Jump to content



αγορά νέου HDD 1TB


BloodMage

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Οκει, εγώ που δεν έχω πολλά παιχνίδια τα έχω πάνω σε ένα 640 AAKS κυρίως, και SSD για λειτουργικό, οπότε ότι δίσκο και να πάρω πάει αποθήκη More or less, και εκεί δεν ρίχνω λεφτά.

Απλά επειδή έβλεπα μεγάλους δίσκους δεν φαντάστηκα πως είναι για παιχνίδια. :)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω εναν δισκο 1 τερα για να τον εχω για games και προγραμματα μουσικης και αποθηκη για αρχη και αργοτερα θα παρω αλλον εναν 1 τερα μονο αποθηκη για να κανω τον αλλο μονο για φορτωματα...Στην αποθηκη θα παω σε green η κατι pio "πρασινο"...:)

Link to comment
Share on other sites

Aυτοι οι 'green' δισκοι εδω μου καθονται.

Σιγα το ρευμα που γλυτωνεις, ενω σε επιδοσεις χανεις παρα, μα παρα, πολυ.

Εχω εναν spinpoint f1 και τον θεωρω πολυ καλυτερο δισκο απο τον 640aaks, ειναι πολυ πιο κρυος και πολυ πιο αθορυβος.

Aπο τα reviews που διαβαζω η διαφορα ειναι αντιστοιχη και στα μεταγενεστερα μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

πιο κρυος και πολυ πιο αθορυβος

ΔΕΝ έχει καμία σχέση με επιδόσεις.

Οι Green για κάποιους είναι για κατανάλωση, κάποιους πιο λίγα λεφτά.

Αν είναι για αποθήκη ΜΟΝΟ, σε πολούς τα 10-20 ευρώ κάτω μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που κοιταει τα 10€, τοση ειναι η διαφορα πχ στο Πλαισιο, ας παει στο skroutz να δωσει '1 tb' και ας παρει το φτηνοτερο. Δεν μιλαμε για αυτον.

Νομιζω ομως οτι δεν μπορεις να περνας αβιαστα οτι ο δισκος ειναι πολυ πιο κρυος. Σε μενα ο WD εχει 8 βαθμους πιο πανω και ειναι σε καλυτερη θεση απο τον Samsung.

Eπισης, προσωπικα, θελω και η αποθηκη μου να εχει και επιδοσεις, σε αυτους τους δισκους μεταφερω αρχεια, κανω back up, ξεζιπαρω κλπ κλπ.

Αναλογα με τη χρηση εγω θα επαιρνα:

WD Black:για τα μεγαλυτερα iops, αν ηθελα να βαλω και OS.

Samsung: λογω throughput και θερμοκρασιας, για σκετη αποθηκη.

WD Green: Σε κανα mini-itx συστημα με κανα pico psu. Και ειναι καλη λυση νομιζω για back up.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τον WD FALS δεν τον προτιμάει κανείς;

Αυτος ειναι ο black caviar που συζηταμε...Αν βρω σε κοντινη τιμη στα 90 και τον σατα 3.Κατι διαβασα οτι ο σατα 3 black caviar ειναι με πλαττερ τον 500.O σατα 2?

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το σατα 3 δεν νομιζω να εχει ιδιατερα μεγαλες διαφορες σε αυτους δισκους.ετσι και αλλιως με το ζορι ξεπερναν η τερματιζουν το σατα 1 σε ταχυτητες.Λογω τον 2 platters θα κερδιζει οσο κερδιζει..

Link to comment
Share on other sites

εχω τον fals sata 2 1tb φτανει μεχρι κ 100mb περιπου εγγραφη, κ περιμενετε κανω benchmark για την αναγνωση!!παει περιπου 86,4 mb/s εγω ζαχαρωνω για αποθηκη οχι 1tb αλλα αυτον http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-Caviar-Green-WD15EARS-1-5TB-HDD-3-5inches-64MB-Cache-7200RPM-SATA-3Gb.htm ειναι ολα τα ευρω κ σε ταχυτητα κ σε τιμη κ μιλαμε για αποθηκη-παιχνιδια-μουσικη-ταινιες κ οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε τον εχει ενας φιλος κ εχει λιγο καλυτερες επιδοσεις απο τον fals

Link to comment
Share on other sites

εχω τον fals sata 2 1tb φτανει μεχρι κ 100mb περιπου εγγραφη, κ περιμενετε κανω benchmark για την αναγνωση!!παει περιπου 86,4 mb/s εγω ζαχαρωνω για αποθηκη οχι 1tb αλλα αυτον http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-Caviar-Green-WD15EARS-1-5TB-HDD-3-5inches-64MB-Cache-7200RPM-SATA-3Gb.htm ειναι ολα τα ευρω κ σε ταχυτητα κ σε τιμη κ μιλαμε για αποθηκη-παιχνιδια-μουσικη-ταινιες κ οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε τον εχει ενας φιλος κ εχει λιγο καλυτερες επιδοσεις απο τον fals

Ο fals που εχεις πρεπει να ειναι 1 χρονου+! Οι 2 τελευταιοι που εχω παρει εχουν αυτη την επιδοση!

+1 για τον wd1001fals!

Και για να εχεις 1 εικονα πανω-κατω ο δικος μου σε επιδοσης http://img651.imageshack.us/img651/6041/wd2.png:)

Δεν νομιζω οτι ο WD15EARS να ειναι καλυτερος απο αυτον.Τσεκαρε το πριν κανεις καποια αγορα!:flower:

Link to comment
Share on other sites

ΕΙπα σημερα να παω να κανω την αγορα του δισκου και δυστηχως ψαχνω για black caviar sata 3 και δεν υπαρχει πουθενα..Να παω σton σατα 2 να τελειωνω??Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι εχει παρει και αυτος την πανω βολτα 91 ευρω τον εχουν φτασει.

Τελικα πηρα τον σατα 2.Γιατι τοσο μεγαλη διαφορα απο τα αποτελεσματα του φιλου πιο πανω??

attachment.php?attachmentid=38327&stc=1&d=1267705495

post-14380-1416074342,3382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.