Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

ναι, να'ναι «καλά» και οι συνδικαλιστές, μαζί με τους πολιτικούς που το κατάφεραν αυτό.

οι συνδικαλιστες εκλεισαν οι Βιομηχανιες στην Ελλαδα? Οο

να μου πεις πως οι ξεπουλημενες ηγεσιες των συνδικαλιστικων φορεων εφταιξαν/συνεβαλλαν/βοηθησαν/δεν εκαναν τιποτα για να αποτρεψουν , να το δεχτω,αλλα το μεριδιο ευθυνης τους ειναι πεπερασμενο...

και επισης οι πραγματικοι υπευθυνοι ειναι αλλοι και το ξερεις,οποτε ειναι λιγο προκλιτικο,η απαντηση στο γιατι εξαφανηστηκε η βιομηχανια στην Ελλαδα,να ειναι οι Συνδικαλιστικες Ηγεσιες...

στο κατω κατω,η αποβιομηχανοποιηση της χωρας ειχε ξεκινησει πολυυυυ πριν το '80...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις ότι θες, ή μου φαίνεται; το «και» πριν το «οι συνδικαλιστές», δεν το είδες, ή έκανες ότι δεν το είδες;

Η πολιτική ηγεσία ανέβαζε το θύμα στο σκαμνί και πέρναγε τη θηλιά στο λαιμό, και οι συνδικαλιστές είτε από βλακεία είτε από δεν ξέρω'γω τι άλλο, κλωτσούσαν το σκαμνί.

και, πρόσεχε, δεν τα έχω διαβάσει στο ριζοσπάστη, στο βήμα, την καθημερινή. ούτε μου τα είπε κάποιος καπιταλιστής σύντροφος. τα έχω ζήσει από κοντινά πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι να ψάξω. Είναι πολύ απλό : Έχω αγγλική υπηκόοτητα, αγγλικό λογαριασμό σε τράπεζα απο το 1990, θεωρούμαι Άγγλος πολίτης και μετέφερα τα λεφτά μου εδώ. ΔΕν ζω στην Ελλάδα και έχω τις καταθέσεις μου Αγγλία δηλαδή

U mad κύριε ΒουλΕΥτά?!

Επειδή κι εγώ έχω μόνιμη διεύθυνση εδώ, έχω μεταφέρει τις πενιχρές μου καταθέσεις. Τον Βενιζέλο τον έχω γραμμένο. Έχεις ψάξει τι παίζει εδώ από άποψη δήλωσης καταθέσεων? Θα πρέπει να δηλώσω κάπου ότι έφερα τα χρήματά μου?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...

Τωρα το θυμηθηκες αυτο Αστρολαβε?

οταν απο 1980 και μετα,συστηματικα εχουν ξεκληρισει ολη την Βιομηχανια στην Ελλαδα,απο Πελοποννησο μεχρι Ασπροπυργο και απο Βολο μεχρι Ναουσα,που ησουν?

Το μονο που εχει μεινει επι της ουσιας,ειναι η παροχη υπηρεσιας στην Ελλαδα και αυτο ανα κλαδο,ειναι επισης ξενο...

Δεν το σκεφτοσασταν αυτο τοτε....

Μ'αρέσει που γενικεύεις λες και με ήξερες και από χθες.

Στο θέμα μας. Οι βιομηχανίες στην Ελλάδα ξεκληρίστηκαν την δεκαετία του 80 από λαϊκίστικες και σοσιαλιστικές παροχές οι οποίες γονάτισαν τους βιομήχανους και τους βιοτέχνες περισσότερο και τους ανάγκασαν σε κλείσιμο. Οι σοσιαληστικές παροχές δε που δόθηκαν σε ημέτερους βιομήχανους, είχαν σαν αποτέλεσμα την πλήρη απώλεια της ανταγωνιστικότητας των ελληνικών προϊόντων και την απαξίωση τους και σε συνδυασμό με την ανελαστική οικονομία που διαμόρφωσαν τα κλειστά επαγγέλματα, μας έφεραν εδώ που είμαστε.

Είμαστε λοιπόν πλέον σε μια υφεσιακή οικονομία όπου η εκροή χρημάτων είναι και μια φτυαριά χώματος στη κασέλα της ελληνικής οικονομίας και έρχεσαι και μου λές ότι δε σε νοιάζει που δίνεις τα λεφτά σου και οτι η ζημιά έγινε το 80 και αναρωτιέσαι ενώ σε βιάζουν, τι έκαναν οι άλλοι 30 χρόνια πριν. Ωραίος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ έχω μόνιμη διεύθυνση εδώ, έχω μεταφέρει τις πενιχρές μου καταθέσεις. Τον Βενιζέλο τον έχω γραμμένο. Έχεις ψάξει τι παίζει εδώ από άποψη δήλωσης καταθέσεων? Θα πρέπει να δηλώσω κάπου ότι έφερα τα χρήματά μου?

Έχεις Αγγλική υπηκοότητα ή αυτό δεν παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις Αγγλική υπηκοότητα ή αυτό δεν παίζει ρόλο?

Όχι αλλά πληρώνω όλους τους φόρους μου στη βασιλισσα!!

(και έχω μόνιμη διεύθυνση κατοικίας εδώ).

Δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση η υπηκοότητα σε αυτό το θέμα!

Εδώ δουλεύω - εδώ είναι τα λεφτά μου. Απλό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις ότι θες, ή μου φαίνεται; το «και» πριν το «οι συνδικαλιστές», δεν το είδες, ή έκανες ότι δεν το είδες;

Η πολιτική ηγεσία ανέβαζε το θύμα στο σκαμνί και πέρναγε τη θηλιά στο λαιμό, και οι συνδικαλιστές είτε από βλακεία είτε από δεν ξέρω'γω τι άλλο, κλωτσούσαν το σκαμνί.

και, πρόσεχε, δεν τα έχω διαβάσει στο ριζοσπάστη, στο βήμα, την καθημερινή. ούτε μου τα είπε κάποιος καπιταλιστής σύντροφος. τα έχω ζήσει από κοντινά πρόσωπα.

η αληθεια ειναι πως δεν το προσεξα,αλλα και παλι

Η ευθυνη ειναι στις ηγεσιες και οχι στους συνδικαλιστες...Υπαρχει τεραστια διαφορα...

για την ακριβεια,οι ξεπουλημενες ηγεσιες των συνδικαλιστικων φορεων,οι οποιοι ακομα και σημερα τα ιδια κανουν

Και αυτοι οπως ξερεις προερχονται απο την ΠΑΣΚΕ και την ΔΑΚΕ..

οι ευθυνες του καθενος ειναι συγκεκριμενες και πρεπει να αποδωθουν ως εχουν και οχι αυθαιρετα σε ολους τους συνδικαλιστες...

Δεν καταλαβαινεις την διαφορα?

και επισης ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα,το να εκαναν καποιοι κατι απο βλακεια ή να το εκαναν θελημενα

Γιατι στην δικη μας περιπτωση,αυτοι που ενηργησαν προς την κατευθυνση που περιγραφεις,μονο απο βλακεια ή αγνοια δεν το εκαναν...Ηαν πολυ στοχευμενα ολα,αλλο [που οι συγκεκριμενοι ανθρωποι ήταν απλα πιονια στην σκακιερα

Αν νομιζεις οτι λεμε το ιδιο πραγμα,τοτε κατι δεν εξηγω καλα...

οσο για το σχολιο περι Ριζοσπαστη/Δηματος/Φυλλαδας και λοιπα , εχω και εγω γονεις στην ηλικια 60+....περαν της ικανοτητας μου να διαβαζω εντυπα...

Φυσικα το υφακι υφακι,αλλα το αντιπαρερχομαι

Μ'αρέσει που γενικεύεις λες και με ήξερες και από χθες.

Στο θέμα μας. Οι βιομηχανίες στην Ελλάδα ξεκληρίστηκαν την δεκαετία του 80 από λαϊκίστικες και σοσιαλιστικές παροχές οι οποίες γονάτισαν τους βιομήχανους και τους βιοτέχνες περισσότερο και τους ανάγκασαν σε κλείσιμο. Οι σοσιαληστικές παροχές δε που δόθηκαν σε ημέτερους βιομήχανους, είχαν σαν αποτέλεσμα την πλήρη απώλεια της ανταγωνιστικότητας των ελληνικών προϊόντων και την απαξίωση τους και σε συνδυασμό με την ανελαστική οικονομία που διαμόρφωσαν τα κλειστά επαγγέλματα, μας έφεραν εδώ που είμαστε.

Δεν σε ηξερα απο χτες,οπως δεν σε ξερω και τωρα,αν και νομιζω πως ηλικιακα και μονο,εκεινη την περιοδο δεν ησουν σε θεση να κανεις και πολλα...

Αυτο που ξερω ειναι το τι γραφεις και αυτο ειναι που αξιολογω

Ακομα και τωρα,γραφεις οικονομιστικες αρλουμπες..Βαρεθηκα να τις ακουω χρονια και στο Οικονομικο...

1.

Σοσιαλιστικες παροχες
... εξκιουζμι?τι ακριβως εννοεις με αυτον τον ορο γιατι αδυνατω πραγματικα να καταλαβω σε ποιους αναφερεσαι και για τι ειδους παροχες

2.

Απωλεια ανταγωνιστικοτητας
... παλι αυτη η καραμελα,δεν την βαρεθηκατε?Ηταν ποτε ανταγωνιστικα τα ελληνικα προιοντα?Ειναι θεμα ανταγωνιστικοτητας δηλαδη?Τοτε να ριξουν τους μισθους στα 100 ευρω και να γινουμε ανταγωνιστικοι?Αν τωρα πεθανυν μερικες εκατονταδες χιλιαδες on the process,δεν νομιζω να πειραξει,ετσι?

3.

τα κλειστα επαγγελματα διαμορφωσαν την ανελαστικη ελληνικη οικονομια
...μαλιστα...η οποια με την σειρα της οδηγησε στην διαλυση της οποιας ελληνικης βιομηχανιας (και παραγωγικης βασης)???

δηλαδη οι συμβολαιογραφοι,οι ταριφες,οι οδηγοι οηματων ΔΧ , οι 100-200 που δουλεουν στους γερανους στο λιμανι και δεν ξερω ποιοι αλλοι και ποσοι ειναι αυτοι,οδηγησαν στα παραπανω?

Είμαστε λοιπόν πλέον σε μια υφεσιακή οικονομία όπου η εκροή χρημάτων είναι και μια φτυαριά χώματος στη κασέλα της ελληνικής οικονομίας

ο λαικισμος τι σχεση εχει με το θεμα?

η εκροη χρηματων τι ακριβως σημαινει?

Σε καθε οικονομια υπαρχει εισροη και εκροη χρηματων.Τι θελεις να πεις με αυτο?

και μου λές ότι δε σε νοιάζει που δίνεις τα λεφτά σου και οτι η ζημιά έγινε το 80 και αναρωτιέσαι ενώ σε βιάζουν, τι έκαναν οι άλλοι 30 χρόνια πριν. Ωραίος.

Δεν ειπα πως δεν με νοιαζει που δινω τα λεφτα μου,οπως δεν ειπα οτι η ζημια εγινε το 80 και αυτο ειναι που μου φταιει.

αυτη ειναι δικη σου ερμηνεια και παραποιηση των οσων εχω γραψει,γιατι ετσι ισως σε βολευει ή γιατι ετσι καταλαβαινεις,ακομα δεν εχω αποφασισει

το τι ακριβως ειπα μπορεις να το δεις αν ανατρεψεις μερικες σελιδες πισω

δεν με ενδιαφερει αν τα λεφτα που δινω ειναι για ελληνικα ή ξενα προιοντα,οχι το που τα δινω...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7521]alexgk[/MENTION]

ρε φιλε μαζι σου,αλλα δνε μπορω να καταλαβω το εξης

οι ξενες πολυεθνικες στην Ελλαδα δεν φορολογουνται?

δεν δεινουν δουλεια σε κοσμο?

ρωτησα και πιο πριν αν γνωριζει καποιος ,ποσες Φαμελιες τρωνε απο την ενασχολιση τους με την παραγωγη ελληνικων προιοντων (σημερα οπως τα εκαναν οι πολιτικες ηγεσιες ΠΑΣΟΚ+ΝΔ ολα αυτα τα χρονια που ξηλωσαν ολη την βιομηχανια στην Ελλαδα)

Γιατι το να στηριζω το ελληνικο αγροτικο προιον το οποιο παραγεται και διανεμεται με την εκμεταλευση μεταναστων (για να συμπιεσουν τα μεροκαματα προς τα κατω) ή για να κονομαει ο μεγαλοχονδρεμπορας που τα αγοραζει απο τον παραγωγο και τα μεταπουλαει,δεν μου φενεται και πολυ λογικο και δνε νομιζω και να ειναι αυτο που και εσεις (υπερμαχη της αποψης) σκεφτεσται πως πετυχαινετε

Σημειωση πως και οι μεταναστες ανοικουν στο ελληνικο εργατικο δυναμικο.Το διευκρινιζω και ακριβως για αυτον τον λογο αναφερθηκα σε εργατικο δυναμικο και οχι ελληνες εργαζομενους.

Αρα εν κατακλειδι το ερωτημα παραμενει

Εν τελει βοηθαμε την κατασταση με το να καταναλωνουμε ελληνικα προιοντα ή νομιζουμε πως βοηθαμε (ψευδαισθηση)?

και αν βοηθαμε,ποιος βοηθαμε?:nothing:

Φίλε μου το γράφω πως το κάνει κάποιος γιατί έτσι και αλλιώς αν δεν τα δώσει στον έλληνα επιχειρηματία θα τα δώσει στον ξένο. Με το σκεπτικό το δικό σου θα πρέπει να μην αγοράσω μητρική γιατί εκμεταλεύονται τους κινέζους, αμερικάνικο προιόν γιατί είναι της ιμπεριαλιστικής αμερικής κλπ. Δηλαδή κάπου χάνεται η μπάλα :fist:

Link to comment
Share on other sites

προληπτικές συλλήψεις καλά πάμε.............

και που σαι ακομα.

στη μεγαλη πορεια συλλαβανε φιλο φιλου χωρις να εχει κανει τιποτα απλα επειδη φοραγε μασκα.

βεβαια δεν μεινανε μονο εκει,του φορτωσανε μολοτωφ και τον πηγανε μεσα,και τωρα θεωρειται τρομοκρατης,και τον πηγανε ηδη σε φυλακη χωρις δικη.

μετα φταινε αυτοι που βριζουν τους μπατσους.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αν έχει ξανά μπει, αλλά ακόμα και να ξανά μπήκε

απλα για να μην ξεχνιόμαστε

Το έγγραφο της συμφωνίας με τη CIA που υπέγραψε ο Ανδρέας Παπανδρέου λίγο πρίν ιδρύσει το ΠΑΣΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ έχω μόνιμη διεύθυνση εδώ, έχω μεταφέρει τις πενιχρές μου καταθέσεις. Τον Βενιζέλο τον έχω γραμμένο. Έχεις ψάξει τι παίζει εδώ από άποψη δήλωσης καταθέσεων? Θα πρέπει να δηλώσω κάπου ότι έφερα τα χρήματά μου?

Εάν έχεις savings account (καταθέσεις δηλαδή που συνήθως δεν τις πειράζεις - τα έχεις εκεί και αυγατίζουν), η φορολογία στις καταθέσεις σου γίνεται επάνω στον τόκο. Δηλαδή πχ

Έχω ας πούμε 10.000 λίρες (παράδειγμα) σε λογαριασμό καταθέσεων. ο Τόκος μου ειναι (παράδειγμα) 3% . Άρα σε ένα χρόνο θα έχω 10.000 + (0,03 Χ 10.000) = 10.000 + 300 = 10.300 λίρες. Επειδή όμως φορολογείται ο τόκος (μόνο ο τόκος) αντί για 300 ίσως πάρω 200 και θα έχω 10.200 στο τέλος. Όλα αυτά γίνονται αυτόματα από την τράπεζα σου

Και ένα εκατομμύριο δήλαδη να είχες σε λίρες, οι φόροι θα ήταν πάνω στους τόκους του εκατομμυρίου και όχι στο αρχικό ποσό των καταθέσεων

Όλα αυτά εάν έχεις savings account. Εάν έχεις current account (τρέχον - αυτό που χρησιμοποιείς - βάζεις βγάζεις λεφτά δηλαδή συχνά) δεν ισχύουν τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά πληρώνω όλους τους φόρους μου στη βασιλισσα!!

(και έχω μόνιμη διεύθυνση κατοικίας εδώ).

Δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση η υπηκοότητα σε αυτό το θέμα!

Εδώ δουλεύω - εδώ είναι τα λεφτά μου. Απλό.

πρεπει να στο γραψω με c-h αυτα τα πονηρα που κανετε εσεις οι χημικοι για να το καταλαβεις?

πχ

COO-NA COO-NA TIN CHOO-CHOO NA

ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΣΟ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣΑΙ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΑΓΓΛΙΑΣ

ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗ

Ν.Δ. 2732/1953: Σύμβαση Αποφυγής Διπλής Φορολογίας μεταξύ Ελλάδας και Ηνωμένου Βασιλείου | Forin.gr

Link to comment
Share on other sites

είναι στιγμές που αναρωτιέμαι, αν δεν είχαμε κάνει την επανάσταση που γιορτάζουμε κάθε χρόνο με παρελάσεις κλπ και τώρα είμασταν υπό Γερμανική κατοχή (officially, αλλη σημαία, υπηκοότητα κλπ) και λεγόμασταν πχΝοτια Γερμανία..

τότε, μήπως θα είχαμε τα καλύτερα Πανεπιστήμια στην Ευρώπη (δεδομένου ότι η Ελλάδα είναι η source των επιστημών), δυνατή βιομηχανία, πετρέλαια, σοβαρή τουριστική υπηρεσία, και σταθερή οικονομία;

γιατί έτσι όπως το βλέπω εγώ... αυτή την στιγμή, με όλες αυτές τις συνθήκες που έχουν υπογράψει, δεν μπορείς να πεις ότι είμαστε εθνικά ανεξάρτητοι σαν κράτος.

Μήπως, (και λέω μήπως), αν τώρα λεγόμασταν Γερμανία, μιλούσαμε Deutch, είχαμε Πε-Τσέ, Ντε-Φάου-Ντέ και Βϊντοουζ... μήπως, είμασταν καλύτερα;

μία σκέψη έκανα :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=364]Dr.Paneas[/MENTION] Νομίζεις ότι θα είμασταν απλώς μια ακόμη Γερμανία και ότι θα μας είχαν στα ώπα ώπα; Εγώ πάλι νομίζω ότι θα είμασταν έτσι όπως πάντα μας ήθελαν όσοι προσπάθησαν ή θα προσπαθούσαν να μας κατακτήσουν. Για γεωπολιτικούς - οικονομικούς σκοπούς και μόνο.

Τα κορόϊδα που θα τους εξυπηρετούν τα παραπάνω. Άσε που θα μπορούσε μια δύναμη μεγάλη σαν τη Γερμανία από τον μία άκρη της Ευρώπης να επεκτείνει τον Έλεγχο σε Ανατολή και Νότο. Και μόνο τα δύο ακριανά τμήματα της Ευρώπης θα μπορούσαν αυτομάτως να την καταστήσουν Κυρία της Ευρώπης. (αν υπήρχε Ευρώπη, μάλλον για Γερμανική Αυτοκρατορία θα μιλούσαμε).

Έτσι το φαντάζομαι. Ειδικά αν όλο αυτό είχε στηθεί επί Χίτλερ και δεν είχε τελικώς ανακοπεί η πορεία του. Κατακτητική ήταν η πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

αν και θα μπορούσε να πάει στις Ειδήσεις από την Ελλάδα thread τελικά θα το βάλω εδώ μόνο και μόνο για το συμπέρασμα αισχροκέρδειας από τους μεσάζοντες στην Ελλάδα.

Πολίτες πούλησαν 24 τόνους πατάτας χωρίς μεσάζοντες - NEWS247

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.