Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

[MENTION=10676]Hydra[/MENTION], με την ίδια λογική, τότε υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για τους οποίους το υπόλοιπο 50% του 60% ψήφισε μνημονιακά, αλλά δεν μπορείς να του καταλάβεις όμως... οπότε ας κλείσουμε και το thread γιατί δεν χρειάζεται να μιλάμε για πράγματα που δεν καταλαβαίνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Οι συνταξιούχοι αποφάσισαν για τις ζωές μας, για ακόμη μία φορά.

15 μέρες χωρίς φάρμακα ήταν αρκετές....

Nα προσθέσω και όσους έχουν βολευτεί στο δημόσιο από τη ΝΔ καθώς επίσης και την ΟΝΝΕΔ.:whip:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10676]Hydra[/MENTION], με την ίδια λογική, τότε υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για τους οποίους το υπόλοιπο 50% του 60% ψήφισε μνημονιακά, αλλά δεν μπορείς να του καταλάβεις όμως... οπότε ας κλείσουμε και το thread γιατί δεν χρειάζεται να μιλάμε για πράγματα που δεν καταλαβαίνουμε...

Ξαναλέω όλοι έχουν τους λόγους τους και την λογική τους με την ελαστικότερη σημασία της λέξης. Για 'μένα καμμία ψήφος δεν ήταν λογική, είτε μνημονιακή είτε αντιμνημονιακή. (για να το πάμε με την αυστηρή σημασία του όρου)

Αρκεί να μην τα εξισώνουμε. Το ποσοστό της αποχής δε μεταφράζεται σε μνημονιακή ψήφος επειδή έτσι θέλει το σύστημα να την μεταφράζει. Σημαντικό ποσοστό αυτής πιθανόν να μεταφράζεται σε βλακεία, δεν διαφωνώ. (βλ. παραλίες, καφέδες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω όλοι έχουν τους λόγους τους και την λογική τους με την ελαστικότερη σημασία της λέξης. Για 'μένα καμμία ψήφος δεν ήταν λογική, είτε μνημονιακή είτε αντιμνημονιακή. (για να το πάμε με την αυστηρή σημασία του όρου)

Αρκεί να μην τα εξισώνουμε. Το ποσοστό της αποχής δε μεταφράζεται σε μνημονιακή ψήφος επειδή έτσι θέλει το σύστημα να την μεταφράζει. Σημαντικό ποσοστό αυτής πιθανόν να μεταφράζεται σε βλακεία, δεν διαφωνώ. (βλ. παραλίες, καφέδες κλπ)

Οταν καποιος κοιτα το συμφερον του, εχει λογικη... Αλλο αν ειναι κοντοφθαλμη πρακτικη.

Ο Βεστερβελε εφαγε σφαλιαριτσες απο κυβερνητικα στελεχη σημερα επειδη αναφερθηκε χθες σε συζητησιμες προθεσμιες; Αντωνακη, σε περιμενει για επαναδιαπραγματευση, μη χανεις χρονο...

Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για 40% αποχή, πως να το κάνουμε...
Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάτε όμως και τους φοιτητές που μένουν εκτός σπιτιού/πόλης και δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να ψηφίσουν. Ούτε στις πρώτες ούτε σε αυτές τις εκλογές.

Για να φύγει και να έρθει ένα παιδί που σπουδάζει Ηράκλειο κρήτης και μένει κανονικά αθήνα, θέλει 40 ευρώ στο νερό με το καράβι.

Αν μένει πιο πέρα από αθήνα και θέλει και κτελ, χαιρέτα μου τον πλάτανο, θέλει άλλα τόσα.

Για να το λέω ξέρω πολλά παιδιά με ελάχιστες οικονομικές ικανότητες και τσίμα τσίμα οικογενειακούς προϋπολογισμούς.

Δικαιολογώ λοιπόν ένα 10% της αποχής.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάτε όμως και τους φοιτητές που μένουν εκτός σπιτιού/πόλης και δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να ψηφίσουν. Ούτε στις πρώτες ούτε σε αυτές τις εκλογές.

Για να φύγει και να έρθει ένα παιδί που σπουδάζει Ηράκλειο κρήτης και μένει κανονικά αθήνα, θέλει 40 ευρώ στο νερό με το καράβι.

Αν μένει πιο πέρα από αθήνα και θέλει και κτελ, χαιρέτα μου τον πλάτανο, θέλει άλλα τόσα.

Για να το λέω ξέρω πολλά παιδιά με ελάχιστες οικονομικές ικανότητες και τσίμα τσίμα οικογενειακούς προϋπολογισμούς.

Δικαιολογώ λοιπόν ένα 10% της αποχής.

Και άλλα 40 πριν 1,5 μήνα για τις εκλογές, και άλλα 20 σε 2 βδομάδες που τελοιώνει η εξεταστική και θα γυρίσει Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά όμως υπάρχει νομοθεσία για ετερροδημότες, η οποία μας γνωστοποιήθηκε 2 βδομάδες πριν τις δεύτερες εκλογές και μάλιστα μετά από δικό μας ψάξιμο. Βέβαια ήξεραν ότι η νεολαία θα ψήφιζε σύριζα και γι αυτό τα κανόνισαν. Άλλες εποχές η ΠΑΣΟΚΑ σου έκανε λέει και τα εισητήρια να πας να ψηφίσεις. Τώρα με αυτά που έκαναν βγήκε ο ποντικομούρης πρωθυπουργός.

Link to comment
Share on other sites

Η Τρόικα έκανε την δανειακή σύμβαση για να αρπάξουν οι Τραπεζίτες τον χρυσό της Ελλάδος

"Τον Απρίλιο του 2011 τροποποιήθηκε ξαφνικά το καταστατικό της Τραπέζης της Ελλάδος επιτρέποντας τους “ξένους” μετόχους της, να ψηφίζουν και επομένως να λαμβάνουν αποφάσεις, πράγμα το οποίο δεν συνέβαινε μέχρι τον Απρίλιο του 2011.

Τον Ελληνικό χρυσό τον διαχειρίζεται η Τράπεζα της Ελλάδος, χωρίς όμως ουσιαστικά να λογοδοτεί σε κανέναν, παρά μόνον στην συνέλευση των μετόχων της, επομένως πλέον και στους “ξένους” μετόχους της."

Link to comment
Share on other sites

@narta και γι' αυτό ακριβώς μπήκαν συγκεκριμένοι όροι στη δανειακή σύμβαση , για να μπορούν πολύ εύκολα να τον δεσμεύσουν στην περίπτωση που η χώρα δεν μπορέσει να ανταπεξέλθει , κάτι που πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό και θα γίνει πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Το Βερολίνο, δια στόματος Μέρκελ, εμμένει στην τήρηση των συμφωνηθέντων από την Ελλάδα. Σύμφωνα με το Reuters, η γερμανίδα καγκελάριος από το Μεξικό, όπου βρίσκεται για τη σύνοδο του G20, δήλωσε ότι δεν μπορεί να αποδεχτεί οποιαδήποτε χαλάρωση των όρων του ελληνικού προγράμματος διάσωσης και επισημαίνοντας ότι η τρόικα πρέπει να επιστρέψει γρήγορα στην Αθήνα.

«Το σημαντικό τώρα είναι η νέα κυβέρνηση να τηρήσει τις δεσμεύσεις της», δήλωσε συγκεκριμένα η κ. Μέρκελ, σύμφωνα και με το πρακτορείο Bloomberg.

Νωρίτερα ωστόσο ο γερμανός υπουργός Εξωτερικών Γκίντο Βεστερβέλε είχε αφήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο να δοθεί περισσότερος χρόνος στην Ελλάδα για την εφαρμογή του προγράμματος της, θέση που αργότερα διαψεύσθηκε απο αξιωματούχους στο Βερολίνο.

Από την πλευρά του σε συνέντευξη Τύπου που έδωσε ο κ. Μπαρόζο, από το Μεξικό, απέφυγε να απαντήσει αν η Ευρώπη θα χαλαρώσει το πρόγραμμα για την Ελλάδα. Περιορίσθηκε να δηλώσει ότι υπάρχει θέληση να γίνουν περισσότερα στο τομέα της ανάπτυξης και της εργασίας.

Πρόσθεσε ότι η Κομισιόν θα στείλει σύντομα το κλιμάκιο της στην Αθήνα για να δουν πως μπορούν να βοηθήσουν την Ελλάδα να πετύχει τους στόχους της.

Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από φίλους που δεν ψήφισαν.

Ξέρετε, δεν έχουν οι φοιτητές ούτε και οι γονείς καλά καλά 30 και 40 ευρώ για να ψηφίζουν κάθε ενάμιση μήνα. Το λέω γιατί όποιος αναφέρει την αποχή, τους έχει για ηλίθιους, φραπεδάκηδες όλους. :yes2:

Υ.Γ: Υπολογίστε και τους αναρχικούς ή δεν ξέρω κι εγώ ποιούς άλλους.

Μιας και η κοπελα μου δεν εχει τη οικονομικη ανεση να σκαει κα8ε 40 μερες 70ε για να ερθει να ψηφισει

Πηγε και τις δυο φορες και πηρε εισητηριο απο τα κομματα...

Οποιος θελει ψαχνει τροπους, οποιος βαριεται ψαχνει δικαιολογιες του πωλου....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η κοπελα μου δεν εχει τη οικονομικη ανεση να σκαει κα8ε 40 μερες 70ε για να ερθει να ψηφισει

Πηγε και τις δυο φορες και πηρε εισητηριο απο τα κομματα...

Οποιος θελει ψαχνει τροπους, οποιος βαριεται ψαχνει δικαιολογιες του πωλου....

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες απόψεις. :)

Προσωπικά, αν και δεν με απασχόλησε ποτέ θέμα απόστασης, δε βρίσκω σωστή τη λογική αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η κοπελα μου δεν εχει τη οικονομικη ανεση να σκαει κα8ε 40 μερες 70ε για να ερθει να ψηφισει

Πηγε και τις δυο φορες και πηρε εισητηριο απο τα κομματα...

Οποιος θελει ψαχνει τροπους, οποιος βαριεται ψαχνει δικαιολογιες του πωλου....

Nope... Συνάδελφος το κάνει 15 χρόνια τώρα. Στις εκλογές του Ιουνίου πήρε μπροστά μας ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΛΑΟΣ και δεν του έδωσε κανείς εισιτήρια όπως έδιναν παλιά (κουπόνι βενζίνης, ακτοπλοϊκά, κλπ), παρά μόνο αν ήθελε να πάει με πούλμαν.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω κόσμο που άλλαξε 2 πτήσεις για να έρθει να ψηφίσει από το εξωτερικό.

Οι φοιτητές, μπορούν να πάνε σε ΝΔ - ΠΑΣΟΚ (αυτούς ξέρω στα σίγουρα ότι δίνουν). ΝΔ, που έχω πάρει αρκετές φορές εισιτήριο, ούτε καν τα πραγματικά μου στοιχεία δεν δίνω (πλην ονόματος)

Οι μόνοι που δικαιολογούνται να μην ψηφίσουν είναι οι νεκροί που υπάρχουν στους αρχαίους εκλογικούς καταλόγους. Και όσοι έχουν θέματα υγείας.

Ακόμη και για μπάνιο να πήγανε, μπορούσαν είτε πιο πριν είτε κατά την επιστροφή να περνούσαν από το εκλογικό τμήμα τους να ψηφίσουν. 7 το πρωί με 7 το απόγευμα ήταν που μπορούσες να ψηφίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.