Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

ΙΔΑΝΙΚΗ ΛΥΣΗ

Προτείνω τη σύσταση ανεξάρτητης ομάδας για ανασυγκρότηση του δημοσίου. Οι υπάλληλοι που θα κριθούν ανεπαρκείς ως προς την εργασία τους θα απολύονται.

Παράλληλα ανοίγει λογαριασμός στην ΤΤΕ για να καταθέτουν οι Έλληνες πολίτες ποσό που θα χρησιμοποιηθεί ως επίδομα ανεργίας των απολυμένων ΔΥ.

Αποτέλεσμα: Το δημόσιο θα εξοικονομήσει άμεσα πόρους χωρίς νέους φόρους και η αγοραστική δύναμη των απολυμένων δεν θα πληγεί αφού οι απανταχού Έλληνες (έχοντες και μη) θα σπεύσουν να τους στηρίξουν κατά το δοκούν.

248b947d-0982-4483-88a3-4badc7edea75.jpg

να δω κάποιον από το thelab να βάζει λεφτά σε αυτό το ταμείο (και γενικότερα κάποιον που τους λυπάται τους ΔΥ) και να μου πέσει το δεξί .......

δεν λέω εδώ μέσα ότι θα έβαζα...είναι πολύ εύκολο να το γράψεις στο forum από το να πας στην τράπεζα και να κάνεις κατάθεση.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το 1Μ ιδιωτικών υπαλλήλων που είναι άνεργοι δεν το μετράς;; Μόνο τους 150Κ μονιμάδες Δ.Υ. θα σκεφτώ;

Το σχόλιο πήγαινε ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν εχουν ανάλογα προσόντα και εμπειρία και ότι αποτελούν την φυρά του εργατικού δυναμικού της χώρας. (ειδικά αυτοί που απλά σφραγίζουν χαρτιά)

Χαίρομαι που σε έκανα και γέλασες... Όμως το 22% των ανέργων πλήρωνε (κάποτε) φόρους και μπορούσε να στηριχτεί ο Δ.Τ., οι μισθοί και συντάξεις... Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό τότε ούτε εσύ ξέρεις από βασικά οικονομικά... :hm:

Κατ'αρχάς το σύνολο των ανέργων είναι 1Μ με επίσημα στοιχεία, πες 1.5Μ με ανεπίσημα.

Πριν αρχίσει η κρίση = μειώσεις μισθών, υπήρχε πρόβλημα? Κάτσε να σε βοηθήσω: όχι.

Αυτό που έσκισε τον ιδιωτικό τομέα είναι η καταστροφή του δημόσιου. Ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα είναι τόσο μεγάλος που δεν μπορείς να κόβεις οριζοντίως τους μισθούς, γιατί εμμέσως στεγνώνεις την αγορά.

Ο μέσος δημόσιος υπάλληλος που έπαιρνε 1200-1500 ευρώ το μήνα, παίζει να ξόδευε ... 1600 το μήνα. Αυτά τα 1600 τα έπαιρνε ο ιδιωτικός τομέας.

Όταν του δίνεις 700 ευρώ, θα σου ξοδέψει 800-900 ευρώ λιγότερα το μήνα. Αυτά τα λιγότερα, είναι 1 εκατομμύριο παραπάνω άνεργοι στον ιδιωτικό τομέα.

Το άλλο λάθος στη συλλογιστική σου είναι ότι θεοποιείς τον ιδιωτικό τομέα. Εγώ ξέρω ιδιωτικούς υπαλλήλους που ξύνονται (γραμματείς κλπ.) και αντίστοιχους δημόσιους που έχουν συνέχεια δουλειά. Ιδιωτικός τομέας και ιδιωτικός υπάλληλος, στην πλειονότητα των περιπτώσεων σημαίνει ότι κάποιος κερδίζει πολλά (ο επιχειρηματίας) και οι υπάλληλοι λίγα. Το ότι ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα είναι τόσο ελκυστικός είναι μια συνέπεια και της τραγικής κατάστασης του ιδιωτικού τομέα.

Τέλος, στις θέσεις ευθύνης κλπ., στο δημόσιο τομέα δουλεύεις για το καλό του τόπου ή για την καλή σύνταξη (που καλώς ή κακώς από τον ιδιωτικό τομέα δεν θα έχεις - αυτό ΝΑΙ, είναι όντως ένα μεγάλο θέμα). Όταν είσαι γιατρός στο δημόσιο νοσοκομείο και παίρνεις 2000 ευρώ το μήνα και στο ιδιωτικό παίρνεις 20.000 για την ίδια δουλειά, κάτι δεν πάει καλά.

Το αέναο πρόβλημα του δημόσιου τομέα είναι η πλήρης κομματικοποίησή του και η πληθώρα από τσιράκια που έχει. Η λύση των απολύσεων πιστεύω θα φέρει αυτό που λέει ο jax, να φύγουν όσοι δεν πολυασχολούνται με τα κόμματα και βγάζουν δουλειά και να μείνουν τα βύσματα, που έχουν συνηθίσει στη ρεμούλα, στο βύσμα, στον κρατικό μηχανισμό που πάντα τους στηρίζει και τους στήριζε.

Τέλος, οι δημόσιοι υπάλληλοι με σύνταξη στα 55 είναι υπάλληλοι μιας άλλης εποχής, τότε που προσλαμβάνονταν στα 18 στο δημόσιο, και στα 55 είχαν 37 χρόνια προϋπηρεσίας. Πλέον στις περισσότερες θέσεις θες πτυχίο/μαστερ, με μέσο όρο 5-7 χρόνια και 1-2 χρόνια να παίξει κάνα ΑΣΕΠ (πλέον 10-20 :p) πας στα 65.

Όσον αφορά αγορές τύπου Αγγλίας κλπ., προσωπικά προτιμώ 1000 φορές το ελληνικό σύστημα παρά το να πληρώνω και τον αέρα που βάζω στα λάστιχα του αυτοκινήτου. Γούστα είναι αυτά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έμαθα τι έχω να πληρώσω στην εφορία φέτος... LOL!!!

Έχω μάθει και τι έχουν να πληρώσουν και άλλοι και κυρίως οικογένειες... LOL^2!!!

Αν και δεν είμαι μνησίκακος (γενικότερα :p), μ' αρέσει πολύ αυτή η κατάσταση και αναμένω τα χειρότερα που θα έρθουν... Ελπίζω να μας ξετινάξουν οικονομικά, ψυχολογικά και πνευματικά, για να νιώσει λίγο το 40% αποχής, το 80% που τόσα χρόνια τους ψηφίζει και το 50% που τους ξαναψήφισε... Χαλάλι...!!!

έχει να πέσει πολύ κλάμα σε κανένα μήνα που θα σκάνε τα εκκαθαριστικά στον μεγαλύτερο όγκο τους...

δυστυχως Jaco φιλε μου,δεν βλέπω να νοιώθει με τίποτα ο Έλληνας.. έχω χάσει κάθε ελπίδα..

Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft , Google και μεγάλοι όμιλοι δεν λειτούργησαν με μέσο αλλά πήραν στο δυναμικό τους υπαλλήλους με μεγάλα καρύδια και όρεξη για προσωπική ανάπτυξη.

Είμαι κατά του μέσου , προσωπική άποψη πάντα.

Κι εγώ αν και δεν το θεωρώ "μέσο". Αν είσαι άχρηστος για την επιχείρησή μου, δεν πάει να έχεις και αδερφή τη γυναίκα μου, στην εταιρεία δεν μπαίνεις.

Απλώς μιλάω για συνδυασμό ικανοτήτων με σιγουριά. Η επιχείρηση έχει ανοίγματα, τα οποία είναι ήδη πολλά πριν καν προκύψουν προβλήματα λόγω αναποτελεσματικότητας δυναμικού.

Link to comment
Share on other sites

Ο δημόσιος τομέας είναι μια τεράστια μαύρη τρύπα. Δεν έχει να κάνει με το ότι μισώ την κατσίκα του γείτονα, αλλά με το ότι η εν λόγω κατσίκα τρέφεται από τους φόρους μου συν το γεγονός ότι ο γείτονας έχει 5 κατσίκες να πληρώνονται για 10 για να κάνουν την δουλειά που μπορούν να κάνουν 2 κατσίκες (και να μην την κάνουν και σωστά).

Η λογική "να μην τους απολύσουμε γιατί θα πληγεί η αγορά" μου ακούγεται σαν "μην σβύσεις την φωτιά που καίει το σπίτι σου γιατί είναι χειμώνας και η φωτιά θα σε ζεσταίνει".

Ο Δ.Τ. χρειάζεται ριζικές μεταρρυθμίσεις, να πάρουμε ένα μοντέλο που δουλεύει και να αρχίσουμε να το εφαρμόζουμε, παραδείγματα πρέπει να υπάρχουν πολλά. Πόσους δημόσιους υπαλλήλους χρειαζόμαστε; 10.000; 20.000; Αξιολογούμε τους υπάρχοντες, κρατάμε τους καλύτερους και οι υπόλοιποι θα πρέπει να αντιμετωπίσουν την σκληρή πραγματικότητα του που ισχύει για οποιονδήποτε άλλο εργαζόμενο. Μόνο με άρση μονιμότητας και συνεχή αξιολόγηση/ξεκαθάρισμα μπορεί να εξυγειανθεί το δημόσιο.

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ως εργαζόμενο, έπρεπε να κρατώ την απόδοσή μου ψηλά για να κρατήσω και την δουλειά μου, δε νομίζω να ανησύχησε κανείς ότι θα κλατάρει η αγορά αν απολυθώ και κανείς δεν συνέχισε να με πληρώνει αν η δουλειά μου δεν χρειαζόταν ή αν η απόδοσή μου ήταν για τα μπάζα.

Δεν είναι εύκολο να απολύσεις τόσο κόσμο, αλλά δεν είναι και λογικό να συνεχίσεις να πληρώνεις εκατοντάδες χιλιάδες μισθούς για αχρείαστες υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς το σύνολο των ανέργων είναι 1Μ με επίσημα στοιχεία, πες 1.5Μ με ανεπίσημα.

Πριν αρχίσει η κρίση = μειώσεις μισθών, υπήρχε πρόβλημα? Κάτσε να σε βοηθήσω: όχι.

το πρόβλημα υπήρχε από το 1981, απλά τώρα έσκασε ο λογαριασμός...Πάντα υπήρχε το πρόβλημα. Δεν μπορεί ο Δ.Υ. να παίρνει παραπάνω από τον I.Y. που τον συντηρεί πληρώνοντας φόρους και χαράτσια.

Σωστός με τα νούμερα. οι ΕΕ που δεν πληρώνονται ή δεν έχουν εργολαβίες λογίζονται από το κράτος ως εργαζόμενοι. Άσε και αυτους που κάνουν ιδιαίτερα...

Αυτό που έσκισε τον ιδιωτικό τομέα είναι η καταστροφή του δημόσιου. Ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα είναι τόσο μεγάλος που δεν μπορείς να κόβεις οριζοντίως τους μισθούς, γιατί εμμέσως στεγνώνεις την αγορά.

Ο μέσος δημόσιος υπάλληλος που έπαιρνε 1200-1500 ευρώ το μήνα, παίζει να ξόδευε ... 1600 το μήνα. Αυτά τα 1600 τα έπαιρνε ο ιδιωτικός τομέας.

Όταν του δίνεις 700 ευρώ, θα σου ξοδέψει 800-900 ευρώ λιγότερα το μήνα. Αυτά τα λιγότερα, είναι 1 εκατομμύριο παραπάνω άνεργοι στον ιδιωτικό τομέα.

Το άλλο λάθος στη συλλογιστική σου είναι ότι θεοποιείς τον ιδιωτικό τομέα. Εγώ ξέρω ιδιωτικούς υπαλλήλους που ξύνονται (γραμματείς κλπ.) και αντίστοιχους δημόσιους που έχουν συνέχεια δουλειά. Ιδιωτικός τομέας και ιδιωτικός υπάλληλος, στην πλειονότητα των περιπτώσεων σημαίνει ότι κάποιος κερδίζει πολλά (ο επιχειρηματίας) και οι υπάλληλοι λίγα. Το ότι ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα είναι τόσο ελκυστικός είναι μια συνέπεια και της τραγικής κατάστασης του ιδιωτικού τομέα.

Τέλος, στις θέσεις ευθύνης κλπ., στο δημόσιο τομέα δουλεύεις για το καλό του τόπου ή για την καλή σύνταξη (που καλώς ή κακώς από τον ιδιωτικό τομέα δεν θα έχεις - αυτό ΝΑΙ, είναι όντως ένα μεγάλο θέμα). Όταν είσαι γιατρός στο δημόσιο νοσοκομείο και παίρνεις 2000 ευρώ το μήνα και στο ιδιωτικό παίρνεις 20.000 για την ίδια δουλειά, κάτι δεν πάει καλά.

Το αέναο πρόβλημα του δημόσιου τομέα είναι η πλήρης κομματικοποίησή του και η πληθώρα από τσιράκια που έχει. Η λύση των απολύσεων πιστεύω θα φέρει αυτό που λέει ο jax, να φύγουν όσοι δεν πολυασχολούνται με τα κόμματα και βγάζουν δουλειά και να μείνουν τα βύσματα, που έχουν συνηθίσει στη ρεμούλα, στο βύσμα, στον κρατικό μηχανισμό που πάντα τους στηρίζει και τους στήριζε.

Μόνος σου γράφεις ότι ο Δ.Υ. ξόδευε παραπάνω από ότι έβγαζε...Είναι λογικό λοιπόν σιγά σιγά η αγοραστική του δύναμη να μειώνεται γιατί για να ξοδεύει παράπάνω δανείστηκε από τράπεζα. Αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στο εγγύς μέλλον;;; Με αυτό τον τρόπο έχουν δημιουργθεί τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά... Επίσης σημαίνει ότι είχαν κάτσει στα αυγά τους οι Δ.Υ. και πίστευαν ότι θα παίρνουν αυτά τα λεφτά ες αεί...

Ξεχνάς δε ότι το κράτος είχε ΕΛΛΕΙΜΑ 13% και πως από κάπου έπρεπε να εξοικονομίσει πόρους. Άρα ή θα μειώσεις μισθούς ή και θα απολύσεις ή θα κόψεις δαπάνες. Διάλεξαν να επιβάλλουν φόρους. Ο ΙΤ δεν τον θεοποιώ, αλλά τον θεωρώ ως μοναδική λύση για να ανέβει η χώρα. Σίγουρα έχει ευθύνες στο ότι κάποιοι δεν έκοβαν αποδείξης και δεν πλήρωναν φόρους και αυτό είναι που λέω συνέχει ως ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΟΧΗ.

όλοι εσείς που συμπαθάτε τους Δ.Υ. και γενικά υποστηρίζεται ότι οι μειώσεις των μισθών τους ήταν κακό πράγμα (ήταν αλλά παράλληλα ήταν και αναγκαίο), ουσιαστικά υποστηρίζεται ότι το κράτος πρέπει να συνεχίσει να ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ ες αεί από οποιαδήποτε πηγή με οτιδήποτε επιτόκιο, για να στηρίζεται ο Δ.Τ.. ΚΑΚΟΣ! Η Ελλάδα πρέπει να ξοδεύει όσα βγάζει τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Αν βγάζει παραπάνω μετά και τις πληρωμές τόκων και χρεολυσίων ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα παίρνουν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι αυξήσεις. Αυξήσεις με δανεικά δεν γίνονται...

Τέλος, οι δημόσιοι υπάλληλοι με σύνταξη στα 55 είναι υπάλληλοι μιας άλλης εποχής, τότε που προσλαμβάνονταν στα 18 στο δημόσιο, και στα 55 είχαν 37 χρόνια προϋπηρεσίας. Πλέον στις περισσότερες θέσεις θες πτυχίο/μαστερ, με μέσο όρο 5-7 χρόνια και 1-2 χρόνια να παίξει κάνα ΑΣΕΠ (πλέον 10-20 :p) πας στα 65.

Όσον αφορά αγορές τύπου Αγγλίας κλπ., προσωπικά προτιμώ 1000 φορές το ελληνικό σύστημα παρά το να πληρώνω και τον αέρα που βάζω στα λάστιχα του αυτοκινήτου. Γούστα είναι αυτά βέβαια.

Αυτοί λοιπόν οι υπάλληλοι να συμβιβαστούν με τα δρώμενα της εποχής που ζούμε και να γίνουν παραγωγικοί. Εγώ προτιμώ το εξωτερικό που βλέπεις ότι οι υπηρεσίες δουλεύουν ρολόι και ας πλήρωνα παραπάνω. Θέλω ποιότητα υπηρεσίας και όχι απλή ύπαρξη.
Link to comment
Share on other sites

Χθες σε δημοτικο κολυμβητηριο ειδα μια "προπονητρια"...

Η τυπισσα ηταν ισα με 55ετων οκ δεν εχει να λεει η ηλικια...

Ηταν επισης ΧΟΝΤΡΗ σε σημειο να φευγει η μπακα κατω απ'το μπλουζακι...

ΠΟΣΟ μα ΠΟΣΟ τρελο κονε επαιξε για να δουλευει αυτο το ατομο εκει ?

Και οχι δεν ειναι με συμβαση η συγκεκριμενη, ειναι Δ.Υ

Δεν μπαινει καν στη πισινα ας πουμε, ειναι απ'εξω και δειχνει στα παιδακια με σκουποξυλο :wall:

Δεν περιγράφεις πόσο ΧΟΝΤΡΗ ήταν και στα 20 - 25 της όταν προφανώς διορίστηκε. Δεν είναι λίγο παράλογο να απαιτούμε από κάποιον πλήρη σωματική και ψυχική υγεία και στα 55 του, ειδικά όταν δεν μπορούμε να του παρέχουμε στοιχειώδεις υπηρεσίες υγείας ? ή όταν ο μισθός του δεν του επαρκεί για μια σωστή διατροφή που δεν θα τον κάνει ΧΟΝΤΡΟ ?Λες και ο άλλος θέλει να γίνει ΧΟΝΤΡΟΣ για να μην μπορεί να δουλέψει, ενώ ταυτόχρονα αδιαφορεί για τις συνέπειες στην υγεία του.

Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό προφανώς ασπάζεσαι τους φίλους Νοτιοκορεάτες που θεωρούν ότι ο καθένας στα 45 του είναι τελειωμένος, διώχνεται από τη θέση του (ΔΥ και ΙΤ) και αν δεν έχει προλάβει να φτιάξει καβάτζα λιμοκτονεί. (και δεν το έβγαλα απο το στομάχι μου αυτό. Συγγενής μου δουλεύει σε εταιρία με κορεάτες σε ευρωπαϊκή χώρα και του τα λένε οι ίδιοι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιγράφεις πόσο ΧΟΝΤΡΗ ήταν και στα 20 - 25 της όταν προφανώς διορίστηκε. Δεν είναι λίγο παράλογο να απαιτούμε από κάποιον πλήρη σωματική και ψυχική υγεία και στα 55 του, ειδικά όταν δεν μπορούμε να του παρέχουμε στοιχειώδεις υπηρεσίες υγείας ? ή όταν ο μισθός του δεν του επαρκεί για μια σωστή διατροφή που δεν θα τον κάνει ΧΟΝΤΡΟ ?Λες και ο άλλος θέλει να γίνει ΧΟΝΤΡΟΣ για να μην μπορεί να δουλέψει, ενώ ταυτόχρονα αδιαφορεί για τις συνέπειες στην υγεία του.

Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό προφανώς ασπάζεσαι τους φίλους Νοτιοκορεάτες που θεωρούν ότι ο καθένας στα 45 του είναι τελειωμένος, διώχνεται από τη θέση του (ΔΥ και ΙΤ) και αν δεν έχει προλάβει να φτιάξει καβάτζα λιμοκτονεί. (και δεν το έβγαλα απο το στομάχι μου αυτό. Συγγενής μου δουλεύει σε εταιρία με κορεάτες σε ευρωπαϊκή χώρα και του τα λένε οι ίδιοι)

Εσυ που εισαι λιγο πιο ανοιχτομυαλος και συμπονετικος απο μενα μπορεις να πας τα παιδια σου στη κυρια, σου στελνω ΠΜ με πληροφοριες.

Για να κανει γαλλικο στο νυχια και πεμαναντ στα μαλλια μια χαρα λεφτα εχει αλλα οχι για να κανει διατροφη ε?

Στο φιναλε φιναλε ΑΝ εχει μεγαλη προυπηρεσια (αμφιβαλλω οτι εχει βγει καν απο ΤΕΦΑΑ καθως ασκησεις που εδειχνε στα παιδια με σκουποξυλο ηταν ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ)

Μπορει η κυρια να παει στη γραμματεια και οχι διπλα στα παιδια... :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ που εισαι λιγο πιο ανοιχτομυαλος και συμπονετικος απο μενα μπορεις να πας τα παιδια σου στη κυρια, σου στελνω ΠΜ με πληροφοριες.

Για να κανει γαλλικο στο νυχια και πεμαναντ στα μαλλια μια χαρα λεφτα εχει αλλα οχι για να κανει διατροφη ε?

Στο φιναλε φιναλε ΑΝ εχει μεγαλη προυπηρεσια (αμφιβαλλω οτι εχει βγει καν απο ΤΕΦΑΑ καθως ασκησεις που εδειχνε στα παιδια με σκουποξυλο ηταν ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ)

Μπορει η κυρια να παει στη γραμματεια και οχι διπλα στα παιδια... :suicide:

Ελπίζω τουλάχιστον να καταλαβαίνεις πως δεν είναι συγγγενής μου για να την υπερασπίζομαι.

Απο την άλλη παρατήρησες το κατα πόσο (και πως τα) διαθέτει χρήματα, παραβλέποντας πως η εικόνα που βλέπεις μπορεί να είναι αποτέλεσμα προβλήματος υγείας. Επιπλέον δεν γνωρίζουμε για ποιο λόγο κάποιος να επιλέγει μια δουλειά με μεγαλύτερες ευθύνες (μαθημα σε παιδάκια) απο μια πιο... αρμόζουσα δεδομένων των ετών που κουβαλάει.

(έχω βέβαια κάποιες υποψίες..... μικρότερο βυσμα απο καμία μικρούλα .... αλλά μπά....)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δουλέψει σε δημόσια υπηρεσία για να γνωρίζεις; Έχεις μπει σε δημόσια υπηρεσία για να δεις τα χάλια τους; Εγώ αγαπητέ έχω μπει σε υπουργεία και δημόσιες υπηρεσίες για δουλειά και έχω δει τα χάλια τους. Έχεις μπει για να καταλάβεις; Εγώ σου λέω ότι δεν έχεις μπει. Δεν είναι μίσος φίλε...Απογοήτευση είναι...

Όχι δεν έχω δουλέψει, και πίστεψε το, το "Να απολύθούν τώρα 150.000 Δ.Υ." είναι καθαρό μίσος.

Πάμε τώρα στα σοβαρά, λες

Σιγά που θα έλπιζα στον ΣΥΡΙΖΑ ή στην ΝΔ να κάνουν αυτό που νομίζω εγω. Θα μας γδάρουν οι τωρινοί, θα μας εγδερναν και ο ΣΥΡΙΖΑ. No doubt about it. Πίστεψε το και εσύ.

Δεν θα σταθώ στον ΣΥΡΙΖΑ, ΜΥΡΙΖΑ, ΤΣΙΡΙΖΑ, αλλά στο ότι δεν θα κάνουν αυτό που λες εσύ.

Μετά λες

1.8 δις ευρό το χρόνο που προτιμώ το κράτος να τα δώσει σε επενδύσεις στον Ι.Τ., φοροελαφρύνσεις και επιδόματα ανεργίας παρά σε αυτά τα αργόσχολα μόνιμα (μονίμως) ζώα...

!?????

Πριν δεν είπες ότι ξέρεισ ότι δεν θα το κάνει κανείς αυτός?

Σε καιρό κρίσης, και όλο το δημοσιο να απολυθεί, το κράτος ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΣΤΟΥΣ Ι.Τ. ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ.

Φοροελαφρύνσεις??? ΓΙΑΤΙ?? Επειδή απέλυσε κόσμο? Όχι κύριε, λεφτά θέλουν, λες να πηδήξει τους μισους ψηφοφόρους του για να κάνει καλό στους υπόλοιπους μισούς?

Επίδομα Ανεργίας??? ΓΙΑΤΙ?? Εσύ δεν έλεγες ότι μέχρι έναν χρόνο το επ[ίδομα και πολύ τους είναι?

Βάλε και ότι θα μειωθούν και έξοδα που πληρώνει το κράτος σε καφέδες χαρτιά κλπ από αυτά τα 150.000 και καταλαβαίνεις ότι το κέρδος είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Τους καφέδες μόνοι τους τους πληρώνουν, αν απολυθούν, θα κλείσει και ο καφετζής..

Τα κριτήρια είναι εύκολο να τα βρεις. Στήνεις ομάδες (ιδιωτικών εταιρειών, ανεξάρτητες με το Δημόσιο) σε κάθε δημόσιο οργανισμό και ελέγχουν ποιος μπηκε, ποιος βγήκε, τι κάνει στο γραφείο του, πως είναι οργανομένος ο φορέας, τι πτυχία έχουν, ΠΩΣ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, κάνουν ένα οργανόγραμμα και σε 6 μήνες αρχίζεις και σουτάρεις κόσμο. Τους δίνεις και ταμείο ανεργίας και τελείωσει το παραμύθι με δαύτους.

Δηλαδή, το κράτος να ΠΛΗΡΩΣΕΙ, όποιον δώσει την μεγαλύτερη μίζα (γιατί κατα μεγάλο ποσοστό έτσι γίνοντε αυτά), κάποιον ιδιώτη να κάνει την δουλειά? Θα είναι και αδιάφθοροι 150%? Άρα ακόμα καλύτερη πληρωμή.

Μην ξανακούσω ότι δεν χρειάζεται να απολυθεί κόσμος ή να αρθεί η μονιμότητα τους. Είναι απόλυτα λογικό.

Υπό πολλά κριτήρια και μετά απο μετατάξεις ναι, αλλά όχι "καλημέρα, απόλυσεις, στον δρόμο"

Ναι θα τσούξει όταν απολυθούν και η υπόλοιπη αγορά, αλλά αν γίνει αυτό που λέω οι 150.000 που θα απολυθούν θα βρουν δουλειά σχετικά γρήγορα (1-2 χρόνια) και μαζί με αυτούς θα βρουν και οι υπόλοιποι. Αλλά ξέρεις τι; Ο επιχειρηματίας μόλις δει ότι ο άλλος έχει εμπειρία μόνιμου στον Δ.Τ. θα του δώσει μια μούτζα και δεν θα τον προτιμήσει...Γιατί άραγε;;;

Σου απάντησαν σε αυτό. Ποιος θα πάρει τον 50άρη πρώην Δ.Υ.? κανείς. 150.000 άνεργοι θα μείνουν μετά από 2 χρόνια 145.000 άνεργοι, και ο κόσμος θα αυτοκτονάει μαζικά.

Να μην παρεξηγούμαι..Όλοι οι Δ.Υ. δεν είναι το ίδιο. Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι τιμούν την θέση τους. Αλλά η πλειοψηφία είναι για ξύλο και ευρωπέος....(κατά την γνώμη μου οι 40-50ηδες που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ούτε εγώ μπορώ να το αποδείξω, αλλά ούτε και συ ούτε και η MRB...)

Να μην παρεξηγούμαι..Όλοι οι Ι.Υ. δεν είναι το ίδιο. Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι τιμούν την θέση τους. Αλλά η πλειοψηφία είναι για ξύλο και ευρωπέος επειδή είναι μικρο-μεγάλα λαμόγια που θέλουν να βγάλουν την καλή από το τίποτα, εκμεταλεοντας άλλους ανθρώπους, φοροδιαφευγοντας, μην πληρώνοντας τους υπαλλήλους τους κτλ κτλ....(κατά την γνώμη μου οι 25-60ηδες που ψήφισαν Δημιουργία Ξανά-Δράση-ΝΔ-ΧΑ, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ούτε εγώ μπορώ να το αποδείξω, αλλά ούτε και συ ούτε και η MRB...)

Τέλος αν νομίζεις ότι ο Ι.Τ. ΔΕΝ στηρίζει τον Δημόσιο Τομέα, και επίσης νομίζεις ότι τώρα που ο Ι.Τ. συρρικνώνεται (λόγο απολύσεων και χρεωκοπειών εταιρειών) ότι πρέπει ο Δ.Τ. να παραμείνει ως έχει για να στηρίξει την αγορά τότε δεν ξέρεις από βασικά οικονομικά...

ΔΕν ξέρω από βασικά οικονομικά! Το λέω ξεκάθαρα, αλλά χρησιμοποιώ την λογική μου.

Θεωρώ ότι ούτε ο Ι.Τ. στηρίζει τον Δ.Τ., ούτε το αντίθετο. Η σχέση είναι "Κράτα με να σε κρατώ να ανεβούμε το βουνό"

Ο Δ.Υ. δίνει στο Ιδιώτη ζεστό χρήμα από τον σίγουρο μισθό του για να αγοράσει υλικά αγαθά και υπηρεσίες, ο Ιδιώτης τα δίνει πίσω στο κράτος με την μορφή φόρων.

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
πιπέρι
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον να καταλαβαίνεις πως δεν είναι συγγγενής μου για να την υπερασπίζομαι.

Απο την άλλη παρατήρησες το κατα πόσο (και πως τα) διαθέτει χρήματα, παραβλέποντας πως η εικόνα που βλέπεις μπορεί να είναι αποτέλεσμα προβλήματος υγείας. Επιπλέον δεν γνωρίζουμε για ποιο λόγο κάποιος να επιλέγει μια δουλειά με μεγαλύτερες ευθύνες (μαθημα σε παιδάκια) απο μια πιο... αρμόζουσα δεδομένων των ετών που κουβαλάει.

(έχω βέβαια κάποιες υποψίες..... μικρότερο βυσμα απο καμία μικρούλα .... αλλά μπά....)

Συμφωνώ με αυτά που αναγράφεις αλλά να χρησιμοποιεί σκουπόξυλο για την εκπαίδευση των μικρών δεινών κολυμβητών...μέγα ΖΟΝΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ο Δ.Υ. δίνει στο Ιδιώτη ζεστό χρήμα από τον σίγουρο μισθό του για να αγοράσει υλικά αγαθά και υπηρεσίες, ο Ιδιώτης τα δίνει πίσω στο κράτος με την μορφή φόρων.

Αγορίνα, μόλις είπες τη μεγαλύτερη αλήθεια όλων. Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ στηρίζει την οικονομία αυτής της χώρας. Φωτιά και πέλεκυς στους φοροφυγάδες Ι.Υ.

Hi-5-Buddy-300x300.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο Δ.Υ. δίνει στο Ιδιώτη ζεστό χρήμα από τον σίγουρο μισθό του για να αγοράσει υλικά αγαθά και υπηρεσίες, ο Ιδιώτης τα δίνει πίσω στο κράτος με την μορφή φόρων.

ΠΑΠΑΡΑΠΑΠΑΜ ΡΙΓΑΝΗ και κολοκυθοκεφτεδες. Ο Ι.Υ. ριχνει ολο το χρημα στην καταναλωση ειδων πρωτης αναγκης μιας και δεν εχει περισσευμα για πολυτέλειες. Αυτο ΣΙΓΟΥΡΑ κυκλοφορει στην αγορα. Ο Δ.Υ. καταναλωνει σαν ιδιωτικος και οτι μενει ειτε τα κανει μπουκαλες πρωτο τραπεζι πιστα, ειτε αυτοκινητο, ειτε αποταμιευση.

Ειδες πολλους Ι.Υ. με εκατ. στην τραπεζα;

ΚΑι στην τελικη [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] απο την στιγμη που στον Ι.Τ. βγηκαν 700.000 ανεργοι τον τελευταιο χρονο δεν θα λυπηθω τους υπεραριθμους Δ.Υ. ΝΑι εκει που δεν χρειαζονται να γινουν μετεταξεις και οτι περισσευει στην πυρα.

Και οσον αφορα την τροφοδοτηση του Ι.Τ. απο το Δημοσιο, δεν γινεται μεσω μισθων Δ.Υ. αλλα απο τις καταναλωτικες δαπανες του κρατους και τις επενδυσεις μεσω δημ. εργων.

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
πιπέρι
Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα, μόλις είπες τη μεγαλύτερη αλήθεια όλων. Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ στηρίζει την οικονομία αυτής της χώρας. Φωτιά και πέλεκυς στους φοροφυγάδες Ι.Υ.

Hi-5-Buddy-300x300.jpg

Irony?

Sheldon-Cooper-sheldon-cooper-16366703-492-656.jpg

Δεν είπα ότι στηρίζει ο ΔΥ την οικονομία, είπα πολύ συγκεκριμένα ότι αλληλοβοηθιούντε.

Link to comment
Share on other sites

Irony?

Sheldon-Cooper-sheldon-cooper-16366703-492-656.jpg

Δεν είπα ότι στηρίζει ο ΔΥ την οικονομία, είπα πολύ συγκεκριμένα ότι αλληλοβοηθιούντε.

μακάρι να ήταν έτσι όπως τα λές αλλά δεν είναι. Δυστυχώς όμως ο Δ.Τ. απομυζεί του ιδιωτικού και σου απάντησε και ο narta.

Δεν μισώ τους Δ.Υ.. Μισώ τους αργόσχολους, αδιάφορους και λαμόγια που είανι εκεί μέσα αλλά αντίστοιχα και στον Ι.Τ.. Δυστυχώς πιστεύω ότι είναι πααααρα πολλοί τέτοιοι στον Δ.Τ..

Μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτό εδώ;

όλοι εσείς που συμπαθάτε τους Δ.Υ. και γενικά υποστηρίζεται ότι οι μειώσεις των μισθών τους ήταν κακό πράγμα (ήταν αλλά παράλληλα ήταν και αναγκαίο), ουσιαστικά υποστηρίζεται ότι το κράτος πρέπει να συνεχίσει να ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ ες αεί από οποιαδήποτε πηγή με οτιδήποτε επιτόκιο, για να στηρίζεται ο Δ.Τ.. ΚΑΚΟΣ! Η Ελλάδα πρέπει να ξοδεύει όσα βγάζει τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Αν βγάζει παραπάνω μετά και τις πληρωμές τόκων και χρεολυσίων ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα παίρνουν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι αυξήσεις. Αυξήσεις με δανεικά δεν γίνονται...
Διαφωνείς;

Μετά μας γράφεις

Θεωρώ ότι ούτε ο Ι.Τ. στηρίζει τον Δ.Τ., ούτε το αντίθετο. Η σχέση είναι "Κράτα με να σε κρατώ να ανεβούμε το βουνό"
και μετά αλληλοαναιρήσε λέγοντας
Ο Δ.Υ. δίνει στο Ιδιώτη ζεστό χρήμα από τον σίγουρο μισθό του για να αγοράσει υλικά αγαθά και υπηρεσίες, ο Ιδιώτης τα δίνει πίσω στο κράτος με την μορφή φόρων.
άρα υποστηρίζεις ότι ο Δ.Τ. στηρίζει την οικονομία και τον Ι.Τ. ...εγώ αυτό καταλαβαίνω :hmm:

Τέλος (γιατί τα άναψα τα αίματα του thread και πήραμε δικαίως τις καρτούλες μας) θα τονίζω συνέχεια ότι ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να βλέπω κόσμος να χάνει την δουλειά του. Ι.Υ. να είναι ή Δ.Υ....

Οι Δ.Υ. όμως δεν έχουν δει τον συνάδελφό τους να φεύγει και να τους αποχαιρετά στο γραφείο τους και μετά εγώ να χάνω οποιαδήποτε διάθεση για εργασία ξέροντας ότι δεν θα τον ξαναδώ στην εταιρεία... Δεν ξέρουν τι σημαίνει αυτό...

Δεν θα τους λυπηθώ λοιπόν, αν αρθεί η μονιμότητα τους και κάποιοι αργόσχολοι κλπ απολυθούν. 20 χρονών να είναι ή και 50 χρονών να είναι.

Αλλά να γίνει με κριτήρια από ανεξάρτητη επιτροπή. Όχι στα τυφλά.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, το κράτος να ΠΛΗΡΩΣΕΙ, όποιον δώσει την μεγαλύτερη μίζα (γιατί κατα μεγάλο ποσοστό έτσι γίνοντε αυτά), κάποιον ιδιώτη να κάνει την δουλειά? Θα είναι και αδιάφθοροι 150%? Άρα ακόμα καλύτερη πληρωμή.

Μηχανογράφηση να κάνουμε; Ή επειδή κι εκεί θα πέσει μίζα...

(γιατί κατα μεγάλο ποσοστό έτσι γίνοντε αυτά)
...να μείνουμε για πάντα με τη χαρτούρα και τους υπαλλήλους που την κουβαλάνε;

Δεν γίνεται να ζητάμε να σταματήσει η πρόοδος στη χώρα λόγω διαφθοράς.

Πρέπει να ζητάμε να σταματήσει η διαφθορά και να αρχίσει η πρόοδος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.