Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Είδες που έχεις να πεις κάτι κακό ή έστω να κάνεις μια αρνητική διαπίστωση για το ΣΥΝΟΛΟ των δημοσίων υπαλλήλων; Οπότε η προπαγάνδα πέτυχε το στόχο της.

Τα ξέρω εκ των έσω, καλώς ή κακώς, δεν χρειάζομαι το video για να διαμορφώσω την άποψή μου. Απορώ όμως πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχω να πω κάτι αρνητικό για όλους, όταν βγάζω λάδι το 80-85%, παρ'όλο που και αυτοί έχουν μερίδιο ευθύνης (λόγω κάλπης).

Από εκεί και πέρα το 60-80% ψηφίζει όπως επίσης το έχουν μάθει. Δεν ψηφίζει ποιον θέλει να κυβερνάει αλλά ποιον ΔΕΝ θέλει να κυβερνάει. και για να το πετύχει αυτό απλά ψηφίζει τον άλλον.

Ωραίο να μην έχεις ευθύνες! Όταν η ευθύνη μεταφράζεται σε φαϊ που ούτε αυτό έχεις, τότε καταλαβαίνεις ότι έπρεπε να έχεις προσέξει λίγο τη μετάφραση (όχι εσύ, εννοώ οι συμπολίτες μας).

Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει -προσωπική άποψη- και κάποια λύση από κάτω. Να ψηφίσεις ποιον και τι; Σφάζονται αυτές τις μέρες τα μικρά κόμματα μεταξύ τους για το ποιο θα μαζέψει όσο το δυνατόν περισσότερα ψηφουλάκια από αυτά που χάνουν τα μεγάλα κόμματα. ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.

Τα του καίσαρος τω καίσαρι. Και ακόμη πιο κάτω να ψάξεις (στον απλό λαό), πάλι δεν θα βρεις τη λύση. Οι λύσεις δεν βρίσκονται στον καναπέ και με το στομάχι γεμάτο, ούτε πετώντας μολότοφ ως αντιδραστικοί -της πλάκας- του συστήματος, με μόνιμη κατοικία το Διόνυσο. Οι λύσεις βρίσκονται όταν κινδυνεύει η επιβίωσή σου. Ευτυχώς δεν έχουμε φτάσει ακόμη σε αυτό το σημείο, όταν θα έχουμε μισθούς Βουλγαρίας και κόστος ζωής Ελλάδας, το ξανασυζητάμε.

Επειδή σε μια ιδιωτική εταιρία που δούλευα πριν μερικά χρόνια σκάγανε κάθε 15 μέρες φαξ από τον συνασπισμό, θα περιοριστώ στο να σου πω ότι κάνεις το ίδιο λάθος. Ταυτίζεις σε μεγάλο βαθμό τον κομματισμό με τον δημόσιο τομέα.

Το βίντεο είναι απολύτως λάθος και προπαγανδιστικό διότι δεν δείχνει μια γκρίζα κατάσταση. Δείχνει μια μαύρη-άσπρη κατάσταση οριοθετώντας και καταδεικνύοντας ξεκάθαρα το ποια πλευρά είναι το μαύρο και ποια πλευρά είναι το άσπρο.

Αυτό λέω κι εγώ, ότι δεν μας φταίει το δημόσιο. Το στραβό μας το κεφάλι μας φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Έλα να τα 'κονομήσουμε :

BBC: Αποκαλύπτει σχέδιο επενδυτών να ωφεληθούν από το κούρεμα του ελληνικού χρέους

dot_clear.gif

Θανάσης Γκαβός

Ρεπορτάζ του ραδιοφώνου του BBC αποκαλύπτει ότι αρκετά hedge fund (κεφάλαια αντιστάθμισης πιστωτικού κινδύνου) σχεδιάζουν να αγοράσουν ελληνικά ομόλογα βραχείας ωρίμανσης εφόσον προχωρήσει το εθελοντικό κούρεμα των ομολόγων που κατέχουν ιδιώτες πιστωτές.

Σύμφωνα με το σχέδιο, τα hedge fund θα αρνηθούν να συμμετάσχουν εθελοντικά σε αυτό το κούρεμα απαιτώντας πλήρη αποπληρωμή των όσων θα τους οφείλει η ελληνική κυβέρνηση. Θεωρούν ότι με την απομείωση του ελληνικού χρέους προς τις τράπεζες η Αθήνα θα είναι σε θέση να καλύψει τις οφειλές που προκύπτουν από ομόλογα που θα λήγουν το Μάρτιο του 2012, τα οποία και σκοπεύουν να αγοράσουν.

Με τον τρόπο αυτό τα διεθνή επενδυτικά κεφάλαια εκτιμούν ότι μπορούν να αποκομίσουν κέρδη από 60% έως 100%.

Αναλυτής που μιλά στο BBC σχολιάζει ότι η αδικία θα είναι προφανής σε μια περίοδο οικονομικής δυσπραγίας με αποτέλεσμα να θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι θα υπάρξουν έντονες κοινωνικές αντιδράσεις στην Ευρώπη εφόσον αποκαλυφθεί μία τέτοια εξέλιξη.

kathimerini.gr - BBC: Αποκαλύπτει σχέδιο επενδυτών να ωφεληθούν από το κούρεμα του ελληνικού χρέους

Αν αρνηθούν να τους τα εξοφλησουν στο 100% της αξίας τους τότε προκαλείτε "πιστωτικό" γεγονός με αποτέλεσμα ενεργοποίηση των CDS και μεγάλη χασούρα για τις τράπεζες που έχουν εκδόσει CDS. Τα ομόλογα αυτά στην αγορά τα βρίσκει κανείς προς αγορά στο 50% με 65% της ονομαστικής τους αξίας (εξού και το 60 με 100% κέρδος μέσα σε λίγους μήνες).

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω εκ των έσω, καλώς ή κακώς, δεν χρειάζομαι το video για να διαμορφώσω την άποψή μου. Απορώ όμως πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχω να πω κάτι αρνητικό για όλους, όταν βγάζω λάδι το 80-85%, παρ'όλο που και αυτοί έχουν μερίδιο ευθύνης (λόγω κάλπης).

Με το σχόλιό σου για το 80-85% των ανικανοποίητων - αν και βολεμένων (δική μου σάλτσα) - δεν θεώρησα ότι τους βγάζεις λάδι. Ποιο πολύ για σπόντα μου φάνηκε. Από εκεί και πέρα προσωπική άποψη έχουμε όλοι. Βεβαία βίντεο σαν το παραπάνω μερικές φορές βοηθάνε κάποιους ανθρώπους να διαμορφώσουν την "δική τους" άποψη.

Ωραίο να μην έχεις ευθύνες! Όταν η ευθύνη μεταφράζεται σε φαϊ που ούτε αυτό έχεις, τότε καταλαβαίνεις ότι έπρεπε να έχεις προσέξει λίγο τη μετάφραση (όχι εσύ, εννοώ οι συμπολίτες μας).

Νομίζω ότι σε αυτό δεν έχεις δίκιο, αν δεν σε μεταφράζω (πάλι?) λάθος. Δεν είναι ανεύθυνοι αυτοί που ψηφίζουν τα "μεγάλα" κόμματα. Τουλάχιστον όχι οι περισσότεροι. Προσωπικά θεωρώ ότι ή σκέφτονται λάθος ή απλά δεν πιστεύουν στην αξία της ψήφου τους. Μπορεί απλά να (τους) έχουν μάθει λάθος τους κανόνες του παιχνιδιού, κανόνες που θυμίζουν ποδόσφαιρο. Αν ψηφίσεις μικρό κόμμα/γίνεις οπαδός μικρής ομάδας, μια ζωή χαμένος θα είσαι. Δεν λέω για αυτούς που ψηφίζουν το κόμμα τους ακόμα και αν βγει με προεκλογικό σύνθημα "Το Αιγαίο ανήκει στους Τούρκους".

....βασικά μια καλή αρχή θα ήταν να πάψουμε να αποκαλούμε "μεγάλα" τα δύο γνωστά κόμματα.

Τα του καίσαρος τω καίσαρι. Και ακόμη πιο κάτω να ψάξεις (στον απλό λαό), πάλι δεν θα βρεις τη λύση. Οι λύσεις δεν βρίσκονται στον καναπέ και με το στομάχι γεμάτο, ούτε πετώντας μολότοφ ως αντιδραστικοί -της πλάκας- του συστήματος, με μόνιμη κατοικία το Διόνυσο. Οι λύσεις βρίσκονται όταν κινδυνεύει η επιβίωσή σου. Ευτυχώς δεν έχουμε φτάσει ακόμη σε αυτό το σημείο, όταν θα έχουμε μισθούς Βουλγαρίας και κόστος ζωής Ελλάδας, το ξανασυζητάμε.

Ζηλεύω τους Τούρκους που ξαποστείλανε τους παλιούς πολιτικούς τους, αλλά παίζει να είναι και τυχεροί. Ο Ερντογάν τους έκατσε λαχείο, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται σε εμάς τους απέξω. Θα μπορούσε όμως να είναι και η καταστροφή τους. Αυτό το ρίσκο ακόμα δεν το έχουμε πάρει ως λαός.

Αυτό λέω κι εγώ, ότι δεν μας φταίει το δημόσιο. Το στραβό μας το κεφάλι μας φταίει.

Θέλει μερικές :wall: για να ισιώσει....

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό δεν υπάρχει leasing;

Σαφώς και υπάρχει, δεν ξέρω εάν οι ξένες εταιρίες τα δίνουν με τόση ευκολία στα στελέχη τους όμως, όπως οι Ελληνικές. Υπάρχουν συγκριτικά στοιχεία με χώρες του εξωτερικού;

Link to comment
Share on other sites

Btw, χωρίς να κάνω quote κάτι ιδιαίτερο, το να "αθωώνουμε" τους δημοσίους υπαλλήλους και να βρίσκουμε δικαιολογία να τα ρίχνουμε και στους ιδιωτικούς είναι τραγικό λάθος και για αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα σε αυτό το αχούρι που ζούμε. Δε μπορώ να δικαιολογήσω τους δημοσίους γιατί:

1. ΔΕΝ απολύονται. Άρα η απόδοσή τους δεν παίζει κανένα ρόλο στην καριέρα τους

2. ΔΕΝ ελέγχονται από κανέναν αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους

3. Οι κομπίνες με τα ωράρια και τις παρουσίες είναι καθημερινό φαινόμενο

4. Υπάρχουν χιλιάδες ΔΥ που απλά δεν κάνουν τίποτα και μπήκαν σε θέσεις απλά για να βγει υποχρέωση (έχω πολλά προσωπικά παραδείγματα)

5. Ειδικά στην επαρχία η ασυδοσία πάει κι έρχεται αφού τα πράγματα είναι απείρως πιό χαλαρά. Αν πας στις 12 στο καφενείο είναι ΟΛΟΙ εκεί και παίζουν τάβλι

6. Ειδικά οι γιατροί, είναι στην πλειοψηφία τους οι μεγαλύτεροι απατεώνες και κλέφτες που έχουν εργαστεί στο δημόσιο (εξαιρούνται οι βουλευτές)

7. Νομίζουμε ότι πληρώνονται λίγο, αλλά με τα επιδόματα (που κάποια κόπηκαν) έπαιρναν πολλαπλάσια των ονομαστικών μισθών

8. Προσφέρουν ελάχιστα και το αν θα εργαστούν για να βοηθήσουν επαφίεται στον χαρακτήρα του καθενός αφού δεν υπάρχει σοβαρό σύστημα αξιολόγησης

9. Προάγονται βάσει αρχαιότητας και όχι βάσει αξίας. (πολλές φορές βάσει γνωριμίας)

10. ΔΕΝ φοβούνται μη χάσουν τη δουλειά τους, έτσι δεν έχουν κανένα λόγο να είναι καλύτεροι σε αυτό που κάνουν (σε αντίθεδη με τον ιδιωτικό, που και ΔΕΝ φταίει αν η εταιρία του "ζει" από τις γνωριμίες του αφεντικού και θα απολυθεί αν αλλάξει η κυβέρνηση και κοπούν οι "χορηγίες")

Δεν κάθομαι να αναλύσω ποσοστά του ποιός και τι, μιας και κανείς μας δεν έχει σοβαρά και τεκμηριωμένα στοιχεία. Μιλάω από προσωπική εμπειρία, από γνωριμίες, από συζητήσεις με γνωστούς και φίλους, αφού ο 1 στους 10 είναι ΔΥ κι έτσι ΟΛΟΙ ξέρουμε κάποιον, κάπου.

Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά και δεν είναι με τίποτα τυχαίο που ο κόσμος έχει αυτή την άποψη για τους ΔΥ. Σίγουρα δεν είναι όλοι, αλλά κανείς δε μπορεί να πει με βεβαιότητα πόσοι είναι. Σίγουρα αρκετοί εργάζονται, αλλά κανείς δε μπορεί να πει αν φτάνουν ανάλογη απόδοση με έναν ιδιωτικό. Σίγουρα υπάρχουν κλάδοι που είναι βολεμένοι ενώ άλλοι δουλεύουν αναγκαστικά, αλλά κανείς τους δεν κινδυνεύει να απολυθεί. Έχουμε δει διεφθαρμένους υπαλλήλους, ειδικά σε εφορίες/πολεοδομίες όπου έχουν πάρει τόσες αναβολές οι υποθέσεις τους στα δικαστήρια που σε λίγο θα έχει αλλάξει τόσο πολύ η γλώσσα και ο δικαστής θα δυσκολεύεται να διαβάσει τη δικογραφία.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι δύσκολα παιδιά.Απορώ πάντως με τον κόσμο που βρίζει τον Πρωθυπουργό καθώς κάνει περίπου τα ίδια που κάνανε όλες οι κυβερνήσεις από το 81 και μετά (αυτά που έχω ζήσει δηλαδή και μπορώ να έχω προσωπική εμπειρία) συνεπώς δεν υπάρχει καμία έκπληξη.

Επίσης απορώ με όσους πιστεύουν ότι είναι πιο ικανή μια ελληνική κυβέρνηση από μια ξένη (πλήρη όμως, όχι σαχλαμαρίτσες που είχαμε μέχρι τώρα), εκτός αν αρχίσω να θεωρώ αυτήν την άποψη υστερόβουλη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] Κάνεις μεγάλες γενικεύσεις και είναι άσχημο να βλέπουμε τα πάντα μαύρο-άσπρο.

Να ξεκαθαρίσω πως η γνώμη μου επί του θέματος είναι ότι και οι απ΄τους δύο τομείς φάγανε πολλοί.Όχι όλοι όμως.Υπάρχουν άνθρωποι και στους δυο τομείς που τους παίρνει άδικα η μπάλα μαζί με τους άλλους,αφού αυτοί όχι απλά δεν φάγαν λεφτά,αλλά τώρα με το ζόρι παίρνουν έναν σεβαστό μισθό.(π.χ ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] ως καθηγητής/δάσκαλος στον ΔΤ και ο εργάτης στο εργοστάσιο).

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ (με εξαιρέσεις φυσικά) έχουν φάει χρήμα και δουλεύουν τον κόσμο πιο πολύ απ'την ειδικότητά τους.

Εξάλλου δεν εργάζομαι και δεν έχω profit να υποστηρίξω κανέναν.

Αυτό πάντως που λες για τους γιατρούς δεν μπορώ να πω ότι το υποστηρίζω και ας είναι άσχημα τα φακελάκια.

Τα λεφτά που παίρνει εδώ ένας γιατρός ΜΑΖΙ με τα φακελάκια του,είναι ένα τίποτα μπροστά σε αυτά που παίρνουν έξω.

Και σκέψου αυτοί οι άνθρωποι ζωές σώζουν.

Ως πότε θα δέρνεστε ΔΥ-ΙΥ ,ο πατέρας μου κράζει τους ΙΥ και ο θείος μου τους ΔΥ .

Το αστείο είναι ότι και οι δύο πάνω από 1400 το μήνα δεν παίρνουν και βάζουν και αθελά τους και τους ίδιους τους εαυτούς τους στο τσουβάλι.

Προπαγάνδα!!!

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι,γενικεύεις!!

Λες όλοι οι γιατροί της Ελλάδας να παίρνουν 5 χιλιάρικα το μήνα;

Οκ,μπορεί και να κάνω και λάθος,δεν γνωρίζω προσωπικά γιατρούς.

Αν κρίνω από τις ουρές που κάνουν τα γκομενάκια για να π*δ*χθούν καθημερινά και από το γεγονός ότι οι μισοί γιατροί είναι σεξομανής πρέπει να βγάζουν πολύ χρήμα.

Απλά τώρα που μειώνεται η ρευστότητα της αγοράς θα τους μεταβιβάζουν άλλα αντικείμενα αξίας οι πελάτες τους (χωράφια πχ).

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι δύσκολα παιδιά.Απορώ πάντως με τον κόσμο που βρίζει τον Πρωθυπουργό καθώς κάνει περίπου τα ίδια που κάνανε όλες οι κυβερνήσεις από το 81 και μετά (αυτά που έχω ζήσει δηλαδή και μπορώ να έχω προσωπική εμπειρία) συνεπώς δεν υπάρχει καμία έκπληξη.

Επίσης απορώ με όσους πιστεύουν ότι είναι πιο ικανή μια ελληνική κυβέρνηση από μια ξένη (πλήρη όμως, όχι σαχλαμαρίτσες που είχαμε μέχρι τώρα), εκτός αν αρχίσω να θεωρώ αυτήν την άποψη υστερόβουλη.

Βασικά δεν θυμάμαι τους προηγούμενους να δυσφημούσαν την χώρα σε τέτοιο βαθμό, να δανείστηκαν σε τέτοιο βαθμό, να είπαν ψέματα σε τέτοιο βαθμό, να μην έκαναν τίποτα σε τέτοιο βαθμό, να σώσαν εντολή να πέσει ξύλο και δακρυγόνο σε τέτοιο βαθμό.

yanni : Λες να είναι και gay δηλαδή?!

Αν έχεις κανέναν συγγενή ρώτα τον. Ή την επόμενη φορά που θα χρειαστείς κάποιον ρώτα τον αν είναι σεξομανής και gay.

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θυμάμαι τους προηγούμενους να δανείστηκαν σε τέτοιο βαθμό

όλοι δανείζονταν παράλογα -για τα δεδομένα της ελληνικής οικονομίας- ποσά. Απλώς εκείνοι δε βγαίναν πριν να σκούξουν ότι είμαστε τιτανικός, ότι βουλιάζουμε, ότι καταρρέουμε και δε θέλω να θυμάμαι τι άλλη μαλακiα είπαν πριν 2 χρόνια αυτά τα γομάρια (κοινοβουλευτικός όρος πλέον :p)

Αυτά που έλεγαν, είχαν ως αποτέλεσμα, όχι μόνο να εκτοξευθούν τα επιτόκια δανεισμού, αλλά και να εκμηδενιστεί η αξία της δημόσιας περιουσίας, αφού ο άλλος ξέρει ότι είσαι σε μεγάλη ανάγκη...

Link to comment
Share on other sites

yanni : Τον αδικείς τον άνθρωπο.Είναι ο μόνος που πείραξε ΔΥ και συντεχνίες έστω και το λίγο αυτό.Βέβαια ταυτόχρονα φρόντισε να διατηρήσει τη διαφορά του ενός χιλιάρικου μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού τομέα οπότε ο ιδιωτικός τομέας μηδένισε(εξαφανίστηκε και αυτός που υπήρχε δηλαδή)!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε φαντάζομαι μέσα σε νοσοκομείο να πηγαίνεις τοίχο τοίχο και με ιδιαίτερη προσοχή.:tomato:

Γιατί νομίζεις έχουν τόσες πόρτες οι διάδρομοι στα νοσοκομεία;:p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.