Jump to content



’ντε γειά FDDs...


billpeppas

Recommended Posts

Σκεπτόμενος πως θα ξεφορτωθώ μια και για πάντα τα floppy drive μου , κατέληξα στην εξής ιδέα:

Να φτιάξω ένα bootable cd που θα εμπεριέχει:

-δισκέτα Start-up από΄Windows 98SE

-δισκέτα εγκατάστασης Windows 2000 Professional

-δισκέτα NTFS Dos

Μέσα στο διάστημα των χειμερινών διακοπών θα κάτσω κάποια στιγμή για να το φτιάξω.

Θα κάνουμε κανονικά boot from CD-ROM , και θα εμφανίζει ένα μενού όπου θα διαλέγουμε ποιά

δισκέτα θέλουμε να προσωμειώσει.

Υ.Γ. Αν περπατώντας στο χιόνι βρείτε μια σωρεία από floppy drives , ξέρετε ποιός...

Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμός αυτών των 3ών?

Δεν νομίζω.

Αν είναι όντως έτσι πόσταρε τον σύνδεσμο (λινκ) μην κάθομαι και φτιάχνω τζάμπα πράγμα.

Πάντως παλιά είχα ψαχθεί σε αυτό το θέμα και:

1) Δεν είχα βρεί τίποτα αντίστοιχο

2) Έλεγαν ότι δεν μπορείς να φτιάξεις μπούταμπλ δισκάκι για εγκατάσταση των 2000.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταλάβει τι εννοώ ακριβώς?

Να μπορείς ανα πάσα στιγμή μέσω CD να μπουτάρεις σε περιβάλλον NTFS Dos , με command prompt , και ενσωματωμένες τις δισκέτες εκκίνισης της εγκατάστασης των Windows 2000.

Το cd των Windows 2000 Professional (Service Pack 2) που έχω δεν κάνει boot from cd.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [18-12-2003 και 00:55]

Έχετε καταλάβει τι εννοώ ακριβώς?

Να μπορείς ανα πάσα στιγμή μέσω CD να μπουτάρεις σε περιβάλλον NTFS Dos , με command prompt , και ενσωματωμένες τις δισκέτες εκκίνισης της εγκατάστασης των Windows 2000.

Το cd των Windows 2000 Professional (Service Pack 2) που έχω δεν κάνει boot from cd.

Ξαναγράφτω περνώντας και το SP4 για να είσαι updated και με την ευκαιρία κάνε το και boot οδηγίες βρίσκεις εύκολα στο NET

Link to comment
Share on other sites

Εξηγούμαι:

Θα είναι ένα CD , που το βάζεις όταν ανοίγεις το PC (κατά την διάρκεια του POST) , και θα διαβάζει το CD , και θα μπουτάρει σε ένα περιβάλλον MS-DOS με :

1)Υποστήριξη σκληρών δίσκων διαμορφωμένων με NTFS

2)Απευθείας εγκατάσταση των Windows 2000 (δηλ. βάζεις το CD των Windows 2000 και γράφεις Setup και ξεκινάει η εγκατάσταση αμέσως) [σας είπα το δικό μου copy δεν είναι bootable]

3)Ένα RAM Drive 2MB

Πιστεύω πως έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

amartole: Very funny man.Δώσε μου λίγα!

Έχω original τα Windows 2000 Professional.

Δεν θέλω να ξαναφτιάξω cd των Windows 2000 Professional ενσωματώνοντας το Service Pack 4 & κάνοντάς το bootable (ξέρω πως γίνεται , βαριέμαι).

Vag: Και το γνήσιό μου δεν είναι bootable.Το είχα πάρει 1-2 μήνες πριν κυκλοφορήσουν κανονικά τα Windows 2000 τότε.

Υ.Γ.-Και όταν λέω bootable εννοώ στο POST , και όχι το Autorun αν έχεις προηγούμενη εγκατάσταση Windows.

Link to comment
Share on other sites

Το RAM Drive είναι χρήσιμο αν θες να χρησιμοποιήσεις tools που βρίσκονται σε άλλο CD.Και γενικώς για να κάνεις προσωρινά αντίγραφα αρχείων. (αν π.χ. θέλω να hackάρω ένα lost/disabled account , κ.τ.λ.).

Λοιπόν , επειδή θέλω να ξεκουραστώ κιόλας , δεν σταματάμε το συγκεκριμένο θέμα , και το ξανασυζητάμε αφού φτιάξω το εν λόγω CD?

Υ.Γ.- Αν θυμάστε την εποχή που χρησιμοποιούσαμε την Start-Up disk των Windows 98SE όταν θέλαμε να κάνουμε clean install κάποια Windows , σκεφτείτε αυτό το CD που ετοιμάζω σαν μια Universal Boot Disk.

Link to comment
Share on other sites

Γνήσιο win2000 και όχι boot από χλομό έως ετοιμοθάνατο το κόβω.

Όσο για το άλλο, να μην κανείς update σε SP4 και παράλληλα να το κανείς και boot επειδή βαριέσαι ενώ όπως λες είσαι διατεθειμένος να σπαταλήσεις για να φτιάξεις ένα δισκάκι με όλα αυτά μέσα (που πίστεψε με είναι χρονοβόρος διαδικασία) δεν το σχολιάζω καν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Λοιπόν , επειδή θέλω να ξεκουραστώ κιόλας , δεν σταματάμε το συγκεκριμένο θέμα , και το ξανασυζητάμε αφού φτιάξω το εν λόγω CD?

Εσύ φταις που ανοιξες το θέμα πριν το κάνεις. Για να μην ειναι μόνο λόγια κάντο, ανέβασέ το κάπου και στειλε μας το λινκ για να το κατεβάσουμε είτε για να το χρησιμοποιήσουμε είτε απλά για να το θαυμάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω 2 μαϊμούδες των 2000, το ένα με SP3 και το άλλο σκέτα. Και τα 2 είναι bootable.

Αλλά το χειρότερο είναι ότι και μια μαϊμού των 98SE που έχω είναι bootable. Πως είναι δυνατόν να μην είναι σε σένα bootable το αυθεντικό, δεν ξέρω. Μάλλον ετοιμοθάνατο που ειπώθηκε και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.