Jump to content



ο τσελέντης μιλαει για 6 ριχτερ μεσα στην επομενη εβδομαδα


atego

Recommended Posts

Ο Άκης Τσελέντης είπε ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα πρέπει να περιμένουμε σεισμό κοντά στα 6 ρίχτερ στην Λαμία. Δεν τρομοκρατεί ο σεισμολόγος απλά με βάση κάποια επιστημονικά στοιχεία σου λέει ότι πρέπει να προσέχουμε. Ήρεμα και ωραία. Ας έχουμε το νου μας γιατί προφανώς και η ομάδα ΒΑΝ θα έχει κάποιες μικρές - έστω- ενδείξεις.

πηγη http://troktiko.blogspot.com/2010/03/6-7.html

Link to comment
Share on other sites

1ον

Χαζομαρες...imo,aν γινει κατι τετοιο θα ειναι καθαρά θεμα τυχης και οχι επιστημονικών στοιχείων.

2ον

Αν δεν γίνει μην τους πάρουμε με τις πέτρες γιατί τότε δεν θα μάθουμε ποτέ τίποτα. Χίλιες φορές να μας ενημερώνουν ανοιχτά για κάποια προγνωστικά παρά να μην μας λένε τίποτα και να σκάσει το κακό.

rofllol omg llol^3423524:X: Μα ειναι σοβαρός για να το πει αυτο?

3ον

μην διαβάζεις(-ετε) το χαμστερ

Link to comment
Share on other sites

για μένα ο ΒΑΝ και οι λοιποί έλληνες σεισμολόγοι στην πλειοψηφία τους είναι ρεμάλια χαραμοφάηδες που έχουν πάρει τα ατελείωτα κονδύλια για έρευνα τα τελευταία 20χρόνια και δεν έχουν ακόμα εκτυπώσει ούτε 1 <---- Μ-Ι-Α έρευνα για να δούμε τι σκ@τ@ τους πληρώνουμε τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

για μένα ο ΒΑΝ και οι λοιποί έλληνες σεισμολόγοι στην πλειοψηφία τους είναι ρεμάλια χαραμοφάηδες που έχουν πάρει τα ατελείωτα κονδύλια για έρευνα τα τελευταία 20χρόνια και δεν έχουν ακόμα εκτυπώσει ούτε 1 <---- Μ-Ι-Α έρευνα για να δούμε τι σκ@τ@ τους πληρώνουμε τόσα χρόνια.

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αν σου δείξουν εργασία τους [που υπάρχουν, και τα τελευταία 4 χρόνια έχει γίνει τουλάχιστον μία δημόσια παρουσίαση εργασίας], θα βγάλεις πολλά συμπεράσματα για το τι πληρώνεις τόσα χρόνια; :p Εδώ συνάδελφοί τους και είναι χωρισμένοι σε 3-4 στρατόπεδα [άλλοι λένε ότι τα λένε σωστά, άλλοι λένε ότι δε γίνεται πρόγνωση, άλλοι λένε ότι γίνεται πρόγνωση αλλά με άλλο τρόπο, άλλοι λέγανε ότι δε γίνεται πρόγνωση αλλά στη συνέχεια είδαν ότι μάλλον λέγανε @@ιες και τα γυρίσανε κλπ κλπ], εσύ κι εγώ θα βγάλουμε άκρη;

Για τους άλλους δύο δεν ξέρω (Νομικό & Αλεξάκη), αλλά ο Βαρώτσος είναι πολύ καλός επιστήμονας και καθηγητής, και, κυρίως, πραγματικά πιστεύει αυτά που λέει για τη μέθοδο ΒΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

εγω σεισμολόγος δεν είμαι........αλλά θέλω να δω επιτέλους κάποιο αποτέλεσμα από την έρευνά τους......έστω οτι αποτύχαμε....κάτι.....τόσα χρόνια και κανείς δεν έχει πει το οτιδήποτε.....το να παρουσιάσουν 15 ώρες χαρτούρας δε μου λέει κάτι......έφαγα τον κόσμο στον Τύπο και δε βρήκα κάποιο συμπέρασμα βρε αδερφέ.

το μόνο που ακούω τόσα χρόνια είναι αμφισβητήσεις επι αμφισβητήσεων, να πλακώνονται στα παράθυρα των καναλιών και στα ραδιόφωνα και ουσία 0.

και γω για τον Βαρώτσο καλά λόγια ακούω κυρίως για την ιδιότητα του καθηγητή....αλλά και τι μ αυτό?

βγήκε κάτι που να δικαιολογεί το μύθο που γυρνάει γύρω τους?

Link to comment
Share on other sites

έφαγα τον κόσμο στον Τύπο και δε βρήκα κάποιο συμπέρασμα βρε αδερφέ.

και ούτε πρόκειται να βρεις. Αν δεν πει ότι προβλέπεται μεγάλος σεισμός, δε θα ασχοληθεί κανείς μαζί του. Δίωρη ήταν η παρουσίαση στην οποία αναφέρθηκα, και δεν υπήρξε ούτε ένας δημοσιογράφος στην αίθουσα. όταν και άμα με το καλό ξανανοίξει το μπουρ... εεεε η σχολή μου, θα κοιτάξω μπας και σε βοηθήσω

Οι εργασίες αναρτώνται, συνήθως σε επιστημονικά περιοδικά. Δυστυχώς, δεν μπορώ να συνδεθώ στο vpn του ΕΚΠΑ, ώστε να ψάξω στις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες [αν έχουν πληρώσει και τις συνδρομές...], ώστε να σου δώσω αποτελέσματα επί τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Και ο Τάκης ο Τσελεμεντές προειδοποιεί για 6 σπασμένα αυγά από την Λιβαδειά.

Αν έχουν ενδείξεις και θέλουν να είναι σίγουροι ότι δεν θα τους πουν "μετά Χριστόν προφήτες" μπορούν να το κάνουν χωρίς να τρομοκρατούν τον κόσμο. Υπάρχουν τρόποι. Αν πρέπει να ειδοποιήσουν κάποιους αυτοί είναι οι αρμόδιες αρχές, πιστεύω, αν και αμφιβάλλω να τους πάρουν στα σοβαρά.

Τώρα τι είναι ο Βαρώτσος δεν ξέρω. Και απατεώνας να είναι δεν νομίζω να είναι λιγότερο απατεώνας από τους Παπαζάχους. Ο οποίος Παπαζάχος, αν δεν κάνω λάθος, προωθεί την δικιά του, μακροπρόθεσμη (που για μένα μακροπρόθεσμη = άχρηστη), μέθοδο πρόγνωσης σεισμών αλλά και τον γιόκα του. Ο οποίος Παπαζάχος αν έγινε γνωστός σε όλους εμάς που δεν είμαστε σεισμολόγοι, έγινε επειδή ήταν σε μόνιμη κόντρα με τον Βαρώτσο. Αν δεν υπήρχε Βαρώτσος και ΒΑΝ κανείς δεν θα ήξερε/θυμόταν πάνω από ένα όνομα σεισμολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Συνωμοσία mode on:

Μήπως προσπαθούν να αποπροσανατολίσουν τον κοσμάκη από τα καθημερινά; Αν και το βίντεο της Τζούλιας τα κατάφερε για τα καλά...

μηπως εχεις δικιο φιλεμου γιατι τελευτεα πολλα γινονται τζουλια,gamato,τσελεντης γενικα εχει πολλα το μενου και ολα μαζεμενα :fight:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν γνωρίζω τα άτομα του team και τι ακριβώς κάνουν, αλλά δεν είναι λίγο δογματικό να λέμε "οι σεισμοί δεν προβλέπονται"; Μήπως αποφασίζει ο θεός το πότε θα γίνουν; (μεγάλος υποστηρικτής του τελευταίου η γιαγιά μου!)

Μπορεί να έχουν άδικο, να τρώνε λεφτά, δεν ξέρω. Αλλά όσα false alarms και να δίνουν, δεν υπάρχει η περίπτωση η μέθοδος τους να εξελίσεται μέσα από όλα αυτά τα false alarms και να γίνεται πιο ακριβής;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι της Ευβοιας τον μεγαλο (4-4.3) δεν τον εχει ;

επειδη αναφερει οτι εχει μεχρι και 20μερες πισω

Link to comment
Share on other sites

Γιατι της Ευβοιας τον μεγαλο (4-4.3) δεν τον εχει ;

επειδη αναφερει οτι εχει μεχρι και 20μερες πισω

2 μέρες όχι 20 και αν το δεις σαν 48 ώρες επειδή αυτές οι δονήσεις ήταν ξημερώματα είναι πάνω από 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες όχι 20 και αν το δεις σαν 48 ώρες επειδή αυτές οι δονήσεις ήταν ξημερώματα είναι πάνω από 2 μέρες.

ναι βρε αυτο λεω.Το ξερω ποτε ηταν ο σεισμος.Αλλα οπως σου ειπα ο χαρτης εχει υπομνημα και για 10μερες και για 20.Αλλα δεν εμφανιζει τους σεισμους..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.