Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Το Θατσερικό μοντέλο δεν απέδωσε ποτέ του, ούτε θα αποδώσει στην Greece.

Πρέπει να το χωνέψετε οι υποστηρικτές του Neoliberalism (sic!)

κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Η Αγγλία ήταν έτοιμη για κατάρρευση όταν ανέλαβε η Θάτσερ. Αντιθέτως κατάφερε και τους έσωσε και η απόδειξη ότι η Θάτσερ ήταν 10+ χρόνια πρωθυπουργός.

αν πας αγγλία (έχω πάει Εδιμβούργο) θα διαπιστώσεις ότι μερικά πράγματα δουλεύουνε ρολόι. π.χ. τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Λέει στην στάση ότι θα περάσει 10:54 και 10:54 και 1 sec το λεωφορείο είναι εκει.

Η μόνη ιδιωτικοποίηση που απέτυχε στην Αγγλία ήταν των σιδηροδρόμων που έγινε βιαστικά και καθόλου οργανωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Σπούδασα στην Αγγλία και έμεινα εκεί 10 χρόνια , το Θατσερικό μοντέλο δεν έχει πετύχει σε καμία χώρα.

Ο Νεοφιλελευθερισμός δεν έχει πετύχει σε καμία χώρα, αντιθέτως οι υποστηρικτές του έφυγαν μία νύχτα μαγική με ελικόπτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σπούδασα στην Αγγλία και έμεινα εκεί 10 χρόνια , το Θατσερικό μοντέλο δεν έχει πετύχει σε καμία χώρα.

Ο Νεοφιλελευθερισμός δεν έχει πετύχει σε καμία χώρα, αντιθέτως οι υποστηρικτές του έφυγαν μία νύχτα μαγική με ελικόπτερα.

στην Αγγλία πέτυχε.- Άμα είχαν παραμείνει με τους Σοσιαλ(η)στές τα πράγματα θα ήταν τώρα τρισ-χειρότερα για αυτούς. Επίσης δεν μου εξηγείς γιατί οι Άγγλοι παρέμειναν με την Θάτσερ 10+ χρόνια; Αν απότυχε η πολιτική της γιατί δεν την έδιωχναν στην 4ετία; ;)

Τέλοσπάντων εγώ πιστεύω στον ιδιωτικό ανταγωνισμό μεταξύ εταιρειών, το οποίο οδηγεί σε ανάπτυξη και μόνο ανάπτυξη της οικονομίας. Όπου μα όπου έχει ανακατευτεί το κράτος σαν επιχειρηματίας έχει αποτύχει παταγωδώς. Το κράτος πρέπει να λειτουργεί σαν ρυθμιστής και μόνο. δηλαδή να ελέγχει ότι υπάρχει υγιείς ανταγωνισμός στις εταιρείες και να ρίχνει πρόστιμα εκεί που χρειάζεται.

Θα σου δώσω και κάτι για να το επεξεργαστείς (χωρίς να ειρωνεύομαι έτσι; κουβέντα κάνουμε).

Φαντάζεσαι την apple ή την Samsung να ανήκαν στο δημόσιο της Αμερικής ή της Κορέας;;; Πώς θα ήταν σαν εταιρείες τώρα;;

Link to comment
Share on other sites

Σπούδασα στην Αγγλία και έμεινα εκεί 10 χρόνια , το Θατσερικό μοντέλο δεν έχει πετύχει σε καμία χώρα.

Ο Νεοφιλελευθερισμός δεν έχει πετύχει σε καμία χώρα, αντιθέτως οι υποστηρικτές του έφυγαν μία νύχτα μαγική με ελικόπτερα.

Ο Σοσιαλισμός μας @@, ο Κομμουνισμός δεν πρόκειται να πετύχει...

Συμπέρασαμα; Δικό σας. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

στην Αγγλία πέτυχε.- Άμα είχαν παραμείνει με τους Σοσιαλ(η)στές τα πράγματα θα ήταν τώρα τρισ-χειρότερα για αυτούς. Επίσης δεν μου εξηγείς γιατί οι Άγγλοι παρέμειναν με την Θάτσερ 10+ χρόνια; Αν απότυχε η πολιτική της γιατί δεν την έδιωχναν στην 4ετία; ;)

Τέλοσπάντων εγώ πιστεύω στον ιδιωτικό ανταγωνισμό μεταξύ εταιρειών, το οποίο οδηγεί σε ανάπτυξη και μόνο ανάπτυξη της οικονομίας. Όπου μα όπου έχει ανακατευτεί το κράτος σαν επιχειρηματίας έχει αποτύχει παταγωδώς. Το κράτος πρέπει να λειτουργεί σαν ρυθμιστής και μόνο. δηλαδή να ελέγχει ότι υπάρχει υγιείς ανταγωνισμός στις εταιρείες και να ρίχνει πρόστιμα εκεί που χρειάζεται.

Θα σου δώσω και κάτι για να το επεξεργαστείς (χωρίς να ειρωνεύομαι έτσι; κουβέντα κάνουμε).

Φαντάζεσαι την apple ή την Samsung να ανήκαν στο δημόσιο της Αμερικής ή της Κορέας;;; Πώς θα ήταν σαν εταιρείες τώρα;;

Έχεις δίκιο για τον ρόλο του κράτους , όμως σε ουδεμία περίπτωση δεν πρέπει να επέμβει ο Ελληνικός Ιδ.Τομέας στην Υγεία και στην Παιδεία και να παίζει καταλυτικό ρόλο, εκεί να δεις γλέντια που έχουν να πέσουν αλλά US.

Ναι έχεις δίκιο για την Apple, μοσχοπουλούν ένα προιόν (μεταξύ μας η HTC κλάσεις ανώτερη) το οποίο δίνει δουλειά με πενιχρούς μισθους ,την εκμετάλλευση ανηλίκων και με 12ώρα...αλλά ναι, εργάτες είναι, αναλώσιμοι.

Η Apple, η Foxconn και οι συνθήκες εργασίας στη σημερινή Κίνα | Modern Diplomacy

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Ο Σοσιαλισμός μας @@, ο Κομμουνισμός δεν πρόκειται να πετύχει...

Συμπέρασαμα; Δικό σας. :hehe:

Δεν είμαι σοσιαλιστής ,δεν είμαι φασίστας, δεν είμαι ναζιστής , δεν είμαι σταλινικός αλλά ένα άβουλο καταναλωτικό ον.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τον ρόλο του κράτους , όμως σε ουδεμία περίπτωση δεν πρέπει να επέμβει ο Ελληνικός Ιδ.Τομέας στην Υγεία και στην Παιδεία και να παίζει καταλυτικό ρόλο, εκεί να δεις γλέντια που έχουν να πέσουν αλλά US.

Ναι έχεις δίκιο για την Apple, μοσχοπουλούν ένα προιόν (μεταξύ μας η HTC κλάσεις ανώτερη) το οποίο δίνει δουλειά με πενιχρούς μισθους ,την εκμετάλευση ανηλίκων και με 12ώρα...αλλά ναι, εργάτες είναι, αναλώσιμοι.

Η Apple, η Foxconn και οι συνθήκες εργασίας στη σημερινή Κίνα | Modern Diplomacy

αυτο μοντελο του 1917 παραλειπει οτι οσους εργατες και ναχει η αππλε στα μπουντρουμια ,χωρις τους μοσχοπληρωμενους σχεδιαστες/προγραμματιστες κλπ δεν θα μπορουσε να φτιαξει τιποτα. Οι εργατες κανουν το απλο/επαναληψιμο/αδιαφοροποιητο/μαζικο , οι προγραμματιστες /σχεδιαστες κλπ κανουν την διαφορα... (hackers Mckenzie wark κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σπούδασα στην Αγγλία και έμεινα εκεί 10 χρόνια , το Θατσερικό μοντέλο δεν έχει πετύχει σε καμία χώρα.

Ο Νεοφιλελευθερισμός δεν έχει πετύχει σε καμία χώρα, αντιθέτως οι υποστηρικτές του έφυγαν μία νύχτα μαγική με ελικόπτερα.

Μου κίνησε το ενδιαφέρον το σχόλιό σου και το έψαξα λίγο. Αν θες διάβασε εδώ την άλλη όψη του νομίσματος για να αποκτήσεις σφαιρική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τον ρόλο του κράτους , όμως σε ουδεμία περίπτωση δεν πρέπει να επέμβει ο Ελληνικός Ιδ.Τομέας στην Υγεία και στην Παιδεία και να παίζει καταλυτικό ρόλο, εκεί να δεις γλέντια που έχουν να πέσουν αλλά US.

Ναι έχεις δίκιο για την Apple, μοσχοπουλούν ένα προιόν (μεταξύ μας η HTC κλάσεις ανώτερη) το οποίο δίνει δουλειά με πενιχρούς μισθους ,την εκμετάλευση ανηλίκων και με 12ώρα...αλλά ναι, εργάτες είναι, αναλώσιμοι.

Η Apple, η Foxconn και οι συνθήκες εργασίας στη σημερινή Κίνα | Modern Diplomacy

Σε αυτό δεν φταίει η apple αλλά η Κίνα που χρόνια τώρα σαν κομμουνιστική χώρα εκμεταλλεύεται τους πολίτες της (σε όλα τα επίπεδα). Η apple εκμεταλλεύεται λοιπόν τα κομμουνιστικά δρόμενα της Κίνας. (προσωπική άποψη αυτή, δεν εννοώ ότι καλά κάνει, ίσα ίσα που πρέπει να τιμωρηθούνμ αλλά θεωρώ ότι οι Κινέζοι σαν πολίτες είναι υπεύθυνοι καθώς και απορώ πως δεν έχουν κάνει επανάσταση όλα αυτά τα χρόνια.) Για ρώτα τους εργαζόμενους της apple στο US...

Τώρα ναι αν ο Ιδ. Τομέας ξεσκίζει την υγεία και την παιδεία που λες, για μένα θα φταίει το μοντέλο ιδιωτικοποίησης που έχει ακολουθηθεί καθώς αν το κράτος ελέγχει ή όχι αυτούς που δουλεύουν για αυτό. Σε τέτοια περίπτωση πρέπει να υπάρχουν νόμοι που θα προστατεύουν το κράτος και τους πολίτες από κακόβουλους ιδ. επιχειρηματίες.

και γω HTC τηλέφωνο έχω. :D

Link to comment
Share on other sites

@Dem

Αν η συγχρονη Κινα ειναι κουμουνιστικη χωρα εγω ειμαι Μεγας Αλεξανδρος.

για διάβασε εδώ....να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται η Κίνα...

China - Wikipedia, the free encyclopedia

θα βάλω μερικά πράγματα για να γίνω πιο αντιληπτός.

"The People's Republic of China is a single-party state governed by the Communist Party of China."

τι λέει για το Single-party state

A single-party state, one-party system or single-party system is a type of party system government in which a single political party forms the government and no other parties are permitted to run candidates for election.

Σε ελεύθερη μετάφραση έχουνε κομμουνιστική δικτατορία (ένα κόμμα μόνο=μια επιλογή). Υahoooooooooo... ΥΕΕΕΕΕΕΗΑΑΑΑΑΑΑ....γουστάρω.

Για το communist party το λέει μόνο του το όνομα...

Και η Ελλάδα τόσα χρόνια σοσιαλιστική κυβέρνηση είχε : P

Μην είσαι ανορθόγραφος.... Σοσιαληστική Κυβέρνηση είχε...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι πρόσφατα πληρώσαμε 4,2 δις στην ΕΚΤ για ομόλογα στο 100% της τιμής τους,τα οποία τα είχε αγοράσει στο 20-30% της τιμής?

Το λέει ο Βαρουφάκης εδώ (στο 21:30)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Znei98YDyMw]Todays[/ame]

Αν ναι,ένα μεγάλο μπράβο στον Παπαδήμο,και στους Σαμαρά/Βενιζέλο/Καρατζαφέρη,υποστηρικτές της κυβέρνησης του,που μας έσωσαν με το μνημόνιο2 γιατί διαφορετικά θα πεθαίναμε όπως μας έλεγαν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.