Jump to content



140 & 120 mm fan


BloodMage

Recommended Posts

HELL-O.....

τις γνώμες των ειδικών θέλω xD

χρειαζομαι εναν 140ρι για το τροφοδοτικο μου το οποιο αρχισε να ακουγετε καπως. θα μπει σε ενα συστιμα που θα δουλευει 24/7 και οταν θα κοιμαμαι δλδ γιαυτο θελω οτι πιο αθιριβο υπαρχει!! το τροφοδοτικο μου ειναι ενα Chieftec 850W http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Chieftec-850W-CFT-850-14C.htm

επίσης χρειάζομαι και τρεις 120αριδες ο ένας θα μπει πάνω σε μια mugen2 ο άλλος μπροστά στους σκλυρους και ο τρίτος πίσω στην εξαγωγή....

σκέπτομαι για noctua που έχει στο πλαίσιο αυτό με τα 20 ευρώπουλα (εννοείται πως οι 120αριδες θα συνδέονται σε controller οπότε θα μπορώ κάπως να τους ελέγχω και να περιορίζω τον θόρυβο αν με ενοχλούν αλλά με τον 140αρη??)

λοιπόν ακούω προτάσεις κ γνώμες και thx εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

140mm :

http://www.xigmatek.com/product/accessory-xlf-f1453.php

με cfm/dBA = 3,97, από τους μεγαλύτερες λόγους παροχής προς θόρυβο στην κατηγορία των 140mm και με θόρυβο λιγότερο από 16 dBA (στην πράξη αθόρυβο).

120mm :

http://www.silenx.com/ixtremaprofans.asp?sku=ixp-76-18

με cfm/dBA = 5,01

και

http://www.silenx.com/ixtremaproledfans.asp?sku=ixp-74-14l

με cfm/dBA = 5,14

και οι δύο με έναν από τους μεγαλύτερους λόγους cfm/dBA στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

ty Mr Mican

τον 140αρη μάλλον από έξω με βλέπω να τον αγοράζω

όσο για 120αρι με χαλάει λίγο το 38mm(θα μπει μπροστά στο armor Jr στους σκληρούς και δεν νομίζω να χωράει) και θα προτιμούσα και χωρίς Led

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μέτρηση να δεις αν παίρνει τον 38άρη μπροστά.

Η ίδια εταιρεία πάντως βγάζει και ανεμιστήρες 25άρηδες χωρίς led με επίσης υψηλές αποδόσεις. Δες το site της.

Link to comment
Share on other sites

HELL-O.....

τις γνώμες των ειδικών θέλω xD

χρειαζομαι εναν 140ρι για το τροφοδοτικο μου το οποιο αρχισε να ακουγετε καπως. θα μπει σε ενα συστιμα που θα δουλευει 24/7 και οταν θα κοιμαμαι δλδ γιαυτο θελω οτι πιο αθιριβο υπαρχει!! το τροφοδοτικο μου ειναι ενα Chieftec 850W http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Chieftec-850W-CFT-850-14C.htm

επίσης χρειάζομαι και τρεις 120αριδες ο ένας θα μπει πάνω σε μια mugen2 ο άλλος μπροστά στους σκλυρους και ο τρίτος πίσω στην εξαγωγή....

σκέπτομαι για noctua που έχει στο πλαίσιο αυτό με τα 20 ευρώπουλα (εννοείται πως οι 120αριδες θα συνδέονται σε controller οπότε θα μπορώ κάπως να τους ελέγχω και να περιορίζω τον θόρυβο αν με ενοχλούν αλλά με τον 140αρη??)

λοιπόν ακούω προτάσεις κ γνώμες και thx εκ των προτέρων

Να μια πρόταση και από εμένα.

Για 140αρη τροφοδοτικού, οι επιλογές είναι σχετικά λίγες στην αγορά. Προσωπικά θα σου πρότεινα έναν από τους εξης 2:

SHARKOON CASE FAN 140MM SILENT 900RPM (προσοχή, όχι τους 14αρηδες sharkoon με τα στενά blades)

Noiseblocker NB-BlackSilent XK2 140mm System Fan

Είναι και οι 2 αρκετά ποιοτικοί στο υποχρεωτικό undervolting που θα φάνε από το PSU, ενώ δεν θα έχουν προβλήματα και τα bearings τους με την θέση τοποθέτησης (οριζόντια).

Για 120αρηδες τώρα, ρίξε μια ματιά σε αυτά τα combo:

Arctic Cooling Arctic F12 System Fan 120mm (o απόγονος του φοβερού FDB 12025, για όλες τις θέσεις)

ή

Noiseblocker NB-BlackSilent PRO PL-1 120mm System Fan (για ψήκτρα και intake)

Noiseblocker NB-BlackSilent PRO PL-2 120mm System Fan (για exhaust)

ή αν θέλεις να δώσεις λίγα παραπάνω:

Scythe Kama PWM System Fan 120mm (για την ψήκτρα)

Be Quiet! Silent Wing 120mm System Fan (για intake και exhaust)

Καλές αγορές σε ότι και να επιλέξεις...cheers...^^

Link to comment
Share on other sites

@ Mican τελικά δεν χωράει ο 38αρης

@ DAnte μμμμ ωραίες οι εναλλακτικές επιλογές που μου έδωσες.....

πως σας φαίνονται αυτά τα 140ρια? http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=33&lng=en

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805135&u=AKASA-AK-195BL-140MM-SILENT-COLOUR-FAN

επίσης το 120ρι της noctua λέει τπτ??

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα!!! ty πάντως και τους δυο!!

την παρασκευή λογικά θα τους πάρω....κ θα ενημερώσω για τις επιλογές μου και για εντυπώσεις...μέχρι τότε αν σας έρθει καμιά flashιά ριχτε το xD

τι έχετε να πείτε για Enermax Magma?

μιας κ τον έφερε πάλι το eshop? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663511&u=ENERMAX-UCMA12-MAGMA-120MM-FAN

Link to comment
Share on other sites

MicAv, sorry φιλε, αλλα εχει καταντησει σπαστικο και ενοχλητικο αυτο που κανεις. Οτιδηποτε εχει να κανει με θεμα ψυξης, καθεσαι και κανεις μια διαιρεση, και σπαμμαρεις ολα τα threads βαθμολογοντας τα φουρφουρια απο 1 εως 5. Συγγνωμη κιολας, αλλα οποιοσδηποτε μπορει να κανει μια διαιρεση και να πει αν ~1 ειναι αθλιος, αν ~3 ειναι μετριος, αν ~5 ειναι τουμπανος. Ειναι σαν να παω εγω στην κατηγορια οθονες και οποιος ρωταει για οθονη να του λεω... εχει αντιθεση <5000:1 ειναι χαλι, 5000-20000:1 ειναι καλουτσικη, >20000:1 ειναι απιστευτη. Ουτε οι παπουδες μας δεν αγοραζουν με βαση τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που διαφημιζουν οι εταιριες, ολος ο κοσμος ξερει οτι ειναι ψευτικα. Και μην μου πεις δεν μπορουμε να συγκρινουμε, υπαρχουν ενα σωρο reviews στο ιντερνετ, κατσε και διαβασε. Στα εχουν πει και αλλοι... Στο forum δεν συζηταμε αυτα που μπορουμε να δουμε απο την σελιδα του πλαισιου, αλλα εμπειριες και περιτερω γνωσεις.

On topic τωρα, προτεινω τον AC F12 που προτεινε και ο Dante πιο πανω, αλλιως αν θες απολυτη ησυχια τον ασπρομαυρο Nexus Real Silent.

Link to comment
Share on other sites

Ο Arctic Cooling που έχει προταθεί είναι πολύ καλή περίπτωση. Γενικά οι AC είναι καλοί ανεμιστήρες από ότι έχω διαπιστώσει με ευχαρίστηση!

Οι Nexus εμένα μου φάνηκαν θορυβώδεις γενικά (εννοώ σε σχέση με το CFM που βγάζουν). Ίσως να είμαι και "περιέργος" στο θέμα αλλά δεν με ικανοποίησαν. Μεταξύ τους θα προτιμούσα τον παρακάτω...

Ο Coolermaster Silent R4-S2S-12AK-GP επίσης αποτελεί ίσως ιδανικό συνδυασμό κόστους/απόδοσης (όπως έχω ξαναπεί έχω 6 στο HAF932 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος και με το CFM αλλά και με την ησυχία τους).

Υ.Γ. Καλό είναι στα fans που προορίζονται για case (και τρώνε την περισσότερη σκόνη συνήθως) να προτιμάμε μοντέλα με ρουλεμάν ξηρού τύπου (π.χ. ball bearing). Έχει να κάνει με το γεγονός πως η σκόνη παίζει "παράξενα" παιχνίδια στο σύστημα μετάδοσης κίνησης του μοτέρ και πολλές φορές "σκοτώνει" ακριβότερους & καλύτερους, αλλά σαφώς πιο ευαίσθητους ανεμιστήρες.

Αποφεύγουμε τους sleeve bearing (ξεραίνεται το λιπαντικό και χωρίς συντήρηση κάνουν θόρυβο) κι επίσης δεν μπορούν να τοποθετηθούν οριζόντια.

Magnetic bearing & Fluid κοστίζουν αρκετά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και για να δώσουμε ένα γρήγορο παράδειγμα να το καταλάβουμε.

IXP-74-11

Ο κατασκευαστής (αν έχει τον θεό του αλλά τεσπα) δίνει 46CFM με 11dB ήχο. Αν κάνεις την διαίρεση, βγαίνει περίπου CFM/dBA κάπου πάνω από 4.

Δεν χρείαζεται να είσαι πυρηνικός υδραυλικός για να καταλάβεις πως 120αρης στις 1100+ rpm δεν μπορεί να βγάζει 11dB ήχο. But I digress, ο μέσος καταναλωτής δεν μπορεί να καταλάβει πως δουλεύει το σύστημα, οπότε αναγκαστικά και επειδή δεν έχει γνώσεις απλά πιστεύει ότι του σερβίρει η εταιρία.

Σε πραγματικές συνθήκες μέτρησης, ο fan πιάνει 35CFM στα 26dB. Αν διαιρέσουμε και πάλι μας βγάζει ένα ratio 1,3.

Whos the sucker now?...:slap:

Το παραπάνω ισχύει για τα περισσότερα φουρφουρια, απλά ένα παράδειγμα δίνω. Είναι φύσει αδύνατον να χρησιμοποιήσουμε τις τιμές των κατασκευαστών για σύγκριση προϊόντων σε αυτή την κατηγορία, ΕΙΔΙΚΑ κατασκευαστών όπως η SilenX και η CoolerMaster που βάζουν ότι τους φωτίσει ο θεός στα specs.

Reviews στο internet, προσωπική ενασχόληση και ερωτήσεις σε forum σαν και αυτό είναι ο μόνος τρόπος για να βγάλουμε άκρη. Και πάλι, με τα sample variations που βγάζουν τα φτηνά μοτεράκια από Κίνα καθώς και τις διαφορετικές συνθήκες από rig σε rig, σοβαρή απάντηση δεν μπορεί να υπάρξει.

Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερα, ας ξεκινήσει από ένα tutorial σαν αυτό.

Anatomy of the Silent Fan

Οι Nexus εμένα μου φάνηκαν θορυβώδεις γενικά (εννοώ σε σχέση με το CFM που βγάζουν). Ίσως να είμαι και "περιέργος" στο θέμα αλλά δεν με ικανοποίησαν.

Οι nexus είναι από τα καλύτερα φουρφουρια που υπάρχουν στην αγορά για silent builds (ειδικά στην χροιά-τονικότητα του ήχου που βγάζουν), αλλά έχουν 2 προβλήματα. Μεγάλο sample variance στις παρτίδες, και περιορισμούς στο που μπορείς να τους βάλεις λόγω του light duty sleeve bearing τους. Δεν είναι θέμα πως είσαι περίεργος, απλά έπεσες μέσα σε ένα ή και στα 2 προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

MicAv, sorry φιλε, αλλα εχει καταντησει σπαστικο και ενοχλητικο αυτο που κανεις. Οτιδηποτε εχει να κανει με θεμα ψυξης, καθεσαι και κανεις μια διαιρεση, και σπαμμαρεις ολα τα threads βαθμολογοντας τα φουρφουρια απο 1 εως 5. Συγγνωμη κιολας, αλλα οποιοσδηποτε μπορει να κανει μια διαιρεση και να πει αν ~1 ειναι αθλιος, αν ~3 ειναι μετριος, αν ~5 ειναι τουμπανος. Ειναι σαν να παω εγω στην κατηγορια οθονες και οποιος ρωταει για οθονη να του λεω... εχει αντιθεση <5000:1 ειναι χαλι, 5000-20000:1 ειναι καλουτσικη, >20000:1 ειναι απιστευτη. Ουτε οι παπουδες μας δεν αγοραζουν με βαση τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που διαφημιζουν οι εταιριες, ολος ο κοσμος ξερει οτι ειναι ψευτικα. Και μην μου πεις δεν μπορουμε να συγκρινουμε, υπαρχουν ενα σωρο reviews στο ιντερνετ, κατσε και διαβασε. Στα εχουν πει και αλλοι... Στο forum δεν συζηταμε αυτα που μπορουμε να δουμε απο την σελιδα του πλαισιου, αλλα εμπειριες και περιτερω γνωσεις.

Εάν σου φαίνεται "σπαστικό και ενοχλητικό" αυτό που κάνω μπορείς πολύ απλά να μην διαβάσεις ή αν τελικά διαβάσεις να μη λάβεις υπόψη τίποτα. Όπως ακριβώς λες εσύ την άποψή σου στο forum, έτσι κάνω (και θα συνεχίσω να κάνω) και εγώ. Εάν έχεις πρόβλημα με αυτό, τότε sorry, θα πρέπει να το λύσεις το μόνος σου.

Τώρα όσο για την "διαίρεση" που τόσο σνομπάρεις, έχε υπόψη σου ότι δεν είναι όλοι τόσο ενήμεροι ή έξυπνοι όσο νομίζεις. Συγκρίνεις τους γύρω σου με τα δικά σου μόνο δεδομένα. Υπάρχουν πολλοί που δεν καταλαβαίνουν ή μπορεί να μη θέλουν να καταλάβουν κιόλας το νόημα της "διαίρεσης". Εάν ήταν τόσο απλή και κατανοητή όσο λες, μπορεί να μην μπαίνανε καν στο κόπο να ρωτάνε στο forum τι ανεμιστήρα να πάρουν. Θα κάνανε τη "διαίρεση" μόνοι τους και θα ξεμπερδεύανε.

Το παράδειγμά σου με το contrast των οθονών είναι εντελώς φτωχό και άστοχο, καθώς η "διαίρεση" είναι λόγος απόδοσης του ανεμιστήρα και όχι απευθείας τεχνικό χαρακτηριστικό. Μπορεί να προκύπτει από τεχνικά χαρακτηριστικά, μπορεί όντως τα τεχνικά χαρακτηριστικά που μας σερβίρουν οι εταιρείες να είναι μούφα, αλλά σε προκαλώ να μου υποδείξεις ένα χαρακτηριστικό που αντικατοπτρίζει καλύτερα την απόδοση του ανεμιστήρα.

Όσο για τα reviews των ανεμιστήρων, θα ήταν πιο φρόνιμο να προτείνεις κάποιο ή κάποια στο φίλο που άνοιξε το thread, για να τον βοηθήσεις κιόλας. Γιατί μέχρι τώρα με αυτά που γράφεις, δεν βοηθάς κανέναν - ούτε καν τον εαυτό σου.

Η τελευταία σου φράση είναι παντελώς άτυχη και ανώριμη. Σου δίνω την ευκαιρία να την ξανασκεφτείς και να την επαναδιατυπώσεις.

Τέλος, επειδή και στο μέλλον θα συνεχίσω να "κάνω διαιρέσεις", κοίταξε να συμβιβαστείς με αυτό, ειδάλλως να σου δώσω τα πλήρη στοιχεία μου και να μιλήσουν οι δικηγόροι μας ... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να μην λαμβανω υπ'οψην, ομως εχεις σπαμμαρει το συμπαν 2 μηνες τωρα... Επισης το contrast μια χαρα αντιστοιχο παραδειγμα ειναι, και αυτο ειναι διαιρεση white / black level. Και δεν λεω αν την διαιρεση μπορουν να την σκεφτουν ολοι, λεω οτι δεν εχει κανενα απολυτως νοημα. Ισως για αυτο δεν την σκεφτονται οι περισσοτεροι.

Ευχαριστω πολυ για την ευκαιρια που μου δινεις, αλλα δεν θα παρω, δεν εχω κατι να ξανασκεφτω Και οπα... μαζεψε τις μηνυσεις. Θες και δικηγορο... Τι αλλο θα ακουσω... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Δύο μήνες τώρα ... μόνο το μυαλό σου έχω σπαμμάρει. :TD:

Και επειδή συνεχίζεις να μην λες τίποτε και πολύ περισσότερο να μην καταλαβαίνεις, :tomato:

σου δίνω μια φιλική συμβουλή :

πάψε να ασχολείσε μαζί μου γιατί θα αρχίσω να ασχολούμε εγώ μαζί σου. :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν λες να καταλαβεις... Τοσοι στο εχουν πει απο εδω μεσα και εσυ συνεχιζεις να παραπληροφορεις τον κοσμο. Η ξερολιαση στο μεγαλειο της...

Οταν δεν εχουμε τι να πουμε αρχιζουμε τις ειρωνιες και τις απειλες... Πισω απο ενα pc ολοι μπορουμε να γινουμε μαγκες. Ωραιο στυλ. Μονο που ταιριαζει περισσοτερο σε 15χρονο, παρα σε ατομο της ηλικιας σου.

Και επειδη δεν θελω ουτε να καταστρεψω τελειως το thread (αν και εχουμε βγει ηδη offtopic), ουτε να φαω καμια καρτα, σταματαω εδω...

over 'n out

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά θα κάνεις, με δεδομένο ότι αυτά που λες έχουν σοβαρό έλλειμμα θεωρητικής επεξεργασίας.

Και άλλη φορά να ξοδεύεις φαιά ουσία και όχι τίποτε άλλο πριν ποστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ας μην τσακωνόμαστε παρακαλώ....απλά να τονίσω κάτι.....

το να δω τα χαρακτηριστικά στο σαιτ του κατασκευαστή είναι το πιο εύκολο πράγμα όταν ρωτάω στο φορουμ σημαίνει ότι δεν εμπιστεύομαι πλήρως αυτά τα χαρακτηριστικά και θέλω γνώμες από προσωπική εμπειρία! τεσπα.....

σήμερα πήρα τον sharkoon140mm που πρότεινε ο dante.......τον τοποθέτησα στο τροφοδοτικό με μια μικρή μοντα βγαίνει το καλώδιο έξω και πάει σε έναν controller....το φαν δουλεύει φουλ και είναι αρκετά αθόρυβο

είμαι αρκετά ευχαριστημένος.....βεβαία δεν βγάζει και τον αέρα που έβγαζε αυτό που είχε από τη μάνα του :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα θελω να αντικαταστησω και γω τον ανεμ. του τροφοδ. μου ψαχνω κατι αθορυβο

Να μια πρόταση και από εμένα.

Για 140αρη τροφοδοτικού, οι επιλογές είναι σχετικά λίγες στην αγορά. Προσωπικά θα σου πρότεινα έναν από τους εξης 2:

SHARKOON CASE FAN 140MM SILENT 900RPM (προσοχή, όχι τους 14αρηδες sharkoon με τα στενά blades)

γιατι παρακαλω να μην παρουμε αυτον με τα στενά blades;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.