Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δειξε μου εναν επιχειρηματια/εργοστασιαρχη που θα ειναι ετσι οπως τον λες (αγιος με φωτοστεφανο) και θα σου βρω 10 πολιτικους με τις ιδιες αρετες. Και δεν το λεω για να υπερασπιστω τους πολιτικους. Ειναι γνωστη η αγαπη που τους εχω.

To χειροτερο δε ειναι το "Δειξε μου εναν πολιτικο που ειναι ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΠΟΔΟ απο αυτο που θελεις και περιγραφεις και θα σου δειξω απο απο 1-15 επιχειρηματιες που ειναι απο πισω του."

Δυστυχως ομως για την καταντια των πολιτικων ευθυνονται κατα 99.99% οι επιχειρηματιες που τους κατευθυνουν.

Μην κοροιδευομαστε. Οταν ζουμε σε ενα συστημα που απλα προωθει το "αμυνεσθε περι παρτης" θεωρω οτι στραβα αρμενιζουμε.

Δεν το καταλαβαινω αυτο παντως το παραδειγμα με τις τηλεπικοινωνιες (το εχεις ξαναπει κιολας).

Αυτο ειναι το holy grail του νεοφιλελευθερισμου?

Δηλαδη ειμαστε τρομερα ωφελημενοι?? Απο τις ΕΕ χωρες πρεπει να εχουμε απο τα αργοτερα και ακριβοτερα ιντεργουεμπζ.

Οσο για τα κινητα, σαν παθοντας ανακαλυψα προσφατα οτι για καθε "νεα" προσφορα που σκαει με κυμα διαφημησεων, αφαιρειται αυτοματα η προηγουμενη σιωπηλα. Για καθε νεο πακετο με δωρεαν χρονο ομιλιας, εχουν αυξησει το κοστος SMS και τουμπαλιν. Και το κανουνε ολοι με ψιλο-ιδια τιμολογια.

Μη μου πεις τι να τα κανεις τα SMS. Παραδειγμα ειναι που ετυχε να το εχω ζησει.

Αν το αφησεις στην μοιρα του να εχεις εκει ενα προγραμμα να "τρεχει" και δεν ασχοληθεις καθε 4-6μηνο να το αλλαζεις με το "νεο σουπερ ντουπερ με μπλε και πρασινους κοκκους" σου ερχεται μια ή αλλη.

Μην πω για εταιριες-κορακια (τυπου Ceetah :hehe:) που πηγανε και πιασανε κοροιδο την μανα μου. Στεγνο ψεμα για να υπογραψει και να αλλαξει παροχο.

Αμα αυτοι ειναι οι επιχειρηματιες με "εμπειρια" που "ξερουνε πως δουλευει μια μπιζνα" τον ηπιαμε κλαρινο...

Σορυ, αλλα ο ανταγωνισμος δεν εξαντλειται στο "παιδια ο αλλος εχει το ταδε προιον 10 ευρω φτηνοτερα, ριχτε την τιμη 11 ευρω να του την πουμε"

Σε ολους μας αρεσει αυτο.

Δυστυχως ομως εχει πολλα ποδαρια ο συγκεκριμενος διαολος.

Δηλαδή πως αλλιώς να στο πούνε; "Είμαστε καρτέλ"

Η Μέρκελ πλασιέ της διαφθοράς στην Ελλάδα

Ένας φωτογραφικός διαγωνισμός, μία αμαρτωλή σύμβαση, ένα ελληνογερμανικό συρτάκι δεκάδων εκατομμυρίων χαμένων στις δαιδαλώδεις διαδρομές των κυπριακών offshore και πολλοί εμφανείς και… αφανείς «ήρωες», τόσο από την Ελλάδα, όσο και από τη Γερμανία, συνθέτουν το μωσαϊκό του σκανδάλου διαφθοράς της Enercon στην Ελλάδα. Τα στελέχη της γερμανικής εταιρείας δεν έδρασαν όπως είναι φυσικό μόνα τους, αλλά όπως προκύπτει από την ενδελεχή μελέτη των στοιχείων λειτούργησαν σε αγαστή συνεργασία με στελέχη της ΔΕΗ Ανανεώσιμες και της υπεργολάβου εταιρείας, Prenecon.
Link to comment
Share on other sites

Δειξε μου εναν επιχειρηματια/εργοστασιαρχη που θα ειναι ετσι οπως τον λες (αγιος με φωτοστεφανο) και θα σου βρω 10 πολιτικους με τις ιδιες αρετες. Και δεν το λεω για να υπερασπιστω τους πολιτικους. Ειναι γνωστη η αγαπη που τους εχω.

To χειροτερο δε ειναι το "Δειξε μου εναν πολιτικο που ειναι ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΠΟΔΟ απο αυτο που θελεις και περιγραφεις και θα σου δειξω απο απο 1-15 επιχειρηματιες που ειναι απο πισω του."

Δυστυχως ομως για την καταντια των πολιτικων ευθυνονται κατα 99.99% οι επιχειρηματιες που τους κατευθυνουν.

Μην κοροιδευομαστε. Οταν ζουμε σε ενα συστημα που απλα προωθει το "αμυνεσθε περι παρτης" θεωρω οτι στραβα αρμενιζουμε.

Δεν το καταλαβαινω αυτο παντως το παραδειγμα με τις τηλεπικοινωνιες (το εχεις ξαναπει κιολας).

Αυτο ειναι το holy grail του νεοφιλελευθερισμου?

Δηλαδη ειμαστε τρομερα ωφελημενοι?? Απο τις ΕΕ χωρες πρεπει να εχουμε απο τα αργοτερα και ακριβοτερα ιντεργουεμπζ.

Οσο για τα κινητα, σαν παθοντας ανακαλυψα προσφατα οτι για καθε "νεα" προσφορα που σκαει με κυμα διαφημησεων, αφαιρειται αυτοματα η προηγουμενη σιωπηλα. Για καθε νεο πακετο με δωρεαν χρονο ομιλιας, εχουν αυξησει το κοστος SMS και τουμπαλιν. Και το κανουνε ολοι με ψιλο-ιδια τιμολογια.

Μη μου πεις τι να τα κανεις τα SMS. Παραδειγμα ειναι που ετυχε να το εχω ζησει.

Αν το αφησεις στην μοιρα του να εχεις εκει ενα προγραμμα να "τρεχει" και δεν ασχοληθεις καθε 4-6μηνο να το αλλαζεις με το "νεο σουπερ ντουπερ με μπλε και πρασινους κοκκους" σου ερχεται μια ή αλλη.

Μην πω για εταιριες-κορακια (τυπου Ceetah :hehe:) που πηγανε και πιασανε κοροιδο την μανα μου. Στεγνο ψεμα για να υπογραψει και να αλλαξει παροχο.

Αμα αυτοι ειναι οι επιχειρηματιες με "εμπειρια" που "ξερουνε πως δουλευει μια μπιζνα" τον ηπιαμε κλαρινο...

Σορυ, αλλα ο ανταγωνισμος δεν εξαντλειται στο "παιδια ο αλλος εχει το ταδε προιον 10 ευρω φτηνοτερα, ριχτε την τιμη 11 ευρω να του την πουμε"

Σε ολους μας αρεσει αυτο.

Δυστυχως ομως εχει πολλα ποδαρια ο συγκεκριμενος διαολος.

ρε τον αν υπάρχει ένας Μπόμπολας ή ένας Βγενόπουλος είναι γνωστό και μη εξαιρετέο...Δεν τους ευαγγελίζομαι αυτούς...Ευαγγελίζομαι όμως το γεγονός ότι το κράτος δεν πρέπει παίζει τον επιχειρηματία και όταν η επένδυση πέσει έξω δεν θα έρθει ο γνωστός μλκς που λέγετε φορολογούμενος για να την σώσει. Θα πέσει έξω ο ιδιώτης και τέλος.

Σε ξαναρωτάω και όλους εδώ... Το σταθερό σου τηλέφωνο πήγαινε 50.000 δραχμές το δίμηνο ή όχι? Τώρα πόσο πάει? Έχεις επιλογή παρόχου ή δεν έχεις? Δημιουργήθηκαν νέες δουλειές εξαιτίας της απελευθέρωσης των τηλεπικοινωνιών? Η απαντήσεις είναι 25ευρό, Ναι και Ναι... Οι τηλεπικοινωνίες στην Ευρώπη ήταν απελευθερωμένες πολύ πιο πριν από ότι εδώ, για αυτό και τώρα βάζουν αυτοί FTTH, και εμείς είμαστε στην ανάπτυξη του FTTC...

Και θα το αναφέρω αυτό το παράδειγμα συνέχεια μέχρι να το καταλάβετε πόσο σημαντική ήταν η απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών και γενικά η απελευθέρωση των αγορών.

Δεν είναι το holy grail είναι κάτι όμως που γνωρίζω καλά. Θες holy grail φιλελευθερισμού; Δες τις εταιρείες των κινητών τηλεφώνων (samsung, htc, sony, apple)...Που κάθε χρόνο σφάζονται στο γόνατο για να προσφέρουν στον κόσμο το καλύτερο τηλέφωνο. Εσύ θα μου πεις το χρειάζεσαι? Είναι εντελώς άσχετο με το πως προσφέρει οικονομικά μια τέτοια εταιρεία στο κράτος έδρας της, με το να παράγει ένα τηλέφωνο τον χρόνο, από την στιγμή που υπάρχει κόσμος με 600ευρώ στην τσέπη κάθε χρόνο και τα ξοδεύει για πάρτη τους. Άμα υπήρχε μόνο η apple ας πούμε (να καεί στην κόλαση παρεπιπτόντως) θα είχε ένα τηλέφωνο το iphone 1 στην καλύτερη, και το λογισμικό θα ήταν αυτό που είχε βγει εξ αρχής και θα στο πούλαγε και 1000 ευρό και θα έλεγες και ευχαριστώ...

Ενοχλούν λοιπόν κανέναν αυτές οι εταιρείες? Ναι θα μου πεις τους εργαζόμενους στην Foxconn...Αγαπητέ φίλε στην foxconn εργάζονται υπό καθεστώς κομμουνιστικής δικτατορίας οπότε το πρόβλημα είναι ότι έχει δοθεί στην apple η ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το πολιτικό σύστημα εκεί...Καλά θα κάνουν να επαναστατήσουν..στο χέρι τους είναι..Στην apple αμερικής όμως που δουλεύουν οι σχεδιαστές και οι μηχανικοί ρώτησε τους πόσα βγάζουν και σε τι περιβάλλον εργάζονται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνευομαι... απλα ρωταω.

Υπαρχει περιπτωση να εχεις μπερδεψει την εξελιξη της τεχνολογιας με τον νεοφιλελευθερισμο????

Εχεις σκεφτει αν αυτα που αναφερεις οφειλονται στο εκαστοτε πολιτικο καθεστως ή απλα στην εξελιξη της τεχνολογιας?

Μου φαινεται οτι στα γραφομενα σου υπαρχει μια ταση οτιδηποτε καλο της κοινωνιας/τεχνολογιας να το συνδεεις με τον υγιη ανταγωνισμο και το αναποδο.

Στο εχω ξαναπει κιολας. Συμφωνω 100% με αυτα τα οποια θελεις να γινουν, αλλα ο "υγιης ανταγωνισμος/νεοφιλελευθερισμος" που ευαγγελιζεσαι ειναι σαν να ακουω Κνιτη, και μαλιστα τους παλιους καλους, οχι τους ξενερωτους-νερωμενους σημερινους.

Δεν ξερω που εχεις δει εσυ τις σφαγες στην sammy/apple/htc.

Εγω βλεπω οτι καθε μια τους απο record sales quarter σε record sales quarter πηγαινουν :p

Εις βαρος του μαμακα. Ειτε ειναι αυτος με το 600ευρω και το S4, ειτε αυτος με το 50ευρω και το καρτοκινητο με το παραδοσιακο keyboard.

Δεν ευαγγελιζομαι τον κομμουνισμο αλλα πρεπει να εισαι ο μοναδικος ανθρωπος που εχει απομεινει στον πλανητη που πιστευει οτι η Κινα εχει κομμουνισμο. :hehe:

Ειναι η υπερτατη καπιταλιστικονεοφιλελευθερη χωρα. Κανουν κουμαντο οι πλουσιοι ενω οι υπολοιποι ζουνε με μια καραμελα. Πανω κατω σαν την Αμερικη :p H καραμελα απλα εχει αλλη γευση.

Τωρα γιατι καποιοι ΚΚΕδες φερνουν την Κινα σαν παραδειγμα δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

χααχαχ για την Κίνα ισχύει αυτό εδώ

Elections in the People's Republic of China - Wikipedia, the free encyclopedia

https://en.wikipedia.org/wiki/China#Politics

One party to rule them all...and you have no choice my friend..

1 κόμμα και 7 συμμαχικά...Οι "νεοφιλελεύθεροι" (αγροίκοι, ολιγάρχες για μένα) που λες στην Κίνα είναι φίλοι του κόμματος και απλά εκμεταλλεύονται την κατάσταση..

Εξέλιξη της τεχνολογίας...Μάλιστα...Δεν είναι μόνο αυτό...είναι ότι οι εταιρείες ανταγωνίζεται η μία την άλλη ποια θα έφτιαχνε το καλύτερο προιόν... Αν υπήρχε ξαναλέω μόνο μία θα μας έγδερνε όσο μπορεί...Δες την intel ας πούμε που την εξέλιξη των cpu της την πάει πολύ αργά...όταν το αντίπαλο δέος AMD δεν την ακολουθεί όσο γρήγορα πρέπει...

Δηλαδή θεωρείς ότι αν υπήρχε μια εταιρεία κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας ή παραγωγής τηλεφώνων τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για εμάς τους καταναλωτές? Ότι η νέα τεχνολογία θα ήταν διαθέσιμη για όλους ή θα ήταν προνόμιο μόνο των πλουσίων?

Αυτό το έχω ακούσει από πολλούς ΚΚΕδες...ότι η Κίνα δεν είναι κομμουνιστικό κράτος...καρακομμουνιστικό είναι...Είναι γνωστό ότι ο κακός κομμουνισμός που δεν ευαγγελίζεται ο Μυραλις αναπτύσσει την διαφθορά...π.χ. αν δεν κάνεις πλακάκια με τον εκάστοτε γραμματέα/κομισάριο τις περιοχής σου (λαδώσεις, φτιάξεις, whatever) δεν πρόκειται αυτός να κουνηθεί να κάνει τίποτα για σένα και ας είναι καθήκον του..

anyway πρέπει να επαναστατήσουν εκεί όσο πιο σύντομα γίνεται...ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΕ στις εκλογές να μπορείς να ψηφίσεις μόνο 1 κόμμα...

και τέλος εδώ από μένα για φιλελευθερισμό και κομμουνισμό, αριστερά ή δεξιά....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω ακούσει από πολλούς ΚΚΕδες...ότι η Κίνα δεν είναι κομμουνιστικό κράτος...καρακομμουνιστικό είναι...Είναι γνωστό ότι ο κακός κομμουνισμός που δεν ευαγγελίζεται ο Μυραλις αναπτύσσει την διαφθορά...π.χ. αν δεν κάνεις πλακάκια με τον εκάστοτε γραμματέα/κομισάριο τις περιοχής σου (λαδώσεις, φτιάξεις, whatever) δεν πρόκειται αυτός να κουνηθεί να κάνει τίποτα για σένα και ας είναι καθήκον του..

Kαι στην Ελλάδα, Φιλελευθερισμό έχουμε, ΝΔ, Δεξιά. Αυτό που θέλεις δηλαδή.. Είναι γνωστό ότι ο κακός Φιλελευθερισμός που δεν ευαγγελίζεται ο ταβλιμπαν αναπτύσσει την διαφθορά.... π.χ. αν δεν κάνεις πλακάκια με τον εκάστοτε δήμαρχο/βουλευτή της περιοχής σου (λαδώσεις, φτιάξεις, whatever) δεν πρόκειται αυτός να κουνηθεί να κάνει τίποτα για σένα και ας είναι καθήκον του..

Και πριν από αυτό, Σοσιαλισμό είχαμε, ΠΑΣΟΚ, το λέει και το όνομα. Είναι γνωστό ότι ο κακός Σοσιαλισμός που δεν ευαγγελίζεται ο ΧΥΖ αναπτύσσει την διαφθορά.... π.χ. αν δεν κάνεις πλακάκια με τον εκάστοτε δήμαρχο/βουλευτή της περιοχής σου (λαδώσεις, φτιάξεις, whatever) δεν πρόκειται αυτός να κουνηθεί να κάνει τίποτα για σένα και ας είναι καθήκον του..

Και πιο πριν, πάλι Φιλελευθερισμό είχαμε, και ακόιμα πιο πίσω, πάλι Σοσιαλισμό κτλ

Link to comment
Share on other sites

Kαι στην Ελλάδα, Φιλελευθερισμό έχουμε, ΝΔ, Δεξιά. Αυτό που θέλεις δηλαδή..

αυτό το λες εσύ...πρώτον η ΝΔ είναι αριστερό κόμμα...ναι αριστερό...και δεύτερον δεν τους ψήφισα...

άσε που με τα αριστερά και δεξιά δεν τα καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

αυτό το λες εσύ...πρώτον η ΝΔ είναι αριστερό κόμμα...ναι αριστερό...

BEAN-say-what.jpg

και δεύτερον δεν τους ψήφισα...

άσε που με τα αριστερά και δεξιά δεν τα καταλαβαίνω...

To ξέρουμε :spam:

Μάλιστα.. Αφού λες εσύ ότι έχουνε κομμουνισμό στην Κίνα, τότε "Έχουνε Κομμουνισμό στην Κίνα", αφού λες ότι η ΝΔ είναι αριστερό κόμμα, τότε "Η ΝΔ είναι αριστερό κόμμα"

Νομίζω πως μπορώ να σταματήσω πλέον να κάνω πολιτική κουβέντα μαζί σου.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα της τεχνολογιας που θετετε, που ειναι τεραστια μπιζνα , βλεπω αλλο εναν παραλογισμο του σημερινου συστηματος. Το οτι λειτουργει λες και οι φυσικοι ποροι δεν ειναι πεπερασμενοι.

Βγαζουνε κινητα και διαφορες ηλεκτρικες συσκευες , με χαμηλο χρονο ζωης , ωστε να χρειαζεται να τις αντικαθιστα συχνα ο κοσμος και να τροφοδειται συνεχως ο κυκλος καταναλωση,κερδος,παραγωγη.

Οταν σε μερικα χρονια , θα εκλειψουν οι φυσικοι ποροι λογω κακοδιαχειρισης τους , και σε πολυ μικρο βαθμο ανακυκλωσης τους, να δω τοτε τι θα λεμε.

Ζουμε στον απολυτο παραλογισμο τωρα τι να λεμε , δεν γινεται αυτη η κοινωνια των 7 δις ανθρωπων να λειτουργει αιωνιως με βαση το κερδος, το θεμα ειναι βεβαια τι θα ακολουθησει γιατι βλεπω το 1984 του Orwell να το ζω live.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι ο σύντροφος [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] τώρα να μας πει για τις μεγάλες επενδύσεις που έφερε η Αριστερά στην Ελλάδα, για τον ΤΑΡ, την Cosco κτλ? Χάθηκε όταν του είπαμε να μας πει τι καλό έκανε μέχρι στιγμής ο σύντροφος Πρωθυπουργός.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα της τεχνολογιας που θετετε, που ειναι τεραστια μπιζνα , βλεπω αλλο εναν παραλογισμο του σημερινου συστηματος. Το οτι λειτουργει λες και οι φυσικοι ποροι δεν ειναι πεπερασμενοι.

Βγαζουνε κινητα και διαφορες ηλεκτρικες συσκευες , με χαμηλο χρονο ζωης , ωστε να χρειαζεται να τις αντικαθιστα συχνα ο κοσμος και να τροφοδειται συνεχως ο κυκλος καταναλωση,κερδος,παραγωγη.

Οταν σε μερικα χρονια , θα εκλειψουν οι φυσικοι ποροι λογω κακοδιαχειρισης τους , και σε πολυ μικρο βαθμο ανακυκλωσης τους, να δω τοτε τι θα λεμε.

Ζουμε στον απολυτο παραλογισμο τωρα τι να λεμε , δεν γινεται αυτη η κοινωνια των 7 δις ανθρωπων να λειτουργει αιωνιως με βαση το κερδος, το θεμα ειναι βεβαια τι θα ακολουθησει γιατι βλεπω το 1984 του Orwell να το ζω live.

γεγονός...συσκευές προγραμματισμένες για να χαλάσουν κλπ... στο χέρι μας είναι... :T:

Link to comment
Share on other sites

Που είναι ο σύντροφος [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] τώρα να μας πει για τις μεγάλες επενδύσεις που έφερε η Αριστερά στην Ελλάδα, για τον ΤΑΡ, την Cosco κτλ? Χάθηκε όταν του είπαμε να μας πει τι καλό έκανε μέχρι στιγμής ο σύντροφος Πρωθυπουργός.

Κοίτα εγω μπαίνω μόνο όταν έχω "ταβλες" να μπω να γράψω και δεν έχω κάτι καλυτερο να κάνω απο το να χρειάζεται να πλακώνομαι στα quotes.

Να κάτσω να σου πω τα θετικά της μιας χρονιάς διακυβέρνησης Σαμαρα. Αντε και στα λέω. Θα μου πεις για την ευημερία των αριθμων είς βάρος των ανθρώπων. Θα σου πω οτι όπως η κρίση άργησε να φανεί στην καθημερινότητα μας έτσι θα αργήσουν και τα οποία σημάδια ανάκαμψης να φανούν στην καθημερινότητα μας. Θα σκάσει και κανας Ερνεστο (όχι ο υιός του αρχηγού σου) να μου πει το ποίημα για κοινωνικο κράτος κτλ κτλ κτλ.

Με λίγα λόγια αν δε σκυλοβαριεμαι, και αν δεν έχω κάτι καλυτερο να κάνω δε μπαίνω thelab (αν έχεις παρατηρήσει τις τελευταίες φορές που αναμειχθηκα στις συζητήσεις ήταν επειδη κάποιος με θυμήθηκε και το tapatalk μου σκάσε popup.)

Ε σήμερα δεν έχω όρεξη. Πόσο μάλλον να άπαντησω σε άτομα που κάνουν βουντου μην τυχόν και μας κάτσει καμία καινούργια συμφωνία με Costco η τελικα επιλέγει ο TAP προκειμένου να μπουν και να την πουν στο δεξιό @ρχιδι με το avatar του Σαμαρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το λες εσύ...πρώτον η ΝΔ είναι αριστερό κόμμα...ναι αριστερό...και δεύτερον δεν τους ψήφισα...

άσε που με τα αριστερά και δεξιά δεν τα καταλαβαίνω...

Ωπα συντροφε... Ή θα κατσεις να πετας wiki ή θα δεχεσαι την ερμηνεια που εχει ο καθενας για την actual κατασταση. Οταν σου λεει ο αλλος η Κινα λειτουργει νεοφιλελευθερα και του πετας wiki για απαντηση, δεν μπορεις μετα να λες η ΝΔ ειναι αριστερο κομμα γιατι μετα θα παρεις το "Néa Dimokratía, also known by its initials ΝΔ, ND) is the main centre-right political party"

και τα 2 να τα εχεις δεν γινεται.

2ον Κατα την γνωμη μου εχεις βαφτισει τον οποιοδηποτε "κρατικο παρεμβατισμο" σαν "κομμουνισμο" και το αναποδο. Κομμουνισμος ΔΕΝ ειναι (μονο) ο κρατικος παρεμβατισμος οπως και νεοφιλελυθερισμος ΔΕΝ ειναι (μονο) η απουσια του παρεμβατισμου. Απλα ειναι ενα απο τα ψιλο-κυρια κομματια της ιδεολογιας τους.

και ως συνεπεια του 2... Αν εσυ θελεις (αν εχω καταλαβει καλα απο τα γραφομενα σου) την πληρη απουσια του κρατους απο οποιαδηποτε επιχειρηματικη δραστηριοτητα μπορεις να μου πεις για ποιο λογο να υπαρχει κρατος?

Θεωρητικα μπορει να καταλυθει η (οποια) δημοκρατια που εχουμε και απλα να υπαρχει ενα "συμβουλιο" το οποιο αυτοματα/μηχανικα π.χ. θα διεξαγει μειοδοτικους διαγωνισμους για το ποια εταιρια θα αναλαβει το εκαστοτε δημοσιο εργο που εχει αναγκη ο λαος. Τι τις θελουμε τις εκλογες? Να γινουμε (χειροτερα απο) Κινα...

Ασχετα αν αυτο εχουμε ετσι κι αλλιως τωρα (απλα οι μειοδοτικοι διαγωνισμοι ειναι στημενοι :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Ωπα συντροφε... Ή θα κατσεις να πετας wiki ή θα δεχεσαι την ερμηνεια που εχει ο καθενας για την actual κατασταση. Οταν σου λεει ο αλλος η Κινα λειτουργει νεοφιλελευθερα και του πετας wiki για απαντηση, δεν μπορεις μετα να λες η ΝΔ ειναι αριστερο κομμα γιατι μετα θα παρεις το "Néa Dimokratía, also known by its initials ΝΔ, ND) is the main centre-right political party"

και τα 2 να τα εχεις δεν γινεται.

2ον Κατα την γνωμη μου εχεις βαφτισει τον οποιοδηποτε "κρατικο παρεμβατισμο" σαν "κομμουνισμο" και το αναποδο. Κομμουνισμος ΔΕΝ ειναι (μονο) ο κρατικος παρεμβατισμος οπως και νεοφιλελυθερισμος ΔΕΝ ειναι (μονο) η απουσια του παρεμβατισμου. Απλα ειναι ενα απο τα ψιλο-κυρια κομματια της ιδεολογιας τους.

και ως συνεπεια του 2... Αν εσυ θελεις (αν εχω καταλαβει καλα απο τα γραφομενα σου) την πληρη απουσια του κρατους απο οποιαδηποτε επιχειρηματικη δραστηριοτητα μπορεις να μου πεις για ποιο λογο να υπαρχει κρατος?

Θεωρητικα μπορει να καταλυθει η (οποια) δημοκρατια που εχουμε και απλα να υπαρχει ενα "συμβουλιο" το οποιο αυτοματα/μηχανικα π.χ. θα διεξαγει μειοδοτικους διαγωνισμους για το ποια εταιρια θα αναλαβει το εκαστοτε δημοσιο εργο που εχει αναγκη ο λαος. Τι τις θελουμε τις εκλογες? Να γινουμε (χειροτερα απο) Κινα...

Ασχετα αν αυτο εχουμε ετσι κι αλλιως τωρα (απλα οι μειοδοτικοι διαγωνισμοι ειναι στημενοι :hehe: )

Συμφωνώ...αλλά λέω πάντα την άποψη μου... Η άποψη του wikipaedia Με την Κίνα συμβαδίζει με την δικιά μου. Η άποψη που έχουν κάποιοι για την ΝΔ (ότι είναι κεντροδεξιό κόμμα) διαφέρει από την δική μου...οπότε για μένα η ΝΔ είναι κεντροαριστερό κόμμα, γιατί αυτή είναι που διόγκωσε τον Δημόσιο Τομέα μέχρι και το 2009...

To κράτος ο μόνος λόγος που θα υπάρχει είναι για να δίνει παροχές στους πολίτες του (δωρεάν παιδεία, υγεία) και θα προσέχει ώστε επιχειρηματίες τύπου Κίνας απλά δεν θα έχουν χώρο στην Ελληνική αγορά. Θα έχει τέτοιες διαδικασίες όπου επιχειρηματίες μπορούν να κάνουν τις δουλειές τους γρήγορα και χωρίς γρηγορόσημα ή άλλου είδους ματσακονιές...Αυτά με λίγα λόγια...

Link to comment
Share on other sites

οπότε για μένα η ΝΔ είναι κεντροαριστερό κόμμα, γιατί αυτή είναι που διόγκωσε τον Δημόσιο Τομέα μέχρι και το 2009...

Ok, τελευταίο μου σχόλιο. (Και δεν θα σχολιάσω το πως θέλεις εσύ το κράτος).

Είναι Ανθρωποι αυτοί που υποστηρίζουν τις ιδεολογίες και τα πολιτικοκοινωνικά συστήματα.

Άνθρωποι στηρίζουν την Αριστερά, την Δεξιά, την Αναρχία, τον Φασισμό, τον Κομμουνισμό, τον Φιλελευθερισμό κτλ.

Και οι Άνθρωποι, κάνουνε λάθη. Και τα λάθη αυτά, χωρίς να το θέλεις, ετεροκαθορίζουν αυτό που δείχνεις προς τα έξω, αλλά ΔΕΝ αλλάζουν την ιδεολογία που υποστηρίζεις.

Η ΝΔ αυτοπροσδιορίζεται σαν κεντροδεξιό κόμμα, τα λάθη της, δεν την έκαναν Αριστερή, την έκαναν σάπια. Είναι κάτι χαλασμένο.

Το ΠΑΣΟΚ και η Κίνα τα ίδια.

Είναι κάτι που δεν αντιπροσωπευουν αυτό που λένε ότι είναι, ΑΛΛΑ δεν είναι το αντίθετο!

Aν πάρω μία ζάντα ποδηλάτου, και αρχίσω και την κοπανάω, θα χαλάσει, δεν θα είναι πλέον μια αξιόπιστη στρογγυλή ζάντα, αλλά δεν θα είναι ούτε τετράγωνη!

Ο κρατισμός δεν υποστηρίζεται από καμιά ιδεολογία. Και το αστείο είναι τι διαβάζουμε στο πρώτο αποτέλεσμα του γούγλη όταν ψάξουμε για "κρατισμός".. Είναι ένα blog, και γράφει

"Μία από τις συχνές λέξεις που ακούμε από τους νεοφιλελεύθερους είναι ο «κρατισμός» ή «κρατικισιμός»."

Και έχει δίκιο.. η λέξη προήλθε καθαρά από νεοφιλελευθερο λεξιλόγιο

Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, διόγκωσαν τον Δ.Τ. (βασικά τον κατέστρεψαν, γιατί διάφορα στατιστικά δείχνουν ότι δεν είναι πιο υπεράριθμος από άλλες ευρωπαϊκες χώρες), αυτό δεν σημαίνει ότι οι ιδεολογίες τους είναι διαφορετικές από αυτό που λένε, αυτό σημαίνει ότι είναι σάπια κόμματα.

Οι ιδεολογίες, τα πολιτικοκοινωνικά συστήματα πρέπει να αρχίσουν να συγκρίνοντε με αυτά που λένε, όχι με τους εκατοντάδες διαφορετικούς τρόπους που αυτά εφαρμόστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως αυτό το σύστημα κυβέρνησης δεν με εκφράζει,ούτε ο τρόπος που παίρνονται οι αποφάσεις ούτε ο τρόπος που επιβάλλονται,οι τοπικοί βουλευτές δεν έχουν απολύτως καμιά σχέση με τον κόσμο εδώ (και δεν είναι ποτέ εδώ) ούτε ενδιαφέρονται για τα προβλήματα της δικής μου καθημερινότητας.μέχρι λοιπόν αυτό να αλλάξει ή δεν θα ασχολούμαι καθόλου ή θα ρίχνω κανένα πανακυρο κόμμα κυνηγών

και μην μου λέτε ότι αυτό θα αλλάξει και οι πολίτες πρέπει αυτό και εκείνο γιατί τα'χω ακούσει γκατζιλιον φορές

οβερ αντ αουτ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.