Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Θα πρεπε να πει τα λεφτα τα φαγαν οι φοροαπαλαχθεντες (οσον αφορα απαλαγες απο μεγαλα ποσα),οχι οι πολιτες.Γιατι τους παιρνει ολους η μπαλα ετσι ...

Τα λεφτα τα φαγαν οι δημοσιοι υπαλληλοι που δεν πατησαν ποτε στα υπουργια και στις θεσεις τους.Τα φαγαν καποιοι υπαλληλοι της Βουλης. (κουρεας στη Βουλη να παιρνει 2000,λες και τι κουρευει,ολοι καραφλες ειναι).Τα λεφτα τα φαγαν ΑΥΤΟΙ και οτι και να πει ο Ανδριανοπουλος τα χρωστουμενα του λαου δε συγκρινονται με αυτα που φαγαν και τρωγαν τοσα χρονια εκεινοι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα αλλα μηπως ειχε δημιουργηθει και μια κατασταση κατα την οποια ολοι τσεπωναμε απο κατι με τον τροπο μας (πολιτες και βουλευτες πολυ περισσοτερο) δεν μιλουσαμε και βολευομασταν?

Link to comment
Share on other sites

Τους πολιτικούς τους εκλέγουμε γιατί *υποτίθεται* ότι έχουν διορατικότητα άνω του μετρίου και μπορούν να δουν και να κρίνουν τι είναι καλό για το λαό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

“Τα λεφτά πηγαίνουν στις τράπεζες και όχι στον Ελληνικό λαό”

“Έξω από τα δόντια” μίλησε ο υπουργός Εξωτερικών της Σλοβακίας για την ευρωπαϊκή βοήθεια που λαμβάνει η χώρα μας, εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους η Σλοβακία αρνείται να βοηθήσει την Ελλάδα.

Μας έχουν πάρει πρέφα...και να πω ότι γίνεται φέτος μόνο...πόσα χρόνια δανείζονται τα περισσότερα από ΕΚΤ οι Ελληνικές Τράπεζες, αναλογικά με τις υπόλοιπες ευρωπαικές τράπεζες, και αντί να τα χρησημοποιήσουν για τόνωση της πιστωτικής αγοράς τα χρησημοποιούν για να κλείσουν τρύπες τους (χασούρα από επενδύσεις, επισφάλειες κτλ.). Ξεφτιλισμένοι...ουστ...:tomato::tomato:

/edit: hehe...fixed!

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

Ακουσα χθες απο πελατη μου Ελληνα που ζει στην Γερμανια και δουλευει εκει 15 χρονια και συγκλονιστηκα. Βγηκε μολις τωρα στην συνταξη (υπολογιζονται και τα χρονια που εργαζοταν στην Ελλαδα). Παιρνει μολις 440€ καθαρα και επειδη η γυναικα του ειναι ανεργη εχει επιδομα ανεργιας για συμπληρωση του εισοδηματος της οικογενειας αλλα 400€. Του λεω τα βγαζεις περα γιατι μιλαμε για Γερμανια. Μου λεει ισα ισα, περιοριζοντας τις δαπανες και παρκαροντας το αυτοκινητο στο γκαραζ (περιμενει βεβαια τα διαδικαστικα για να επιστρεψει στην Ελλαδα). Και πως μετακινήσε η ερωτηση μου. Απαντηση: Συμφωνα με το εισοδημα μου, ο Γερμανος εφοριακος μου λεει οτι πρεπει να παραδωσω τις πινακιδες του αυτοκινητου μου γιατι απλα δεν μπορω να το συντηρησω, αλλιως εχω χρηματα μαυρα τα οποια δεν εχω δηλωσω ή ασκω επισης αλλη παρονομη δραστηριοτητα οποτε ελεγχος κτλ κτλ... Κοκκαλο εγω... Και ρωτω: θα συνεβαινε αυτο ποτε στην Ελλαδα? Ο Ανδριανοπουλος εχει, εν μερει ομως, δικιο. Φταιμε ολοι (οσοι τουλαχιστον ειχαν και εχουν χρηματα) για την κατασταση μας. Τωρα απλα τα λουζομαστε:rant::rant::rant:

Παρουσιάζεις ένα παράδειγμα λειτουργικού κρατικού μηχανισμού, από αυτό που δεν υπάρχει εδώ, (που btw δε γνωρίζουμε υπό ποιες συνθήκες ακριβώς o άνθρωπος θα πάρει αυτά τα χρήματα πέρα από τα 15 χρόνια εργασίας που δεν είναι και πολλά…) και στο τέλος καταλήγεις ότι φταίμε όλοι? κάτι χάνω εδω.

Είναι γνωστό ότι βολεμένοι και άνθρωποι που δε θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα ψήφου λόγω περιορισμένης διανοητικής ικανότητας, συντηρούν και θα συντηρούν τα δυο μεγάλα κόμματα που μας πάνε κατά διαόλου.

Δεν είναι αυτό το σύνολο των πολιτών όμως. Αυτοί είναι οι εξαγορασμένοι ψηφοφόροι από τα ίδια τα κόμματα.

Έστω κι έτσι όμως, αυτό που λέει ο Ανδριανόπουλος είναι αισχρό. Ακόμα κι αν αποδεχτούμε δηλαδή ότι τα λεφτά "φαγώθηκαν" από δημόσιους υπαλλήλους και παροχές...

Είναι σαν να λες ότι μία εταιρία χρεοκοπεί, και εξαναγκάζει τους υπαλλήλους να δώσουν πίσω τους μισθούς τους κατηγορώντας τους ότι τα “έφαγαν”.

Μη ξεχνιόμαστε. Δε πέρασε πολύς καιρός από τότε που ο Jeffrey κραύγαζε ότι τα λεφτά υπάρχουν και εξηγούσε με απόλυτη φυσικότητα το γιατί δε θα αυξηθεί η οποιαδήποτε φορολόγηση... (Κάπως έτσι πείθεται η δεύτερη μερίδα των διανοητικά καθυστερημένων... όπως σε εκλογές επί Σημίτη με τα χαρακτηριστικά ποσά ελάχιστης σύνταξης όπου τελικά η δημοπρασία των ψηφοφόρων έκλεισε τότε στις 152χιλιάδες έναντι των 150 της ΝΔ)

Όταν λοιπόν τα ίδια τα κόματα εξαγοράζουν μια μερίδα ανθρώπων βολεύοντας τη κάπου και παράλληλα εξαπατούν ένα άλλο κομμάτι διανοητικά καθυστερημένων, το να βγει κάποιος από το κυβερνών κόμμα και να πει "να τα δώσουν οι πολίτες πίσω" δείχνει απίστευτο θράσος.

αλλα μηπως ειχε δημιουργηθει και μια κατασταση κατα την οποια ολοι τσεπωναμε απο κατι με τον τροπο μας (πολιτες και βουλευτες πολυ περισσοτερο) δεν μιλουσαμε και βολευομασταν?

Για να το λες εσύ με τέτοια σιγουριά... κάτι θα έχεις στο μυαλό σου. Ότι και να είναι αυτό όμως, μη το γενικεύεις γιατί εγώ και πολύς κόσμος που γνωρίζω δεν έχουμε τσεπώσει απολύτως τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από kaynd
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4500 αστυνομικοί στη ΔΕΘ..

Πόσο βαθιά νυχτωμένος ήμουνα. Νόμιζα ότι μόνο στις δικτατορίες χρειάζονται οι ηγέτες τόσο ισχυρή αστυνομική δύναμη προκειμένου να πλησιάσουν το λαο.

Ο χοντρός είχε κατεβάσει 2000.

Ο Jeffrey 4500.

Αντε να ευχηθώ και με στρατό στον επόμενο...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ήδη πει για 2 ή 3 πορείες εν όψη ΔΕΘ.

Άλλες φορές δεν είχε τόσο κόσμο,

Άλλες φορές δεν είχε τόσο πεινασμένο κόσμο,

Άλλες φορές δεν είχε τόσο αγανακτησμένο κόσμο,

Δεν λέω πως καλά κάνουν, αλλά δεν είναι μια "τυπική χρονιά"...

Έχουμε να δούμε πολλά.

Link to comment
Share on other sites

4500 αστυνομικοί στη ΔΕΘ..

Πόσο βαθιά νυχτωμένος ήμουνα. Νόμιζα ότι μόνο στις δικτατορίες χρειάζονται οι ηγέτες τόσο ισχυρή αστυνομική δύναμη προκειμένου να πλησιάσουν το λαο.

Ο χοντρός είχε κατεβάσει 2000.

Ο Jeffrey 4500.

Αντε να ευχηθώ και με στρατό στον επόμενο...

Δηλαδή και οι λιγοστοί αστυνόμοι που είναι σε κάθε περιοχή της Ελλάδας πάνε να προστατέψουν το τομάρι που μας $^&@*&%$.. Α ρε schnell που μας χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαστείτε σύντομα να σας ανακοινώσω τα πραγματικά νούμερα ενός δείγματος επιχειρήσεων στη Ρόδο.

Με βάση όσες πληροφορίες έχω Αθήνα Θεσσαλονίκη ήδη τα πράγματα είναι οριακά για τον Σεπτέμβριο και για Ρόδο το μεγάλο μπαμ θα γίνει Νοέμβρη.

Όσοι δε το έχετε αντιληφθεί πιάστε σωσίβια......βουλιάξαμε.

Link to comment
Share on other sites

Το είπε ο πιο πάνω. Σιγά μη γίνει πραξικόπημα. Όσο ακούγανε τα μηχανήματα που κόβανε δραχμές, αλλό τόσο ακούνε τα τανκς να ζεσταίνουν τις μηχανές τους:p
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και οι λιγοστοί αστυνόμοι που είναι σε κάθε περιοχή της Ελλάδας τους πάνε να προστατέψουν το τομάρι που μας $^&@*&%$.. Α ρε schnell που μας χρειάζεται...

fixed

δε μας είπε ό αρθρογράφος... λεφτά για οδοιπορικά βρήκαν να τους δώσουν ή πάλι τους φεσώσαν ??

... Η εικόνα πάντως να αποβιβάζονται απο το λεοφωρείο οι σωτήρες μας και απο απένατι να τους κράζουν, έμοιαζε πολύ με άφιξη ποδοσφαιρικής ομάδας μετά απο ήττα...

Οσο για το μέτρο της αγανάκτησης, περιμένω τα αποτελέσματα των εκλογών....

Link to comment
Share on other sites

fixed

δε μας είπε ό αρθρογράφος... λεφτά για οδοιπορικά βρήκαν να τους δώσουν ή πάλι τους φεσώσαν ??

... Η εικόνα πάντως να αποβιβάζονται απο το λεοφωρείο οι σωτήρες μας και απο απένατι να τους κράζουν, έμοιαζε πολύ με άφιξη ποδοσφαιρικής ομάδας μετά απο ήττα...

Οσο για το μέτρο της αγανάκτησης, περιμένω τα αποτελέσματα των εκλογών....

Καλά αυτό με το πουλμαν ηταν πολύ fail. Ένα redeemer να τους κτύπαγε, θα ηταν μεγάλο combo hit:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είπε ο πιο πάνω. Σιγά μη γίνει πραξικόπημα. Όσο ακούγανε τα μηχανήματα που κόβανε δραχμές, αλλό τόσο ακούνε τα τανκς να ζεσταίνουν τις μηχανές τους:p

Το θέμα με τις δραχμές, δεν ήταν ράδιο αρβύλα. Ήταν χαλασμένο τηλέφωνο. Στο Νομισματοκοπείο κόβανε δραχμές, όμως όχι για κανονική κυκλοφορία, αλλά επετειακές/συλλεκτικές.

Ας ελπίσουμε ότι το πραξικόπημα θα είναι απλώς ράδιο αρβύλα κι όχι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.