Jump to content



Πρόβλημα με την αναπαραγωγή DVD


formark

Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα κατά την αναπαραγωγή DVD στον υπολογιστή μου. Η ταινία κάνει συνεχώς "σπασίματα" στον ήχο και στην εικόνα. Το DVD το έχω 2 χρόνια και αυτό το πρόβλημα μου το παρουσίασε πριν έξι μήνες. Μόλις πρωτοεμφανίστηκε έκανα format και διορθόθηκε το πρόβλημα, μετά από λιγο καιρό όμως ξεκίνησε τα ίδια. Χρησιμοποιώ το PowerDVD XP και έχω δουλεξει και άλλα προγράμματα με το ίδιο αποτέλεσμα. Τώρα σκεφτομαι την αναβαθμιση μνήμης (μιας και δεν αντέχει η τσέπη ολική αναβάθμιση), αλλά σκεφτικά να πάρω πρώτα τη γνώμη σας. Το σύστημά μου απαρτίζεται από Celeron 633Mhz, 256MB μνήμη, 20GB, WindowsXp ελληνικά και το DVD είναι SONY DDU1611.

Δώστε μου ένα χέρι βοηθείας μέρες που είναι..!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Έχω μια NVIDIA RIVA TNT2. Την επιλογή την ενεργοποίησα, αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί. Το τρελό είναι ότι όταν το πρωτο πήρα για αρκετό καιρό έπαιζε κανονικά και ξαφνικά μια μέρα άρχισε να κάνει τα κόλπα του. Έπειτα μετά από ένα format ξανάφτιαξε, αλλά σε λίγες μέρες αρχισε τα ίδια μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Για την επιλογή σε ρώτησα για το ενδεχόμενο να την είχες ενεργοποιημένη. Καλύτερα να την απενεργοποιήσεις. Μπορεί το πρόβλημα να στο προκαλεί κάποιο πρόγραμμα που πιθανόν να τρέχει στο παρασκήνιο και καταναλώνει πόρους αναγκαίους για την αναπαραγωγή του DVD.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπεις κωλύματα ανάβει το led του δίσκου;

Ο δίσκος ούτος ή αλλιώς είναι αδύνατο να μη λειτουργεί κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής ακόμα και αν αυτή γίνεται από το DVD Drive σου

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις το DMA (αν δεν το έχεις ενεργοποιήσει) και να κάνεις μία ανασυγκρότηση δίσκου

Αν και αυτή η λύση είναι πολύ απλοϊκή φέρνει θετικά αποτελέσματα

Επίσης δοκίμασε να ρήξεις το refresh rate της οθόνης σου (αρκεί να είναι γύρο στα 85Hz) και να κατεβάσεις την ανάλυση της οθόνης σου, αν είναι πάνω από 1024*768

Link to comment
Share on other sites

Το led ανάβει που με ρώτησες. Το DMA δεν είμαι απολύτως σίγουρος τι είναι. Μπορεί να ρυθμιστεί από το ΒΙΟS; Αν είναι αυτό το έχω στο 4 αν θυμάμαι καλά. Όλα τα υπόλοιπα τα έκανα χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίζεται και από το control panel ή πίνακας έλεγχου των WIN δες στο εικονίδιο σύστημα ή system ανάλογα με τη έκδοση win ( 9x ή XP) διαφέρει ο τρόπος ρύθμισης

Αν στο BIOS λέει UDMA-4 τότε είσαι οκ αν όμως λέει PIO mode-4 πρέπει να το αλλάξεις σε UDMA.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.