Jump to content



Εύρεση της Φτηνότερης και MostSilent απλής ψύχτρας για 775


nick-firestorm

Recommended Posts

Λίγο ακριβότερη (25€) από αυτή που προτείνει ο qbiefox και δυστυχώς λίγο δυσεύρετη, είναι η Coolermaster Hyper 212 plus.

Όμως είναι αρκετά αποδοτικότερη (76,8 cfm έναντι 38,05 cfm) και μάλλον εξίσου (αν όχι λιγότερο) ήσυχη (θεωρητικά 13-32 db),

αφού χρησιμοποιεί και αυτή 120άρη ανεμιστήρα (600-2000 rpm)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο τιτλος...η πιο φτηνη και η πιο ησυχη νικαει, πιο ησυχη απο την intel stock που θα αλλαξει! :p

Οι επιδόσεις ενδιαφέρουν ?

Γιατί γενικά μπορούν να βρεθούν και ψύκτρες για S775 με 5-10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

THERMALTAKE TMG I1. Eύκολα. 16dba fan (με 36cfm) το οποίο δεν φυσάει τον αέρα προς το board (για εμένα μην προτιμήσεις τέτοιο cooler) έχει και 4 heatpipes και κοστίζει 17 ευρώ.

Εναλλακτικά την TAGAN TG1366 στα 20 ευρώ, κοίταξέ την. Μόνο 2 heatpipes μεν αλλά direct touch. 20dba noise@30cfm.

Link to comment
Share on other sites

mican μονο ο θορυβος ενδιαφερει, να ειναι 100% silent

βρηκα στις αγγελιες cm hyper z600 , θα παιξει ή passive ή με εναν nanoxia 12αρη που καθεται οπως τη δικια σου pancho :p

θα πηγενα στη shuriken αν δεν εβρισκα τη hyper παντως. Η TT TMG εξαντληθηκε και δεν παιζει να παρω ψυχτρα Tagan (ουτε και psu :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εκανες και πηρες την z600. Εχει πολυ αραια fins ετσι ωστε να παιζει με πολυ μικρο airflow. Λεγοντας απλη ψυκτρα φανταστηκα κατι φτηνο και μαζεμενο, για αυτο και προτεινα την shuriken. Αφου μπορεις να βαλεις ομως tower ψυκτρα, εννοειται οτι ειναι πολυ καλυτερα, αφου πετυχαινουν ιδια θερμικη αποδοση με λιγοτερες στροφες ανεμηστηρα. Η γνωμη μου ειναι παντως να βαλεις ενα fan, δεν ζηταει να φαει... Στις 800 στροφες δεν ακουγεται τπτ...

Link to comment
Share on other sites

mican μονο ο θορυβος ενδιαφερει, να ειναι 100% silent

βρηκα στις αγγελιες cm hyper z600 , θα παιξει ή passive ή με εναν nanoxia 12αρη που καθεται οπως τη δικια σου pancho :p

θα πηγενα στη shuriken αν δεν εβρισκα τη hyper παντως. Η TT TMG εξαντληθηκε και δεν παιζει να παρω ψυχτρα Tagan (ουτε και psu :hehe:)

Δεν είχες αναφέρει τίποτα για passive οπότε . . .

Πάντως μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος και τις ελάχιστες φορές που τη δούλεψα passive, είδα σταθερά σε idle 27οC ( με το utility της asus ).

Βέβαια σε load τα πράγματα αλλάζουν και πλησιάζει τους 40oC (πάντα σε passive) .

Σε συνδυασμό όμως με έναν χαμηλόστροφο ανεμιστήρα (~700 σ.α.λ.), η θερμοκρασία παραμένει σχεδόν σταθερή στους 27οC, είτε σε idle είτε σε load !

Αν δεν κάνεις O/C, δε θα μετανοιώσεις για την ψύκτρα !

Link to comment
Share on other sites

Σε τι cpu ειναι αυτες οι θερμοκρασιες? Επισης, οι μετρησεις της μητρικης συνηθως ειναι οτι να 'ναι. Και μαλλον αυτο ισχυει και στην δικη σου περιπτωση, γιατι να εχεις ιδιες temps idle και load απλα δεν γινεται... Καλυτερα να χρησιμοποιεις ενα προγραμμα που δειχνει τις θερμορασιες των πυρηνων (coretemp, realtemp, hwmonitor, everest)

Link to comment
Share on other sites

Σε τι cpu ειναι αυτες οι θερμοκρασιες? Επισης, οι μετρησεις της μητρικης συνηθως ειναι οτι να 'ναι. Και μαλλον αυτο ισχυει και στην δικη σου περιπτωση, γιατι να εχεις ιδιες temps idle και load απλα δεν γινεται... Καλυτερα να χρησιμοποιεις ενα προγραμμα που δειχνει τις θερμορασιες των πυρηνων (coretemp, realtemp, hwmonitor, everest)

Αναφέρονται στο PC1 της υπογραφής μου με τον Ε8400, χωρίς το παραμικρό O/C.

Το utility από το οποίο προέρχονται τα αποτελέσματα είναι το Asus PC Probe II.

Γνωρίζω πως τα προγράμματα αυτά δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα και μάλιστα είχα εγκαταστήσει και το everest,

αλλά φυσικά...... δεν έχω τα αποτελέσματα ......

Θα προσπαθήσω να ξανακάνω κάποιες μετρήσεις και θα ποστάρω τα αποτελέσματα,

έτσι για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης και σημείο αναφοράς, κυρίως για μένα και τον Nick-firestorm. . .

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα για να αναρτήσω τα αποτελέσματα του everest.

Αναφέρομαι πάντα στο PC 1 της υπογραφής μου και η διάρκεια του test, ήταν περίπου 10 λεπτά μέχρι που άρχισαν να σταθεροποιούνται οι θερμοκρασίες.

Ο Nanoxia FX12, περιστρεφόταν σταθερά στις 690-720 σ.α.λ., τόσο σε αδράνεια όσο και σε πλήρη φόρτο.

NANOXIA IDLE-------------NANOXIA LOAD

Mobo : 36oC --------------Mobo : 37oC

CPU : 27oC ---------------CPU : 33oC

CPU-Core 1 : 36 oC -------CPU-Core 1 : 38 oC

CPU-Core 2 : 36 oC -------CPU-Core 2 : 42 oC

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος μαν... Καλα εκανες και ποσταρες μετρησεις. Πραγματι τα παει πολυ καλα η z600 με low rpm fan :)

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, είναι ότι ενώ ο Core 1 δεν θερμαίνεται αρκετά (+2 oC) , ο Core2 αυξάνει τη θερμοκρασία του κατά 6 oC.

Είναι φυσιολογικό αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει... Δεν ειναι κατι που ουτε μπορεις να κανεις κατι, ουτε πρεπει να ανησυχεις. Εχω καιρο που εχω quad, οι οποιοι παιζουν σε αλλα επιπεδα θερμοκρασιων και δεν θυμαμαι ποιες temps θεωρουνται φυσιολογικες. Παντως, οι +6 δεν ειναι πολλοι, μαλλον οι +2 ειναι λιγοι :) Με τι προγραμμα ειχες full load?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.