Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Τα τσακαλάκια κρύψαν σελίδα από τον προυπολογισμό 2012; Για δείτε σελίδα 124 .http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/d5/af/5e/d5af5e94ab4b082c523e8c0b34f750bf9892bf1b/application/pdf/EISHGHTIKH+2012.pdf

Link to comment
Share on other sites

Να της τα δεσμεύσουν και να γινει παρακράτηση του ποσου , Δεν κατάλαβα μπορει να εκανε καλες πι.... αγκαλιες στον παπππου και να της τα αφησε δεν γινεται ομως με 1.5 χιλιαρικο συνταξη να κρατας ακινητα εκατομμυριων ευρω. Αυτο ειναι τζάμπα μαγκας .

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ειδικός στις μίζες. :p

Που λες τα κόμματα πάνε κατευθείαν στην τράπεζα

Νέο σκανδαλώδες θαλασσοδάνειο σε ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. από την Attica Bank | iefimerida.gr

Μετά την, αν δεν κάνω λάθος, Αγροτική, θα διαλύσουν και την Αττικα.

Σε ανακοίνωση της χθες η Attica Bank παραδέχεται ουσιαστικά ότι χρηματοδότησε τα δύο μεγάλα κόμματα τα οποία θεωρεί... φερέγγυους πιστωτές. Οπως αναφέρει η τράπεζα «από τη φύση της οφείλει προς το συμφέρον του κοινωνικού συνόλου, του νομικού προσώπου αυτής και των Μετόχων, να χορηγεί δάνεια σε όλους όσοι θεωρούνται και είναι φερέγγυοι και παρέχουν τις προβλεπόμενες από τον Νόμο και απαιτούμενες κατά την πάγια τραπεζική πρακτική εγγυήσεις και εξασφαλίσεις εμπρόθεσμης και καλής αποπληρωμής των δανείων που λαμβάνουν».

Αυτά είναι. Με λίγα λόγια αν είσαι Έλληνας και μέτοχος της Αττικα πληρώνεις τους πολιτικούς δύο φορές!

κατι τετοια βλεπεις και αρχιζεις και βλεπεις με αλλο ματι κατι νομους,σαν αυτον που εξαιρει τις τραπεζικες εργασιες απο τον ΦΠΑ....

Link to comment
Share on other sites

Η Ουγγαρια δεν ηταν που ειχε διωξει το ΔΝΤ με τις κλωτσιες ?

Δε Νομιζω Τακη

Σε δίνη Βέλγιο και Ουγγαρία | οικονομία | MEGA TV: MEGA ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Εκτός ευρωζώνης, αλλά εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης διαδραματίζονται άλλες ανησυχητικές καταστάσεις. Ο οίκος Moody's υποβάθμισε σήμερα την Ουγγαρία στην κατηγορία "σκουπίδια" και το τοπικό νόμισμα το φιορίνι έχασε 1,7% έναντι του ευρώ, δυσκολεύοντας κι άλλο κυβέρνηση και πολίτες να αποπληρώσουν τα δάνειά τους που είναι σε ξένο νόμισμα κυρίως ευρώ και ελβετικό φράγκο.

Η κεντροδεξιά κυβέρνηση Ορμπάν που πέρσι ανακοίνωσε ότι δεν χρειάζεται καμία βοήθεια από το εξωτερικό διακόπτοντας την σχέση με το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, έκανε τώρα νέα αίτηση για χρηματοδότηση, για εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες όμως οι στρόφιγγες των τραπεζών έχουν κλείσει, άλλα δάνεια δεν χορηγούνται και ο κόσμος χάνει τα σπίτια του. Τα τοπικά μέσα ενημέρωσης κάνουν λόγω πλέον για επιδημία εξώσεων.

Οι δικαστικοί κλητήρες κυκλοφορούν πλέον συνοδεία αστυνομικών, έχουν καταγραφεί δεκάδες αυτοκτονίες και χιλιάδες οικογένειες έχουν βρεθεί στον δρόμο. Η κυβέρνηση προσπάθησε επί δυο χρόνια να αποφύγει την επιβολή αντιλαϊκών μέτρων - λέει η αντιπολίτευση - αλλά το έκανε με λάθος τρόπο και τώρα θα πρέπει να ακολουθήσει πάλι τις επιταγές του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

Αν με το PSI(+) έχουν δεχτεί η αποπληρωμή του υπόλοιπου χρέους να γίνει σε ευρώ ακόμα και αν πάμε σε δραχμές και με δεδομένη την κατάσταση στην οποία βρίσκονται σήμερα οι Ελληνικές τράπεζες που δεν δανίζουν σε κανέναν πλην ίσων των κομμάτων που είναι "φερέγγυοι πιστωτές", φοβάμαι ότι προς τα εκεί μας πάνε τα αστέρια που δυστυχώς ακόμα κυβερνάνε.

Link to comment
Share on other sites

Παραγραφή χρέους προς το Δημόσιο ύψους 3,9 εκατ. ευρώ λόγω παρέλευσης πενταετίας >in.gr

αλλα και .......

«Δεν ήταν λαθρεμπορία» >in.gr

δλδ τωρα που με πιασατε ,κατσε να περασω εκπροθεσμα τιμολογια για το πετρελαιο που δεν δηλωσα πουθενα ...και ειμαι ΟΚ.........

κατα τ αλλα , την επομενη 2/3ετια θα εχουμε 7,2 δις ΕΠΙΠΛΕΟΝ φορους....

αυτη τη στιγμη αδυνατω να πληρωσω το 'χαρατσι' ακινητων (που ειναι φυσικα ΜΟΝΙΜΟ) ,απο που περιμενουν να βρω χρηματα για τα υπολοιπα που ερχονται???

πχ γιατι δεν κοβουν απο στρατιωτικους εξοπλισμους ??

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι, έπρεπε οι γερμανοι να ρθουνε και ο ο ξένος έλεγχος για να διαπιστωθεί κάτι τέτοιο... Εμείς δεν είμασταν ικανοί.;

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι, έπρεπε οι γερμανοι να ρθουνε και ο ο ξένος έλεγχος για να διαπιστωθεί κάτι τέτοιο... Εμείς δεν είμασταν ικανοί.;

Εγω θα χαρω αν μπορεσουν και διοικησουν το κρατος οι Γερμανοι.......Μπορει στην αρχη να ειναι μαυρη μαυριλλα αλλα νομιζω πως θα μπορουσαν να βελτιωσουν τα παντα σε αυτη την χωρα....

Link to comment
Share on other sites

Η Ουγγαρια δεν ηταν που ειχε διωξει το ΔΝΤ με τις κλωτσιες ?

Δε Νομιζω Τακη

Έλα Αλέκο πότε είπες ότι θα δούμε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης; Πότεεεεεε;

Είδαμε και αυτούς εντός ΔΝΤ που πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε την προφητεία του Χάρυ Κλυν ;

Δείτε τι έλεγε και ο Μάνος Χατζιδάκις το 1989 :

Δεν εχω πια καμία ελπίδα

«Τι μπορεί να κάνει ο καλλιτέχνης με την τέχνη του,με μια μουσική φράση; Οποια κι αν είναι η δουλειά σου, πρέπει να κατέβεις κάτω και να μιλήσεις. Αυτό είναι υποχρέωση κάθε πολίτου,και ακόμα περισσότερο ενός υπεύθυνου πολίτου,αλλά όχι μέσα από την τέχνη.Κάθε άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να μιλήσει, πάντα την έχει. Αλλά πρέπει να είναι έτοιμος να πληρώσει ένα τίμημα. Και εκεί είναι που γίνεται η μεγάλη μάχη με τον εαυτό μας. Πόσοι είμαστε αποφασισμένοι να πληρώσουμε; Ζούμε τη μοιραία κατάληξη ενός κόσμου που προετοιμάσθηκε για την εξαφάνισή του.Ο μεταπολεμικός κόσμος,και ιδιαίτερα ο πολιτικός,δεν προετοίμασε το σπάνιο είδος και το πολύ ακριβό,του ελεύθερου πολίτη.Εγώ δεν έχω καμιά ελπίδα (για τη χώρα μας),παρά αν γίνει ένα θαύμα.Εγώ δεν πιστεύω ότι έχουμε σήμερα τη δύναμη να επιβιώσουμε σαν εθνική οντότητα.Θα μείνουμε σαν νάνοι αλλοτινών καιρών.Και θα το δείτε, όταν θα έρθει η πλήρης ένωση με την Ευρώπη,σε ποια κατάσταση θα βρισκόμαστε.Ποια είναι η υποδομή για να υπάρξουν επιβιώνοντα έστω ένα δύο χαρακτηριστικά της εθνικότητάς μας;». Στην ερώτηση: «Φρονείτε ότι δεν υπάρχει κάποια ελπίδα,κάποια διέξοδος;Τι θα μπορούσε να γίνει κατά τη γνώμη σας;» απαντά: «Τίποτα.Η πλήρης εξαφάνισή μας.Και θα γίνει.Είμαι βέβαιος.Και μην ξεχνούμε ότι,σε τελευταία ανάλυση, οι μόνες στιγμές που σκεφθήκαμε σοβαρά σαν έθνος ήταν στις καταστροφές.Ας περάσουμε μια καταστροφή μήπως και σωθούμε».
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα χαρω αν μπορεσουν και διοικησουν το κρατος οι Γερμανοι.......Μπορει στην αρχη να ειναι μαυρη μαυριλλα αλλα νομιζω πως θα μπορουσαν να βελτιωσουν τα παντα σε αυτη την χωρα....

Που πηγε το dislike button ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα χαρω αν μπορεσουν και διοικησουν το κρατος οι Γερμανοι.......Μπορει στην αρχη να ειναι μαυρη μαυριλλα αλλα νομιζω πως θα μπορουσαν να βελτιωσουν τα παντα σε αυτη την χωρα....

Πως θα βοηθήσει η πολιτική λιτότητας που μας επιβάλουν,η οποία μας έφερε σε χειρότερη θέση απ 'οτι είμασταν το 2010?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.