Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Εάν μπουκάρω στο κοτέτσι που μέχρι τώρα μου έδινε αυγουλάκια και την κούμπωνα, και σφάξω τις κότες, οπωσδήποτε θα έχω αύξηση εσόδων.

Μετά όμως, δεν θα έχω ούτε τα αυγά.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Στα «7 καθάρματα» της κρίση ο Καραμανλής...

Σκληρή κριτική από το Γαλλικό περιοδικό Marianne.

Στα αλήθεια όμως φταίει κυρίως ο Καραμανλής και δεν επιχειρεί να μας αποσπάσει τη προσοχή από τους πραγματικούς υπαίτιους?

Link to comment
Share on other sites

Στα «7 καθάρματα» της κρίση ο Καραμανλής...

Σκληρή κριτική από το Γαλλικό περιοδικό Marianne.

Σήμερα, μόλις τελείωσα τις εξετάσεις, άκουγα καθώς ερχόμουν σπίτι τρεις γέρους να συζητάνε σε ένα παγκάκι για την κρίση. Ο ένας απ'αυτούς που έτυχε να μιλάει έλεγε για τον Καραμανλή που χρέωσε την Ελλάδα για τα επόμενα "χίλια χρόνια".

Αν σταματούσα και τον ρώταγα τί σημαίνει ΑΕΠ, χρέος, swap, ή του έλεγα για το 109% χρέος επί Σημίτη, θα γινόμουν κακός έως γραφικός. Ας είναι καλά το Mega channel που ενημερώνει τέτοιους ανθρώπους.

Βέβαια θα μου πεις, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν ότι στο pc δεν υπάρχουν πλασματικές απαιτήσεις, αν και έχουν σπουδάσει υπολογιστές και αγοράζουν games χρόνια, αλλά τί να πεις.

Τους έβγαλε και η Crytek τσαντάκι, αλλά nanosuit, σαν δείγμα "ευγνωμοσύνης" (βλέπε Crysis 2 στα games).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, μόλις τελείωσα τις εξετάσεις, άκουγα καθώς ερχόμουν σπίτι τρεις γέρους να συζητάνε σε ένα παγκάκι για την κρίση. Ο ένας απ'αυτούς που έτυχε να μιλάει έλεγε για τον Καραμανλή που χρέωσε την Ελλάδα για τα επόμενα "χίλια χρόνια".

Αν σταματούσα και τον ρώταγα τί σημαίνει ΑΕΠ, χρέος, swap, ή του έλεγα για το 109% χρέος επί Σημίτη, θα γινόμουν κακός έως γραφικός. Ας είναι καλά το Mega channel που ενημερώνει τέτοιους ανθρώπους.

Βέβαια θα μου πεις, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν ότι στο pc δεν υπάρχουν πλασματικές απαιτήσεις, αν και έχουν σπουδάσει υπολογιστές και αγοράζουν games χρόνια, αλλά τί να πεις.

Τους έβγαλε και η Crytek τσαντάκι, αλλά nanosuit, σαν δείγμα "ευγνωμοσύνης" (βλέπε Crysis 2 στα games).

εδω εισαι λιγο φαουλ Imho

δεν ειναι υποχρεωμενος ουτε ο παππους, ουτε η θειτσα αλλα ουτε και πολλοι αλλοι να ξερουν τι τι σημαίνει ΑΕΠ, χρέος, swap, ή το παιχνιδι και το νοημα του 109% χρέους επί ταδε Πρωθυπουργου

δυστυχως δεν εχει ολος ο κοσμος την πολυτελεια του χρονου και της ανεξαρτητης ερευνας και ενημερωσης.

Πολλοι ειδικα της σημερινης τριτης ηλικιας δεν ολοκληρωσαν καν δημοτικο σχολειο

δεν ειναι δουλεια του καθημερινου απλου πολιτη να κανει αναλυσεις ουτε να ψαχνει το νοημα πισω απο αυτα που του πασαρουν.

Οποιος το κανει και δεν εννοω αυτους που το εχουν σαν αντικειμενο σπουδων/εργασιας,

το κανει απο δικη του πρωτοβουλια και στον οποιο ελευθερο χρονο μπορει να εχει

Το οτι ολα θα ηταν καλυτερα εαν λειτουργουσαμε ολοι ετσι, ειναι σιγουρο αλλα ειναι συναμα και ουτοπικο.

Δεν γινεται σ'αυτη τη χωρα να πρεπει να εισαι απ'ολα για να κανεις τη δουλεια σου ρε γμτ

υποτιθεται οτι υπαρχουν ανθρωποι σ'αυτες τις θεσεις, υπευθυνοι για αυτα τα καθηκοντα

αν'αυτου δυστυχως εγω διαπιστωνω οτι πρεπει να γινει και λιγο...

οικονομολογος, για να καταλαβεις τι παιζει και ποιος τρωει πιο πολυ

εφοριακος, για να καταφερεις να λειτουργησεις by the book και να μην κινδυνευεις να σε ταραξουν στο προστιμο

τραπεζικος, για να βγαλεις ακρη με ορους, ψιλα γραμματα

μηχανικος, για να μην σε κλεβει ο μπαρμπα θωμας της γειτονιας

αστυνομικος, για να μην σε κλεβουν εξω απο το σπιτι σου

λαμογιο για να την βγαζεις καθαρη

και παρα πολλα αλλα που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

το swap ούτε εγώ το ξέρω. Με αυτό και τα προηγούμενα, θα ήσουν κακός. Με το 109% του προκατόχου του, απλώς θα του χάλαγες τη θεωρία :p

υγ στο άρθρο με τον καραμανλή, επιδιώκουν να του φορτώσουν και το υπέρογκο κόστος των Ολυμπιακών Αγώνων, ή μου φαίνεται;

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι λιγο φαουλ Imho

δεν ειναι υποχρεωμενος ουτε ο παππους, ουτε η θειτσα αλλα ουτε και πολλοι αλλοι να ξερουν τι τι σημαίνει ΑΕΠ, χρέος, swap, ή το παιχνιδι και το νοημα του 109% χρέους επί ταδε Πρωθυπουργου

δυστυχως δεν εχει ολος ο κοσμος την πολυτελεια του χρονου και της ανεξαρτητης ερευνας και ενημερωσης.

Πολλοι ειδικα της σημερινης τριτης ηλικιας δεν ολοκληρωσαν καν δημοτικο σχολειο

δεν ειναι δουλεια του καθημερινου απλου πολιτη να κανει αναλυσεις ουτε να ψαχνει το νοημα πισω απο αυτα που του πασαρουν.

Οποιος το κανει και δεν εννοω αυτους που το εχουν σαν αντικειμενο σπουδων/εργασιας,

το κανει απο δικη του πρωτοβουλια και στον οποιο ελευθερο χρονο μπορει να εχει

Το οτι ολα θα ηταν καλυτερα εαν λειτουργουσαμε ολοι ετσι, ειναι σιγουρο αλλα ειναι συναμα και ουτοπικο.

Δεν γινεται σ'αυτη τη χωρα να πρεπει να εισαι απ'ολα για να κανεις τη δουλεια σου ρε γμτ

υποτιθεται οτι υπαρχουν ανθρωποι σ'αυτες τις θεσεις, υπευθυνοι για αυτα τα καθηκοντα

αν'αυτου δυστυχως εγω διαπιστωνω οτι πρεπει να γινει και λιγο...

οικονομολογος, για να καταλαβεις τι παιζει και ποιος τρωει πιο πολυ

εφοριακος, για να καταφερεις να λειτουργησεις by the book και να μην κινδυνευεις να σε ταραξουν στο προστιμο

τραπεζικος, για να βγαλεις ακρη με ορους, ψιλα γραμματα

μηχανικος, για να μην σε κλεβει ο μπαρμπα θωμας της γειτονιας

αστυνομικος, για να μην σε κλεβουν εξω απο το σπιτι σου

λαμογιο για να την βγαζεις καθαρη

και παρα πολλα αλλα που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη

Στη δημοκρατία είσαι υπεύθυνος για τη διακυβέρνηση της χώρας σου. Κανείς δεν είπε ότι η υπευθυνότητα είναι κάτι καλό αφού συνεπάγεται όπως λέει και η λέξη ευθύνες και εγρήγορση.

Εκτός αυτού οι βασικές γνώσεις γύρω από την οικονομική θεωρία παρέχονται από το Λύκειο, που οι περισσότεροι έχουν βγάλει. Οπότε δεν είναι δύσκολο να ανατρέξεις σε κάποια πηγή και να πάρεις σε μερικά λεπτά την πληροφορία που θες.

Ξέρεις όμως ποιό είναι το εξοργιστικό στην όλη υπόθεση; Να βγάζεις αβίαστα συμπεράσματα από Μαριάν και ιστορίες και μετά να βγαίνεις να κατηγορείς. Γι'αυτό έγραψα για τα swap και τα σχετικά. Γιατί βλέπεις άτομα να διατυπώνουν απόψεις με αυτά μέσα χωρίς να ξέρουν γιατί μιλάνε.

Και για την Μαριάμ που λέγαμε:

http://taxalia.blogspot.com/2010/07/cia.html

[ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Marianne_%28magazine%29[/ame]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού οι βασικές γνώσεις γύρω από την οικονομική θεωρία παρέχονται από το Λύκειο, που οι περισσότεροι έχουν βγάλει. Οπότε δεν είναι δύσκολο να ανατρέξεις σε κάποια πηγή και να πάρεις σε μερικά λεπτά την πληροφορία που θες.

Ξέρεις όμως ποιό είναι το εξοργιστικό στην όλη υπόθεση; Να βγάζεις αβίαστα συμπεράσματα από Μαριάν και ιστορίες και μετά να βγαίνεις να κατηγορείς. Γι'αυτό έγραψα για τα swap και τα σχετικά. Γιατί βλέπεις άτομα να διατυπώνουν απόψεις με αυτά μέσα χωρίς να ξέρουν γιατί μιλάνε.

Ειμαι βεβαιος οτι δεν διδαχτηκαμε τιποτα σχετικο με οικονομικα στο Λυκειο("γενικο" το ελεγαν τοτε).Και στο πανεπιστημιο μονο στο πρωτο ετος καναμε Πολιτικη Οικονομια,αν και οι περισσοτεροι αδιαφορουσαν.

Για τις προηγουμενες γενιες,δεν το συζητω καν.

Κατα τα αλλα,ειναι στη φυση μας νομιζω να ειμαστε λιγο απ'ολα(οικονομολογοι,πολιτικοι αναλυτες,προπονητες του καναπε....).Κουβεντα να γινεται...Ο καθενας λεει οτι εχει καταλαβει απο αυτα που εχει ακουσει/διαβασει,χωρις να μπορει να "φιλτραρει" τις οποιες σκοπιμοτητες και παντα υπαρχει καποιος που εχει ενα γνωστο(συνηθως ταριφας),που ο μπατζανακης του περιπτερα του ειναι μεγαλοστελεχος στην ταδε υπηρεσια...Αντε να βγαλεις συμπερασμα...

Αλλα,ακομα και τις καταλληλες γνωσεις να διαθετεις,ειναι σιγουρο οτι τα νουμερα που εχουν ανακοινωσει οι μπλε,πρασινοι,κοκκινοι,βαλεοτιχρωμαθες ειναι τα "σωστα"?

Το "κακο" στη δημοκρατια ειναι οτι ειτε εχεις 8 πτυχια ειτε εισαι εντελως αστοιχειωτος,ολοι ειμαστε ισοι την ωρα της καλπης

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι βεβαιος οτι δεν διδαχτηκαμε τιποτα σχετικο με οικονομικα στο Λυκειο("γενικο" το ελεγαν τοτε).Και στο πανεπιστημιο μονο στο πρωτο ετος καναμε Πολιτικη Οικονομια,αν και οι περισσοτεροι αδιαφορουσαν.

Για τις προηγουμενες γενιες,δεν το συζητω καν.

Κατα τα αλλα,ειναι στη φυση μας νομιζω να ειμαστε λιγο απ'ολα(οικονομολογοι,πολιτικοι αναλυτες,προπονητες του καναπε....).Κουβεντα να γινεται...Ο καθενας λεει οτι εχει καταλαβει απο αυτα που εχει ακουσει/διαβασει,χωρις να μπορει να "φιλτραρει" τις οποιες σκοπιμοτητες και παντα υπαρχει καποιος που εχει ενα γνωστο(συνηθως ταριφας),που ο μπατζανακης του περιπτερα του ειναι μεγαλοστελεχος στην ταδε υπηρεσια...Αντε να βγαλεις συμπερασμα...

Αλλα,ακομα και τις καταλληλες γνωσεις να διαθετεις,ειναι σιγουρο οτι τα νουμερα που εχουν ανακοινωσει οι μπλε,πρασινοι,κοκκινοι,βαλεοτιχρωμαθες ειναι τα "σωστα"?

Το "κακο" στη δημοκρατια ειναι οτι ειτε εχεις 8 πτυχια ειτε εισαι εντελως αστοιχειωτος,ολοι ειμαστε ισοι την ωρα της καλπης

Στο ''γενικό'' λύκειο όπως λές δεν υπήρχε αυτό το μαθημα. Στο ''τεχνικό'' όμως το διδάχθηκα το μάθημα των αρχών οικονομίας (και επειδή πέτυχα σε καθηγητή με ''άντερα'' έμαθα πολλά που με ακολουθούν μέχρι σήμερα)

Απο εκεί και πέρα θεωρώ ότι εφόσον μιλάμε για Πολίτες (και δή ενεργούς) και όχι απλά υπήκοους, καθένας μας οφείλει (κατ'αρχήν στον εαυτό του κατ'επέκταση στο σύνολο) να γνωρίζει τα προαναφερόμενα απο τον Κοπρίτη, και να μην επαφίεται στις ''αγαθές'' προθέσεις των απανταχού σωτήρων. Αυτό άλλωστε είναι και το νόημα της Δημοκρατίας. Αμα ήταν να αφήνεσαι στα χέρια άλλων να αποφασίζουν, τότε ποια η διαφορά απο τη μοναρχία ή τη χούντα ? Για να πάρεις αποφάσεις όμως πρεπει να μπείς στον κόπο να μάθεις, να ρωτησεις, να διαβάσεις για να μπορέσεις να κρίνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, μόλις τελείωσα τις εξετάσεις, άκουγα καθώς ερχόμουν σπίτι τρεις γέρους να συζητάνε σε ένα παγκάκι για την κρίση. Ο ένας απ'αυτούς που έτυχε να μιλάει έλεγε για τον Καραμανλή που χρέωσε την Ελλάδα για τα επόμενα "χίλια χρόνια".

Από τους πρώτους θα τον ψηφίσει όταν (εξαιρετικά πιθανό ) επανακάμψει ως σωτήρας σε μερικά χρόνια. : )

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι λιγο φαουλ Imho

δεν ειναι υποχρεωμενος ουτε ο παππους, ουτε η θειτσα αλλα ουτε και πολλοι αλλοι να ξερουν τι τι σημαίνει ΑΕΠ, χρέος, swap, ή το παιχνιδι και το νοημα του 109% χρέους επί ταδε Πρωθυπουργου

δυστυχως δεν εχει ολος ο κοσμος την πολυτελεια του χρονου και της ανεξαρτητης ερευνας και ενημερωσης.

Πολλοι ειδικα της σημερινης τριτης ηλικιας δεν ολοκληρωσαν καν δημοτικο σχολειο

δεν ειναι δουλεια του καθημερινου απλου πολιτη να κανει αναλυσεις ουτε να ψαχνει το νοημα πισω απο αυτα που του πασαρουν.

Οποιος το κανει και δεν εννοω αυτους που το εχουν σαν αντικειμενο σπουδων/εργασιας,

το κανει απο δικη του πρωτοβουλια και στον οποιο ελευθερο χρονο μπορει να εχει

Το οτι ολα θα ηταν καλυτερα εαν λειτουργουσαμε ολοι ετσι, ειναι σιγουρο αλλα ειναι συναμα και ουτοπικο.

Δεν γινεται σ'αυτη τη χωρα να πρεπει να εισαι απ'ολα για να κανεις τη δουλεια σου ρε γμτ

υποτιθεται οτι υπαρχουν ανθρωποι σ'αυτες τις θεσεις, υπευθυνοι για αυτα τα καθηκοντα

αν'αυτου δυστυχως εγω διαπιστωνω οτι πρεπει να γινει και λιγο...

οικονομολογος, για να καταλαβεις τι παιζει και ποιος τρωει πιο πολυ

εφοριακος, για να καταφερεις να λειτουργησεις by the book και να μην κινδυνευεις να σε ταραξουν στο προστιμο

τραπεζικος, για να βγαλεις ακρη με ορους, ψιλα γραμματα

μηχανικος, για να μην σε κλεβει ο μπαρμπα θωμας της γειτονιας

αστυνομικος, για να μην σε κλεβουν εξω απο το σπιτι σου

λαμογιο για να την βγαζεις καθαρη

και παρα πολλα αλλα που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη

Ναι σωστα αλλα αυτο που θελει να πει το παιδι ειναι Η ημιμάθεια χειρότερη απο την αμάθεια .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η τηλεόραση τους τα πλένει κανονικά τα κεφάλια.

Και από τη μια απορώ πως επιτυγχάνεται αυτό, μιας και θεωρώ ότι το μόνο που απαιτείται για να αμυνθείς είναι μια στοιχειώδης κρίση ενηλίκου.

Από την άλλη, είναι στιγμές που δε μου κάνει καμμία εντύπωση, όταν αναλογίζομαι ότι πριν μερικά χρόνια έστελναν τον κόσμο να σκοτωθεί σαν πρόβατα. Όσοι έχετε δει ντοκιμαντέρ με πλάνα της εποχής, θα έχετε προσέξει ότι ο κόσμος έφευγε για το μέτωπο μέσα σε φορτηγά και τρένα, τραγουδώντας και πανηγυρίζοντας. Και ολα αυτά με μόνο όπλο τις εφημερίδες. Φανταστείτε τι μπορούν να πετύχουν με το σημερινό υπερόπλο που λέγεται τηλεόραση.

Πραγματικό περιστατικό :

Οικογενειακό τραπέζι την εποχή που ο Γιωργάκης γυρνάει τον πλανήτη με το χέρι σε στάση επαιτείας και το γνωστό όπλο επάνω στο τραπέζι. Προ μνημονίου.

Συγγενικό πρόσωπο, φανατικός ηλίθιος Νεοδημιοκράτης μα ακόμα πιο φανατικός αντιΠΑΣΟΚ.

Σε κάποια στιγμή που η κουβέντα φτάνει στη χρεωκοπία κ.τ.λ., ο τύπος αρχίζει να εκφράζει απόψεις του τύπου :

''Είναι καλός ο Γιωργάκης''

''Είναι εργατικός''

''Προσπαθεί, και το παλεύει καλά''

Φυσικά δεν κρατήθηκα και γίναμε μπίλιες. Μιλάμε για θερμό συμβάν. Και δεν εχω προσωπικό πρόβλημα με τον άνθρωπο, ούτε με το τι ψηφίζει. Απλά με έβγαλε από τα ρούχα μου το μέγεθος της προπαγάνδας και η απήχηση αυτής.

Προχθές μου περιέγραψε ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ο κολλητός μου με τον πεθερό του. Υπ' οψιν ότι ο πεθερός του είναι μορφωμένος, φανατικός Νεοδημιοκράτης και στον κολλητό μου είχα ξεχάσει να αναφέρω το παραπάνω συμβάν.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ανακοινωθούν τα κλεισίματα μην φέρνεις τον πανικό....ναι είμαστε σε κρίση...ναι κάποια από αυτά είναι αληθινά....

αλλά ο τρόπος που τα παρουσιάζει το Mega (όπου φυσάει ο άνεμος μεταξύ ΠΑΣΟΚ και νέου κόμματος Μπακογιάννη) και το newsit εξοχικό του Mega.....μόνο αντικειμενικός δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωκοπία της Ελλάδας έχει ξεκινήσει από πολύ πριν. Διαβάστε τις θέσεις του ΠΑΚ το 1974 και συγκρίνετε τες με τα πεπραγμένα του:

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_18/07/2010_408466

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.