Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αυτό που δεν λένε γενικά είναι το τι θα γίνει στην καθημερινότητα όταν επίσημα φαλιρίσουμε ή όταν οι δανειστές απαιτήσουν να πάρουν αυτά που τους έδωσαν οι προδότες, δηλαδή οτιδήποτε ανήκει στο δημόσιο... Δηλαδή αφού έχουν το δικαίωμα να πουλήσουν την Θράκη στην Τουρκία ή την Ήπειρο στην Αλβανία ή τα νησιά σε επενδυτές, τι θα γίνει με τον πληθυσμό στις περιοχές αυτές, αλλά και γενικά στην Ελλάδα...? Παρόλο που η προσωπική μας περιουσία δεν ανήκει στο δημόσιο, αλλά σε μας τους ίδιους, δεν είναι δύσκολο με μεθόδους όπως αναγκαστικής πτώχευσης (πχ αν δεν έχεις να φας και όλα ανήκουν σε αυτούς, θα πάρουν την περιουσία σου για να σου δώσουν φαΐ) να στην πάρουν και αυτή...

Είναι απίστευτο το πως 300 άνθρωποι ξεπούλησαν έτσι την χώρα είτε με δόλο είτε από βλακεία (που είναι χειρότερο από τον δόλο)... Επίσης είναι απίστευτο το πως η δικαιοσύνη εθελοτυφλεί και νομιμοποιεί όλες αυτές τις αντι-συνταγματικές και εσχάτης προδοσίας διατάξεις... είναι απίστευτο ότι οι επιχειρηματίες αντί να αντισταθούν (που έχουν την δύναμη) ποντάρουν στο ξεπούλημα της πατρίδας για περισσότερα κέρδη και βγάζουν τα λεφτά τους από δω για να τα ξαναφέρουν μετά και να εξαγοράσουν ψυχές και ζωές... Είναι απίστευτο που άνθρωποι του πνεύματος και καλά μένουν στην κοσμάρα τους και δεν βγαίνουν να πουν αυτά που δεν μπορούμε να δούμε εμείς οι υπόλοιποι... είναι απίστευτο πως ο περισσότερος κόσμος σκέφτεται μόνο την καρέκλα του, την θεσούλα του και τον μισθό του, όταν αύριο δεν θα του ανήκει ούτε ο ίδιος του ο εαυτός... είναι απίστευτο ότι μέσα στον πανικό αυτό, υπάρχουν άτομα που σφάζονται και πλακώνονται για τις ομάδες τους... είναι απίστευτο ότι ακόμα ο κόσμος υποστηρίζει προϊόντα και μάρκες που τον οδηγούν στην κατάσταση αυτή... είναι απίστευτο πως χιλιάδες δημοσιογράφοι προσπαθούν με νύχια και με δόντια να θολώσουν τα νερά... είναι απίστευτο που ο κόσμος τρώγεται μεταξύ του, είτε κομματικά είτε ιδεολογικά είτε συντεχνιακά...

Μην κρυβόμαστε, δεν υπάρχει ελπίδα... οι δανειστές και οι προδότες δεν κάνουν καν προσπάθεια για όλα αυτά, βάζουμε εμείς οι ίδιοι η βαζελίνη για την ... που θα φάμε και τσακωνόμαστε απλά για το ποιος θα την φάει πρώτος... όλοι θα την φάμε και για πολλά χρόνια ίσως και όλη μας την ζωή...

Δυστυχώς είναι θέμα νοοτροπίας και όχι θέμα εκδήλωσης της δυσφορίας... είναι σωστό και πρέπει να εκδηλώνεται η δυσφορία, αλλά όταν είναι θεμελιωμένη σε μια προσωποκεντρική νοοτροπία και όχι κοινωνική, τότε δεν υπάρχει ελπίδα... είναι πολύ εύκολο να αλλάξουν την γνώμη μεγάλης μερίδας πληθυσμού (και το κάνουν συνεχώς, όποιος δεν το βλέπει απλά εθελοτυφλεί), μόνο και μόνο αν τους υποσχεθούν κάποιες διευκολύνσεις... εκεί κοιτάνε όλοι την πάρτη τους και ξεχνάνε το συλλογικό, μέχρι να καταλάβουν ότι τους κορόιδεψαν...

Επίσης όσο αφήνουμε ανεκμετάλλευτα αυτά που μας προσφέρει η χώρας μας, γη-ήλιο-αέρας-θάλασσα, τόσο περισσότερο εξαρτόμαστε από τους προδότες που τους βρίζουμε... Σε μια τέτοια χώρα η δύναμη δεν είναι πίσω από ένα γραφείο, 5 πτυχεία και 4 γλώσσες, αλλά εκεί έξω στην επαρχεία... όμως και αυτό θέλει συλλογικότητα και όχι να τρώει ο ένας τον άλλο, πράγμα το οποίο σκεπτόμενος τον έλληνα είναι αδύνατο να γίνει... Δεν είναι μεμψιμοιρία, είναι παρατήρηση μιας επαναλαμβανόμενης διαδικασίας... ο καθένας για την πάρτη του, ο καθένας μόνος του...

Όταν ο περισσότερος κόσμος κοιμάται όρθιος, είναι πρόβατο, άμυαλος, τεμπέλης ή βλάκας, τι περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα χτες πριν καν ασχοληθουν μαζι του τα blogs και ειχα φριξει!!!

Ολα αυτα γιατι τον κυριο τον πειραξαν τα παιδακια που μουτζωνουν!

ΑΝΤΙ-ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ: Ο Σταύρος Θεοδωράκης μουντζώνει τους αγανακτισμένους

Οπως εγραψα ...

Οι αισθησεις μας τροφοδοτουν τον εγκεφαλο κυριε Θεοδωρακη και οχι ο εγκεφαλος τις αισθησεις μας!

και οπως γραφουν και οι τυποι στο blog πολυ σωστα (γιατι και εγω το θυμαμαι καλα):

Σε ένα «άρθρο» – μνημείο στην ιστορία της Ελληνικής Δημοσιογραφίας της Λασπουριάς, με τίτλο «Στα μούτρα σας» μουτζώνει τους πιτσιρικάδες που μούτζωσαν τη Βουλή (τη στιγμή που όλοι φυσικά θα θυμούνται πώς εξυμνούσε κάτι άλλους «πιτσιρικάδες» που αντί να μουτζώνουν πετούσαν μολότωφ και έκαιγαν μαγαζιά στο μακρινό 2008).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους κράζω, εσύ τους κράζεις, ο Τζάκος τους κράζει, ο Τσάκωνας τους τον σφυράει άμα λάχει, τελικά ΠΟΙΟΣ τους ψηφίζει θα μου πείτε?

Είναι πολλοί δυστυχώς.

Πρώτοι από όλους, οι εν δυνάμει νεοβουλευτές της ΠΑΣΠ, ΔΑΣΠ, ΤΑΚ, ΤΣΑΚ, ΤΡΑΜΠ κλπ που τους μαθαίνουνε ( αργά δυστυχώς ) στα ΤΕΙ & ΑΕΙ πως κάνουμε τις βρωμοδουλειές μας μέσω της "πολιτικής", ώστε όταν και αν καταφέρουνε να ψοφήσουνε οι Μητσοτακαίοι και μπεί 1-2 από αυτούς στην βουλή να έχει την κατάλληλη προϋπηρεσία και εμπειρία για να... αριστεύσει στην λαμογιά.

Δεύτεροι, και μάλλον περισσότεροι οι παλιοί, οι παππούδες μας, οι γιαγιάδες, οι πατεράδες μερικών, και η γενιά του "ο Ανδρέας ο καλός άνθρωπος που μας έσωσε" που ακόμα είναι αγύριστα και άμυαλα ( εν μέρη δικαιολογώ αυτούς που λόγω ηλικίας δεν μπορούνε να βάλουνε το μυαλό τους να δουλέψει και να λύσει την πολύπλοκη συνάρτηση 1+1 = 2 ) κεφάλια και υποστηρίζουνε ένα κόμμα όπως υποστηρίζουνε τις ομάδες στο ποδόσφαιρο κλπ και άμα λάχει μπορεί να παίξουνε και ξύλο για τα κομματικά.

Τρίτοι, τα ίδια τα λαμόγια, οι συγγενείς αυτών, και οι βολεμένοι εξ' αυτών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φάκελος με καταγγελίες για κοντινό πρόσωπο του ΓΑΠ : Newpost.gr - ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ

Ο Μικυς "καπελώνει ?!?!" τους "αγανακτισμένους" ? Ο Μίκης Θεοδωράκης στα Προπύλαια υπέρ Αγανακτισμένων « Φήμες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φάκελος με καταγγελίες για κοντινό πρόσωπο του ΓΑΠ : Newpost.gr - ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ

Εδώ επίσημα και με νόμο ο προδότης χάρισε την χώρα στους πρώην κατακτητές μας και λοιπούς επιχειρηματίες, το σκάνδαλο του κολλητού του που είναι λαμόγιο θα τον ρίξει...? έλεος έχουμε το δάσος μπροστά μας...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

[repeat on]

Ο κόσμος δεν έχει πεινάσει ακόμα.

Έχει κόψει πολλά, έχει σφιχτεί πολύ...αλλά στο σύνολο του δεν έχει πεινάσει. Όταν σκάσει εκείνη η στιγμή κανείς δεν μπορεί να προβλέψει ΤΙ θα γίνει. Και όταν λέμε ΠΕΙΝΑΣΕΙ εννοώ να μην έχει λεφτά να ανοίξει το internet να "βγεί" στις πλατείες μέσω Facebook...

Δεν ξέρω ποια θα είναι η ανάλογη "συγκέντρωση" τότε, σε σχέση με την ρομαντική συγκέντρωση των αγανακτισμένων σήμερα. Πιθανολογώ ότι δεν θα έχει καμιά σχέση...

[repeat off]

:whip:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ επίσημα και με νόμο ο προδότης χάρισε την χώρα στους πρώην κατακτητές μας και λοιπούς επιχειρηματίες, το σκάνδαλο του κολλητού του που είναι λαμόγιο θα τον ρίξει...? έλεος έχουμε το δάσος μπροστά μας...
Και αν ο φακελος μιλά για στημμένο παιχνίδι με CDS κατά της Ελλάδας ? Κάτσε να δουμε τι θα βγεί, εκτός αν ξέρεις περισσότερα δηλαδή περι τίνος πρόκειτε.

Δείτε και αυτό:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ας μιλήσει ο Tsakonas αλλά νομίζω οτι με βάση το εμπράγματο δίκαιο δεν έχεις "κτήση" αλλά "κυριότητα χρήσης". Δηλαδή δεν σου ανήκει ποτέ (του στυλ είναι δικό μου το κάνω ότι θέλω, άμα θέλω σηκώνω ροζ-πουα σημαία και το ονομάζω αυτό το κομμάτι γής "Νεα ΤιφοζιLand" και κηρύσσω ανεξαρτησία και κλείνω και τα σύνορά μου) αλλά σου ανήκει η εκμετάλλευσή του (κτήση κυριότητας).

οχι , η κυριοτητα υπαρχει σαν ανθρωπινο δικαιωμα

ΑΛΛΑ

η νομικη επιστημη ετσι οπως την εμαθα δυστυχως διαφωνει με ολα που γινονται τωρα τελευταια...

Πχ αυτες οι δανειακες συμβασεις ουδεμια σχεση εχουν με την αρχη της κυριαρχιας στο συνταγματικο δικαιο κλπ...

Παλι καλα που δεν εχουν φορολογησει το πρ0ν.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε μια απαντηση...

Εγω που διαβασα αυτο το βρηκα λογικο και σωστο:

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: Στο site της «Σπίθας» προτείνεται «πραξικόπημα» μέσω της λευκής ψήφου!!!

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας με βάση την αρχή της Δεδηλωμένης (δήλωση της βούλησης του λαού), της Λαϊκής Κυριαρχίας και την αρχή της Ισότητας της ψήφου πρέπει να διαλύσει τους υπάρχοντες πολιτικούς σχηματισμούς, να ορίσει υπηρεσιακή κυβέρνηση και να δώσει εντολή σχηματισμού νέων πολιτικών σχηματισμών προκειμένου να εκφράσουν την λαϊκή βούληση.

Λες και οι πολιτικοί σχηματισμοί φτιάχνονται με εντολή του Προέδρου της Δημοκρατίας. Τι άλλη πατάτα θα ακούσουμε σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, τέτοιες καταστάσεις είναι η χαρά του ράδιο αρβύλα (όχι της εκπομπής). Γι'αυτό καλύτερα οτιδήποτε δεν είναι από σίγουρη πηγή να μην αναπαραγάγεται και δημιουργούμε τσάμπα ντόρο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λες και οι πολιτικοί σχηματισμοί φτιάχνονται με εντολή του Προέδρου της Δημοκρατίας. Τι άλλη πατάτα θα ακούσουμε σήμερα;

Αυτο γινεται προφανως στην περιπτωση που υπαρξει 50+1% με λευκο και ποτε αλλοτε.

Δε ξερω,εδω παιζει ο Τσακωνας....

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, τέτοιες καταστάσεις είναι η χαρά του ράδιο αρβύλα (όχι της εκπομπής). Γι'αυτό καλύτερα οτιδήποτε δεν είναι από σίγουρη πηγή να μην αναπαραγάγεται και δημιουργούμε τσάμπα ντόρο.

Ρε παιδιά δεν αναπαράγω τίποτα, μια τεκμηριωμένη άποψη ζήτησα από κάποιον που ξέρει. Σε τέτοιες καταστάσεις που έχουμε φτάσει, και αύριο να γίνουν εκλογές, εμένα και πιστεύω και την πλειοψηφία δεν την εκφράζει κανένα πολιτικό κόμμα, οπότε θα μου άρεσε αυτό το σενάριο με τη λευκή ψήφο.

Θέλω να γνωρίζω αν ισχύει από το Σύνταγμα κάτι τέτοιο. Έψαξα αλλά ΙΤης είμαι και όχι νομικός και δε βρήκα κάτι άξιον αναφοράς. Αντ' αυτού είδα διάφορες αποφάσεις από τους βουλευτές μας που έχουν καταργήσει την λευκή ψήφο και δεν προσμετράται ως έγκυρη ψήφος.

Απορία εκφράζω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν αναπαράγω τίποτα, μια τεκμηριωμένη άποψη ζήτησα από κάποιον που ξέρει. Σε τέτοιες καταστάσεις που έχουμε φτάσει, και αύριο να γίνουν εκλογές, εμένα και πιστεύω και την πλειοψηφία δεν την εκφράζει κανένα πολιτικό κόμμα, οπότε θα μου άρεσε αυτό το σενάριο με τη λευκή ψήφο.

Θέλω να γνωρίζω αν ισχύει από το Σύνταγμα κάτι τέτοιο. Έψαξα αλλά ΙΤης είμαι και όχι νομικός και δε βρήκα κάτι άξιον αναφοράς. Αντ' αυτού είδα διάφορες αποφάσεις από τους βουλευτές μας που έχουν καταργήσει την λευκή ψήφο και δεν προσμετράται ως έγκυρη ψήφος.

Απορία εκφράζω...

Δεν αναφέρθηκα σε σένα βρε προσωπικά, γενικό σχόλιο ήταν γιατί τα blogs βουίζουν από κάθε είδους βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.