Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

@γιαγκτ...

Δεν αντιλεγω σε αυτα που γραφεις με την εξης διαφορα..(που ισως να μην εγινε αντιληπτη πριν)

Δεν θεωρω οτι ειναι ανικανος επειδη δεν υπερασπιζεται το κοινο καλο..γιατι δεν πιστευω οτι αυτος ειναι ο λογος που πολιτευθηκε/(πολιτευεται πλεον) καποιος.

Και καλα να ειναι 3-4 οικογενειες που βολευουν ξενα συμφεροντα αργα η γρηγορα (πιο σωστα αργα ή αργοτερα) θα το καταλαβουμε και θα απαλλαγουμε απο αυτους/αυτα.

Μην ειναι το αναποδο ομως..γιατι "γιατρεια" δεν βλεπω

Link to comment
Share on other sites

«Big brother» για λόγους ασφαλείας φέρνει ο Καστανίδης - News - Επικαιρότητα | sport-fm.gr: NovaΣΠΟΡ FM 94.6

Για αυτά έχουμε λεφτά.

Μόλις κατεβούν κάποια καλά παιδάκια και τα κάνουν κομμάτια όμως..

Link to comment
Share on other sites

^^ Καλα μην φας μαγειρεψα γλαροσουπα πες του...

Το γεγονος οτι η αφαιτερία της κρισης ξεκινησε στην Ευρωπη δεν κανει την κριση χρεους μονο Ευρωπαϊκη. Προβλημα εχει ολοκληρη η υφηλιος (πλην μεμονομένων κρατων) και η λυση μονο παγκοσμια μπορει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη άποψη.

Χωρίς να ξέρω αν είναι η όχι η αληθινό το έγγραφο, ο συλλογισμός είναι πέρα για πέρα ουσιώδης. Και εξακολουθούν στις μέρες μας να βγαίνουν βιογραφικά και ντοκυμαντέρ για τους "εθνάρχες" μας, με πομπώδη μουσική υπόκρουση απο πίσω, για να πείθεται ο κοσμάκης. Και τα μάρμαρα από τους τάφους πρέπει να τους πάρουμε πίσω και να τα βάλουμε στον τάφο της κυρα-Μαρίκας που μετρούσε τα ψιλά της να δει αν βγαίνουν τα φάρμακα και το σουπερ μάρκετ...

Υπάνθρωπα όντα....

Link to comment
Share on other sites

εδώ η άλλη άποψη και με το έγγραφο να ανοίγει κανονικά χωρίς να κολλάει.το έγγραφο το θεωρώ ψέμα.....ο συλλογισμός σωστός μου φαίνεται.

Portohex: Έχουμε ακούσει από πολλούς να λένε ότι με τον Ανδρέα φάγαμε ψωμί, ότι έδωσε και έφαγε ο λαός...Πάμε να δούμε την πραγματική αλήθεια. ΕΓΓΡΑΦΟ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ!

Link to comment
Share on other sites

Μαυρα χριστουγεννα και φετος ομως φετος δεν εχουμε και δουλεια δυστιχως αρα και μαυρα και αφραγκα.

Και πειτε μου κυριε βρομοπροθυπουργε εσεισ ποσα εχετε απο αυτα τα ευρω ξεχασμενα στην τσεπουλα σας 1000-2000;

Αντε καλα μας χριστουγεννα και επειδη φετος μενω ανεργος δοξα τον θεο θα μπω οαεδ και θα παιρνω τα @@ 300-400 ευρω ποσα θα ειναι..

Α ξεχασα να πω ομως οτι αφου λεγατε οτι ολοι μαζι τα φαγαμε καιρος ειναι να φαω και εγω κατι ετσι;

Μαυρη δουλιτσα 700-800 ευρω + του οαεδ 300-400 ε ενταξει καλα θα περασω το 2011 αντε και στα δικα σας παιδια :T:

Link to comment
Share on other sites

Μαυρα χριστουγεννα και φετος ομως φετος δεν εχουμε και δουλεια δυστιχως αρα και μαυρα και αφραγκα.

Και πειτε μου κυριε βρομοπροθυπουργε εσεισ ποσα εχετε απο αυτα τα ευρω ξεχασμενα στην τσεπουλα σας 1000-2000;

Αντε καλα μας χριστουγεννα και επειδη φετος μενω ανεργος δοξα τον θεο θα μπω οαεδ και θα παιρνω τα @@ 300-400 ευρω ποσα θα ειναι..

Α ξεχασα να πω ομως οτι αφου λεγατε οτι ολοι μαζι τα φαγαμε καιρος ειναι να φαω και εγω κατι ετσι;

Μαυρη δουλιτσα 700-800 ευρω + του οαεδ 300-400 ε ενταξει καλα θα περασω το 2011 αντε και στα δικα σας παιδια :T:

Αν επιτρέπεται μπορείς να πληροφορήσεις τι δουλειά ήταν και γιατί μένεις χωρίς αυτήν;

Προσωπικά σου λέω κουράγιο και 'θετική' ψυχολογία γιατί είναι πολλοί σε τέτοια μοίρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει σημασια κλεινει αλλη μια εταιρια απο τις πολλες.

Κουραγιο;

Κουραγιο φιλτατε jiohkor3 πρεπει να κανουν οι 300 διοτι ειναι στην θεση εκεινη που πρεπει να προστατευουν τον πολιτη τον ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ και να τον υπηρετουν!

Δεν γινεται να ειμαστε νεα παιδια μαμω το μπιπ τους χωρις στον ηλιο μοιρα!

Πειτε μου εσεις που ειστε στην ηλικια μου 24 και ανω τι σκεφτεστε για το μελλον σας και αν σκεφτεστε να κανετε παιδια.

Εγω οχι δεν θελω να φερω στον κοσμο ενα παιδι που με το που θα ανοιξει τα ματακια του θα χρωσταει!!

Ας αντιδρασουμε μια φορα σαν ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΦΤΩΧΟΙ μας καταστρεφουν το Ελληνικο γενος!

Η ευκολη λυση ειναι το εξωτερικο ομως δυστυχως ειναι η ποιο λανθασμενη λυση.

Γεννηθηκαμε σε αυτον τον τοπο μαθαμε γιαυτον και την ιστορια του γελασαμε,κλαψαμε,ολοι οι αντρες την υπηρετήσαμε (ΣΤΡ) οσο μπορουσαμε και οπως μπορουσαμε και τωρα τι;

Φευγουμε;

ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΟΥΣ!

Και πειτε μου ποιος νομος ηρθε στην πορτα σας που να λεει οτι η χωρα μας βρισκετε σε κριση;κανενας ολα απο τα μμε Ε ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ πως να το κανουμε ειναι υποχρεωμενοι να μας στελνουν τους νομους στα σπιτια μας να ξερουμε το μελλον μας δεν μπορουμε να ακουμε τους μπιπ ολους στην tv!

ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ προπαγανδες και ουτοπιες τις στιγμης ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ να μας κοροϊδευουν μπροστα στα μουτρα μας και να μην μπορουμε να απαντησουμε ΕΛΕΟΣ με την ΨΜΕ (ΜΜΕ).Ελεος!

Εχω πολλα νευρα και ειμαι εξοργισμενος δειτε τα παιδια στο σχολειο τα μικρα πιστευεται οτι εχουν μελλον;

Το μονο μελλον θα ειναι η διαφθορα το κερδος και το χρεος.

Ο ενας πανω στον αλλον για επιβιωση.

Και επειδη δουλειά = δουλεία πειτε μου ιστορικα τους δουλους που δεν μπορουσαν να δουλεψουν τι τους εκαναν;

Τους περνανε το κεφαλι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ευκολη λυση ειναι το εξωτερικο ομως δυστυχως ειναι η ποιο λανθασμενη λυση.

Γεννηθηκαμε σε αυτον τον τοπο μαθαμε γιαυτον και την ιστορια του γελασαμε,κλαψαμε,ολοι οι αντρες την υπηρετήσαμε (ΣΤΡ) οσο μπορουσαμε και οπως μπορουσαμε και τωρα τι;

Φευγουμε;

ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΟΥΣ!

Συγγνώμη που θα στο χαλάσω αλλά καθόλου εύκολο δεν είναι να φύγεις εξωτερικό διότι:

Έχεις να βρεις σπίτι.

Ψάχνεις για δουλειά/σπουδές

Χρειάζεσαι να βρεις παρέες/φίλους/σχέση

Αναζητάς τρόπους διασκέδασης

(για κάποιους) ο καιρός δημιουργεί ψυχοσωματικά προβλήματα

Σίγουρα πιο "εύκολο" είναι να πάρει ένας μία απόφαση (πχ να φύγει εξωτερικό) παρά να πάρουν μια κοινή απόφαση 11 εκατομμύρια άνθρωποι (πχ να επαναστατήσουν όπως περιγράφεις).

Και στη δική μου αντίληψη, πατρίδα θεωρώ τους ανθρώπους και όχι ένα γεωγραφικό μέρος πάνω στη γη. Το ότι "γελάσαμε, κλάψαμε, υπηρετήσαμε, μεγαλώσαμε" δεν σημαίνει ότι μας τέλειωσαν τα χρόνια και δεν έχουμε άλλο χρόνο ζωής. Τουλάχιστον, πιστεύω είναι καλύτερο σε όλα τα χρόνια της ζωής μας να κοιτάμε μπροστά παρά να ψυχοπλακωνόμαστε με το παρελθόν

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, δεν έχει αλλάξει ακόμη ο τρόπος του έλληνα και δεν ξέρω αν θα αλλάξουμε και ποτέ.

Από εμπειρία και από άλλους νέους, η σειρά προτεραιότητας και ζήτησης αν θες, ο έλλην ξεκινά από κάποια μικρή εταιρεία ή ως μικρό στέλεχος μεγαλύτερης εταιρείας, συνεχίζει όσο μπορεί και αντέχει (είτε αυτός ή η εταιρεία), αλλάζει κανα 2 δουλειές, περνάει από πολλές φάσεις ανεργίας + οαεδ μέχρι να βρει γνωστό είτε για χώσιμο σε ιδιωτικού δικαίου επιχείρηση είτε στο δημόσιο. Όσο και να το κράζουμε, μόλις βρεθεί η ευκαιρεία δε νομίζω κάποιος να πει οχι.

Η υπομονή και οι έξυπνοι ελιγμοί και σωστές αποφάσεις είναι αυτές που κρίνουν πολλές φορες τη σταδιοδρομία κάποιου.

Μην τρελαίνεσαι και πίστεψε ότι όσο δύσκολα και να είναι ποτέ δε ξέρεις.

Οι καιροί είναι δύσκολοι και ότι λες το ασπάζομαι, αλλά δε χρειάζονται κινήσεις πανικού.

Είναι επαναλαμβάνω πολλοί σε τέτοια κατάσταση...Δεν θα πεθάνουν όλοι, είναι μακρύς ο δρόμος...

Τώρα αν χρειαζεται να δουλέψω και για τα 600-700 για πολύ καιρό, τα νεύρα θα κλατάρουν, αλλά που θα πάει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσο και να το κράζουμε, μόλις βρεθεί η ευκαιρεία δε νομίζω κάποιος να πει οχι.

Και είναι απόλυτα φυσιολογικό. Όταν κάποιος πεθαίνει της πείνας, το πρώτο πράγμα που θα νοιαστεί είναι να ικανοποιήσει αυτή τη βιολογική ανάγκη. Είναι καλό πράγμα κάποιος να ικανοποιεί τις πραγματικές του ανάγκες. Τον κάνει καλύτερο άνθρωπο και αυτό μετέπεια επιδράει θετικά στο κοινωνικό σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεσαι στην είσηση που εμπεριέχεται στο λινκ, δηλαδή αυτή:

Στον πάγο ως το 2013 ο φόρος στις τηλεοπτικές διαφημίσεις | Άρθρα | Ελευθεροτυπία

τότε πάω πασο, μιας και είχα επισημάνει παλιότερα την αχμ.... ατολμία να πώ, να τους βάλει χέρι για την είσπραξη των δεόντων απο την παραχωρηση δημοσίων συχνοτήτων με τον ερχομό της ψηφιακής πλατφόρμας.

Το υπόλοιπο.... ''άρθρο'' μονόπλευρο μέχρι εκεί που δεν παίρνει, μάλλον αντικατοπτρίζει τον καημό κάποιου που δεν τον ''χόρτασε'' η πενταετία....

Είπαμε: βρώμισε ο τόπος απο ''σωτήρες''.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.