Jump to content



Ανατροπή!


billpeppas

Recommended Posts

Με παίρνει τηλέφωνο ένας φίλος ενός γνωστού μου , που του είχα πουλήσει ένα PC.

"Βασίλη , ανοίγω το PC , και αφού μπεί στα Windows , κάνω log on , και εμφανίζει ένα

παράξενο βιντεάκι.Μετά πολλών προβολών , καταλαβαίνω πως πρόκειται για το σήμα της Creative

ανάποδα (μιλάει για το βιντεάκι που προβάλεται αν έχεις Audigy 1 ή Audigy 2).

Καλά ως εδώ.Αλλά όταν πάω να δω κάποιες ταινίες που μου έχουν δώσει κάτι φίλοι μου , τις δείχνει

εντελώς ανεστραμμένες (δηλ το πάνω -> κάτω , δεξιά -> αριστερά)."

Τρελάθηκα.Ύστερα από σκέψη τον βάζω να βρεί τρία διαφορετικά βίντεο , που έχουν συμπιεστεί με

τους εξής codec (έναν το κάθε βίντεο):

-Windows Media (WME 9)

-DivX

-Cinepak

Τα βίντεο συμπιεσμένα με τον WME 9 παίζουν κανονικά.

Τα βίντεο συμπιεσμένα κατά DivX και Cinepak codec , παίζουν ανεστραμμένα (σαν το σήμα της Creative)

Ε , λέω κάνε απεγκατάσταση , reboot , και ξαναεγκατέστησε τις τελευταίες εκδόσεις των εν λόγω codec.

Κλείνουμε.Με ξαναπαίρνει μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα , αποτέλεσμα? Κανένα.

Τον έβαλα να εγκαταστήσει το DivX 5.02 Pro που του είχα γράψει σε ένα CD.Τίποτα και πάλι.

Δοκίμασε διαφορετικά προγράμματα προβολής , πάλι τίποτα.

Καμία ιδέα? Το έχετε συναντήσει ποτέ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ας ενεργοποιησει τα overlay στον player και ας δοκιμασει με να τα παιξει με Bspalyer εχει και επιλογη για την αναστραμενη εικονα.Απο την αλλη η π******α μπορει να εγινε κατα την συμπιεση των ιδιων των ταινιων.Σαν τελευταια λυση ...ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το έχω συναντήσει κάπου. Είναι της κάρτας γραφικών. Με συνδιασμό κάποιων κουμπιών του πληκτρολογίου σου αναστρέφει την εικόνα. Αυτο όμως συνέβαινε καθόλικα, όχι επιλεκτικά

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάπου στο Internet για αυτό....

Δεν θυμάμαι πώς το έφτιαχναν... μία λύση που βρήκα ψάχνοντας γρήγορα το Internet είναι να εγκαταστήσεις το FFDShow και να επιλέξεις το flip video.

Κάπου αλλού είδα ότι το κάνει το Nimo-Codec.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.