Jump to content



ποντικι για gaming


9000+rpm

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Πηρα σημερα το Roccat kova..Πρωτη εντυπωση στο χερι αριστη...Μικρο συμμετρικο με ωραια αισθηση καοι αρκετα ελαφρυ.Εχει σε πολυ καλη θεση τα πλαινα κουμπια

(βεβαια αυτο ειναι και θεμα χεριου)..Με βολεψε πολυ με την μια στο χερι αντιθετα με το gigabyte που εχω εδω διπλα που χρειαστηκα 5-10 μερες να το δουλεψω για να νιωθω ανετα...Ενα μειονκτημα ειναι οτι αν καποιος θελει να το κανει λιγο πιο βαρυ που βοηθαει σε καμια gameς δεν εχει βαρυδακια και ουτε παιρνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να πάρω και εγώ ένα ποντίκι, γιατί το Microsoft Optical Basic Black USB που έχω (:red:) άρχισε να μου κάνει κόλπα τώρα με το Battlefield BC2 (βαράω και πατιέται το μεσαίο στο άσχετο και κάνω μαχαίρια στον αέρα).

Απ' όσα διάβασα εδώ και επειδή με ενδιαφέρει αγορά από το ΠΛΑΙΣΙΟ (θα συνδυαστεί με άλλες αγορές), δίνω μέχρι 60€, οπότε το μέγιστο που δίνω είναι για κάτι τέτοιο.

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; :)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ωραίο αλλά έχω μια απορία (υποθέτοντας ότι το χρησιμοποιείς ήδη):

Πόσο εύκολο είναι να πατήσεις τα πλαϊνά κουμπιά κατά λάθος όπως το κρατάς;

Αναλογα το Grip που εχεις.

Δες στο site της Razer για περισσοτερες πληροφοριες.

Επισης θα προτεινα την παλια version και οχι την respawn.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβόμουν λοιπόν. Το στυλ μου είναι το finger grip ενώ το συγκεκριμένο ποντίκι το προτείνει για palm grip (το οποίο βρίσκω και πολύ κουραστικό).

edit: Ίσως να πάρω αυτό τότε που προτείνει για το finger grip. Και έχει επίσης On-The-Fly Sensitivity™ adjustment (tank mode :p)

edit2: έτσι είναι γενικά το On-The-Fly Sensitivity™ adjustment γιατί δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο από εδώ.

edit3: το αποκλείω και αυτό το mouse δεν παίζει να το γυρίζω ανάποδα για "on the fly" κυριολεκτικά αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβόμουν λοιπόν. Το στυλ μου είναι το finger grip ενώ το συγκεκριμένο ποντίκι το προτείνει για palm grip (το οποίο βρίσκω και πολύ κουραστικό).

Ψαξε τοτε εναλλακτικες και εμεις εδω ειμαστε.:T:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω και εγώ ένα ποντίκι, γιατί το Microsoft Optical Basic Black USB που έχω (:red:) άρχισε να μου κάνει κόλπα τώρα με το Battlefield BC2 (βαράω και πατιέται το μεσαίο στο άσχετο και κάνω μαχαίρια στον αέρα).

Απ' όσα διάβασα εδώ και επειδή με ενδιαφέρει αγορά από το ΠΛΑΙΣΙΟ (θα συνδυαστεί με άλλες αγορές), δίνω μέχρι 60€, οπότε το μέγιστο που δίνω είναι για κάτι τέτοιο.

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; :)

ειναι καλο αυτο εχω τωρα για game Roccat Kone Gaming Mouse http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Mouses/Mouses/Roccat-Kone-Gaming-ROC-11-500.htm ;)

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλο αυτο εχω τωρα για game Roccat Kone Gaming Mouse http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Mouses/Mouses/Roccat-Kone-Gaming-ROC-11-500.htm ;)

Πες μου ότι είσαι και εσύ του finger grip γιατί αν ναι, μάλλον σε αυτό θα καταλήξω...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να σε βολεψει αυτο γιατι ειναι μεγαλο... κοιτα http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Mouses/Mouses/Razer-Diamondback-3G-Flame-Red-Mouse.htm που ειναι πιο μικρο και θα σου κατσει καλυτερα ετσι οπως το κρατας... αλλιως το deathadder που λεει ο νεφ πιο πανω, ειναι φοβερα βολικο...

Link to comment
Share on other sites

Roccat Kone Gaming: 130mm x 70mm x 35mm (LxWxH)

Razer Diamondback 3G: 129mm x 63mm x 38.5mm (LxWxH)

Δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Μάλιστα αν σκεφτείς ότι το Kone έχει και κύλα στα πλαϊνά για να μπαίνουν τα δάχτυλα μέσα, η διαφορά στο πλάτος πρέπει να είναι μηδαμινή. Ή κάνω κάτι λάθος; Απ' ότι διάβασα σε ένα review μάλιστα του Razer, έχει λέει σκληρά πλαϊνά κουμπιά που δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα παραπάνω για finger grip, ειδικά το Death Adder, αλλά για μένα το απόλυτο είναι ένα, δεν βγαίνει πλεόν αλλά βρίσκεται σε ebay..

Logitech G1

23 ευρώ από εδώ http://cgi.ebay.com/Logitech-G1-Genuine-Gamming-Optical-Mouse_W0QQitemZ320493406325QQcmdZViewItemQQptZMice?hash=item4a9ee54875

Η απλότητα και αμεσότητα σε ΟΛΟ της το μεγαλείο. Αν είσαι fingeras θα πάθεις εξάρτηση..

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το g1, βολικο για μικρα χερια και πολυ ελαφρυ το εχω αγορασει 2 φορες κιολας, εχει ενα θεμα ομως με το πλαινο κουμπι ( τουλαχιστον στο δικο μου) και δεν κατεβαινει στα 400dpi με τπτ, το εχω κυριως για HTPC χρηση οταν συνδεω την hdtv στο σαλονι με το pc

Οσο για το deathadder δεν νομιζω να πατησεις ποτε τα πλαινα καταλαθος γιατι ο αντιχειρας σου ακουμπαει σε χαμηλοτερο επιπεδο απο αυτα, το 3.5G μια χαρα ειναι αλλα αμα παιζεις με χαμηλο sensitivity ( οχι τοσο χαμηλο οσο αυτο αλλα you get the idea )

καλυτερα την εκδοση με 1.800 dpi που ειναι tried and true, επισης η νεοτερη εχει την ταση σε καποια mousepad να διαβαζει απο πολυ ψηλα και να μπερδευεται με τις καθετες κινησεις πανω τους http://www.esreality.com/?a=post&id=1835618 περισσοτερα δεν ξερω γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια, εχω κολλημα με το Intellimouse explorer 3.0 καιρο τωρα
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το Roccat Kone. Σαν grip είναι ακριβώς στο χέρι μου, σίγουρα μεγαλύτερο από το κλασσικό της MS που χρησιμοποιούσα ως τώρα, αλλά δεν το νιώθω μεγάλο. Τα πλαϊνά κουμπιά δεν παίζει να τα πατήσω κατά λάθος και όντως η πάνω επιφάνεια του είναι σαν "βιλούδο".

Στα Windows XP εδώ στη δουλειά αναγνωρίστηκε πλήρως κατευθείαν (όλα τα κουμπιά ήταν functional) χωρίς drivers. Η αλλαγή sensitivity on the fly, έχει πλάκα. Το βαράκι που με βόλεψε περισσότερο είναι στα 10g (έχει 5, 10, 15, 20) αλλά θα το δοκιμάσω και σε παιχνίδια στο σπίτι να δω. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.