Jump to content



Logitech Z-5500 και καρτα ηχου


kopriniotis

Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Φίλε lotos από όσο ξέρω δεν έχει πει ποτέ κανείς σε αυτό το forum ότι τα Logitech z-5500 είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί και αν το έχει κάνει κακός. Σίγουρα όμως είναι η καλύτερη πρόταση στην κατηγορία του. Δεν είπε κανείς ότι τα Μ audio ή τα Klipsch δεν είναι καλά. Απλά κάποιοι, δεν έχουν ίσως τα χρήματα ή την διάθεση να ξοδέψουν τόσα πολλά, και θέλουν κάτι all in one σε καλή τιμή και το z-5500 είναι αυτό ακριβώς και ίσως κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούσες απλά να πεις σε ένα ποστ "σου προτείνω αυτά, τα λόγκι είναι gtp. Κοιτάξτε για επιχειρήματα στα avsite / avclub γιατί εγώ το μόνο που ξέρω είναι να λέω "gtp this", "u r newbs", "my ears rule" " και όχι 10 ποστ για να το παίξεις απλά έξυπνος.

Κατά τα άλλα +1 σε αυτά που είπε ο STINK. Αυτός ήταν ο λόγος που τα πήρα και εγώ πριν 3 χρόνια ... στα 320 ευρώ. Θεωρώ αυτήν την τιμή καλή. Ένας φίλος τα πέτυχε στα 220 (τιμή λουκούμι). Στις τιμές που βρίσκονται τώρα όμως δεν μπορώ να τα προτείνω. Αφού είμαι καλυμμένος δεν ξέρω και τις εναλλακτικές.

Αν θυμάμαι καλά, στο official thread των ηχείων (προς το τέλος) ο johnsob προτείνει και κάποια άλλα ...με επιχειρήματα. Τσέκαρε το

Link to comment
Share on other sites

θα συμφονησω με τον lotos στα περισσοτερα, ισως οχι στον τροπο που τα παραθετει . Εχουμε μαθει να θεωρουμε οτι καλα ηχεια=ενταση και μπασο. Μεγα λαθος..Τα Ζ-5500 ειναι κορυφη για παιχνιδια(αντε και καμια ταινια αλλα και παλι δεν συγκρηνοντε με σοβαρα setups) μιας και η πηγη μας (παιχνιδι απο Η/Υ) δεν εχει δεν απαιτει πολλα απο τα ηχεια. τωρα σε οτι αφορα την αναπαραγωγη μουσικης δεν μπορουμε να συγκρινουμε 2 στουντιακα μονιτορ με τα ηχειακια αυτα..νυχτα με μερα. εγα θα σε συμβουλευα να παρεις τα z-5500 καθως πιστευω οτι θα σε καλιψουν για τη χρηση που τα θες και να μην προβεις σε αγορα καρτας ηχου μιας και δεν θα δεις διαφορα. Αν θες ομως σ εκαποια φαση της ζωησ σου να ακουσεις σοβαρο ηχο ψαχτο λιγο παραπανω για δικαναλα setups.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα Μ Audio εχουν κλασεις ανωτερο ηχο αλλα δε το θελω μονο για μουσικη το θελω και για ταινειες οποτε σκεφτομαι οτι με ενα συστημα 5,1 σιγουρα θα υστερει σε αυτο τον τομεα.Τωρα υπαρχουν και αλλλες προτασεις του στυλ παρε εναν πεντακαναλο ενισχυτη σε συνδυασμο και εισαι οκ αλλα η τιμη ξεφευγει

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο και σου λες παρε τα logi μιας και θα σε καλιψουν σε οτι αφορα games και ταινιες!

παντως σκεψουν και την αγορα καποιου αρκετα πιο οικονομικου 5.1 οπως αυτο και τα m audio μονο για μουσικη. παρε και αυτη για να κοτσαρεις τα m audio ή αν σε παιρνει οικονομικα κατι καλυτερο και πιστευω οτι θα εισαι οκ απο ολεσ τις πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

Τετοιεας ισχυος ισως και ποιοτητας 5,1 εχω ηδη και λογικο ειναι να θελω να αναβαθμιστω αρκετα τωρα games δε παιζω αλλα το ζητημα των ταινειων με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη εχουν 330 ευρω τα 5500.Καρτα ηχου σκεφτομαι να παρω γιατι αυτη που εχω ειναι παλια χωρις dts κλπ.Σε Μ audio ισως παω σε λιγους μηνες αν μαζεψω λεφτα και τα κοτσαρω με τα 5500 πιστευω θα ειναι το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω μεσω ενος ομοαξονικου καλωδιου να εχω dts και γενικα οτι υποστηριζει η ταινεια η το αρχειο ηχου που θα ακουω ειναι εφικτο χωρις καρτα ηχου?Sorry αν ειναι αστειο ερωτημα αλλα αρχαριος ειμαι?Επισης η υποδοχη για οπτικη συνδεση της μητρικης πως ειναι και συνηθως που?Να βεβαιωθω οτι η μητρικη μου εχει γι αυτο ρωταω.Και κατι τελευταιο για να λειτουργησει η καρτα ηχου της μητρικης πρπει να βγαλω εντελως την αλλη pci που εχω?Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523306

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω να κάνω μια ερώτηση για το στήσιμο των ηχείων.

Πρώτα απ'ολα μου κάνει φοβερή εντύπωση πως κανένας σας δεν έχει αναφέρει τις ελεϊνές βάσεις στήριξης που έχουν οι δορυφόροι όταν προορίζονται για κρέμασμα στον τοίχο. Ούτε αλλάζει η γωνία τους ούτε κλίση έχουν ούτε τίποτα!

Τα έχω βάλει στον τοίχο σε ύψος 2.45m (πολύ ψηλά μου φαίνεται). Είναι σωστό αυτό?

Πρέπει να τοποθετούνται στις τέσσερις γωνίες του δωματίου (σαλονιού) ή στο ύψος των αυτιών όταν κάθεσαι στον καναπέ?

Επίσης τα έχω συνδέσει με οπτική ίνα, αξίζει να πάρω Coax? Μπόρει να μου πεί κάποιος τις καλύτερες ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω?

Τέλος έχω την Sound Blaster Audigy 2 Platinum EX και κάθεται. Για ήχο χρησιμοποιώ την onboard κάρτα της P55A-UD4. Τι είναι προτιμότερο, να βάλω την γερασμένη PCI στο PC ή να μείνω όπως είμαι?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

Υ.Γ: Εγώ χρησιμοποιώ τον Media Player Classic για την αναπαραγωγή κάθε είδους βίντεο, είτε αυτό είναι .mkv είτε .avi. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στον player για να μου βγάζει πολυκάναλο ήχο? Κάτι τέτοιο νομίζω διάβασα εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

βαλε την audigy δεν συγκρινεται με την onboard!!

τωρα σε οτι αφορα τις ρυθμισεις του πλαιερ αν εχει βαλει μαζι του και καποιο codec pack ψαξε στις ρυθμισεις του ffv για ac3 filter options απο κει το γυρνας σε 5.1.

ελπιζω να βοηθησα:)

Link to comment
Share on other sites

βαλε την audigy δεν συγκρινεται με την onboard!!

τωρα σε οτι αφορα τις ρυθμισεις του πλαιερ αν εχει βαλει μαζι του και καποιο codec pack ψαξε στις ρυθμισεις του ffv για ac3 filter options απο κει το γυρνας σε 5.1.

ελπιζω να βοηθησα:)

πετα την audigy και συνδεσε τα με οπτικη ινα.

Link to comment
Share on other sites

πετα την audigy και συνδεσε τα με οπτικη ινα.

Μα δεν την έχω συνδεδεμένη την audigy. Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα με οπτική ίνα στην on board κάρτα ήχου. Οπότε δεν την βάζω την κάρτα...

Με το ύψος των δορυφόρων ξέρει κανείς τι παίζει? Μου φαίνεται ότι τους έχω βάλει πολύ ψηλά και δεδομένου ότι ο καναπές που κάθομαι είναι ακριβώς από κάτω και κολλητά στον τοίχο που είναι οι πίσω δορυφόροι νοιώθώ ότι βρίσκομαι σε νεκρο σημείο, δεδομένου και ότι δεν μπορείς να περιστρέψεις τους δορυφόρους προς την κατεύθυνση που θέλεις...

Τώρα αυτό για τις ρυθμίσεις του ffv θα το ψάξω. Το Codec Pack που χρησιμοποιώ με τον WMP Classic είναι το K-lite.

Τέλος αξίζει να πάρω Coax καλώδιο αφού έχω ήδη Optical??? :crazy:

Υ.Γ: Κοίταξα λίγο τις ρυθμίσεις του ffa (και όχι ffv) για το AC3 αλλά δεν βρήκα πουθενά ρύθμιση να γυρίσεις σε 5.1...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας ειναι δυσκολο να προτεινετε λησεις και να τις τεκμιριωσετε κιολας. Απο τα λιγα που ειδα το μονο που μ εμεινε ειναι πως οι μεν υποστηριζεται τα logi ενω οι δε τα m-audio. Πρωτον δεν συγκρινονται.

Δεφτερον κουρασατε ενα θεμα το οποιο λυνετε πολυ απλα και δεν ειναι αντικεινικο αλλα υποκειμενικο.Δηλαδη...

το παιδι λεει πως θελει να βλεπει ταινειες και να ακουει μουσικη και μηλαει για dts. Οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι δυσκολο να πειτε οτι τα logi και μια καλη καρτα ηχου δεν ειναι μονοδρομος.

Απο εμενα logitech 5500+καρτα ηχου(μεχρι 120 ευρω)

asus-για μουσικη και ταινεις

creative-αν θες και games

+1 στον stink

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν την έχω συνδεδεμένη την audigy. Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα με οπτική ίνα στην on board κάρτα ήχου. Οπότε δεν την βάζω την κάρτα...

Με το ύψος των δορυφόρων ξέρει κανείς τι παίζει? Μου φαίνεται ότι τους έχω βάλει πολύ ψηλά και δεδομένου ότι ο καναπές που κάθομαι είναι ακριβώς από κάτω και κολλητά στον τοίχο που είναι οι πίσω δορυφόροι νοιώθώ ότι βρίσκομαι σε νεκρο σημείο, δεδομένου και ότι δεν μπορείς να περιστρέψεις τους δορυφόρους προς την κατεύθυνση που θέλεις...

Τώρα αυτό για τις ρυθμίσεις του ffv θα το ψάξω. Το Codec Pack που χρησιμοποιώ με τον WMP Classic είναι το K-lite.

Τέλος αξίζει να πάρω Coax καλώδιο αφού έχω ήδη Optical??? :crazy:

Υ.Γ: Κοίταξα λίγο τις ρυθμίσεις του ffa (και όχι ffv) για το AC3 αλλά δεν βρήκα πουθενά ρύθμιση να γυρίσεις σε 5.1...

Η audigy ειναι σιγουρα καλυτερη απο την onboard.Για να την εκμεταλευτεις ομως πρεπει να την συνδεσεις αναλογικα,ουτε με Coaxial,ουτε με Optical!

Για τα ηχεια τωρα,καλο ειναι να τα εχεις απο το υψος των αυτιων σου εως 30-40cm ποιο ψηλα.Αμα δεν μπορεις να μετακινησεις τον καναπε προς τα μπροστα για να εισαι μεσα στην εμβελεια των ηχειων βαλε τα στους απεναντι τοιχους να κοιτανε απευθειας προς εσενα.Το control panel της καρτας εχει και ρυθμηση για την αποσταση εμπρος-πισω που θα σε βολεψει πολυ.

Για το προγραμα δεν γνωριζω μιας και δεν το χρησιμοποιο!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η audigy ειναι σιγουρα καλυτερη απο την onboard.Για να την εκμεταλευτεις ομως πρεπει να την συνδεσεις αναλογικα ομως,ουτε με Coaxial,ουτε με Optical!

+1

Εκτος απο τα καλα dac's που εχει η audigy yποστηριζει hardware accelarated sound effects για τα games. Καλυτερα απο τις περισοτερες onboard(sad but true). λογο EAX.

Link to comment
Share on other sites

Στα πλάγια δεν μπορώ να τα τοποθετήσω γιατί απ'την μία μεριά είναι μπαλκονόπορτα και απ'την άλλη δεν έχει τοίχο. Το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να τα βάλω στο ύψος που μου λές αλλά δυστυχώς δεν θα κοιτάνε εμένα... Ίσως βρώ πουθενα βάσεις (?)

Δηλαδή μου λέτε να εγκαταλήψω την ψηφιακή σύνδεση (Optical) και να τα συνδέσω αναλογικά με την κάρτα που είναι 10ετίας?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για την audigy δεν ειναι δεκατιας μεν αλλα ειναι ξεπερασμνη δε.

Στο θεμα μας τωρα σημασια εχει που γινετε καλυτερα η μετατροπη απο digital σε analog(dac).Οταν εχεις μια καλη καρτα ηχου προτειμας την αναλογικη συνδεση καθως θες να μετατρεπεται απο τα κυκλωματα της καρτας ο ηχος σε αναλογικη μορφη και μετα να στελνετε σαν αναλογικος στα κυκλοματα των ηχειων. Αλλιως(με ψηφιακη συνδεση) θα εχεις πληρωσει καρτα ηχου και θα στελνεται ο ηχος ψηφιακα χωρις καμια επεξεργασια απο αυτην στα ηχεια οπου και θα μετατρεπεται απο ψηφιακος σε αναλογικως απο τα ηχεια.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα και η audigy κανει καλυτερη μετατροπη του ηχου σε σχεση με τα κυκλωματα των logitech.

Δηλαδή μου λέτε να εγκαταλήψω την ψηφιακή σύνδεση (Optical) και να τα συνδέσω αναλογικά με την κάρτα που είναι 10ετίας?
η απαντηση λοιπον ειναι απλη,ΝΑΙ. Αλλα αν θες δεινεις και αλλα 80 εωρο και παιρνεις μια καρτα ηχου καινουργια που σηγουρα επαληθευει αυτα που λεω :)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.