Jump to content



Τη γνώμη σας για αγορά σκληρού


koulis13

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα κάι εδώ :). Λοιπόν, το ερώτημά μου είναι απλό. Χάλασε ο ένας απο τους δυο sata σκληρούς μου (120 Gb Maxtor) και πήρα την απόφαση, μέρες που έρχονται να πάρω δωράκι στο υπολογιστήρι μου δυο νέους 200άρηδες. Θέλω να μου πείτε ποιά απο τις ποιό κάτω εταιρίες να διαλέξω και γιατί (σάν ερώτηση φυσικής το διατύπωσα :) ).

1) Maxtor

2) Seagate (δέν ξέρω άν υπάρχει 200άρης)

3) Western Digital (δέν ξέρω άν υπάρχει 200άρης)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχω ένα ψήφο για maxtor. Και εγώ προς maxtor κλείνω να πώ την αλήθεια, αλλά με ξενέρωσε λίγο επειδή μόλις 3ών-4άρων μηνών καλοδουλεμένος σκληρός τα κακάρωσε.

Απο την άλλη 200άρηδες δέν έχω δεί στις άλλες δυο εταιρίες (160άρηδες και μετά 250άρηδες).

Το μόνο που με απασχολεί είναι, άν επειδή οι σκληροί θα είναι βαρβάτοι απο θέμα χωρητικότητας, αυτό θα λειτουργεί εις βάρος της ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

JiMk το έκανα και αυτό. Όταν είναι μόνος του είναι εντάξει, στο raid χαλάει το γιαούρτι. unstoppable, hitachi έψαξα να βρώ αλλά εδώ στο Greece δέν βρήκα. Αξίζει εν τέλη να βάλω δυο 200άρηδες σε raid 0 και τον καλό 120άρη μου κανονικά για backup και αποθήκευση;

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε: Maxtor ή Maxtor ή Maxtor...

1ον: Στείλε τον 120άρι σου στην αντιπροσωπεία για έλεγχο

2ον: Ο καλύτερος 200άρης Serial ATA είναι ο Maxtor.Ο ταχύτερος , και ο πιο αξιόπιστος.

Εγώ εδώ και 2 χρόνια διαθέτω καμία...16αριά Maxtors , κανένας δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [16-12-2003 και 18:20]

........

2ον: Ο καλύτερος 200άρης Serial ATA είναι ο Maxtor.Ο ταχύτερος..........

O ταχυτερος ειναι ο hitachi (το seek time του ειναι καθαρα καλυτερο)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα:

Το seek time δεν παίζει ρόλο στην μετάδοση δεδομένων.Είναι απλά ο χρόνος που απαιτήται για να εντοπιστεί ένα αρχείο...

Αυτό που θέλει ένας χρήστης είναι να γράφει και να διαβάζει το δυνατόν γρηγορότερα.

Αυτό μέχρι τώρα το προσφέρει ο Maxtor.

Το seek time δίνει ένα μικρό advantage στον Hitachi , στο ψάξιμο & delete (ταυτόχρονο) , όχι στην μετάδοση δεδομένων.

Επίσης αν ο Maxtor διαβάζει 10+ MB περισσότερα ( / sec) από τον Hitachi , αναπληρώνει (και με το παραπάνω) την διαφορά στο seek time.

Επίσης δεν ξέρουμε την αξιοπιστία των Hitachi.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν "κατεβάζω" τους Hitachi , απλά λέω ότι η πιο σίγουρη λύση είναι ο Maxtor.Επίσης ότι είναι ο γρηγορότερος στην μετάδοση δεδομένων.

Ok?

Link to comment
Share on other sites

Θα παραγγείλω μάλλον τους Maxtor. Απλά το μόνο που με ανησυχεί (όπως αναφέρω πιο πάνω) άν επειδή οι σκληροί είναι μεγάλοι δέν θα είναι γρήγοροι, και λέω να βάλω τον 120άρη που μου απέμεινε και μόλις έρθει ο άλλος απο το rma να τους βάλω σε raid για backup. πώς το βλέπετε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά είμαι στο e-shop και ετοιμάζομαι να πατήσω το μαγικό κουμπάκι. Σκέφτομαι να πάρω και coolers για τους σκληρούς. Αξίζει λέτε τέτοια αγορά και θα κρυώνουν οι σκληροί ή απλά δέν κάνουν τίποτα και καταναλώνουν απλά ρεύμα; Περιμένω γρήγορες απαντήσεις για να ξέρω τί να κάνω :).

Link to comment
Share on other sites

Unstoppable: Πάρε και μέτρησε την διαμεταγωγή του Raptor , και μετά μέτρα και τον Maxtor.

Επίσης με τον Raptor είσαι στα 3x Giga. Πλέον δεν φτάνουν ούτε για τα παιχνίδια που έχουμε εγκατεστημένα κατά καιρούς στα παιχνίδια μας. Επίσης ο Raptor δεν είναι και ο πλέον αξιόπιστος.

Πέρα απ' αυτό , σκέψου καλύτερα το θέμα του Seek time:

-Τι προτιμάς , να βρίσκεις γρηγορότερα το αρχείο

ή να διαβάζεις και να γράφεις αρκετά ταχύτερα το αρχείο?

Link to comment
Share on other sites

Προτιμαω να νιωθω πιο γρηγορο το συστημα κατι που γινεται με καλυτερο seek.Η διαμεταγωγηση παιζει ρολο σε μεγαλα αρχεια κατι που χρειαζεται σε συγκεκριμενες εφαρμογες(και εκει οι διαφορες ειναι μικρες μεταξυ raptor-hitachi-maxtor ,και αν παμε σε raptor 74GΒ ειναι καθαρα παραπανω,αληθεια για δειξε μου ενα Review που ο Maxtor ειναι 10MBps ποιο γρηγορος απο τον hitachi) ).Για το θεμα της αξιοπιστιας του raptor δεν εχω ακουσει παραπονα και αλλωστε το λογικο ειναι να ειναι πιο αξιοπιστος αφου ουσιαστικα ειναι scsi δισκος.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθαν, μόλις τους παρέλαβα.

Τώρα έχω κάποιες ερωτησούλες.

Καταρχήν, πρέπει να προβώ σε κάποια ενέργεια (low level format ή κάτι άλλο) πρίν προχωρήσω στο partitioning ή φτιάχνω το raid και ακολουθώ τη γνωστή διαδικασία partitioning, format κτλ.;

Η δεύτερη ερώτησή μου αφορά το τρόπο σύνδεσης. Η μητρική μου (ASUS P4C800-E Deluxe) έχει δυο controllers, τον south bridge (ich5r), στον οποίο έχω μέχρι τώρα τους σκληρούς, και τον promise. Σε ποιόν απο τους δύο είναι προτιμότερο να στήσω τo raid;

Επίσης τί stripe size προτείνετε να βάλω για καθημερινή normal χρήση άς πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Βάλτους επάνω έναν-έναν. κάνε ένα παρτιτιον μεγάλο και κάνε πλήρες φορμάτ.Κάνε τα ίδια και για τον 2ο.

Τρόπος σύνδεσης.... ICH5R ALL THE WAY ( αν δεν τρέχεις 300fsb ;) )

Το stripe... εξαρτάται τι θέλεις... εγώ εδώ και 4 μέρες έχω 64 stripe.... (πριν είχα 16) και έχω δει αρκετά μεγάλη διαφορά στο Ifoedit που χρισιμοποιώ για να φτιάχνω τα DVD's

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.