Jump to content



WINDOWS 7 DSP ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ


tigrakas

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα,

Μια ερώτηση: Έχω το cd από μια DSP έκδοση που έχω αγορασμένη από πλαίσιο η οποία έχει ήδη εγκατασταθεί σε έναν υπολογιστή. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το cd να κάνω εγκατάσταση σε έναν άλλο υπολογιστή χωρίς να βάλω το κλειδί και όταν έρθει η καινούργια DSP που έχω παραγγείλει σε 2 μέρες να χρησιμοποιήσω το κλειδί της και να κάνω ενεργοποίηση; Θέλω να πω το cd που σου παρέχουν όταν αγοράζεις μία τέτοια έκδοση "δεσμεύεται" με το συγκεκριμένο κλειδί που σου δίνουν στο κουτί; Να προσθέσω ότι και αυτή που έχω ήδη και αυτή που περιμένω να μου φέρουν αφορύν την ίδια version win7pro 32bit Greek. Το ρωτάω αυτό γιατί θέλω να εγκαταστήσω τώρα το μηχάνημα και δε θέλω μετά από δύο μέρες που θα έρθει η άδεια να μη μπορώ να την ενεργοποιήσω και να αναγκάζομαι να ξανακάνω εγκατάσταση για αυτό σας παρακαλώ μην μου απαντήσετε αν δεν είστε απόλυτα σίγουροι.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους για αυτή την πραγματικά μεγάλη προσπάθεια που κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

OEM/DSP είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, οπότε ισχύει κι εδώ ότι ισχύει και για τις ΟΕΜ εκδόσεις, δηλαδή:

Μην κάνεις εγκατάσταση με το ίδιο DVD, γιατί είναι πολυ πιθανό να έχεις πρόβλημα με την ενεργοποίηση έπειτα. Το DVD είναι συνδεδεμένο με το PK. Έχει να κάνει με τις παρτίδες και τα Part Numbers (P/N).

Αν προσέξεις στο CoA σου (certificate of authenticity) θα δεις ένα κωδικό (P/N) της μορφής X1x-xxxxx. Ένα ακόμη P/N υπάρχει και στον εσωτερικό δακτύλιο του DVD σου. Θα δεις ότι οι κωδικοί αυτοί (στις περισσότερες περιπτώσεις) είναι παραπλήσιοι, δηλαδή έχουν ίδιο X (π.χ X14-76564 και X14-76340).

Link to comment
Share on other sites

dimitris_s σε ευχαριστώ καταρχήν για τη βοήθειά σου. Υπάρχει κάποιο dvd που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να κάνω την εγκατάσταση πέραν του DSP? είμαι συνδρομητής actionpack και technet μήπως από εκεί θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποιο dvd για αυτό το σκοπό;

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω δει να ισχυει αυτο στο xp.

παντα κανω εγκαταστασει με ενα συγκεκριμενο δισκο και μετα απλα βαζω τον κωδικο της ετικετας.

αν ισχυει κατι τετοιο και χασεις δλδ το cd τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω δει να ισχυει αυτο στο xp.

παντα κανω εγκαταστασει με ενα συγκεκριμενο δισκο και μετα απλα βαζω τον κωδικο της ετικετας.

αν ισχυει κατι τετοιο και χασεις δλδ το cd τι θα κανεις?

Ισχύει παντού, είτε είναι XP, Vista ή και 7 και για όλες τις αδειοδοτήσεις (Retail, OEM, DSP, Volume License) Όπως είπα και πριν, έχει να κάνει με τα part numbers. Τώρα εάν εσύ χρησιμοποιείς διαφορετικό μέσο για εγκατάσταση και δεν έχεις πρόβλημα, τότε μάλλον έπεσες σε ίδια παρτίδα.

Αν χάσεις το CD των OEM Windows σου (π.χ Toshiba preinstalled), παίρνεις τηλ στη Toshiba και ζητάς άλλο.

Αν χάσεις το CD των DSP Windows σου (π.χ Πλαίσιο), πας στο Πλαίσιο και κλαίγεσαι.

Αν χάσεις το CD των Retail Windows σου, και έχεις το COA και απόδειξη αγοράς, παίρνεις τηλ στη Microsoft και σου κάνει επιτόπου αντικατάσταση.

Φίλε tigrakas, εφόσον έχεις Action Pack, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τα W7 που σου παρέχει το πακέτο, και όντως θα είχες περισσότερες πιθανότητες όλα να πάνε σωστά, αλλά και πάλι θα είναι η εξαίρεση του κανόνα, γιατί τα Action Pack προϊόντα είναι ουσιαστικά Retail (MediaLess Kit ή μη).

Επίσης, απ' όσο γνωρίζω η αδειοδότηση των Windows 7 Professional του Action Pack, είναι για upgrade. Μπορείς κανονικά να κάνεις και clean install αν θέλεις, αλλά νομικά σε καλύπτουν μόνο για upgrade.

Γενικά είναι λίγο τζοκερ το όλο θέμα επειδή παίζει με τις παρτίδες, αλλά ο κανόνας είναι ότι δεν γίνεται να κάνεις εγκατάσταση με άλλο μέσο (CD/DVD).

Για παράδειγμα εάν κάνεις εγκατάσταση των Windows με το σωστό DVD, και πας να κάνεις Ενεργοποίηση τηλεφωνικά, θα σου βγάλει κάποιο συγκεκριμένο Installation ID, το οποίο παράγεται σύμφωνα με τον αριθμό παρτίδας. Αυτό το Installation ID πρέπει να δώσεις, για να σου δώσουν από το Κέντρο Ενεργοποίησης το Confirmation ID. Εάν κάνεις εγκατάσταση στο ίδιο PC, με ένα άλλο διαφορετικό DVD, θα σου βγάλει μεν Installation ID, αλλά θα είναι λανθασμένο, και όταν το δώσεις για να πάρεις το Confirmation ID και να ολοκληρώσεις την ενεργοποίηση, πολυ απλά δε θα μπορεί να παραχθεί Confirmation ID.

Εάν καίγεσαι πολυ να κάνεις άμεσα εγκατάσταση τα Windows, προχώρα παίρνοντας το "ρίσκο", και εάν μετά σου βγάλει πρόβλημα μπορείς να κάνεις repair installation με το σωστό πλέον DVD, κάτι το οποίο θα περάσει τα σωστά DBL αρχεία για την ενεργοποίηση, και θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι:

1. Στις dsp εκδόσεις, "δένει" με την μητρική πλακέτα? Δηλαδή, εάν αποφασίσει κάποιος να αλλάξει mobo, θα υπάρχει πρόβλημα επανεγκατάστασης του λειτουργικού?

2. Έχω laptop της HP. Υπάρχει πιθανότητα να την "γλυτώσω" εγκαθιστώντας τα Windows 7 από dsp έκδοση και να βάλω το υπάρχον κλειδί (του laptop)? Στην ουσία θέλω να τραβήξω ένα φορματάκι να το "καθαρίσω". Εδιτ: Για να γίνω ακόμα πιο ξεκάθαρος: Οι dsp εκδόσεις αφορούν (θεωρητικά) desktop υπολογιστές ενώ έχω laptop - θα υπάρχει πρόβλημα κατά την εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι:

1. Στις dsp εκδόσεις, "δένει" με την μητρική πλακέτα? Δηλαδή, εάν αποφασίσει κάποιος να αλλάξει mobo, θα υπάρχει πρόβλημα επανεγκατάστασης του λειτουργικού?

2. Έχω laptop της HP. Υπάρχει πιθανότητα να την "γλυτώσω" εγκαθιστώντας τα Windows 7 από dsp έκδοση και να βάλω το υπάρχον κλειδί (του laptop)? Στην ουσία θέλω να τραβήξω ένα φορματάκι να το "καθαρίσω". Εδιτ: Για να γίνω ακόμα πιο ξεκάθαρος: Οι dsp εκδόσεις αφορούν (θεωρητικά) desktop υπολογιστές ενώ έχω laptop - θα υπάρχει πρόβλημα κατά την εγκατάσταση?

1)Ναι "δένει" με την μητρική. Όπως και η ΟΕΜ.

2)Αν η DSP Έχει εγκατασταθεί πρώτα σε κάποιο άλλο PC (και έχει κλειδώσει εκεί) τότε δεν θα μπορείς να την ενεργοποιήσεις βάζοντας διαφορετικό κλειδί.

Εν ολίγοις, OEM είναι μία έκδοση που συνοδεύει συγκεκριμένη σύνθεση υπολογιστή από συγκεκριμένη εταιρεία και μπορεί να εγκατασταθεί όσες φορές θέλεις στην συγκεκριμένη σύνθεση (χωρίς καμία αλλαγή hardware).

DSP είναι το ίδιο, απλά δεν είναι συνδεμένο με κάποιον κατασκευαστή, αλλά μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα μηχάνημα και από τότε όσες φορές θέλεις στο ίδιο μηχάνημα (με καμία αλλαγή hardware)

H retail έκδοση μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα μηχάνημα την φορά. Δηλαδή θα πρέπει να απεγκατασταθεί από το ένα μηχάνημα για να συνδεθεί σε άλλο και αυτό μπορείς να το κάνεις όσες φορές θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ popeyε για την κατατοπιστική σου απάντηση :)

Α ρε Μicrosoft τι μας έχεις κάνει... τα δύο πόδια στο ίδιο παπούτσι ένα πράγμα με όλες αυτές τις "διατάξεις"... :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ popeyε για την κατατοπιστική σου απάντηση :)

Α ρε Μicrosoft τι μας έχεις κάνει... τα δύο πόδια στο ίδιο παπούτσι ένα πράγμα με όλες αυτές τις "διατάξεις"... :hang3:

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα.

Η Microsoft "δαγκώνει"

shot0002kl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Μicrosoft τι μας έχεις κάνει... τα δύο πόδια στο ίδιο παπούτσι ένα πράγμα με όλες αυτές τις "διατάξεις"...

Δεν τα έκανε η MS όλα αυτά. Εμείς στους εαυτούς μας το κάναμε και η άγνοια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
1)Ναι "δένει" με την μητρική. Όπως και η ΟΕΜ.

2)Αν η DSP Έχει εγκατασταθεί πρώτα σε κάποιο άλλο PC (και έχει κλειδώσει εκεί) τότε δεν θα μπορείς να την ενεργοποιήσεις βάζοντας διαφορετικό κλειδί.

Εν ολίγοις, OEM είναι μία έκδοση που συνοδεύει συγκεκριμένη σύνθεση υπολογιστή από συγκεκριμένη εταιρεία και μπορεί να εγκατασταθεί όσες φορές θέλεις στην συγκεκριμένη σύνθεση (χωρίς καμία αλλαγή hardware).

DSP είναι το ίδιο, απλά δεν είναι συνδεμένο με κάποιον κατασκευαστή, αλλά μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα μηχάνημα και από τότε όσες φορές θέλεις στο ίδιο μηχάνημα (με καμία αλλαγή hardware)

H retail έκδοση μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα μηχάνημα την φορά. Δηλαδή θα πρέπει να απεγκατασταθεί από το ένα μηχάνημα για να συνδεθεί σε άλλο και αυτό μπορείς να το κάνεις όσες φορές θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καθότι έχω πραγματοποιήσει πάνω από 1.000 εγκατάστασεις Windows (όλες γνήσιες) τα τελευταία 8 χρόνια οφείλω να ενημερώσω ότι με βάση την δική μου εμπειρία ισχύουνε τα εξής για τα λειτουργικά XP/7 :

1. Μπορείς να κάνεις εγκατάσταση με ΟΠΟΙΟ CD/DVD θες. Άμα έχεις γνήσιο κλειδί θα κάνεις ενεργοποίηση κανονικά και με τον νόμο. Τα CD και DVD δεν είναι συνδεδεμένα με οποιονδήποτε τρόπο με το κλειδί που φέρουνε στην ετικέτα. Εννοείται φυσικά ότι το κλειδί αυτό ΔΕΝ πρέπει να το έχεις χρησιμοποιήσει και αλλού γιατί τότε ΔΕΝ θα γίνει η ενεργοποίηση.

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ μονίμως τα ίδια CD/DVD και κάθε φορά βάζω τον κωδικό από το εκάστοτε καρτελάκι.

2) Αν κάνεις αλλαγή hardware στο ίδιο μηχάνημα και δεν κάνει από μόνο του ενεργοποίηση παίρνεις ένα τηλέφωνο την Microsoft και είσαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ισχύει αυτό ακριβώς που αναγράφει παρπάνω ο dimitris_s όλα τα υπόλοιπα γιατροσόφια που λέτε αν γίνεται και δεν γίνεται αργότερα χτυπάει αλλού το πρόβλημα.

Αν όχι την ίδια στιγμή σίγουρα αργότερα και αναρωτιέστε γιατί βγαίνει το μύνημα your copy of windows is not genuine και λές ρε φούστη μου αφού εγώ έχω γμήσιο CD και κλειδί για μου το κάνει αυτό??? Η Microsoft φταίει!!:fight: Η όταν πάτε να τα ενεργοποιήσετε μέσω τηλεφώνου και δεν φαίνεται το αναγνωριστικό εγκατάστασης και ξαναλέτε.

Η Microsoft φταίει!! :fight:

Κάθε λειτουργικό σήμερα έχει πολιτική αδειοδότηση ή copyright laws και ευτυχώς όλα τους έχουν συγκεκριμένη υποστήριξη που μπορούμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε,:help: το ότι δεν το κάνουμε και προτιμούμε πρώτα να googlάρουμε τις ερωτήσεις :help1: φταίμε εμείς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.