Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

λοιπον, λεω να προτεινω στο υπουργειο παιδειας,

συμφωνα με τα νεα δεδομενα της ελληνικης κοινωνιας, και τις εξελιξεις που διαμορφωνονται,

θα πρεπει το ρημα "ποναω-πονω", να αντικατασταθει με το ρημα "χρωσταω-χρωστω"

και το ουσιαστικο "παυσιπονο-πονος", να αντικατασταθει με το ουσιαστικο "δανειο-δανεισμος"

:clap::clap::clap::dance3::dance3::dance3::hang3::hang3::hang3:

αφου το παν πλεον για ολους ειναι τα λεφτα, το χρεος και το πως θα ξεχρεωσουμε, ειναι σε ακραιες διαστασεις ολο με αυτο ασχολειται ο πληθυσμος, ειναι σαν να απελπιζεσαι να βρεις το ρημαδι το παυσιπονο να ελαφρυνεις τον πονο σου...

Link to comment
Share on other sites

Εμμέσως ξέρεις τι λέει το άρθρο; Οτι και εκλογές να γίνουν το πάκα, το τσ1μπού*(σ)ι θα συνεχίσει και του χρόνου ασχέτως ποιος θα έχει ανέβει...

Ώ ρε μανούλα μου... Μάθε τέχνη και άστηνα και αν πεινάσεις πιάστηνα.... Οικοδομή here i come..

Link to comment
Share on other sites

Εμμέσως ξέρεις τι λέει το άρθρο; Οτι και εκλογές να γίνουν το πάκα, το τσ1μπού*(σ)ι θα συνεχίσει και του χρόνου ασχέτως ποιος θα έχει ανέβει...

Ώ ρε μανούλα μου... Μάθε τέχνη και άστηνα και αν πεινάσεις πιάστηνα.... Οικοδομή here i come..

Ναι αλλα δεν βλεπω να φυτρωνουν οικοδομες ευκολα με τα αντικειμενικα κριτηρια που θα βγουν. Αλλη τεχνη χρειαζομαστε... Του βρωμοξυλου των 300 σκατανθρωπων και των πατατρεχαμενων τους...

Sent from my NookColor using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν βλεπω να φυτρωνουν οικοδομες ευκολα με τα αντικειμενικα κριτηρια που θα βγουν. Αλλη τεχνη χρειαζομαστε... Του βρωμοξυλου των 300 σκατανθρωπων και των πατατρεχαμενων τους...

Sent from my NookColor using Tapatalk

Ακόμα και να τους ξυλοκοπήσεις όπως λες θα μείνουν πίσω τα εκατομμύρια των μαζάνθρωπων που τους ψήφισαν στις πρόσφατες δημοτικές εκλογές και τους φέρνουν πρώτο κόμμα. Ας μην μιλήσω καλύτερα για τον εμφύλιο αλά Λιβύη που μας χρειάζεται.

Όχι πως περιμένω κάτι διαφορετικό από τον Σαμαρά, αφού το δήλωσε άλλωστε ότι θα τηρήσει τις δεσμεύσεις του μνημονίου. Περίμενα τουλάχιστον στις δημοτικές μια αντίδραση σαν αυτήν των Ιρλανδών απέναντι στο κόμμα που τους οδήγησε ύπουλα στο ΔΝΤ γνωρίζοντας ότι θα χάσει. Πραγματικά, όσο σιχαίνομαι τον Παπανδρέου άλλο τόσο και περισσότερο σιχαίνομαι και αυτούς που τον στηρίζουν. Γιατί ο Παπανδρέου έχει αμερικανικό φρόνημα και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα φύγει από την πρωθυπουργία με ανταλλάγματα για αυτό που κάνει. Όπως ο Ντε λα Ρούα της Αργεντινής που τώρα ζει πολυτελώς στις ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Log in | Facebook

Πολυ ενδιαφερον αρθρο

αχεμμμμ....

η Ελβετία θα δώσει ως δώρο στην Ελλάδα, δίχως απαίτηση επιστροφής, 100 δις, ώστε να μην οδηγηθεί ευρωπαϊκή χώρα, με τέτοιες τραγικές συνέπειες, στο στόμα του λιονταριού.

...και ζήσαν αυτοί καλά, και εμείς καλύτερα.....

μετά απο αυτή την πρόταση δεν σπατάλησα περισότερο χρόνο για την ανάγνωσή του.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να τους ξυλοκοπήσεις όπως λες θα μείνουν πίσω τα εκατομμύρια των μαζάνθρωπων που τους ψήφισαν στις πρόσφατες δημοτικές εκλογές και τους φέρνουν πρώτο κόμμα.

Δυστηχώς πρώτο κόμμα βγήκαν από τα εκατομμύρια που ΔΕΝ ψήφισαν.

Link to comment
Share on other sites

2ον. Σύγκριση Ελβετίας! με Ελλάδα όσων αφορά τις στρατιωτικές δαπάνες...Δεν χρειάζετε σχόλια...πάμε παρακάτω.

Στην Ελβετία είναι παρκαρισμένο το διεθνές κεφάλαιο, αυτό ντε που αμα λάχει ξεκινά και πολέμους. Ποιος θα πειράξει το σπίτι του? (επειδή ειπώθηκε ότι δεν την πείραξαν σε 2 παγκόσμιους πολέμους)

Επειδη τωρα το ειδα για ολους αυτους.

Δεν εκανα ΚΑΜΜΙΑ συγκριση Ελλαδας-Ελβετιας σε στρατιωτικες δυναμεις.

Εγω απλα ανεφερα την μοναδικη χωρα που μου ερχεται στο μυαλο και επιβιωνει μια χαρα και που συντηρει τον ελαχιστο στρατο (προφανως εχουνε κι αυτοι και ειναι λογικο κιολας για συγκεκριμενες χρησεις...) σαν αντιπαραδειγμα για αυτον που ειπε οτι "χωρα χωρις στρατο ειναι χαμενη" κλπ κλπ

Χωρα χωρις στρατο ΔΕΝ ειναι προφανως αναγκαστικα χαμενη. Υπο προυποθεσεις μπορουν καλλιστα ολα αυτα τα σημαντικοτατα κονδυλια να αξιοποιηθουν διαφορετικα... και να διασφαλισουν την βιωσιμοτητα του τοπου. Μην αρχισουμε να αναλυουμε τροπους (ενας εκ των οποιων ειναι και το "παρκαρισμα" του κεφαλαιου) που γινεται κατι τετοιο, καθως δεν εχει νοημα...

Στην τελικη αν θελετε να το παρετε τελειως συγκριτικα, σε φαση "μας λεει ο μπαγλαμας να γινουμε Ελβετια..." να πατε στο αλλο ακρο, αν θελετε και "να γινετε Αμερικη" με τον μεγαλυτερο στρατο και τα uncle sam needs you να δειτε προκοπη... Εκεινο το οποιο λεω ειναι οτι ο στρατος (η υπαρξη και το μεγεθος του) ειναι τελειως ασχετος με τιν προκοπη (ή την βιωσιμοτητα) της εκαστοτε χωρας.

Προσωπικα, εγω βλεπω οτι ο στρατος (και η αστυνομια πλεον) εχει καταντησει κατι σαν το "ευκολο δημοσιο" για ολο τον κοσμο (στρατοκ@υλο και μη) και αυτο θα επρεπε να ειναι το γενικοτερο προβλημα σας. Εδω εγω που ειμαι το αλλο ακρο, ειχα ψηθει μια περιοδο με 150 χαρτια πανεπιστημιου να χωθω ευκολα 5 χρονακια ΕΠΟΠ και να "βγω" αξιωματικος σαν αποφοιτος ΑΕΙ και να αραξω με τα 1000++ τοσα αντι να μου βγαινει ο πατος να ψαχνω δουλεια απο δω κι απο κει...

Δυστυχως ή ευτυχως ο στρατος και η αστυνομια... ετσι οπως τα θελετε/εχετε στο μυαλο σας, μερικοι, ειναι λειτουργηματα και οχι βιοποριστικα επαγγελματα και ως εκ τουτου δεν μπορει (και δεν πρεπει) να τα κανει ο καθενας.

Ειναι πραγματικα θλιβερο να λεω "πω πω εχει γεμισει ο τοπος cops" και να μου απανταει ο αλλος "φιλε, το πιο σιγουρο επαγγελμα..."

Αντι να προσπαθουμε να παμε σε μια κοινωνια που δεν θα εχει αναγκη στρατο και αστυνομια, "προσπαθουμε" να παμε σε μια κοινωνια που στηριζεται αποκλειστικα σε αυτο... και το θεωρουμε και "φυσικο και αναποφευκτο" μην πω για καποιους και "ευλογια" :sick:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να τους ξυλοκοπήσεις όπως λες θα μείνουν πίσω τα εκατομμύρια των μαζάνθρωπων που τους ψήφισαν στις πρόσφατες δημοτικές εκλογές και τους φέρνουν πρώτο κόμμα.

Δυστηχώς πρώτο κόμμα βγήκαν από τα εκατομμύρια που ΔΕΝ ψήφισαν.

Ήταν λίγο υπερβολικό αυτό που είπα. Τσαντίστηκα μόλις έμαθα πώς θα εξοικονομήσουν τα 500εκ από τα επιδόματα του ΟΑΕΔ.

Αν έχεις καταθέσεις ή άλλα περιουσιακά στοιχεία και εισοδήματα δεν θα παίρνεις τίποτα. Θα γίνει το επίδομα του ΟΑΕΔ μια προνοιακή παροχή. Πάνε όλα μας τα λεφτά έξω. Είμαστε χρεοκοπημένοι σε διαδικασία εκκαθάρισης και δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.