Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

είναι στιγμές που αναρωτιέμαι, αν δεν είχαμε κάνει την επανάσταση που γιορτάζουμε κάθε χρόνο με παρελάσεις κλπ και τώρα είμασταν υπό Γερμανική κατοχή (officially, αλλη σημαία, υπηκοότητα κλπ) και λεγόμασταν πχΝοτια Γερμανία..

τότε, μήπως θα είχαμε τα καλύτερα Πανεπιστήμια στην Ευρώπη (δεδομένου ότι η Ελλάδα είναι η source των επιστημών), δυνατή βιομηχανία, πετρέλαια, σοβαρή τουριστική υπηρεσία, και σταθερή οικονομία;

γιατί έτσι όπως το βλέπω εγώ... αυτή την στιγμή, με όλες αυτές τις συνθήκες που έχουν υπογράψει, δεν μπορείς να πεις ότι είμαστε εθνικά ανεξάρτητοι σαν κράτος.

Μήπως, (και λέω μήπως), αν τώρα λεγόμασταν Γερμανία, μιλούσαμε Deutch, είχαμε Πε-Τσέ, Ντε-Φάου-Ντέ και Βϊντοουζ... μήπως, είμασταν καλύτερα;

μία σκέψη έκανα :p

Έβλεπα στο world at war μετά τις δύο ατομικές βόμβες αμέσως ο ιάπωνας αυτοκράτορα συνθηκολόγησε. Από τότε η ιαπωνία είναι ας πούμε υπό αμερικανική κηδεμονία. Έχασε; Όχι.

Νομίζω πως σαν λαός μόνοι μας δε μπορούμε να πάμε μπροστά γιατί έχουμε τον διχασμό και την απάτη στο αίμα μας. Έφυγε ο τούρκικος ζυγός και ήρθαν οι πολιτικοί που ορμήξανε με τα μούτρα στα δάνεια και άρχισαν από τότε το φαγοπότι με τον λαό να ελπίζει όχι να φύγουν αλλά να συμμετάσχει (να γλύψει το λεγόμενο κόκαλο) σε αυτό το φαγοπότι. Αυτή η νοοτροποία συνεχίστηκε μέχρι να έρθει η τρόικα.

Βέβαια ο ιάπωνας έχει άλλη νοοτροπία αφού αν κάποιος ιάπωνας αθετήσει τον λόγο του κάνει χαρακήρι. Εδώ αν αθετήσει τον λόγο του γίνεται πετυχημένος πολιτικος. Ο κάθε λαός έχει αυτό που του αξίζει. Μετά από μία οικονομική ή στρατιωτική ισοπέδωση δεν είναι μόνον σε τι χέρια θα πέσουμε είναι και εμείς τι εκπέμπουμε στον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα στο world at war μετά τις δύο ατομικές βόμβες αμέσως ο ιάπωνας αυτοκράτορα συνθηκολόγησε. Από τότε η ιαπωνία είναι ας πούμε υπό αμερικανική κηδεμονία. Έχασε; Όχι.

Νομίζω πως σαν λαός μόνοι μας δε μπορούμε να πάμε μπροστά γιατί έχουμε τον διχασμό και την απάτη στο αίμα μας. Έφυγε ο τούρκικος ζυγός και ήρθαν οι πολιτικοί που ορμήξανε με τα μούτρα στα δάνεια και άρχισαν από τότε το φαγοπότι με τον λαό να ελπίζει όχι να φύγουν αλλά να συμμετάσχει (να γλύψει το λεγόμενο κόκαλο) σε αυτό το φαγοπότι. Αυτή η νοοτροποία συνεχίστηκε μέχρι να έρθει η τρόικα.

Βέβαια ο ιάπωνας έχει άλλη νοοτροπία αφού αν κάποιος ιάπωνας αθετήσει τον λόγο του κάνει χαρακήρι. Εδώ αν αθετήσει τον λόγο του γίνεται πετυχημένος πολιτικος. Ο κάθε λαός έχει αυτό που του αξίζει. Μετά από μία οικονομική ή στρατιωτική ισοπέδωση δεν είναι μόνον σε τι χέρια θα πέσουμε είναι και εμείς τι εκπέμπουμε στον άλλον.

ΠΟΤΕ δεν ήμαστε ακηδεμόνευτοι. ΠΟΤΕ

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Εφημερίδα "Οδηγητής" | Όργανο του ΚΣ της ΚΝΕ

Όταν λέμε ότι η αριστερά κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Μα έλεος ποιος τα γράφει αυτά τα πράγματα δηλαδή. Το έχουν χάσει εντελώς εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Κι οταν λεμε οτι τα ΜΜΕ παγκοσμιως τον παιρνουνε...

Αν ξερει καποιος το επιβεβαιωνει...

Corporate media are afraid of the people’s solidarity! « Real Democracy GR – MultiMedia Team

Έβλεπα στο world at war μετά τις δύο ατομικές βόμβες αμέσως ο ιάπωνας αυτοκράτορα συνθηκολόγησε. Από τότε η ιαπωνία είναι ας πούμε υπό αμερικανική κηδεμονία. Έχασε; Όχι.

Απορω πως μπορειτε και εξαγετε τετοια συμπερασματα ??

Δηλαδη ξερεις πως θα ηταν η Ιαπωνια σημερα και τι εξελιξη θα ειχε αν ΔΕΝ ειχε φαει 2 ατομικες βομβες κατακεφαλα ή ΑΜΑ την ειχαν αφησει να προοδευσει εξω απο την Αμερικανικη κηδεμονια??

Εγω προσωπικα δεν μπορω να απαντησω αν θα ηταν καλυτερα η χειροτερα. Ουτε ξερω τι θα ειχε "τραβηξει" αν ειχε π.χ. αρνηθει την αμερικανικη κηδεμονια (3η βομβα??)

Εκεινο το οποιο ξερω ομως σιγουρα ειναι οτι αν αφησεις ενα λαο να εξελιχθει ελευθερα αποκλειεται να παει χειροτερα απο οτι αν τον εξελιξεις με τον χαλκα στη μυτη (ή εστω χωρις χαλκα αλλα να πρεπει να χορευει οταν χτυπαει ο αλλος το ντεφι).

Να βγω κι εγω να δηλωνω οτι "αμα τωρα η αφρικη ειναι ετσι... φαντασου να μην ειχε και διαμαντια/πετρελαια/κλπ... σε πολυ χειροτερη κατασταση θα ηταν!! Τυχεροι οι ανθρωποι... "

Αν με εννοεις τι εννοω...

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Εφημερίδα "Οδηγητής" | Όργανο του ΚΣ της ΚΝΕ

Όταν λέμε ότι η αριστερά κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Μα έλεος ποιος τα γράφει αυτά τα πράγματα δηλαδή. Το έχουν χάσει εντελώς εκεί μέσα.

Με προσβάλεις, όχι η Αριστερά, το ΚΚΕ... το ΚΚΕ κοιμάται τον ύπνο του δικάιου, χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εφημερίδα "Οδηγητής" | Όργανο του ΚΣ της ΚΝΕ

Όταν λέμε ότι η αριστερά κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Μα έλεος ποιος τα γράφει αυτά τα πράγματα δηλαδή. Το έχουν χάσει εντελώς εκεί μέσα.

κυκλοφορει απο τα κομματοσκυλα στα τει/αει.

1-2 φορες που μου το εδωσαν στο χερι, για γελια ηταν αυτα που διαβαζα..

Link to comment
Share on other sites

αν και θα μπορούσε να πάει στις Ειδήσεις από την Ελλάδα thread τελικά θα το βάλω εδώ μόνο και μόνο για το συμπέρασμα αισχροκέρδειας από τους μεσάζοντες στην Ελλάδα.

Πολίτες πούλησαν 24 τόνους πατάτας χωρίς μεσάζοντες - NEWS247

Επειδη τυχαινει να εχει η οικογενεια και ελαιοδεντρα αλλα και θερμοκηπιο (θειος)...δεν θες να μαθεις τα καπελα στις ντοματες και στο λαδι...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν ήμαστε ακηδεμόνευτοι. ΠΟΤΕ

Μη λες ΠΟΤΕ, γιατί θα φωνάξω τον [MENTION=1347]jpavly[/MENTION] :p

Ήμασταν, κάποτε η Ελλάδα ήταν εντελώς ελεύθερη. Αυτό που λες ισχύει, από την Τουρκοκρατία και μετά. Πριν, υπήρχαν διαστήματα απόλυτης ελευθερίας, κατοχής, κηδεμονίας, συνεργασίας.

Επειδη τυχαινει να εχει η οικογενεια και ελαιοδεντρα αλλα και θερμοκηπιο (θειος)...δεν θες να μαθεις τα καπελα στις ντοματες και στο λαδι...

Καπέλα από τους παραγωγούς ή τους μεσάζοντες; Γιατί ο παραγωγός και να βάλει καπέλο, αν εμένα μου έρχεται φθηνότερα στην τσέπη μου, ας βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Με προσβάλεις, όχι η Αριστερά, το ΚΚΕ... το ΚΚΕ κοιμάται τον ύπνο του δικάιου, χρόνια τώρα.

Το ακούω συχνά αυτό και δεν ξέρω πώς να το εκλαμβάνω κάθε φορά.

Όταν λέμε αριστερά, ποιά αριστερά εννοούμε; Αν όχι το ΚΚΕ, ποιοί άλλοι ξοφλημένοι μένουν; (ο προσδιορισμός πάει στα κόμματα της αριστεράς)

Εκτός και αν το αφήσουμε απροσδιόριστο τελείως, οπότε και ένας ΠΑΣΟΚος θα έλεγε "Αυτοί δεν είναι ΠΑΣΟΚ που κάνουν όλα αυτά, εγώ είμαι το αληθινό ΠΑΣΟΚ". Η ιδέα δηλαδή.

Απορία εκφράζω, ίσως και να μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτό να καταλάβω. Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

ακούω ΠΑΣΟΚ. PASOK plus, ΠΑΣΟΚ μείον, πραγματικό ΠΑΣΟΚ, δεξιός, φασίστας, καπιτάλας,σοσιαλισμός, o ήλιος ο πράσινος κτλ. ... και βγάζω καντήλια και θυμιατά να ξορκίσω το κακό...Ανθρωποι που πανηγύριζαν προσκυνώντας την σημαία του ΠΑΣΟΚ που έδιωξαν τον κακό Μητσοτάκη, Κωστάκη Καραμανλή για μένα δεν αξίζει να έχουν δικαίωμα ψήφου...

Δεν ξέρω ρε γαμ@! αλλά οι ΠΑΣΟΚΟΙ είναι σαν τους ολυμπιακούς (με στυλ Νικολακόπουλου, Μαρινάκη) ένα πράγμα ...νιώθουν ότι το πρωτάθλημα είναι εξαρχής δικό τους και ότι δεν έχουν ευνοηθεί καθόλου και ουδεπόποτε...

Θεωρώ και αποδεικνύεται στην πράξη πως το ΠΑΣΟΚ έχει κάνει το μεγαλύτερο κακό στην χώρα από καταβολής δημοκρατίας...όλες οι παθογένειες οφείλονται στο σοσιαλιστικό σύστημα του κομμουνιστικού κράτους που επέβαλε από το 80....

Ένα κόμμα με γνώμονα το εθνικό συμφέρον δεν υπάρχει; να σκέφτεται πρώτα τον πολίτη; λόγια τοιυ αέρα θα μου πείτε....και δικαίως...λείπει η ηθική από τους ανθρώπους που έχουν ή επιζητούν την εξουσία....

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

οι ΠΑΣΟΚΟΙ είναι σαν τους ολυμπιακούς (με στυλ Νικολακόπουλου, Μαρινάκη) ένα πράγμα ...νιώθουν ότι το πρωτάθλημα είναι εξαρχής δικό τους και ότι δεν έχουν ευνοηθεί καθόλου και ουδεπόποτε...

:hehe:

signature material :T:

Link to comment
Share on other sites

Η διακύρηξη του νέου κόμματος του Π. Καμμένου...

http://files.me.com/pkammenos/​8e3urz

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτά ολα αυτά που λέει, αλλα η στόχευσή του πραγματικά δεν αφήνει περιθώρια για παρερμηνείες. Είναι πολύ σαφής και ξεκάθαρος ως προς τους στόχους του και κατανοητοί για τον μέσο έλληνα...

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
Link to comment
Share on other sites

Το ακούω συχνά αυτό και δεν ξέρω πώς να το εκλαμβάνω κάθε φορά.

Όταν λέμε αριστερά, ποιά αριστερά εννοούμε; Αν όχι το ΚΚΕ, ποιοί άλλοι ξοφλημένοι μένουν; (ο προσδιορισμός πάει στα κόμματα της αριστεράς)

Εκτός και αν το αφήσουμε απροσδιόριστο τελείως, οπότε και ένας ΠΑΣΟΚος θα έλεγε "Αυτοί δεν είναι ΠΑΣΟΚ που κάνουν όλα αυτά, εγώ είμαι το αληθινό ΠΑΣΟΚ". Η ιδέα δηλαδή.

Απορία εκφράζω, ίσως και να μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτό να καταλάβω. Καλημέρα.

Καλημέρα.

Στην Αριστερα μπορεί να εντάσεται οποιοσδήποτε καταλαβαίνει / αποδέχεται τις ιδέες και την ιδεολογία της Αριστεράς, ακόμα και αν δεν ρίχνει κουκί στο ΚΚΕ ή τα υπόλοιπα Αριστερά κόμματα των εκλογών.

Είναι γνωστό ότι τα Αριστερά κόμματα, οι διασπάσεις τους κτλ είναι πάρα πολλές, κυρίως γιατί με αυτιστικό τρόπο θέλουν να συμφωνήσουν σε μια τεράστια ιδεολογική πλατφόρμα κατευθύνσεων πριν ενωθούν. Κάτι πολύ δύσκολο, αφού συνήθως γίνεται το αντίθετο, ενώ τα πάνε μια χαρά καταλαβαίνουν ότι διαφωνούν σε ένα πολύ μικρό κομματάκι, κοιτάνε μόνο αυτό, ξεχνάνε τον περίγυρο και ότι κανείς δεν νοιάζεται και διασπόντε..

Τώρα το να είσαι Έλληνας πολίτης και να θεωρείς ακόμα το ΠΑΣΟΚ αριστερό κόμμα σημαίνει ότι είσαι ζώο.

Κάποια Αριστερά κόμματα και Οργανώσεις λοιπόν πλυν του Κ.Κ.Ε.

ΣΥ.ΡΙΖ.Α. (ΣΥΝ, ΔΕΑ, ΚΟΕ, ΚΕΔΑ, Ενεργοί Πολίτες), ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.(ΑΚΟΣ, ΑΡΑΝ, ΑΡΑΣ, ΕΚΚΕ, ΝΑΡ, νΚΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ, ΟΚΔΕ, ΟΚΔΕ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ, ΣΕΚ), ΚΚΕ(Μ-Λ), Μ-Λ ΚΚΕ, ΟΑΚΚΕ.

Το τι ακριβώς λένε όλοι αυτοί δεν το ξέρω, σίγουρα όμως εντάσοντε στην Αριστερά.

Επίτηδες δεν έβαλα την Δημοκρατική Αριστερά, όχι μόνο γιατί θεωρείται από πολύ κόσμο το ανάχωμα του ΠΑΣΟΚ, αλλά και γιατί ακόμα δεν ξέρουμε τι θα κάνει, τι λέει κτλ... Οικολόγους και παραρτήματα δεν τα έβαλα γιατί δεν ξέρω τι καπνό φουμάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Μη λες ΠΟΤΕ, γιατί θα φωνάξω τον [MENTION=1347]jpavly[/MENTION] :p

Ήμασταν, κάποτε η Ελλάδα ήταν εντελώς ελεύθερη. Αυτό που λες ισχύει, από την Τουρκοκρατία και μετά. Πριν, υπήρχαν διαστήματα απόλυτης ελευθερίας, κατοχής, κηδεμονίας, συνεργασίας.

Καπέλα από τους παραγωγούς ή τους μεσάζοντες; Γιατί ο παραγωγός και να βάλει καπέλο, αν εμένα μου έρχεται φθηνότερα στην τσέπη μου, ας βάλει.

Μεσαζοντες εννοειται...ο παραγωγος τι καπελο να βαλει ...αντε να βαλει ενα 50% πανω απο το αυτο που το περνει ο εμπορας/συνεταιρισμος κλπ κλπ ....φενεται πολυ ε? για διαβαστε

Μιας και ετυχε να παρω τηλ την mother ...ρωτησα για το λαδι πχ το αγορασαν φετος 2.05E το κιλο (οξυτητα 0.2-0.3 αν θυμαμαι καλα= τρωει η μανα και δεν δινει στο παιδι).

Αν δεν απατωμαι (διορθωστε με διαφορετικα) το 2l ελαις/αλτις εχει περιπου 12-13 ευρω...στο SM

Βαρια βαρια 2l λαδι = 1,8 kg (διορθωστε με ξανα αν κανω λαθος)...

Do the math.

Και υποψιν μιλαμε για λαδι με Λ κεφαλαιο οταν φευγει απο το ελαιουργειο...τωρα τι επεξεργασια κανει η "τελικη" εταιρεια (οποια και αν ειναι αυτη) ...ο θεος και η ψυχη της....και οποιος εχει δικο του λαδι και τρωει ξερει την διαφορα.

Για τοματες αν δεν κανω λαθος τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μεσαζοντες εννοειται...ο παραγωγος τι καπελο να βαλει ...αντε να βαλει ενα 50% πανω απο το αυτο που το περνει ο εμπορας/συνεταιρισμος κλπ κλπ ....φενεται πολυ ε? για διαβαστε

Μιας και ετυχε να παρω τηλ την mother ...ρωτησα για το λαδι πχ το αγορασαν φετος 2.05E το κιλο (οξυτητα 0.2-0.3 αν θυμαμαι καλα= τρωει η μανα και δεν δινει στο παιδι).

Αν δεν απατωμαι (διορθωστε με διαφορετικα) το 2l ελαις/αλτις εχει περιπου 12-13 ευρω...στο SM

Βαρια βαρια 2l λαδι = 1,8 kg (διορθωστε με ξανα αν κανω λαθος)...

Do the math.

Και υποψιν μιλαμε για λαδι με Λ κεφαλαιο οταν φευγει απο το ελαιουργειο...τωρα τι επεξεργασια κανει η "τελικη" εταιρεια (οποια και αν ειναι αυτη) ...ο θεος και η ψυχη της....και οποιος εχει δικο του λαδι και τρωει ξερει την διαφορα.

Για τοματες αν δεν κανω λαθος τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα.

Το Γενάρη ο συνεταιρισμός εδώ Καλαμάτα αγόραζε με 1,8 € το κιλό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.