήκε ένας στο alter το πρωί και μόλις πήγε να θίξει το θέμα έπεσαν διαφημίσεις... Το πρωί που αποφασίστηκαν οι περικοπές είχε καλέσει ο Πετσάλνικος όλα τα κανάλια και τις εφημερίδες, το δελτιο τύπου δεν έπαιξε πουθενά... Συνολικά 12 δελτία τύπου τους τελευταίους μήνες δεν έχουν παίξει σε κανένα κανάλι, σε καμμία εφημερίδα και σε κανένα blog... Ο Τάκης του MEGA ήταν καλωδιομένος πριν λίγο στη βουλή και ήταν έτοιμος να βγει, και τη στιγμή που ο Καψής μόνο δεν τους έβριζε του υπαλλήλους, φυσικά δεν έκαναν την σύνδεσή...

Εννοείται ότι κανένας πολιτικός δεν τολμάει να πει τπτ, γιατί δεν θα ξαναβγεί σε κανένα παράθυρο... Οι ίδιοι ο υπάλληλοι δεν μπορούν να διαδηλώσουν γιατί θα τους λιντσάρουν...

Μια χαρά τα είπε ο Ψαριανός τελικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΛΗΤΕΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ

Βγήκαν πάλι και είπαν για τους υπαλλήλους τη βουλής τα γνωστά... Τους έκοψε από τα επιδόματα, τα οποία αυθέραιτα τα έχουν ονομάσει 15ο-16ο, 48%!!! και είπαν πάλι "οι προνομιούχοι etc". Αλλά δεν λένε ότι δεν πληρώνονται υπερωρίες και πως όταν κλείνουν τη βουλή στις 2 τη νύχτα και δουλεύουν 10ωρα και 12ωρα δεν τους δίνουν το +75% που παίρνουν οι υπόλοιποι δημόσιοι...

Ήμουν προετοιμασμένος να γράψω το εξής..

Γύρισα πριν λίγο από την παιδική χαρά της γειτονιάς...και διαπίστωσα και σήμερα ότι όλοι μιλούν για τον "σπάταλο" τον διπλανό τους και κανείς ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ για αυτούς που ΘΕΛΟΥΝ να μας δανείζουν...

Τραγικό....

Αλλά για κάνε μας και μια μετάφραση σε απόλυτο καθαρό μηνιαίο εισόδημα των υπαλλήλων της βουλής.

Link to comment
Share on other sites

@winters:

Ο πολύς ο κόσμος ψοφάει για αίμα και για έναν άλλο λόγο:

ως υπάλληλοι Βουλής ορίζονται πολλές φορές άνθρωποι με κομματικά κριτήρια (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στους 252 νέους διορισμούς), οπότε μιλάμε για έωλη αξιοκρατία.

Αν εφαρμοστεί πάντως το ενιαίο μισθολόγιο που λένε από του χρόνου, πάνε τα επιδόματα και τα τοιαύτα.

Link to comment
Share on other sites

Δήλωσε η Cristina Fernández (η Πρόεδρος της Αργεντινής) στο Financial Times.

Επίσης, ένας Γερμανός πολιτικός που νοιάζεται για την Ελλάδα περισσότερο από πολλούς Έλληνες:

Πραγματικά αξίζει να δείτε το video αυτό, τα λέει έξω από τα δόντια. Λέει για το επιτόκιο που μας δώσαν αλλά και για τα λεφτά που μας δανείζουν για να τους πληρώνουμε σε στρατιωτικό εξοπλισμό.

Πολλοί στρατόταβλοι και εθνικόφρωνες ίσως στραβώσουν με τις προτάσεις του (απομάκρυνση των τουρκικών στρατευμάτων από τον Β. Κύπρο, αφοπλισμός της Τουρκίας και της Ελλάδας και ουδετεροποίηση όλης της περιοχής σε στυλ Ελβετίας), αλλά μην στεναχωριέστε, δεν είμαστε αρκετά έξυπνοι σα λαός ώστε να κάνουμε κάτι τέτοιο. Τα λεφτά που δώσαμε στην Γερμανία και στην Γαλλία μόνο τους περασμένους 6 μήνες για φρεγάτες, υποβρύχια και λοιπό στρατιωτικό εξοπλισμό, βγαίνουν στα 3 με 4 δις € "αλλά τουλάχιστον έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο με τους βρωμότουρκους"...

Γάλλος μου φαίνεται πάντως :p

Είναι αυτός ο γνωστός του Μάη του '68, που μας βάζει πλάτες κάθε φορά.

Ό,τι λέει είναι σωστό, αλλά τα εδώ λαμόγια δεν τα συμφέρει.

Ούτε καν ο λαός δεν είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο, δες σε διπλανό thread πώς υπεραμύνονται της στρατιωτικής θητείας όλοι.

Στρατιωτική θητεία για να διώξουμε τον εχθρό. . . .

Λες και ο εχθρός θα κάτσει να μας πολεμήσει, όταν μπορεί να μας αγοράσει, και μας αγοράζει καθημερινά. . .

Link to comment
Share on other sites

Αλλά για κάνε μας και μια μετάφραση σε απόλυτο καθαρό μηνιαίο εισόδημα των υπαλλήλων της βουλής.

Χτες ο πατέρας μου έκανε την φορολογική του δήλωση και την είδα.. Ετήσιο εισόδημα 26.000€.. Έχει μέση προς χαμηλή θέση και είναι 25 χρόνια στη βουλή. Του χρόνου όπως τα υπολόγισε θα είναι κοντά στα 18.000.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν από αυτά τα χαριτωμένα και γλυκούλια videakia παρακολουθείστε όλη την ιστορία της Αργεντινής.

Και μετά βγείτε για καφέ.

Σήμερα, χθες, αύριο γιατι δεν διαδηλώνει κανείς; Αυτό ήταν; Τέλος;

Μη βιάζεσαι. Έχουμε ακόμα δρόμο μπροστά μας. Από αυτούς που πήγαν στη διαδήλωση κανένας δεν έχει στερηθεί φαγητό μέχρι στιγμής. Η τυπική γκρίνια του Έλληνα.

Μόλις κοπεί το φαΐ να δεις πώς θα βγαίνουν σαν τα σαρκοφάγα ζόμπι στους δρόμους. Βόλτα στο πάρκο θα μοιάζει η εξέγερση των Αργεντινών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κοπεί το φαΐ να δεις πώς θα βγαίνουν σαν τα σαρκοφάγα ζόμπι στους δρόμους....

Να φάμε ποιον όμως Πέτρο;

Με αυτά που ακούω σε κάθε παγκάκι στις πλατείες, δεν θέλω να δω να τρώει ο ένας τον άλλον...

Και άντε δεν θέλουμε εμείς να καταντήσουμε εκεί...θα έχουμε όμως το σθένος να "πολεμήσουμε" το τελευταίο όπλο τους;

d1-47wghf5yx.jpg

Γιατί σε λίγο καιρό...ο πεινασμένος δεν θα έχει το ΔΝΤ και τον RAMBOui ! δίπλα του να τους ορμήξει...Αλλά αυτόν που έχει φαί...

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Χτες ο πατέρας μου έκανε την φορολογική του δήλωση και την είδα.. Ετήσιο εισόδημα 26.000€.. Έχει μέση προς χαμηλή θέση και είναι 25 χρόνια στη βουλή. Του χρόνου όπως τα υπολόγισε θα είναι κοντά στα 18.000.

Πωπω unlucky. Άντε και στην επόμενη μείωση θα φτάσει τον πατέρα μου που δουλεύει από τα 14 σε λαμαρινάδικο και ακόμα φτύνει μαυρίλα. Δεν πειράζει, μπόρα είναι θα περάσει και ίσως ξαναπάρει 26k ο πατέρας σου...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω unlucky. Άντε και στην επόμενη μείωση θα φτάσει τον πατέρα μου που δουλεύει από τα 14 σε λαμαρινάδικο και ακόμα φτύνει μαυρίλα. Δεν πειράζει, μπόρα είναι θα περάσει και ίσως ξαναπάρει 26k ο πατέρας σου...

Τώρα δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο.

Ο λόγος που κάποιος σπουδάζει και προσπαθεί να τελειώσει ένα Πανεπιστήμιο και ένα Μεταπτυχιακό είναι ακριβώς αυτό, να παίρνει κάτι παραπάνω από το βασικό μισθό και να μην είναι για πάντα στην κατώτερη βαθμίδα της εργασίας.

Τα 26.000 το χρόνο δεν τα λες και πάρα πολλά, είναι κάτι παραπάνω από 2.000 το μήνα αν ενσωματώσεις τους πρώην 13ο 14ο.

Τα 2.000 για 25 χρόνια εργασίας δεν είναι και καμιά τρελή αμοιβή, αν και τα 18.000 βγαίνουν νταν 1.500 χωρίς δώρα (άλλωστε καταργήθηκαν), που με το κόστος ζωής της Ελλάδας μάλλον θα τα έλεγες λίγα.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πωπω unlucky. Άντε και στην επόμενη μείωση θα φτάσει τον πατέρα μου που δουλεύει από τα 14 σε λαμαρινάδικο και ακόμα φτύνει μαυρίλα. Δεν πειράζει, μπόρα είναι θα περάσει και ίσως ξαναπάρει 26k ο πατέρας σου...

Απλά δεν μιλάς σοβαρά. Έχω και γω τους ενδοιασμούς μου για το συγκεκριμένο ποσό, (και δεν ξέρω αν αυτό υπαινίσεσαι και συ), αλλά αυτή η τακτική είναι που θα μας "φάει" τελικά όλους.

Πάμε όλοι για λαμαρινάδες τότε χάριν της ισότητος.... Η ακόμα καλύτερα βολευόμαστε και στα φανάρια να πουλάμε χαρτομάντηλα ε; Να τους φάμε όλους του φούστηδες που πληρώνονται περισσότερο απο μας για να επέρθει δικαιοσύνη...

Στρέψτε τα βέλη σας αλλού και όχι στα dummies.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.