Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Έτσι, όλοι αναλφάβητοι και αγρότες από εδώ και πέρα γιατί σε λίγο που θα έρθουν οι ραγιάδες να βρουν έτοιμο προσωπικό.

Αλλά δε **μιέται. Μυυυυυυυυυυυκκκκκκκκκκκοοοοοοοοοοοοοοννννννννννοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςςςς ftw

Link to comment
Share on other sites

Δίδακτρα ύψους 500 ευρώ για φοιτητές σε μεταπτυχιακές σπουδές πρώτου επιπέδου, ανεξαρτήτως τμήματος - σχολής

Αυτό γιατί το αφήσατε απέξω;

Είσαι έξυπνος; Διαβάζεις; Είσαι σωστός στις εργασίες σου; Θέλεις να εμβαθύνεις στο αντικείμενό σου; Πλήρωνε!

Άντε βάλτε και δίδακτρα και στα λύκεια και παράβολο 100€ για όποιον θέλει και μπορεί να μπει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταπτυχιακά έχουν δίδακτρα εδώ και κάμποσα χρόνια - 1-1.5 χιλιαρικάκια νομίζω χρεώνουν κάποια για 3 εξάμηνα. Καθώς έληξε το ΕΠΕΑΕΚ χρηματοδότισής τους πριν 5-6 χρόνια (στο περίπου), τα περισσότερα έβαλαν δίδακτρα αλλιώς θα έκλειναν.

Αντί να γκρινιάζετε για αυτό, γκρινιάξτε για το πόσα είναι τα δίδακτρα, που πάνε, και τι διδάσκεται στο εκάστοτε μεταπτυχιακό. Δεν είναι τυχαίο ότι στα μεταπτυχιακά με υψηλό κασέ οι διδάσκοντες παίρνουν 100 ευρώπουλα την ώρα! Όπως επίσης και το ότι λίγα μεταπτυχιακά είναι πράγματι μεταπτυχιακά. Τώρα 2-3-5 κατοσταρικα για 3 εξάμηνα δεν είναι και κανένα τρομερό ποσό αν γίνεται και καλή δουλειά - μεταπτυχιακό είναι. Στο βασικό πτυχίο όμως είναι ξεφτίλα. Για ποιο λόγο υπάρχει η φορολογία τότε?

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταπτυχιακά έχουν δίδακτρα εδώ και κάμποσα χρόνια - 1-1.5 χιλιαρικάκια νομίζω χρεώνουν κάποια για 3 εξάμηνα. Καθώς έληξε το ΕΠΕΑΕΚ χρηματοδότισής τους πριν 5-6 χρόνια (στο περίπου), τα περισσότερα έβαλαν δίδακτρα αλλιώς θα έκλειναν.

Αντί να γκρινιάζετε για αυτό, γκρινιάξτε για το πόσα είναι τα δίδακτρα, που πάνε, και τι διδάσκεται στο εκάστοτε μεταπτυχιακό. Δεν είναι τυχαίο ότι στα μεταπτυχιακά με υψηλό κασέ οι διδάσκοντες παίρνουν 100 ευρώπουλα την ώρα! Όπως επίσης και το ότι λίγα μεταπτυχιακά είναι πράγματι μεταπτυχιακά. Τώρα 2-3-5 κατοσταρικα για 3 εξάμηνα δεν είναι και κανένα τρομερό ποσό αν γίνεται και καλή δουλειά - μεταπτυχιακό είναι. Στο βασικό πτυχίο όμως είναι ξεφτίλα. Για ποιο λόγο υπάρχει η φορολογία τότε?

Αν κατάλαβα καλά, μιλάμε για επιπλέον δίδακτρα. Επισης, στο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών, στο Ηράκλειο Κρήτης τουλάχιστον παλιότερα, δεν πλήρωναν οι φοιτητές, σε αντίθεση με αλλα τμήματα.

Τώρα για τις τιμές,

ΑΣΟΕΕ, πέρσι, για 2 χρόνια, 4500 ευρώ στο ένα τμήμα "πληροφορικής", 4000 στο άλλο τμήμα, στο μισό φέτος λόγο κρίσης.

Κάτι λίγότερα (από τα 2250 και 2000 ευρώ) έβγαινε νομίζω το αντίστοιχο τμήμα του Καποδιστριακού.

ΠΑΠΕΙ, αγιογδείτες, το ένα πρόγραμμα υπολογιστών για τα 2 χρόνια έβγαινε πάνω απο 5000, ενω σίγουρα πολύ περισσότερα από τα μισά έβγαινε το πρόγραμμα που είχε για έναν χρόνο.

Και αν οι τιμές σας φαίνοντε λογικές, το επίπεδο σπουδών του συγκεκριμένου τμήματος είναι χάλια. Μου έλεγε μία φίλη μου που είναι εκεί τι παίζει με τους καθηγητές, τις εργασίες και τις παρατάξεις (οκ, την ΔΑΠ μόνο) και είχα φρικάρει.

Link to comment
Share on other sites

Τα κομματοσκυλα και τα κομματα γενικα στα ιδρυματα, ειναι ο καρκινος των ιδρυματων.

Αν φτγουν με τις κλωτσιες αυτοι, παρεα με τους καθηγητες που αλληλουποστηριζονται, τοτε ιιιιιιιιισως βελτιωθει η εικονα τους λιγο.

Ας ξεκινησουν απο αυτο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, όλοι αναλφάβητοι και αγρότες από εδώ και πέρα γιατί σε λίγο που θα έρθουν οι ραγιάδες να βρουν έτοιμο προσωπικό.

Αλλά δε **μιέται. Μυυυυυυυυυυυκκκκκκκκκκκοοοοοοοοοοοοοοννννννννννοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςςςς ftw

δηλαδη με 300 ευρω διδακτρα θα γινουμε ολοι υποσαχαριοι αφρικανοι? Να βαλουμε λιγο τα νουμερα into a perspective?

300 ευρω κανει ενα μετριο κινητο

300 ευρω κανει ενα μισο iphone

300 ευρω κανει μια καλη καρτα γραφικων

300 ευρω κανει ενας καλος επεξεργαστης

300 ευρω ειναι τα διδακτρα 2 μηνων στο φροντιστηριο για να μπουμε στο πανεπιστημιο

Θα με εβρισκε το μετρο συμφωνο ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ αν ειναι για τη βελτιωση των πανεπιστημιων, απο τη καθαριοτητα μεχρι το επιπεδο καθηγητων και τον εξοπλισμο και αφου οι φοιτητες πλεον των φορων που πληρωνουν οι γονεις (ή δεν πληρωνουν) θα τα σκανε επιπλεον καθε σεπτεμβρη να εχουν ενεργο ρολο στα διαδικαστικα και οχι μονο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με 300 ευρω διδακτρα θα γινουμε ολοι υποσαχαριοι αφρικανοι? Να βαλουμε λιγο τα νουμερα into a perspective?

300 ευρω κανει ενα μετριο κινητο

300 ευρω κανει ενα μισο iphone

300 ευρω κανει μια καλη καρτα γραφικων

300 ευρω κανει ενας καλος επεξεργαστης

300 ευρω ειναι τα διδακτρα 2 μηνων στο φροντιστηριο για να μπουμε στο πανεπιστημιο

Θα με εβρισκε το μετρο συμφωνο ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ αν ειναι για τη βελτιωση των πανεπιστημιων, απο τη καθαριοτητα μεχρι το επιπεδο καθηγητων και τον εξοπλισμο και αφου οι φοιτητες πλεον των φορων που πληρωνουν οι γονεις (ή δεν πληρωνουν) θα τα σκανε επιπλεον καθε σεπτεμβρη να εχουν ενεργο ρολο στα διαδικαστικα και οχι μονο.

Ρε σύ μην το βλέπεις μονομερώς. Σήμερα 300 αύριο 1300. Δεν ξέρω πόσους γνωστούς με παιδιά της σπουδής έχεις αλλά επειδή φέτος είδα με τα μάτια μου γονείς να παρακαλάνε στο ΙΕΚ να πάρουν τα παιδιά τους επειδή δεν είχαν λεφτά να τα στείλουν σε ΤΕΙ/ΑΕΙ απλά για να έχουν ένα χαρτί, επέτρεψέ μου να είμαι καχύποπτος. Και ξέρεις συνήθως πως καταλήγουν τα πράγματα με την Ελληνική νοοτροπία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι λετε? τι 300 ευρω? Ουτε 0.50!!!

Μονιμως πλερωνουμε ΟΛΟ και μεγαλυτερη φορολογια για ΟΛΟ και λιγοτερες παροχες!

Δηλαδη ο dunkel πλερωνει 100 ευρω φορο αλλα το βρωμοκρατος πρεπει να παρει και απο τον Myralis αλλα 300 ανα εξαμηνο???

Link to comment
Share on other sites

και αν αληθευει για τους Ν+2 τοτε δεν εχω καμμια αντιρρηση

Αν ΟΛΑ τα τμήματα ήταν 110% σωστά ως προς τους φοιτητές του ίσως να το δεχόμουνα, αλλά αφού αυτό δεν ισχύει, δεν θα δεχόμουν να πληρώσει κανένας, ούτε για Ν+2, ούτε για 2Ν, ούτε για Ν^Ν.

Δεν δικαιολογείται κατά την γνώμη μου, εν έτη 2011, σε σχολή υπολογιστών να υπάρχουν μαθήματα που να μην έχουν website, ή να μην έχουν σαφώς ορισμένη ύλη στην σελίδα τους.

Η να υπάρχουν μαθήματα που το σημαντικότερο "συγγραμα" για να περάσεις είναι οι σημειώσεις του καθηγητή, και ο Καθηγητής να μην δίνει της σημειώσεις του για εκτύπωση για να σε αναγκάσει να πας στο μάθημα (άρα να πρέπει να βρεις συνάδελφο που να μην έχει χάσει γραμμή), ή να πρέπει να πληρώσεις για να πάρεις τις σημειώσεις (το οποιοδήποτε ποσό).

Επίσης δεν δικαιολογείται κατά την γνώμη μου η κάθε παπαδιά που έκαναν οι καθηγητές στα μαθήματα τους σαν "όρους" για να περάσεις το μάθημα. π.χ. : Τελικός βαθμός = Υποχρεωτικές εργασίες 20% + Πρόοδος 20% + Project 20% + Τελικό Διαγώνισμα 40% ΑΝΝ βαθμός τελικού διαγωνίσματος >= 5, αλλιώς, Τελικός Βαθμός = Τελικό Διαγώνισμα.

Αποτέλεσμα, να ξεσκίζεσαι όλη την χρονιά, πρακτικά να περνάς ακόμα και αν δεν πας να γράψεις, και τελικά να κόβεσαι επειδή είχες να διαβάζεις και άλλα μαθήματα και έγραψες 4.

Άσε τις λαλακιές στα προγράμματα σπουδών...

Α και τέλος, μια ιστοριούλα από μία φίλη μου, στην Ιατρική.

Background:

  • Χωρίς Ορκομοσία δεν μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για την ειδικότητα.
  • Γίνοντε φυσικά (και αυστηρά) 3 ορκομοσίες τον χρόνο.
  • Οι Ιατρικές, μόνο ξύλο δεν παίζουν μεταξύ τους για το πότε θα κάνουν τις ορκομοσίες τους, γιατί όσο νωρίτερα γίνουν, τόσο πιθανότερο είναι οι φοιτητές τους να βρουν γρηγορότερα ειδικότητα, ολοι καταθέτουν τα χαρτιά τους την επόμενη της ορκομοσίας.

Η φίλη μου χρωστούσε μόνο ένα μάθημα, ο καθηγητής σχεδόν αρνιόταν να διορθώσει τα γραπτά λέγοντας "ο νόμος μου δίνει 20 μέρες για να τα διορθώσω" ενώ η ορκομοσία ήταν σε 4 μέρες.

Τελικά διορθώνει τα γραπτά των "επι πτυχίο" στα πεταχτα 4 μέρες πριν την ορκομοσία, την φίλη μου την κόβει με 4, λέγοντας ότι μπορεί να πάει και πιο πάνω, αλλά ΦΥΣΙΚΑ δεν τα διορθώνει καλά..

Τελικά τα διορθώνει όλα καλά μετά την ορκομοσία, η φίλη μου πέρνει 4.5, και με το scaling πέρνει 5.

Θα πρέπει τώρα να κάθεται και να μην κάνει τίποτα για 3-4 μήνες, επειδή ο καθηγητής είναι !@#$!#@$%.

Πες μου τώρα, γιατί να τα σκάσει σε αυτόν τον λακαμά??

EDIT:

Kαι κάτι τελευταίο, μπορεί να έχασες την σχολή στην Αθήνα για 20 μόρια πριν 2 χρόνια, επειδή ο διορθωτής τράβηξε μια γραμμή και σταμάτησε να διορθώνει την έκθεση σου όταν ξεπέρασες το όριο λέξεων.

Άρα αναγκάζεσαι να πέρνεις από την γονείς μου 600-800 ευρώ το μήνα στην άλλη πόλη που θα πας. Πλέον όμως, με τις απολύσεις, την ανεργία και τις μοιώσεις μισθών, αναγκάζεσαι να δουλέψεις για να βγάλεις τα προς το ζην. Με την δουλειά όμως, δυσκολευεσαι να βγάλεις την σχολή και πολύ ευκολα ξεπερνάς τα Ν+2..

Πλήρωνε λαλάκα την βλακεία του διορθωτή πριν 3 χρόνια, τις αλχημείες του Παπαδήμου πριν 15 χρόνια, το "Λεφτά υπάρχουν" πριν 3 χρόνια, κτλ κτλ..

Δίκαια?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Ταβλιμπάν, πραγματικά πιστεύεις ότι αν γενοκτονήσουν 150.000 δημοσίους υπαλλήλους(γιατί ουσιαστικά, απολύση τώρα αυτό ακριβώς σημαίνει) θα αφήσουν εσένα στο απυρόβλητο;

Καλά, χαμπάρι δεν έχεις πάρει από το social engineering που εφαρμόζουν στρέφοντας τη μια κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης;

Δεν έχεις καταλάβει ότι οι Έλληνες έχουν ακίνητη περιουσία και καταθέσεις τρις ευρώ και ότι εκεί θέλουν να βάλουν χέρι με την εξαθλίωση των Ελλήνων γιατί είναι λεφτά μαζεμένα;

Δεν έχεις καταλάβει ότι οι αυξήσεις στις ΔΕΚΟ και οι περικοπές μισθών ετοιμάζουν άγρια εκμετάλλευση των καταναλωτών από ξένες εταιρείες σε συνθήκες αγίας ελεύθερης αγοράς(ευλόγησον ημάς);

Δεν έχεις καταλάβει ότι η περικοπή επιδομάτων σε όσους έχουν τόκους καταθέσεων("εισοδήματα από άλλες πηγές") είναι για να φας τα έτοιμα που έχεις στην τράπεζα;

Αντί να ψιλιαστεις τί γίνεται, υιοθετείς την φρασεολογία αυτού του παλιομαλ... του Βρούτση δες κάτω που λέει ότι οι συνταξιούχοι δεν δικαιούνται να παίρνουν περισσότερα από τον νουμπά εργαζόμενο, ξεχνώντας τα δις που πλήρωσαν οι ασφαλισμένοι για να πάρουν μια καλή σύνταξη. Αν είναι έτσι, ας συγκριθούμε τότε και με τα παιδιά της Αφρικής και να μας αφήσουν να πεθαίνουμε κάτω από τον ήλιο.

ΥΓ: Μην ξεχνάμε και την πρόσφατη εισήγηση της Κομισιόν για τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοκατοίκηση. Δηλαδή ενοίκιο για το σπίτι σου.

Γουστάρεις καπιταλισμό made in EU Ταβλιμπάν; Σεβασμό στην ατομική ιδιοκτησία και τα τοιάυτα;

δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ λεγόμενα άλλων.. αλλά ο φίλος @Galioni τα λέει όμορφα...

http://www.thelab.gr/1063319618-post10958.html

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ 1Μ δημοσίους υπαλλήλους (σε στενό και ευρύτερο)...Όσο κρατάνε αυτοί οι άεργοι άχρηστοι την δουλειά τους, χάνονται δουλειές στον ιδιωτικό τομέα γιατί οι εταιρείες πληρώνουν φόρους που δεν πρέπει και εμείς σαν καταναλωτές δεν μπορούμε να δώσουμε τον μισθό μας στην αγορά (αν έχουμε) γιατί πληρώνουμε φόρους ώστε να πληρωθούν οι χωρίς αντικείμενο εργαζόμενοι στον δημ. τομέα... Έχω αναφέρει πως θα επανέλθει η ανεργία μετά την απόλυση 150Κ δημ. υπαλλ. (και παραπάνω λέω εγώ αλλά τέσπα)

Θεωρώ πως έχω ψιλιαστεί τι γίνεται..

δεν έχω στην άκρη λεφτά για να μιλάω εκ του ασφαλούς. Δεν ψήφισα ΝΔ που μου αναφέρεις τον Βρούτση ή όπως διάολο τον λένε τον καραγκιοζάκο....

Δεν έχει γίνει κανένα social engineering...πήγαινε σε μια δημόσια υπηρεσία και αν δεν δεις μερικούς τύπους με λουκουμά και sportday και δεν κάνουν τίποτα, να μου τρυπήσεις την μύτη..Εκεί αρχίζεις και τρελαίνεσαι και σκέφτεσαι σαν εμένα.

Η ελεύθερη αγορά στις τηλεπικοινωνίες έχει πετύχει (Ελλάδα).. Επίσης και σε χώρες του εξωτερικού.

Ανάλογο μοντέλο πρέπει να ακολουθηθεί..

Αν θες μονοπώλεια (ΟΤΕ π.χ.) και να σε χρεώνουν 100Ε για isdn...δικαίωμα σου. Εγώ δεν θέλω πάντως...

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] ^^ τέτοιους καθηγητές στον Καιάδα...μου θυμίζεις τα φοιτητικά μου χρόνια και καθηγητές που ζητούσαν λεφτά για να περάσουν μαθήματα...

Δεν πρέπει να πληρώνουμε για ανώτατη εκπαίδευση...φράγκο όμως.. Αυτό που πρέπει να γίνει imo είναι να μειωθούν οι θέσεις εισακτέων...Έτσι θα μειωθεί το κόστος για τα πανεπιστήμια, αλλά επίσης και όλοι θα μπορούν να απολαμβάνουν τον πάγκο του εργαστηρίου με ένα ακόμα άτομο και όχι 5... Άρα θα υπάρχει και αναβάθμιση ποιότητας των σπουδών...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει κανένα social engineering...πήγαινε σε μια δημόσια υπηρεσία και αν δεν δεις μερικούς τύπους με λουκουμά και sportday και δεν κάνουν τίποτα, να μου τρυπήσεις την μύτη..Εκεί αρχίζεις και τρελαίνεσαι και σκέφτεσαι σαν εμένα.

Τι δεν έχει γίνει??? Δηλαδή όλο σου το μίσος για τους ΔΥ προέρχεται από 5 επισκέψεις σου σε Δημόσιες Υπηρεσίες? Ο Δημόσιος Τομέας είναι κάτι πολύ περισσότερο από αυτό.

Ακόμα, αντίθετα σε όσα πιστευεις εσύ, η ανεργία ΔΕΝ θα επανέλθει ούτε βραχυπρόθεσμα ούτε μακροπρόθεσμα με την απόλυση 150Κ-200Κ (όσους θέλεις βάλε Δ.Υ.), αν τους απολύσεις, θα ανέβει η ανεργία, και οι 40άρηδες-50άρηδες δεν προσλαμβάνοντε ξανά.

Έχω να σου προτείνω μία εναλακτική, αντί να απολύσουν τους Δ.Υ., ας απολύσουν οι μεγαλοβιομήχανοι τους Ι.Υ. Όχι όλοι οι βιομήχανοι, αυτοί που παίρνουν κατα κύριο λόγο έργα του δημοσίου. Αυτοί που φτιάχνουν δρόμους κτλ, γιατί από την στιγμή μου παίρνουν κατα κύριο λόγο τέτοια έργα, είναι σχεδόν Δημόσιοι Υπάλληλοι, στην θέση τους δεν κρατιούντε επειδή κάνουν καλά την δουλειά τους, αλλά επειδή ψήφισαν αυτό που τους υπέδειξαν τα αφεντικά τους, έχουν βάλει δηλαδή μέσο και είναι βολεμένοι.. Αυτούς θεωρώ εγώ ότι δεν πρέπει να τους πληρώνει το Κράτος.

Αν απολυθούν αυτοί, θα μοιωθούν τα έξοδα των μεγαλοεργολάβων, άρα θα ζητάνε λιγότερα από το κράτος και το κράτος θα κάνει οικονομία! Επίσης, αφού αυτοί σύμφωνα με εσένα, σαν Ι.Υ. δεν είναι τεμπελχανάδες και ξέρουν να κάνουν μία δουλειά, θα καταφέρουν αμέσως να βρουν δουλειά (σαν να μην υπάρχουν οι δείκτες ανεργίας) και έτσι δεν θα επιβαρυνθεί η Ανεργία.

Its a Win-Win!

Πήγα προχτές στο ΚΕΠ, 2 κακόμοιροι εργαζόμενοι ήταν που έτρεχαν σαν τον Βέγγο, πήγα και στα ΕΛΤΑ, εκεί ήταν 3 που εξυπηρετούσαν κόσμο.

Κανείς δεν ξυνόταν.

Πες μου τώρα που να σε βρώ να σου τρυπήσω την μύτη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] ^^ τέτοιους καθηγητές στον Καιάδα...μου θυμίζεις τα φοιτητικά μου χρόνια και καθηγητές που ζητούσαν λεφτά για να περάσουν μαθήματα...

Δεν πρέπει να πληρώνουμε για ανώτατη εκπαίδευση...φράγκο όμως.. Αυτό που πρέπει να γίνει imo είναι να μειωθούν οι θέσεις εισακτέων...Έτσι θα μειωθεί το κόστος για τα πανεπιστήμια, αλλά επίσης και όλοι θα μπορούν να απολαμβάνουν τον πάγκο του εργαστηρίου με ένα ακόμα άτομο και όχι 5... Άρα θα υπάρχει και αναβάθμιση ποιότητας των σπουδών...

Τα ιδρύματα νομίζω παίρνουν χρήματα ανάλογα με τους εισακτέους όμως, οπότε για να κρατήσουν τους καθηγητές τους, βάζουν περισσότερο κόσμο. Τα χρήματα αυτά όμως είναι λιγότερα κάθε χρόνο, οπότε βάζουν περισσότερα άτομα..

Αν δεν τα βάλουν τα άτομα, δεν θα μπορούν να πληρώσουν τίποτα. Φαυλος κύκλος.

Α, και για πες μου, πως θα ακουμπήσεις τέτοιο καθηγητή? Αν ο άλλος είναι "πανεπιστήμονας" και έχει τίτλους κτλ κτλ, δεν τον αγγίζει κανείς, και αν είναι και γιατρός, ακόμα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν έχει γίνει??? Δηλαδή όλο σου το μίσος για τους ΔΥ προέρχεται από 5 επισκέψεις σου σε Δημόσιες Υπηρεσίες? Ο Δημόσιος Τομέας είναι κάτι πολύ περισσότερο από αυτό.

Ακόμα, αντίθετα σε όσα πιστευεις εσύ, η ανεργία ΔΕΝ θα επανέλθει ούτε βραχυπρόθεσμα ούτε μακροπρόθεσμα με την απόλυση 150Κ-200Κ (όσους θέλεις βάλε Δ.Υ.), αν τους απολύσεις, θα ανέβει η ανεργία, και οι 40άρηδες-50άρηδες δεν προσλαμβάνοντε ξανά.

Έχω να σου προτείνω μία εναλακτική, αντί να απολύσουν τους Δ.Υ., ας απολύσουν οι μεγαλοβιομήχανοι τους Ι.Υ. Όχι όλοι οι βιομήχανοι, αυτοί που παίρνουν κατα κύριο λόγο έργα του δημοσίου. Αυτοί που φτιάχνουν δρόμους κτλ, γιατί από την στιγμή μου παίρνουν κατα κύριο λόγο τέτοια έργα, είναι σχεδόν Δημόσιοι Υπάλληλοι, στην θέση τους δεν κρατιούντε επειδή κάνουν καλά την δουλειά τους, αλλά επειδή ψήφισαν αυτό που τους υπέδειξαν τα αφεντικά τους, έχουν βάλει δηλαδή μέσο και είναι βολεμένοι.. Αυτούς θεωρώ εγώ ότι δεν πρέπει να τους πληρώνει το Κράτος.

Αν απολυθούν αυτοί, θα μοιωθούν τα έξοδα των μεγαλοεργολάβων, άρα θα ζητάνε λιγότερα από το κράτος και το κράτος θα κάνει οικονομία! Επίσης, αφού αυτοί σύμφωνα με εσένα, σαν Ι.Υ. δεν είναι τεμπελχανάδες και ξέρουν να κάνουν μία δουλειά, θα καταφέρουν αμέσως να βρουν δουλειά (σαν να μην υπάρχουν οι δείκτες ανεργίας) και έτσι δεν θα επιβαρυνθεί η Ανεργία.

Its a Win-Win!

Πήγα προχτές στο ΚΕΠ, 2 κακόμοιροι εργαζόμενοι ήταν που έτρεχαν σαν τον Βέγγο, πήγα και στα ΕΛΤΑ, εκεί ήταν 3 που εξυπηρετούσαν κόσμο.

Κανείς δεν ξυνόταν.

Πες μου τώρα που να σε βρώ να σου τρυπήσω την μύτη.

Συμφωνώ με αρκετές απόψεις σου αλλά μπορώ να σου φέρω ένα παράδειγμα Δ.Υ τύπου κοπροσκύλιασμα,την κουμπάρα μου:

Δασκάλα σε Δημόσιο σχολείο, όλο απεργίες , πορείες, συνδικαλισμός και 3 μήνες διακοπές από πάνω.

Έπαιρνε 1300 Ευρώ και είχε και παράπονο κιόλας:tomato::tomato:

Ε , όχι!!

Είχε και άποψη και ζήταγε και αύξηση μισθού στα 1,500 Ευρώ και έλεγε και σκλάβους ολκής τους ΙΔ.ΥΠ....

Τώρα όμως που παίρνει 800 Ευρώ , κάνει μούγκα και ψήφισε Σαμαρά...

Ε ΘΑ ΠΗΔΗΧΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ!

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάνει 5 επισκέψεις μόνο...εσύ λες ότι τους μισώ...δεν έχει καταλάβει μάλλον ποιους μισώ. Να το ξαναπώ;

Τους άεργους, τεμπέληδες, χωρίς αντικείμενο, ευθυνόφοβους, χωρίς αίσθηση ευθύνης. Αυτοί ΔΥΣΤΥΧΩΣ πρέπει να φύγουν...

Τα ΚΕΠ είναι μια πολύ όμορφη υπηρεσία που την έχουν στελεχώσει άτομα με 6μηνες συμβάσεις κατά κύριο λόγο. Αυτοί δεν έχουν προλάβει να σαπίσουν από το σύστημα του δημοσίου. Γνώμη μου επίσης είναι πως θα μπορούσαν να μην υπάρχουν τα ΚΕΠ και ότι έγγραφο χρειάζεσαι να μπορείς να το κάνεις ηλεκτρονικά. Βέβαια θα μου πεις κάποιοι δεν ξέουν να χειρίζονται υπολογιστή, οπότε είναι και αυτοί απαραίτητοι. Δεκτό.

Για τράβα σε κάμια ΔΟΥ να δεις την ομορφιά, ΥΠΕΧΩΔΕ κλπ... Έχεις ακούσει καθηγητές να λένε "Πάτε φροντιστήριο; Ε εδώ τότε δεν θα κάνουμε πολλά;"

όσο για την εναλλακτική σου δεν θα την σχολιάσω καν..ειρωνική πολυ...

Στον Ι.Τ. πόσοι έχασαν την δουλειά τους ξέρεις; Πόσοι είναι απλήρωτοι 4+ μήνες ξέρεις;

Τι να μου τρυπήσεις την μύτη ωρέ; Το οτί θα δείς τον έναν ΒΛΑΚΑ να δουλεύει σε μια δημόσια υπηρεσία είναι γεγονός. Ο κυρ Γιάννης (έτσι μου τον είχε πει ο πατέρας μου )στην ΔΟΥ Χαλανδρίου είναι γεγονός. όπως είπα ΜΕΡΙΚΟΙ κάθονται με λουκουμά και SPORTDAY...Δυστυχώς αυτοί που δεουλεύουν πρόκειται για το 10% του συνόλου των Δ.Υ. ... Μετά κάποιοι ψιλοδουλεύουν ή έστω κάνουν τα τυπικά και ένα 25% θεωρώ ότι απλά είναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΙ.

Myralis άσε την υπεράσπιση των Δ.Υ. ...

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδρύματα νομίζω παίρνουν χρήματα ανάλογα με τους εισακτέους όμως, οπότε για να κρατήσουν τους καθηγητές τους, βάζουν περισσότερο κόσμο. Τα χρήματα αυτά όμως είναι λιγότερα κάθε χρόνο, οπότε βάζουν περισσότερα άτομα..

Αν δεν τα βάλουν τα άτομα, δεν θα μπορούν να πληρώσουν τίποτα. Φαυλος κύκλος.

Α, και για πες μου, πως θα ακουμπήσεις τέτοιο καθηγητή? Αν ο άλλος είναι "πανεπιστήμονας" και έχει τίτλους κτλ κτλ, δεν τον αγγίζει κανείς, και αν είναι και γιατρός, ακόμα χειρότερα.

δεν χρείάζεται πολλά πολλά...κρατάς την χρηματοδότηση ίδια, μειώνουν τους εισακτέους, ψηφίζουν ένα νομοσχέδιο για άρση μονιμότητας, γίνεται ένα οργανόγραμμα με βάση τον νέο αριθμό εισακτέων και αυτόν τον καθηγητή τον στέλνεις άσχετα με τους τίτλους του... έτσι και αλλιώς έχει και εξωτερικό ιατρείο..δεν του κόβεις το κεφάλι...

ως γνωστών τα ράσα δεν κάνουν τον παπά... έχω δεί τύπους με πτυχία και είναι πιο στούρνοι και από ποντίκι...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.