Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Πόσο δίκιο έχεις σε αυτό που έχω βάλει bold.

Ναι σωστά... εσύ θέλεις να ψηφίσεις κάτι δοκιμασμένο ... θέλεις να είσαι σίγουρος ότι θα σε ξανά κοροιδέψουν

Ενώ εγώ δίνω την ευκαιρία σε έναν άλλο να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κάντε ότι θέλετε. Δικά σας είναι ( προς το παρόν )

Εγώ θα το περάσω δύο χεράκια τέτοιο...

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

Και βλέποντας το δεύτερο βίντεο, μου ήρθε στο μυαλό το πείραμα σου που έκανες δοκιμές σε σπασμένο μοντέλο. Κάθε δοκιμή πρέπει να γίνεται σε καινούριο πανομοιότυπο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το περάσω δύο χεράκια τέτοιο...

Και βλέποντας το δεύτερο βίντεο, μου ήρθε στο μυαλό το πείραμα σου που έκανες δοκιμές σε σπασμένο μοντέλο. Κάθε δοκιμή πρέπει να γίνεται σε καινούριο πανομοιότυπο μοντέλο.

Δεν μπορώ να απαντώ για την ευρεσιτεχνία σε αυτό το θέμα. Αν θες απάντηση γράψε μου εδώ.

Aντισεισμικό σύστημα τοποθετημένο σε φρεάτιο του φέροντα - Σελίδα 24

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά... εσύ θέλεις να ψηφίσεις κάτι δοκιμασμένο ... θέλεις να είσαι σίγουρος ότι θα σε ξανά κοροιδέψουν

Ενώ εγώ δίνω την ευκαιρία σε έναν άλλο να το κάνει.

Τώρα προσπαθείς να πείσεις εμένα δηλώνοντας κιόλας ότι ξέρεις τι θα ψηφίσω, ή προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι ΑΥΤΗ τη φορά δεν θα είναι όπως τις προηγούμενες δέκα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα προσπαθείς να πείσεις εμένα δηλώνοντας κιόλας ότι ξέρεις τι θα ψηφίσω, ή προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι ΑΥΤΗ τη φορά δεν θα είναι όπως τις προηγούμενες δέκα?

Κοίτα.. αν ένας μπει μέσα στο σπίτι μου και με κλέψει, την άλλη φορά που θα έλθει ο ίδιος να το ξανακάνει, εγώ θα κρατάω καραμπίνα, ενώ εσύ θα του ανοίξεις και την πόρτα?

Βασικά αυτό κάνεις αν ψηφίσεις τους ίδιους που έφεραν την Ελλάδα σε αυτό το σημείο.

Αποδέχεσαι να σε κλέβουν καθ επανάληψη.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. αν ένας μπει μέσα στο σπίτι μου και με κλέψει, την άλλη φορά που θα έλθει ο ίδιος να το ξανακάνει, εγώ θα κρατάω καραμπίνα, ενώ εσύ θα του ανοίξεις και την πόρτα?

Βασικά αυτό κάνεις αν ψηφίσεις τους ίδιους που έφεραν την Ελλάδα σε αυτό το σημείο.

Αποδέχεσαι να σε κλέβουν καθ επανάληψη.

Επικοινωνείς καθόλου; Μάλλον όχι. Συνέχισε να πιπιλίζεις τις ίδιες ιστορίες χωρίς να καταλαβαίνεις λέξη από αυτά που σου γράφω, από ότι δείχνει το πράγμα. Αλλά σου ξανά λέω. Τον εαυτό σου προσπαθείς να πείσεις, όχι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνείς καθόλου; Μάλλον όχι. Συνέχισε να πιπιλίζεις τις ίδιες ιστορίες χωρίς να καταλαβαίνεις λέξη από αυτά που σου γράφω, από ότι δείχνει το πράγμα. Αλλά σου ξανά λέω. Τον εαυτό σου προσπαθείς να πείσεις, όχι εμένα.

Αν ένας σου κτυπήσει την πόρτα και του ανοίξεις και αυτός είναι κλέφτης και σε ληστέψει ποιος από τους δύο θα φταίει?

α) Εσύ που του άνοιξες χωρίς να ξέρεις ότι είναι ληστής..ή

β) ο ληστής

Απάντησε..

Link to comment
Share on other sites

Αν ένας σου κτυπήσει την πόρτα και του ανοίξεις και αυτός είναι κλέφτης και σε ληστέψει ποιος από τους δύο θα φταίει?

α) Εσύ που του άνοιξες χωρίς να ξέρεις ότι είναι ληστής..ή

β) ο ληστής

Απάντησε..

Ναι, εντάξει, διάβασε ότι έχω γράψει ΚΑΙ ΑΝ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ καταλάβεις ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ, τότε να το συζητήσουμε. Αν είναι να μου κολλάς την κασέτα στο ίδιο τραγούδι και να μου κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, μην έχεις απαιτήσεις να σου απαντήσω όπως σε βολεύει εσένα. Εφευρέτης υποτίθεται είσαι, μεγάλος άνθρωπος υποτίθεται είσαι, πραγματικά δεν σε τιμάει να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Διάβασε τι σου γράφω και αν ποτέ μου δώσεις την εικόνα ότι κατάλαβες, το συζητάμε. Μέχρι τότε ποιες καφέ με τον επόμενο κλέφτη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εντάξει, διάβασε ότι έχω γράψει ΚΑΙ ΑΝ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ καταλάβεις ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ, τότε να το συζητήσουμε. Αν είναι να μου κολλάς την κασέτα στο ίδιο τραγούδι και να μου κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, μην έχεις απαιτήσεις να σου απαντήσω όπως σε βολεύει εσένα. Εφευρέτης υποτίθεται είσαι, μεγάλος άνθρωπος υποτίθεται είσαι, πραγματικά δεν σε τιμάει να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Διάβασε τι σου γράφω και αν ποτέ μου δώσεις την εικόνα ότι κατάλαβες, το συζητάμε. Μέχρι τότε ποιες καφέ με τον επόμενο κλέφτη.

Ως μεγάλος άνθρωπος και ως εφευρέτης έχω μικρό IQ για τον λόγο αυτό δεν μπορώ να σε πιάσω...:giveup:
Link to comment
Share on other sites

Ως μεγάλος άνθρωπος και ως εφευρέτης έχω μικρό IQ για τον λόγο αυτό δεν μπορώ να σε πιάσω...:giveup:

Κλασική και σωστή απάντηση όταν σε τρολάρουν.

Ατυχής απάντηση όταν σου μιλάνε σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Κλασική και σωστή απάντηση όταν σε τρολάρουν.

Ατυχής απάντηση όταν σου μιλάνε σοβαρά.

Καλά ξανά ψήφισε αυτούς για να είσαι σοβαρός.

Μου θυμίζεις τον πόντιο που έβαλε το μουσικό συγκρότημα στο πάτωμα για να γίνει στέρεο.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το συριζα με τους μίσους πρώην πασοκ, δεν συμπεριλαμβάνεται σε "αυτους".

Το κατάλαβα λάθος?

Όχι σωστά το κατάλαβες.

Αλλά πες μου τον καλύτερο για να τον ψηφίσω.

Μεταξύ του πολύ κακού και του κακού διαλέγω το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Οι Συριζαίοι, και αυτοί που πολιτεύονται και αυτοί που τους φιλάνε τις ποδιές, είναι ως δια μαγείας από μια άλλη κάστα ανθρώπων εν Ελλάδι! Οι πεφωτισμένοι.

Βρε λέτε τελικά ο Λιακό να έχει δίκιο και να κυκλοφορούν ανάμεσα μας; :hm:

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Οι Συριζαίοι, και αυτοί που πολιτεύονται και αυτοί που τους φιλάνε τις ποδιές, είναι ως δια μαγείας από μια άλλη κάστα ανθρώπων εν Ελλάδι! Οι πεφωτισμένοι.

Βρε λέτε τελικά ο Λιακό να έχει δίκιο και να κυκλοφορούν ανάμεσα μας; :hm:

Δεν είναι ανάμεσά μας... από πίσω μας είναι και μας σπρώχνουν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι σωστά το κατάλαβες.

Αλλά πες μου τον καλύτερο για να τον ψηφίσω.

Μεταξύ του πολύ κακού και του κακού διαλέγω το δεύτερο.

Κοτζαμ επιστήμονας και περιμένεις οι άλλοι να σου πουν τι να ψηφίσεις?

Τότε εγω σου προτείνω ΚΚΕ και χρυσή αυγή.

Πάλι το ένα χειρότερο από το άλλο είναι.

Αν και στη δική μου πεποίθηση, μπορείς να ψηφίσεις ότι στο πεο θέλεις. Η ένσταση μου είναι στο "ο συριζα είναι καινούριος και ξεχωριστος". Κόμμα που ανεβαίνει σαν μια φούσκα, δεν είναι τίποτε άλλο παρά αυτό. Φούσκα.

Link to comment
Share on other sites

Κοτζαμ επιστήμονας και περιμένεις οι άλλοι να σου πουν τι να ψηφίσεις?

Τότε εγω σου προτείνω ΚΚΕ και χρυσή αυγή.

Πάλι το ένα χειρότερο από το άλλο είναι.

Αν και στη δική μου πεποίθηση, μπορείς να ψηφίσεις ότι στο πεο θέλεις. Η ένσταση μου είναι στο "ο συριζα είναι καινούριος και ξεχωριστος". Κόμμα που ανεβαίνει σαν μια φούσκα, δεν είναι τίποτε άλλο παρά αυτό. Φούσκα.

Συμφωνώ σε όλα. Και η Ευρώπη ΤΩΝ Γερμανών φούσκα είναι και θα σκάσει και θα παρασύρει μαζί και όσους την φούσκωναν μαζί τους και δεν κράταγαν αποστάσεις.

Όταν βλέπεις τους Γερμανούς που είναι ο καπετάνιος της Ευρώπης να πετάει τους επιβάτες στην θάλασσα αντί τις αποσκευές για να σώσει το καράβι,...τι περιμένεις?

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις. Οι Γερμανοί πρέπει να εκλεξουν πολιτικούς για την χώρα μας. Πριν μερικά χρόνια τον ρόλο τον είχαν οι Αμερικάνοι, τώρα τον πήραν αυτοί!

Τα λέει και το τραγούδι άλλωστε:

Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας και θέλουν το καλο τους

Λιγάκι από τον τόπο μας να έχουν για δικό τους

Link to comment
Share on other sites

Μονομαχία σε κενό «νοήματος» | Χρῆστος Γιανναρᾶς

Μονομαχία σε κενό «νοήματος»

Ημερομηνία δημοσίευσης: 29 Σεπτεμβρίου 2014

Η καταγγελία δεν προήλθε από δημοσιογράφο ούτε από ιδιώτη αρθρογράφο – «είδη» παντελώς αμελητέα για τους ασκούντες την εξουσία. Προήλθε (και δεν είναι η πρώτη φορά) από ανώτατο κρατικό λειτουργό επιφορτισμένον να ασκεί, εκ μέρους της κοινωνίας και για την προστασία της, τον έλεγχο της δημόσιας διοίκησης.

Βεβαίως, στις δεκαετίες της μεταπολίτευσης, η καμουφλαρισμένη με δημοκρατικές επιφάσεις δικτατορική κομματοκρατία περιφρονεί απροσχημάτιστα κάθε θεσμό προστασίας του πολίτη από την αυθαιρεσία της εξουσίας. Φτάσαμε στο σημείο, ακόμα και τη μέγιστη κοινωνική κατάκτηση, το Συμβούλιο της Επικρατείας, να την αμφισβητούν απροσχημάτιστα (και ατιμώρητα) υπουργοί του σημερινού, διεκπεραιωτικού αλλοδαπών εντολών, κυβερνητικού σχήματος. Να τους εξοργίζει (αντί να τους ενθουσιάζει ως δημοκράτες) η «παρέμβαση της Δικαιοσύνης στον τρόπο που η κυβέρνηση νομοθετεί».

Στις 17.9, ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης και πρώην αρεοπαγίτης κ. Λέανδρος Ρακιντζής κατέθεσε στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής καταγγελίες για την «ιδιότυπη ασυλία» που απολαμβάνουν γνωστοί μεγιστάνες του πλούτου, για νομοθετικές ρυθμίσεις που ψηφίζει η Βουλή προκειμένου να συγκαλύψει διεφθαρμένες συμπεριφορές τους. Καταγγέλλει ο γενικός επιθεωρητής στην έκθεσή του για το 2013 («Κ» 18.9.2014) την αθώωση οικονομικών εγκλημάτων με βουλεύματα δικαστικών συμβουλίων, δηλαδή με διαδικασίες για τις οποίες δεν ισχύει η αρχή της δημοσιότητας, γι’ αυτό και τα βουλεύματα δεν δημοσιεύονται, απλώς εκδίδονται. Ποια καταλήστευση δημόσιου χρήματος, ποιος ίλιγγος αυθαιρεσίας και ιταμότητας της λωποδυσίας καλύπτεται τόσο με βουλεύματα όσο και με «κανόνες – νομοθετικές ρυθμίσεις, που θεσπίζονται ad hoc» από την κυβερνητική συμπαράταξη – ο κ. Ρακιντζής τα καταγγέλλει χωρίς να τα κατονομάζει, προκαλεί την τακτική Δικαιοσύνη να επέμβει.

Ομως, περιθώρια (συνταγματικής) λειτουργίας αφήνει στη Δικαιοσύνη η απολυταρχική κομματοκρατία; Ψήφισε νόμο το κυβερνητικό μάγμα του γαλαζοπράσινου αμοραλισμού, που απαλλάσσει τις διοικήσεις των ΔΕΚΟ από τις ευθύνες αποφάσεών τους! – το καταγγέλλει ο κ. Ρακιντζής. Οφείλουμε, επιτέλους, οι πολίτες να αντιπαραβάλλουμε τις πιστοποιήσεις του με τις θριαμβολογίες (για ηλιθίους) με τις οποίες μάς κατακλύζει ο κ. Σαμαράς. Να κρίνουμε την ανενδοίαστη, «φτηνιάρικη» κυβερνητική προπαγάνδα (τα εξομοιωμένα σε όλα τα κανάλια Δελτία Ειδήσεων που παραπέμπουν ευθέως στην ολιγόνοια καθεστώτων τύπου Εμβέρ Χότζα) με μέτρο – κριτήριο έστω και μόνη την καταγγελία του κ. Ρακιντζή για «ανεξέλεγκτη εξουσία που παρέχεται στους αρμοδίους να αποφασίζουν, και που την ασκούν χωρίς διάκριση και χωρίς λογικούς περιορισμούς, με μόνη την επίκληση της πολιτικής βούλησης».

Τι είναι αυτό που συμβαίνει στην ελλαδική κοινωνία, πώς να ερμηνευθεί η παραλυτική αδράνεια, ο λήθαργος ανοχής τόσης αναίδειας και απάτης; Ακούμε τον αρμόδιο κρατικό λειτουργό να βεβαιώνει την υποταγή του κράτους στην αυθαιρεσία μιας δράκας επώνυμων μεγιστάνων του πλούτου. Να πιστοποιείται από την εγκυρότερη πηγή η διαπλοκή της εξουσίας με «νταβατζήδες». Και η κοινωνία να μην έχει αντανακλαστικά ζωντανού σώματος. Το μαρτύριο που ζουν, μέρα – νύχτα, οι απολυμένοι άνεργοι, η πίκρα και η οργή των εξευτελισμένων συνταξιούχων δεν αρκούν για να κλονίσουν το καθεστώς της διαφθοράς, να αφυπνίσουν την κοινωνία από τον λήθαργο.

Ο πρωθυπουργός μοιάζει με πανικόβλητο, καλομαθημένο παιδί που βλέπει να του παίρνουν, μέσα από τα χέρια του, το παιχνιδάκι του. Προσπαθεί να τρομοκρατήσει τόσο τους εντόπιους εκλογείς του όσο και τους εκτός εντολείς του, να τους πείσει ότι το ενδεχόμενο να κυβερνήσει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι για όλους μέγιστος κίνδυνος. Και πιθανότατα έχει δίκιο. Αλλά για τους πολίτες δεν υπάρχει ορατή διαφορά στους εφιάλτες: στον σημερινό και στον πιθανότατα επερχόμενο.

Τόσο η σημερινή συνονθυλευματική κυβέρνηση όσο και το συνονθύλευμα των αριστερίστικων «συνιστωσών» που επέρχεται, έχουν χειροπιαστά αποδείξει ότι ο ορίζοντάς τους τελειώνει στον «οικονομισμό», στον ιστορικο-υλιστικό μηδενισμό. Δεν πιστεύουν σε τίποτα, δεν έχουν τις προϋποθέσεις να δουν άλλον στόχο της ανθρώπινης ύπαρξης πέρα από τη μεγιστοποίηση της καταναλωτικής ευχέρειας. Μπορεί να επισκέπτεται ο κ. Τσίπρας τον Πάπα, αλλά δεν έχει να συζητήσει μαζί του τίποτα περισσότερο από κοινοτοπίες αλτρουιστικού εντυπωσιασμού. Ο χαρισματικός Ποντίφηκας έδωσε μάθημα «αριστερισμού με ραχοκοκαλιά» στον ασπόνδυλο ΣΥΡΙΖΑ: ρίσκαρε να μιλήσει για τις «αγορές» και τις «Τράπεζες» που λειτουργούν με ρόλο Μινώταυρου στη ζωή μας. Εδειξε την ανάγκη αλλαγής στις στοχεύσεις του βίου.

Ο κ. Τσίπρας βαδίζει πλησίστιος προς την εξουσία κομίζοντας μόνο λογιστικές υποσχέσεις «βελτίωσης» της καταναλωτικής ευχέρειας – ακριβώς όπως έκανε, πριν από δύο χρόνια, και ο κ. Σαμαράς. Ούτε λέξη για παραγωγικότητα, για κίνητρα δημιουργίας, για ποιότητα οργάνωσης της ζωής άσχετη με το χρήμα: καλλιέργεια, θεσμούς κοινωνικής συνοχής, συνεπή αξιοκρατία. Ούτε ο ένας ούτε ο άλλος τόλμησαν ποτέ να επιστρατεύσουν την ποιότητα, να βασιστούν επιτελικά στους αρίστους. Ο κ. Τσίπρας δεν έχει μιλήσει ποτέ για στόχους της παιδείας και της εξωτερικής πολιτικής, πώς θα ήθελε τον Ελληνα στον κόσμο του σήμερα, με ποια ενεργό μετοχή στο γίγνεσθαι της Ιστορίας.

Τα κριτήρια που έχει για την ποιότητα ο κ. Σαμαράς τα έδειξε: Γιακουμάτος, Σταμάτης, Ντινόπουλος, Κικίλιας, Βούλτεψη, συν η ντροπή της ΝΕΡΙΤ – συναγωνίστηκε τον ΓΑΠ σε έμπρακτη «ύβρι». Θα προστεθεί στη χορεία των «πρώην» που δεν τολμάνε να βγουν στον δρόμο: τρέμουν την οργή των πολιτών. Αραγε ο κ. Τσίπρας έχει τουλάχιστον σοκαριστεί από αυτή τη θλιβερή, κοινή κατάληξη των πρωθυπουργών της τελευταίας δεκαπενταετίας; Ιδεολόγους με αυταπαρνητική στράτευση δεν έχει δίπλα του, αφού η ιδεολογία απόμεινε ψυχολογικό μόνο ψιμύθιο της υποταγής στον οικονομισμό, τον έμπρακτο μηδενισμό. Επιτελείς με εγγυημένη ποιότητα, ικανότητα και ήθος, μπορεί να συστρατεύσει;

Οι καταγγελίες Ρακιντζή είναι κριτήριο για να κρίνουμε τη μονομαχία Σαμαρά – Τσίπρα. Μονομαχία σε κενό «νοήματος».

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.