Jump to content



Απλό software για remote connection.


Recommended Posts

Καλησπέρες, ψάχνω για κάποιο software που να μπορώ να εγκαταστήσω στο PC των γονιών μου για να κάνω remote σύνδεση όταν χάνουνε τη μπάλα.

Δεν θέλω να μπλέξω με Webex κλπ, γιατί δεν ξέρουν/μπορούν ούτε να χρησιμοποιήσουν email. Το PC το έχουνε μόνο για Skype και webcam (για να βλέπουν τον εγγονό) και κάθε φορά που τους πετάγετε ένα μήνυμα, δεν έχουν ιδέα τι να κάνουνε και το να προσπαθήσω να το λύσω εγώ από το τηλέφωνο έχει αποδειχθεί πολύ δύσκολο.

Συνεπώς ψάχνω για προγραμματάκι που να επιτρέπει την απομακρυσμένη σύνδεση/διαχείρηση, χωρίς να χρειάζεται έγκριση από το απομακρυσμένο PC. Τους έχω ετοιμάσει ένα καινούριο PCάκι με ελληνικά Vista και όσο πιο απλοποιημένο interface μπορώ και το έχω αυτή τη στιγμή δίπλα μου.

Συνεπώς ό,τι δοκιμές είναι να γίνουν, θα τις κάνω εδώ με τα δυο PCια δίπλα δίπλα, και μόλις είναι όλα έτοιμα, θα τους το στείλω.

Για πείτε καμιά ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

βάζεις να ανοίγει το teamviewer με τα windows και μέσα στις ρυθμίσεις βάζεις και ένα δικό σου password. το id δεν αλλάζει ποτέ και έχεις και το δικό σου password οπότε απλά κάθε φορά με ίδιο id και password κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

LogMeIn free, περνάς ένα softwarάκι στο PC τους και μπαίνοντας στο logmein.com πατάς Κλίκι στο PC και συνδέεσαι, ούτε καν να τρέξουν να σου πουν. Αν έχεις θέμα πως θα το εγκαταστήσεις, ζήτα να τρέξουν ένα teamviewer να μπεις και πέρνα το.

Το team viewer είναι μεγάλη τρύπα ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποτέ δεν δουλεύει σωστά. :)

Μάλιστα, περίεργο πάντως εγώ δεν είχα παρατηρήσει κάτι.

Αυτό αποδεικνύεται κάπως, υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα ή είναι υποκειμενική άποψη;

Y.Γ. Το Teamviewer service (εκτός του ότι είναι keylogger βασικά) μπορεί να γίνει exploited και να έχει πρόσβαση στο pc τρίτος άνθρωπος, με σχετική ευκολία από όσο ξέρω. Ισχύει;

Έγινε επεξεργασία από Candyman
Link to comment
Share on other sites

Teamviewr host για το πισί των γονιών σου. Εντελώς free όταν ειναι για home user.

Το βάζεις να ανοίγει με τα win, ορίζεις pass και γράφεις κάπου το id...

Teamviewer για το δικό σου πισί. Εξίσου free και μπορείς να μην το εγκαταστήσεις καν.

Από το setup του μπορείς είτε να το εγκαταστήσεις είτε να το τρέξεις απλά.

Παρακάμπτει routers & firewalls επειδή χρησιμοποιεί την πόρτα του ie...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη

Οκay.

Έκανα ένα edit, μήπως μπορείς να μου απαντήσεις -αν γνωρίζεις φυσικά- και στο Υ.Γ.?

Y.Γ. Το Teamviewer service (εκτός του ότι είναι keylogger βασικά) μπορεί να γίνει exploited και να έχει πρόσβαση στο pc τρίτος άνθρωπος, με σχετική ευκολία από όσο ξέρω. Ισχύει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω αλλα θα ήθελα να μου (μας) δώσεις περισσότερες πληροφορίες επι του θέματος.

Ευχαριστώ :)

Δεν το γνωρίζω εκ των έσω το θέμα, γι'αυτό και σε ρώτησα αν γνωρίζεις κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.

Είχα διαβάσει παλαιότερα κάποια άρθρα στο net (όταν χρειάστηκα κι εγώ remote access) και το είχα παρατηρήσει αυτό ειδικά για το teamviewer.

Δεν ξέρω ούτε αν ισχύει/ίσχυε 100%, ούτε αν έχει διορθωθεί εφόσον υπήρχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να χρησιμοποιείς 3rd party software, όταν το έχεις ήδη έτοιμο με το Windows Remote Desktop;

Γιατί ο άνθρωπας ζήτησε κάτι απλό από τους γονείς του, όχι να τρέχουν να κάνουν port forwards, να βάλουν dyndns.org account για το domain resolution, να επιτρέψουν στο PC τους να δέχονται Remote Desktop και ξαφνικά να έχουν και password στο PC τους.. Και φυσικά χάνεις τη δυνατότητα shared desktop.

Γιατι ποτέ δεν δουλεύει σωστά. :)

Μια χαρά δουλεύει αν κάνεις τα παραπάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να χρησιμοποιείς 3rd party software, όταν το έχεις ήδη έτοιμο με το Windows Remote Desktop;

Σ'αυτό κατέληξα τελικά, καθώς μερικά λεπτά μετά την τελευταία μου απάντηση, πήγα να το δοκιμάσω και είδα ότι έχει την επιλογή για δημιουργία αρχείου με τα στοιχεία της σύνδεσης.

Δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ και φοβόμουν ότι θα έπρεπε να τρέχουν οι γονείς μου ipconfig για να δούνε την ΙΡ τους και να μου την δώσουν κλπ

H μόνη χειρονακτική εργασία που έχουν να κάνουν, είναι να τρέξουν την αίτηση και όταν είναι να πάρω έλεγχο να απαντήσουν "Ναι" στο σχετικό prompt, οπότε μια χαρά.

Άφησα κι ένα TeamViewer να τρέχει από πίσω βέβαια, γιατί ποτέ δεν ξέρεις :hehe:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.