Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Στο ΣΥΡΙΖΑ έχετε πάρει διαζύγιο με τα μαθηματικά εκτός απο τη λογική;

Επι των εργαζομένων λοιπόν.

Πάμε

Παραβατικότητα 40%

1) τι ειναι η παραβατικότητα και γιατί είσαι σίγουρος ότι όλοι οι ανήκοντες σε αυτό το ποσοστό δεν είναι δηλωμένοι? (δεν ξέρω ρωτάω)

2) οι παράνομοι μετανάστες που δεν μετράνε στο εργατικό δυναμικό πόσοι είναι? αν οι μισοί είναι άνεργοι λόγω κρίσης που πάει το ποσοστό?

3) πόσοι άλλοι είναι εκτός στατιστικής? όλοι οι 'εύποροι' εν καιρώ κρίσης, αν δεν βρίσκουν τίποτα, κάνουν ένα δεύτερο μάστερ. ως φοιτητές δεν είναι και άνεργοι, αλλά δεν μετράνε στο ποσοστό. τα ίδια και για τους φαντάρους (αν και αυτοί αργά ή γρήγορα θα πήγαιναν οπότε το ποσοστό δεν μεταβάλλεται τόσο).

το ποσοστό της ανεργίας είναι μία παράμετρος, μία πιο ενδιαφέρουσα είναι η μισθολογική κατανομή 2008 - 2013.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα λέει αλλά κουράζει η λέξη μα.....κα. Και εντάξει τα χώνει στον απλό πολίτη τον οποίο υβρίζει. Γιατί δεν κάνει το ίδιο και για το σινάφι του που προπαγανδίζει καθημερινά και ασύστολα το κυβερνητικό έργο;

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΥΡΙΟΙ, Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΗ ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΣΟΡΟΣ.

George Soros, John Paulson και Daniel Loeb οι νέοι μέτοχοι της Τράπεζας Πειραιώς (δηλαδή της Αγροτικής Τράπεζας της Ελλάδος).

Ισχυρά ονόματα της διεθνούς επενδυτικής σκηνής, όπως οι Τζορτζ Σόρος, Τζον Πόλσον, Ντάνιελ Λομπ του Third Point, Τζέιμς Ντίναν του York Capital και το επενδυτικό fund του Αμπού Ντάμπι, το Capital, έδωσαν το «παρών» στην αύξηση κεφαλαίου της Τράπεζας Πειραιώς. Η τράπεζα συγκέντρωσε περίπου 1,5 δισ. ευρώ πραγματοποιώντας τη μεγαλύτερη αύξηση κεφαλαίου μεταξύ των ελληνικών τραπεζών.

Από το 1,5 δισ. ευρώ, περίπου το 1,1 προήλθε από το εξωτερικό, γεγονός που αποτελεί έμπρακτη ψήφο εμπιστοσύνης στον κ. Μιχάλη Σάλλα και την υπόλοιπη διοίκηση της τράπεζας, αλλά και στο τραπεζικό σύστημα γενικότερα και τις προοπτικές ανάκαμψης της ελληνικής οικονομίας. Στην αύξηση κεφαλαίου συμμετείχαν και αρκετοί μεγάλοι Ελληνες επιχειρηματίες, όπως και ιδιώτες, αλλά το ενδιαφέρον από τις ΗΠΑ και την Ευρώπη ήταν εντυπωσιακό ξεπερνώντας κάθε προσδοκία. Οι ξένοι επενδυτές βρίσκουν πολύ ενδιαφέρουσα την ιστορία ανάπτυξης της Πειραιώς διότι τους προκαλεί να πάρουν το στοίχημα να ακολουθήσουν στα επόμενα βήματα το success story της τράπεζας. Αλλωστε δεν είναι και λίγο μια τράπεζα που πριν από 21 χρόνια ήταν ζημιογόνος, είχε μόλις 200 εργαζομένους και κατατασσόταν 24η στην ελληνική τραπεζική αγορά, με ενεργητικό που αντιστοιχούσε σε μόλις 25 εκατ. ευρώ, σήμερα να έχει γίνει η μεγαλύτερη της χώρας. Μια τελείως διαφορετική τράπεζα, που διαθέτει ενεργητικό 104 δισ. ευρώ, παρουσία σε εννέα χώρες, 24.000 εργαζομένους και περίπου 1.700 καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Και τα φράγκα κύριε που χώσαμε σωσίβιο,στο Σωρό κι αυτά;
Γιατί έχει διαφορά αν τα έχει ο Κωστόπουλος, ο Σάλας, ο Λάτσης ή ο Σώρος ?

Λεφτά έχομεν να φαν και οι κότες !

Link to comment
Share on other sites

"Περι δικαιου αισθημα"

NSFTF (not safe for Tzimeros fans)

2 Monkeys Were Paid Unequally; See What Happens Next

Προφανώς η αριστερή μαϊμού ήταν του τΣΥΡΙΖΑ και η δεξιά εκπρόσωπος της ΔΑΚΕ... Τυχαία τις έβαλαν έτσι νομίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δω την αντίδραση της δεξιάς μαιμούς αν η αριστερή δεν έδινε την πέτρα πίσω (δλδ αν αποτύγχανε στη δοκιμασία) και παρόλα αυτά έδιναν και στις δυο αγγούρι. Ακόμα χειρότερα αν έδιναν στην αριστερή σταφύλι και στη δεξιά αγγούρι. Ακόμα χειρότερα αν έπαιρναν απο το στόμα της δεξιάς το σταφύλι για να το δώσουν στην αριστερή που έξυνε τα @@ της.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

"Περι δικαιου αισθημα"

NSFTF (not safe for Tzimeros fans)

2 Monkeys Were Paid Unequally; See What Happens Next

Wall street protest :rofl::rofl:

Θα ήθελα να δω την αντίδραση της δεξιάς μαιμούς αν η αριστερή δεν έδινε την πέτρα πίσω (δλδ αν αποτύγχανε στη δοκιμασία) και παρόλα αυτά έδιναν και στις δυο αγγούρι. Ακόμα χειρότερα αν έδιναν στην αριστερή σταφύλι και στη δεξιά αγγούρι. Ακόμα χειρότερα αν έπαιρναν απο το στόμα της δεξιάς το σταφύλι για να το δώσουν στην αριστερή που έξυνε τα @@ της.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Τι κάθεσαι τώρα και μπαίνεις σε μονοπάτια incentives/equality όταν τα άτομα θέλουν να πληρώνονται χοντρά και να τα ξύνουν.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Κοντραρεις στα ισα τον μεσο redneck απο το κεντρικο Τεξας!

Ίσως και να είναι έτσι στη παρούσα φάση. Παρόλα αυτά, είμαι καταδικασμένος να μαθαίνω από τα λάθη μου και δεν έχω την κακιά συνήθεια να κράζω ανθρώπους, αναφερόμενος σε εκείνα που εγώ ο ίδιος κάνω. :-)

ΥΓ. Δεν ξέρω αν έφτασες μέχρι τέλους, το wall street protest το ανέφερε στο βίντεο. Ενημερωτικά το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν απο ολο το βιντεο και το τι σημαινει σε επιπεδο βιολογιας και βασικης behavioural science, επιλεγεις την φραση αυτη και καπακι πιπιλας της καραμελα "ολοι θελουν να τα ξυνουν και να πληρωνονται" η "καταδικη" σου μενει μονο στα λογια.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πόσες μελέτες χρειάζοντε για να δείξουν αυτό που όλοι ξέρουμε ότι γίνεται εδώ και πολλά χρόνια; Μιλάνε για succksess story, για κάποιο πλεόνασμα (ο προσδιορισμός "πρωτογενές" έχει εξαφανιστεί μυστηριοδώς, αλλά εγώ δεν θα ξέρω αυτά, μπορεί να λέω βλακείες), λένε ότι θα συνεχίσουν τις διαρθωτικές αλλαγές (=απολύσεις, αποκρατικοποιήσεις), αλλά το μοναδικό πράγμα που και ο λαός θέλει να γίνει, και η Τρόικα, δεν πρόκειται να γίνει από αυτή την κυβέρνηση.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ: Σαμποτάζ Προβόπουλου – Στουρνάρα στην οικονομία με ανοχή Σαμαρά!

Έλληνας κάτοχος ακινήτου λοιπόν, συμφωνεί με κάτοικο του Ιρακινού Κουρδιστάν (που πλέον είναι το Ελντοράντο της Μ. Ανατολής) την πώληση ενός ακινήτου αξίας 580,000 Ευρώ. Μετά τις υπογραφές, ο Κούρδος επιχειρηματίας στέλντει έμβασμα με ολόκληρο το ποσό στον τραπεζικό λογαριασμό του πωλητή, σε μεγάλη, συστημική τράπεζα.

Με έκπληξη τους λοιπόν, διαπιστώνουν ότι η τράπεζα απαιτούσε λεπτομερή έλεγχο του καταθέτη ώστε να δεχθεί την κατάθεση, βάσει της αυστηρής οδηγίας που υπάρχει από την ΤτΕ. Λογικό, αφού ο καταθέτης οφείλει να αποδείξει πως το ποσό δεν προέρχεται από εγκληματική δραστηριότητα. Και εδώ αρχίζει η παράνοια: Μέσα στα δικαιολογητικά, περιλαμβάνονται φορολογικά πιστοποιητικά τα οποία οι μισές χώρες του πλανήτη δεν διαθέτουν! Μεταξύ των οποίων η Κίνα, η Αίγυπτος και άλλα κράτη τα οποία λόγω συνθηκών θα μπορούσαν να αποτελέσουν πρώτης τάξεως πηγή εσόδων για την πολύπαθη Ελληνική οικονομία!

Αφού ο αγοραστής ήταν αδύνατον να προσκομίσει κάτι που δεν είχε, όπως π.χ. και ένας Αιγύπτιος επιχειρηματίας δεν έχει ατομική φορολογική δήλωση αλλά καλύπτεται από την εταιρική, ο Κινέζος το ίδιο κλπ κλπ, το ποσό επεστράφη!

Θέλετε και την πιο εξωφρενική συνέχεια; Ο αγοραστής μπόρεσε νομιμότατα και εύκολα να καταθέσει το ίδιο ποσό σε Γερμανική τράπεζα όπου τον περίμεναν με ανοιχτές αγκάλες!

Αυτό το έγκλημα δεν είναι μεμονωμένο, αλλά προφανέστατα συμβαίνει σε εκατοντάδες περιπτώσεις με αποτέλεσμα να στερείται ρευστότητας το Ελληνικό τραπεζικό σύστημα και να θησαυρίζουν οι Γερμανικές και άλλες τράπεζες. Που υποτίθεται πως διέπονται από το ίδιο πλαίσιο λειτουργίας.

Συμπερασματικά:

Η οικονομία στερήθηκε 600 χιλιάρικα ρευστότητας.

Ο ιδιοκτήτης έμεινε με το σπίτι απούλητο, πράγμα που δεν θα συμβεί όταν καταφθάσουν τα hedge funds των πλειστηριασμών στην Ελλάδα, που λόγω της εξαγοράς των δανείων ΔΕΝ ΔΙΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΣΡΟΗΣ ΧΡΗΜΑΤΟΣ! Έχουν νομιμοποιήσει τα κεφάλαια τους μέσω της αγοράς των δανείων από τα τραπεζικά ιδρύματα.

Link to comment
Share on other sites

1) τι ειναι η παραβατικότητα και γιατί είσαι σίγουρος ότι όλοι οι ανήκοντες σε αυτό το ποσοστό δεν είναι δηλωμένοι? (δεν ξέρω ρωτάω)

2) οι παράνομοι μετανάστες που δεν μετράνε στο εργατικό δυναμικό πόσοι είναι? αν οι μισοί είναι άνεργοι λόγω κρίσης που πάει το ποσοστό?

3) πόσοι άλλοι είναι εκτός στατιστικής? όλοι οι 'εύποροι' εν καιρώ κρίσης, αν δεν βρίσκουν τίποτα, κάνουν ένα δεύτερο μάστερ. ως φοιτητές δεν είναι και άνεργοι, αλλά δεν μετράνε στο ποσοστό. τα ίδια και για τους φαντάρους (αν και αυτοί αργά ή γρήγορα θα πήγαιναν οπότε το ποσοστό δεν μεταβάλλεται τόσο).

το ποσοστό της ανεργίας είναι μία παράμετρος, μία πιο ενδιαφέρουσα είναι η μισθολογική κατανομή 2008 - 2013.

1) H παραβατικότητα ή για να ακριβολογώ η 40% παραβατικότητα που επικαλέστηκε ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν το ποσοστό των παραβάσεων που εξακριβώθηκαν απο ελέγχους των σχετικών κλιμακίων σε επιχειρήσεις. Άρα όπως το καταλαβαίνω εγώ στους 100 εργαζόμενους που μετρήθηκαν βρέθηκαν 40 αδήλωτοι.

Τα προβλήματα είναι δυο:

α) Όπως λέει σε ένα απο τα άρθρα που παρέθεσε ο Myralis το σώμα ελεγκτών επισημαίνει ότι αυτοί οι έλεγχοι και τα αποτελεσματά τους δεν έχουν στατιστική αξία και άρα δε μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα διότι πολύ απλά λόγω του μικρού αριθμού ελεγκτών οι έλεγχοι γίνονται είτε σε είδη επιχειρήσεων που κατα παράδοση έχουν μεγάλη παραβατικότητα (όπως καταλαβαίνεις σε μια τράπεζα είναι απειροελάχιστη η πιθανότητα να εντοπίσεις αδήλωτο εν αντιθέσει με τον εργάτη στις ελιές) ή μετά απο σχετική καταγγελία.

β) Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ η Ελλάδα έχει περίπου 3.5 εκ εργαζόμενους και 1.5 εκ ανέργους (τα ακριβή νούμερα τα έχω παραθέσει πιο πίσω). Η μέθοδος καταμέτρησης γίνεται με δειγματοληπτική έρευνα απο σπίτι σε σπίτι με ερωτηματολόγιο. Εγώ σαν Γιάννης δεν υπάρχει περίπτωση αν εργαζόμουν μαύρα να έλεγα στην ΕΛΣΤΑΤ αν με ρωτούσε ότι ναι εργάζομαι. Όσο ανεξάρτητη αρχή και αν είναι απλά θα έκρυβα λόγια. Αν ήταν όλοι σαν εμένα τότε θα είχαμε επιπλέον 1.7εκ εργαζόμενους μαύρα (άρα περισσότερους απο τους ανέργους). Αφήνω στη δική σου κρίση να μου πεις πόσοι θα ακολουθούσαν τη δική μου στάση και πόσοι θα έλεγαν ναι δουλεύω.

2) Δε νομίζω ότι υπάρχει σχετική έρευνα, όπως επίσης δε γνωρίζω αν τα κρούσματα απασχόλης παράνομων αλλοδαπών πιάνονται στην ίδια κατηγορία με την αδήλωτη εργασία.

3) Εδώ να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα το point σου

Για τη μισθολογική κατανομή 2008 - 2013 δε νομίζω να βρεις άνθρωπο να σου πει ότι δεν είναι για κλάμματα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν απο ολο το βιντεο και το τι σημαινει σε επιπεδο βιολογιας και βασικης behavioural science, επιλεγεις την φραση αυτη και καπακι πιπιλας της καραμελα "ολοι θελουν να τα ξυνουν και να πληρωνονται" η "καταδικη" σου μενει μονο στα λογια.

Βρε παλικάρι, να μιλήσουμε λίγο σοβαρά? Αφού είσαι έξυπνο μυαλό και έχεις επιχειρήματα, αυτό τώρα πως σου βγήκε και μπέρδεψες τα μπούτια σου?

Το video το βρήκα ενδιαφέρον αλλά δεν θεώρησα τον εαυτό μου υποχρεωμένο να κάτσω να γράψω αναλυτική αξιολόγηση στο φόρουμ. Προφορικώς θα είχα αραδιάσει δυο τρία πράγματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Γραπτώς, από την άλλη, έπραξα αυθόρμητα και ανέφερα τυχαία ('νταξ, όχι τυχαία. πήρα το τελευταίο) ένα από τα jokes που αναφέρθηκαν στο video.

Να σε έχω όμως να μου πετάς ασυναρτησίες με μίγμα biology, behavioural science και ένα παρερμηνευμένο νόημα ενώ εμμέσως μου ζητάς να κρύψω την προσωπικότητα μου και να συμπεριφέρομαι καθωσπρέπει (για να σε βοηθήσω, είναι τα σημεία που απαξιώνεις το γεγονός ότι συμπεριφέρθηκα αυθόρμητα, και ότι κατά τη δική σου γνώμη θα έπρεπε να κάνω dissertation για ένα ενδιαφέρον video του internet). Ε, όχι δεν θα σου κάνω τη χάρη να σε αφήσω να με θίγεις έτσι και στη τελική ξέρεις-που-να-πας* (*= βάλε ότι βρισιά θέλεις)

Κατά δεύτερον, βρείτε τις διαφορές

"ολοι θελουν να τα ξυνουν και να πληρωνονται"

"όταν τα άτομα θέλουν να πληρώνονται χοντρά και να τα ξύνουν"

Και τέλος, μιλώντας για "καταδίκη" θα πω το εξής.

Πρώτο round εκλογών ενάμιση χρόνο πριν ψήφισα Τζήμερο. Το γιατί το κρατάω για τον εαυτό μου (αφού με ανταποκρίσεις σαν την παραπάνω, πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο να εξηγήσω). Εδώ στο φορουμ έγιναν άπειρες δημοσιεύσεις που έκραζαν τζήμερο αλλά στην αρχή τα επιχειρήματα έπεφταν με το κουτάλι. Με ενόχλησε αρκετά που για να γράψει κάποιος τεκμηριωμένα τη θέση του είχαν περάσει εβδομάδες (νομίζω). Επίσης με ενόχλησε το γεγονός ότι οι περισσότεροι είχαν δεδομένο το τι έπρεπε να κάνω, να σκεφτώ, να αξιολογήσω μπλα μπλα μπλα.

Δεν πειράζει όμως. Σημασία έχει ότι εγώ έμαθα από το λάθος μου και προχώρησα σε κάτι άλλο, βελτιώνοντας τον εαυτό μου. Και συνεχίζω να το κάνω γιατί αυτό έχω μάθει ως αρχή στη ζωή μου. Οπότε ναι, θεωρώ τον εαυτό μου "καταδικασμένο να μαθαίνω από τα λάθη μου" και το παραπάνω το δείχνει σε πράξεις, όχι λόγια όπως λανθασμένα εκτιμάς.

Εγώ προχώρησα με εκείνο το θέμα. Άλλοι παρέμειναν κολλημένοι όπως φαίνεται και ονειρεύονται ζούγκλες με βιολογίες/συμπεριφοριστικές επιστήμες/παρερμηνείες και δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν αυτά που κράζουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δω την αντίδραση της δεξιάς μαιμούς αν η αριστερή δεν έδινε την πέτρα πίσω (δλδ αν αποτύγχανε στη δοκιμασία) και παρόλα αυτά έδιναν και στις δυο αγγούρι. Ακόμα χειρότερα αν έδιναν στην αριστερή σταφύλι και στη δεξιά αγγούρι. Ακόμα χειρότερα αν έπαιρναν απο το στόμα της δεξιάς το σταφύλι για να το δώσουν στην αριστερή που έξυνε τα @@ της.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Καλο σαν σκεψη αλλα πιο ομορφο και σιγουρα πολυ πιο ενδιαφερον/χρησιμο, θα ηταν να βλεπαμε τις μαιμουδες να τρωνε και οι 2 αγγουρι ειτε εδιναν ειτε δεν εδιναν την πετρα πισω ενω η κυρα-γιατρεσσα να ετρωγε σταφυλι μπροστα τους. Αν διαμαρτυροταν θα εφεραν ενα γουρουνι (το ζωο, μην εχουμε παρεξηγησεις) ντυμενο με ασπιδα και κρανος να τους ριξει χημικα και να τους ανοιξει το κεφαλι. Με λιγη προπονηση και οι 2 θα εδιναν την πετρα πισω και θα ετρωγαν αγγουρι ενω η Dr θα ετρωγε με την ησυχια της σταφυλι μπροστα τους.

Success!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ: Παγκόσμιοι μιζαδόροι “ενδιαφερέμενοι” για τον διαγωνισμό του ΤΑΙΠΕΔ!

Διαγωνισμός του ΤΑΙΠΕΔ για την Ελληνική Εταιρεία Συντήρησης Σιδηροδρομικού Τροχαίου Υλικού (ROSCO). Υποψήφιοι “επενδυτές”;

SIEMENS! Δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε κάτι παραπάνω… Ντροπή και μόνον που συμμετέχει.

Υπάρχει όμως και ο ανάλογος ανταγωνιστής. Η ALSTOM. Μπορεί το όνομα να μην σας λέει τίποτα, αλλάη εταιρεία εμπλέκεται σε μίζες αξιωματούχων και υποθέσεις που διερευνά το FBI, τοπικά υπουργεία δικαιοσύνης, οι ΗΠΑ κλπ. Βραζιλία, Ινδονησία. Επανάληψη του φιάσκου της Πανγαίας δηλαδή.

ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ; ΟΤΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΡΗΤΑ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΚΑΘΟΤΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ, ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΜΙΖΑΔΟΡΟΙ ; ΧΡΗΖΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.