Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αυτός είναι ο λόγος;:wassat:

Δηλαδή τα μπουμπούκια που είχαν φορέσει κράνη, κουκούλες, κρατούσαν κοντάρια, φορούσαν αντιασφυξιογόνες μάσκες,, ήταν εξοπλισμένοι με πέτρες και μολότοφ, θελαν να κάνουν ειρηνική πορεία (και όχι φυσικά κλεφτοπόλεμο με τα ΜΑΤ) και απλά προκλήθηκαν από τους κνίτες;

Το ωραίο είναι βέβαια ότι άλλοι πέταγαν μολότοφ και πέτρες στο πλήθος, αλλά εγώ πρέπει να αναθεωρήσω τις απόψεις μου γιατί τους βλέπω σαν εχθρούς....

Συλλυπητήρια στην οικογένεια του νεκρού.

Καταλαβαινεις οτι ο εχθρος του λαου ηταν μεσα στην βουλη; Αν ναι τοτε κανε την εξης λογικη συνδεση:

ΚΚΕ -> μεσα στην βουλη

ΠΑΜΕ -> απ' εξω να φυλανε την βουλη

Κοσμος -> εναντιον βουλης

Το ΠΑΜΕ με ποιους ηταν; Ναι τωρα πεφτει το OMFG αν εχεις κοινη λογικη. Τα υπολοιπα ειναι παραμυθακι για παιδια.

Ολοι εκει μεσα ειναι πλεον εχθροι. Μονο ο Τσιπρας παει να αρθρωσει λογο, αλλα θα τον φαει το κομματιλικι και η λοιπη κλικαρια. Σκατολαμογια.

Φωτια και τσεκουρι σε ολους.

Χειμωνα δεν βγαζουμε με τον ενα η τον αλλο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις οτι ο εχθρος του λαου ηταν μεσα στην βουλη; Αν ναι τοτε κανε την εξης λογικη συνδεση:

Ωραία τα λες αν και δεν διαφωνώ σε κάποια, μόνο που εγώ μίλαγα συγκεκριμένα για το ξύλο ανάμεσα σε ΠΑ.ΜΕ. και κουκουλοφόρους.

Το ότι υπάρχει εχθρός μέσα στη Βουλή, το γνωρίζω.

Βέβαια, δεν ξέρω αν κάποιοι έχουν κατανοήσει ότι αυτός ο εχθρός που αναφέρεις, εδώ και δεκαετίες, χρησιμοποιεί τους κουκουλοφόρους για ιδίον όφελος...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λες αν και δεν διαφωνώ σε κάποια, μόνο που εγώ μίλαγα συγκεκριμένα για το ξύλο ανάμεσα σε ΠΑ.ΜΕ. και κουκουλοφόρους.

Το ότι υπάρχει εχθρός μέσα στη Βουλή, το γνωρίζω.

Βέβαια, δεν ξέρω αν κάποιοι έχουν κατανοήσει ότι αυτός ο εχθρός που αναφέρεις, εδώ και δεκαετίες, χρησιμοποιεί τους κουκουλοφόρους για ιδίον όφελος...

Και για εξηγησε μου τοτε, αφου το ΠΑΜΕ ηταν εκει για καλο, γιατι δεν ΕΜΕΙΝΕ εκει; Γιατι σηκωθηκε και εφυγε αφου μπηκαν μεσα ολα τα ΖΩΑ να ψηφισουν το νομοσχέδιο της χρεοκωπιας; Εφυγαν οι κουκουλοφόροι και εφυγε; Οχι, απλα εκτελεσε την διατεταγμενη υπηρεσια που τους ειπε η κοντη κομουνιστρια.

Μεσα επρεπε να μπουν να γινει της Αργετινης. Αφου ΔΕΝ καταλαβαινουν αλλιως οι προδότες.

Link to comment
Share on other sites

Και για εξηγησε μου τοτε, αφου το ΠΑΜΕ ηταν εκει για καλο, γιατι δεν ΕΜΕΙΝΕ εκει; Γιατι σηκωθηκε και εφυγε αφου μπηκαν μεσα ολα τα ΖΩΑ να ψηφισουν το νομοσχέδιο της χρεοκωπιας; Εφυγαν οι κουκουλοφόροι και εφυγε; Οχι, απλα εκτελεσε την διατεταγμενη υπηρεσια που τους ειπε η κοντη κομουνιστρια.

Μπερδευεις κάποια πράγματα...

Κατ'αρχάς δεν έγραψα ότι το ΠΑΜΕ ήταν εκεί γα καλό. Απλά σχολίασα θετικά (άποψή μου) το ότι για πρώτη φορά υπήρξε οργανωμένη αντίδραση απέναντι στους κουκουλοφόρους.

Μιας και η αστυνομία έχει αποδείξει ότι δεν θέλει να κάνει κάτι, πλέον δεν με νοιάζει αν το έκαναν κομμουνιστές, ακροδεξιοί ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο. Έτυχε να το κάνει το ΠΑΜΕ. Ποσώς με ενδιαφέρει. Το θέμα είναι ότι επιτέλους έγινε.

Εγώ δεν θα κάτσω να βγάλω τη χολή μου για ΚΚΕ (που έχω μπόλικη). Και το ότι είμαι αρνητικά προσκείμενος σε έναν συγκεκριμένο κομματικό/ιδεολογικό χώρο, δεν σημαίνει ότι θα σταματήσω να του αναγνωρίζω κάποια πράγματα, που στα μάτια μου φαίνονται σωστά.

Αν θες γίνε λίγο πιο σαφής... Η διατεταγμένη εντολή ποιά ακριβώς ήταν;

Να προστατεύσουν οι ΚΝίτες τη Βουλή από τα 200/300 άτομα (που ως συνήθως αποτελούν την αφορμή για τη διάλυση κάθε μεγάλης διαδήλωσης);

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε συγκεντρωση 50 μ@λ@κες πετανε πετρες και μετα οσες χιλιαδες κοσμος ειναι στο συνταγμα τρωει τσαμπα χημικα.

Τα ιδια γινονταν και με τις πορειες των φοιτητων. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ καποιοι τετοιοι χαλανε τις πορειες και δεν ακουγεται τιποτα αλλο στα καναλια απο αυτα για τα οποια διαδηλωνει ο κοσμος

Τωρα ξαφνικά μας φταίει το παμε που τους κυνηγησε? Τωρα ξαφνικα τους υποστηριζουμε?και επισης ολος ο κοσμος τους κραζει απλα το παμε ηταν πιο οργανωμενο για να το κανει μιας και η αστυνομια ειναι παρατηρητης.

ΔΕΝ ψηφιζω κκε αλλα αυτο ηταν κατι που επρεπε να εχει γινει καιρο τωρα

Link to comment
Share on other sites

αν και διαφωνώ γενικά με τις τακτικές του ΚΚΕ, δεν μπορώ να καταλάβω όλον αυτον τον αφορισμό.εσείς δεν γκρινιάζετε κάθε φορά για τους μπαχαλάκηδες που χαλάνε τις ειρηνικές πορείες?το οτι οι κουκουλοφόροι επιτέθηκαν με μολότωφ και πέτρες σε διαδηλωτές(και η αστυνομία κοίταζε) δεν το σχολιάσατε. α ναι ξέχασα ήταν του πάμε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7777]darthtony[/MENTION] οι άνθρωποι του ΠΑΜΕ δεν εμπόδιζαν μόνο μπαχαλάκηδες.

Εμείς που κατεβήκαμε Πανεπιστημίου και πήραμε το δρόμο προς τα πάνω για Σύνταγμα τους βρήκαμε μπροστά μας 25 άτομα να έχουν κλείσει το δρόμο με αλυσίδα και να μην μας αφήνουν να περάσουμε,με αποτέλεσμα πολλοί διαδηλωτές να γυρίζουν πίσω και να φεύγουν...

Επί της ουσίας είχαν απομονώσει τόσον ΑΠΛΟ ,ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ κόσμο απο τη διαδήλωση.

Μάλιστα ένας εκπρόσωπος του Δεν Πληρώνω κατήγκειλε το ίδιο ακριβώς.

Σκέψου ότι αυτοί είχαν σημαίες και μπλούζες του κινήματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες γίνε λίγο πιο σαφής... Η διατεταγμένη εντολή ποιά ακριβώς ήταν;

Να προστατεύσουν οι ΚΝίτες τη Βουλή από τα 200/300 άτομα (που ως συνήθως αποτελούν την αφορμή για τη διάλυση κάθε μεγάλης διαδήλωσης);

|

|

|

ν

@darthtony οι άνθρωποι του ΠΑΜΕ δεν εμπόδιζαν μόνο μπαχαλάκηδες.

Εμείς που κατεβήκαμε Πανεπιστημίου και πήραμε το δρόμο προς τα πάνω για Σύνταγμα τους βρήκαμε μπροστά μας 25 άτομα να έχουν κλείσει το δρόμο με αλυσίδα και να μην μας αφήνουν να περάσουμε,με αποτέλεσμα πολλοί διαδηλωτές να γυρίζουν πίσω και να φεύγουν...

Επί της ουσίας είχαν απομονώσει τόσον ΑΠΛΟ ,ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ κόσμο απο τη διαδήλωση.

Μάλιστα ένας εκπρόσωπος του Δεν Πληρώνω κατήγκειλε το ίδιο ακριβώς.

Σκέψου ότι αυτοί είχαν σημαίες και μπλούζες του κινήματος.

Να περιφρουρησουν την βουλη απο τους εξω. Αφου μπηκαν οι 300 or so μεσα, το ΠΑΜΕ εφυγε και παλι εγινε της τανας. Παλι χημικα εφαγε ο κοσμος και απ οτι φαινεται αυτην την φορα ειχαμε και θανατο απο αυτο (μη επιβεβαιωμενη αιτια ακομα)

Σκατα στα μουτρα τους, περιφρουρησαν το καθεστως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έκανες εσύ, εμένα δεν με εμπόδισε κανείς να περάσω 3-4 φορές από τις αλυσίδες τους (μπήκα και βγήκα, από διαφορετικά σημεία)

Το ΚΚΕ ήταν εκεί και "προστάτευε τη Βουλή" που λέτε... Για την ακρίβεια, απέτρεπε τους μπάχαλους να τα βάλουν με τα ΜΑΤ, γιατί μετά έχεις το γνωστό παραμύθι, που τα ΜΑΤ κατεβαίνουν στο δρόμο, πνίγουν την πλατεία με τα χημικά τους, διαλύεται και φεύγει ο κόσμος, και στο τέλος μένουν οι μπάχαλοι να πλακώνονται με την αστυνομία. Κάτι που έγινε με την αποχώρηση του (κακού) ΠΑΜΕ.... (με την οποία αποχώρηση διαφωνώ)

Link to comment
Share on other sites

1) Ήμουν μπροστα στο πορτοκαλι πανό του "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ".

2) Η Παπαρήγα είπε ότι εκεί μαζεύτηκαν και άλλοι, μαζί με εθνικιστές, ΛΑΟΣ, Φασίστες κτλ, ισχύει, αλλά λίγο, απλά πέρασαν κάποιοι με ελληνικές σημαίες.. Δεν τους έβλεπα, ίσως ήταν πιο πάνω.

3) Η Παπαρήγα είπε ότι φώναξαν συνθήματα κατά του ΚΚΕ, δεν άκουσα τίποτα, άκουγα τα δικά μας συνθήματα, πολύ καλά, και "κοντα" στα συνθήματα της ντουντουκας από πάνω (προς την Βουλή ντε).

4) Η Παπαρήγα είπε ότι τα μπάχαλα έβγαιναν από εκεί.. ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ, τα μπάχαλα γίνονταν απέναντι, στην γωνία Βασ. Σοφίας - Βασ. Γεωργίου, εμείς ήμασταν στην Όθωνος, έχω βίντεο που το υποστηρίζει :p .

5) Όταν έγινε ντου των ΜΑΤ από κάτω προς τα πάνω, προς την Όθωνος, μετά από ντου των ΜΑΤ ή ΚΝΑΤ από Βασ. Σοφίας - Βασ. Γεωργίου προς τα κάτω, προφανώς κουκουλοφοροι και εμείς γίναμε ένα, φορέσαμε και εμείς τις μάσκες μας και πήγαμε προς τα πάνω, που ήταν το ΠΑΜΕ, πήγαμε δεξιά, με δυσκολία, αφού το ΚΚΕ έπιανε τα 6/7 του δρόμου και φυσικά είχαν περιφρούρηση, όλα αυτά μαζί με το πανώ του ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ..

6) ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ακούστηκαν (αρκετά χαμηλά λόγο χημικών) συνθήματα κατα του ΚΚΕ από εκείνο το σημείο (στα οποία δεν συμφωνώ καθόλου) και αν δεν είχαμε ΜΑΤ και δακρυγόνα από πίσω μας θα έπεφτε ξύλο.. Οι κουκουκοφόροι, ήταν πλεον δίπλα μας και βρίζανε το ΚΚΕ. Ένας χαρακτηρισμός για αυτούς, ΖΩΑ.

7) Έχετε κάθε δικαίωμα να αμφισβητήσετε ότι έγραψα, όμως εκεί ήμουν, αυτό είδα, αυτό κατάλαβα.

8) Συλληπητήρια στην οικογένεια του ανθρώπου.

-------------------------------------------------

Προσωπικές απόψεις:

Οι κουκουλοφόροι αποτελούντε απο χειραγογούμενα ΖΩΑ αναρχικούς και αρκετούς ασφαλήτες.. Οι ασφαλήτες πετάνε την πρώτη πέτρα με έναν σκοπό, να γίνουν μπάχαλα, να έχουμε σύραξη, να πέσουν πολλά χημικά και να κατασταφεί το συλλαλητήριο, κάτι που βολεύει την κυβέρνηση. Αυτό κατάφεραν πάλι σήμερα, αυτό κάνουν χρόνια τώρα.

Το αν το ΚΚΕ είναι συστημικό ή όχι, αν θα μας σώσει το ΚΚΕ ή όχι δεν αξίζει να αναλυθεί τώρα.

Υ.Γ. Όταν λέω μπάχαλα, εννοώ πέτρες ΚΑΙ ΜΟΛΟΤΩΦ από τους κουκουλοφόρους στο μπλοκ του ΠΑΜΕ (σε απλούς πολίτες δηλαδή πετούσαν πέτρες και βόμβες μολοτοφ), και πέτρες από την περιφρούρηση του ΠΑΜΕ στους κουκουλοφόρους

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάποιοι εδώ μέσα τι θέλετε; Θέλετε ειρηνικές διαδηλώσεις ή όχι; Όποτε το Π.Α.ΜΕ πάει στο Σύνταγμα είναι συστημικό επειδή φεύγει; Όποτε κάθεται στο Σύνταγμα σας χαλάει το ντεκόρ και το κράζετε να φύγει; Σας ενοχλεί που περιφρουρεί τις συγκεντρώσεις του και τα μπλοκ του για να μην βρίσκουν καταφύγιο όλα τα μπαχαλάκια και τα τσογλάνια και οι ασφαλίτες που προβοκάρουν κάθε φορά τις διαδηλώσεις; Σας ενοχλεί που έφυγε μετά από πολύωρη συμπλοκή με το παρακράτος έχοντας ΕΝΑΝ νεκρό και πολλούς τραυματίες; Το οτι οι παρακρατικοί πάντοτε βγαίνουν μέσα από τα μπλοκ των διάφορων "αριστερών" και "προοδευτικών" ομάδων και κομμάτων δεν σας ενοχλεί; Οτι σήμερα βγήκαν μέσα από τα μπλοκ των "Δεν Πληρώνω" πάλι δε σας ενοχλεί; Εμένα με ενοχλεί πολύ όταν σήμερα είδα πως αυτές οι ομάδες των μπαχαλάκηδων είχαν στην κατοχή τους δακρυγόνα και χειροβομβίδες κρότου λάμψης και εδώ μέσα κάποιοι ακόμα αναρωτιέστε ποιος σας φταίει.

Ο σκοπός σήμερα ήταν να γίνει μια πολύωρη διαδήλωση για πίεση προς τους βουλευτές να καταψηφιστεί το απεχθές και καταστροφικό για τους εργαζομένους πολυνομοσχέδιο, και το γεγονός οτι αυτή κράτησε μέχρι και τις 6 παρά περίπου το απόγευμα οφείλεται μόνο στο Π.Α.ΜΕ που ΕΔΩΣΕ ΑΙΜΑ.

Ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του και να αναλάβει τις ευθύνες του γιατί έρχονται ακόμα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Να περιφρουρησουν την βουλη απο τους εξω. Αφου μπηκαν οι 300 or so μεσα, το ΠΑΜΕ εφυγε και παλι εγινε της τανας.

Όποιον ΚΝίτη κι αν ρωτήσεις, θα σου πει το όνειρό του ήταν να περιφρουρήσει τη Βουλή για να ψηφίζουν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ανενόχλητοι...

Και πίστεψέ με, τα ΜΑΤ, έχουν τη δύναμη να διαλύσουν οποιαδήποτε πορεία (με τις μορφές που μέχρι σήμερα έχουμε δει). Δεν χρειάζονται κανένα ΚΝίτη να τους υποκαταστήσει. Και αυτό το έχουν αποδείξει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7777]darthtony[/MENTION] οι άνθρωποι του ΠΑΜΕ δεν εμπόδιζαν μόνο μπαχαλάκηδες.

Εμείς που κατεβήκαμε Πανεπιστημίου και πήραμε το δρόμο προς τα πάνω για Σύνταγμα τους βρήκαμε μπροστά μας 25 άτομα να έχουν κλείσει το δρόμο με αλυσίδα και να μην μας αφήνουν να περάσουμε,με αποτέλεσμα πολλοί διαδηλωτές να γυρίζουν πίσω και να φεύγουν...

Επί της ουσίας είχαν απομονώσει τόσον ΑΠΛΟ ,ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ κόσμο απο τη διαδήλωση.

Μάλιστα ένας εκπρόσωπος του Δεν Πληρώνω κατήγκειλε το ίδιο ακριβώς.

Σκέψου ότι αυτοί είχαν σημαίες και μπλούζες του κινήματος.

Διαφωνώ με την πάγια τακτική του κκε να μην συνεργάζεται με άλλους. αλλα εφόσον το πάμε περιφρουρεί τις διαδηλώσεις του, δεν γίνεται να αφήνει άλλα μη περιφρουρούμενα μπλοκ να μπαίνουν. και γώ εκνευρίστηκα που έπρεπε να κάνω γύρω-γύρω απο τις αλυσίδες για να φτάσω μπροστά αλλα δεν γίνεται αλλιώς.

τόσο καιρό δε λέγατε για τους μπαχαλάκηδες που χαλάνε τις ειρηνικές πορείες? σήμερα το πάμε προσπάθησε να μην τους αφήσει και οι κουκουλοφόροι επιτέθηκαν σε διαδηλωτές με πέτρες και μολότωφ. ποιούς υποστηρίζετε?

η αδράνεια της αστυνομίας να προστατευσει τους διαδηλωτές απο τους κουκουλοφορους είνια εγκληματική.

Έγινε επεξεργασία από darthtony
Link to comment
Share on other sites

Οτι σήμερα βγήκαν μέσα από τα μπλοκ των "Δεν Πληρώνω" πάλι δε σας ενοχλεί;

Λες ψέματα, η πολύ Παπαρήγα βλάπτει.

Κανένας κουκουλοφόρος δεν βγήκε από το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, τα μπάχαλα έγιναν τελοίως από την άλλη μεριά της πλατείας και ίσως ελάχιστοι κουκουλοφόροι έφυγαν μπροστά από το ΠΑΜΕ, πάνω στην Αμαλίας, μαζί με το "δεν πληρώνω", όταν ΜΑΤ με χημικά κυνήγισαν κουκουλοφόρους πάνω στην Όθωνος (όπου φύγαμε δεξιά στην Αμαλίας).

Για να λυθεί τυχόν απορία, το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ανέβηκε πάνω και πήγε πίσω από τα πανώ του ΣΥΡΙΖΑ / κόκκινο κτλ, πίσω από το ΠΑΜΕ, επί της Αμαλίας, και τίποτα δεν έγινε σε εκείνο το σημείο του δρόμου τουλάχιστον μέχρι να φύγω αρκετή ώρα αργότερα που και το ΠΑΜΕ έφευγε σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που αναφέρεις είχαν προφανώς σαν στόχο τη βουλή. Από τη στιγμή που οι κνίτες αποφάσισαν ότι τους ανήκει ο χώρος και έπρεπε να τον προστατεύσουν με το έτσι θέλω, λογικό μου φαίνεται να τους την πέσουν.

Πάντως, ο καθένας πρέπει να αποφασίσει τι θέλει, ειρηνική πορεία ή σύγκρουση; Γιατί και εδώ μέσα πολλοί έγραψαν ότι θα ήθελαν να κατέβουν με όπλα, και αμφιβάλλω αν είναι μπάχαλοι και κουκουλοφόροι. Γενικά, υπάρχουν ακόμα πολλοί που πιστεύουν σε ειρηνικές διαμαρτυρίες;

Θέλουμε 500 ατόμα να πλακώνονται με τα ΜΑΤ και να σπάνε μάρμαρα μήπως και βάλουν φωτιά στη Βουλή ή 500.000 πολίτες στο δρόμο;

Εκτός αν πιστεύεις ότι μπορεί ο καθένας να ρισκάρει να μείνει ανάπηρος ή να χάσει τη ζωή του για να διαδηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.