Jump to content



Ati 5850 aftermarket cooling solutions


p_under

Recommended Posts

Δεν κάνει δουλειά αυτή. Ουσιαστικά καλύπτει μόνο την GPU και δεν παρέχει προστασία στα VRM chips. Χρειάζεται extra ψυξη εκεί και κρατάς την stock plate γιατί δεν ταιριάζει κάτι άλλο ή βάζεις ΚΑΙ την Thermalright R4...οπότε 2 aftermarket λύσεις ταυτόχρονα δεν βολεύουν ούτε δικαιολογούν τα χρήματά τους.

Το Setsugen της Skythe ειναι παρα πολυ καλο, το εχω στην 5850 και η θερμοκρασια δεν ανεβαινει πανω απο 45 βαθμους, με το ανεμιστηρακι του να παιζει στις 800 στροφες (μεχρι τις 1000-1100 ειναι αθορυβο)

Προσοχη ομως, το βαζουμε πανω απο το backplate της καρτας και τοποθετουμε το ανεμιστηρακι ετσι ωστε να ''ΦΥΣΑΕΙ'' την καρτα.. :victory:

http://www.scythe-eu.com/en/products/vga-cooler/setsugen.html

Την έχω δει και αυτή αλλά ακόμα δεν είμαι τελείως πεπεισμένος για την αποτελεσματικότητά της και δεν μου αρέσει το γεγονός πως ο ανεμιστήρας ελέγχεται από ροοστάτη που τοποθετείται στο πίσω μέρος του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

τα vrm πως τα ψυχεις ?

Με τα μικρα heatsinks που υπαρχουν στη συσκευασια της ψυκτρας. Απλως χρησιμοποιω κανονικη παστα για να τα κολλησω στα vrm's και οχι τα ''αυτοκολλητα'' που δινει η skythe. Η θερμοκρασια τους παραμενει χαμηλη, μολις 2-3 βαθμους πανω απο τον πυρηνα!

Link to comment
Share on other sites

Αφού βγαίνουμε εκτός θέματος και μιλάμε για την 5850 (που δυστυχώς εγώ το ξεκίνησα), θα ήταν εύκολο κάποιος mod να μας μεταφέρει σε νέο thread γιατί ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να το συνεχίσουμε? Ας μπει τίτλος "Ati 5850 aftermarket cooling solutions" ή κάτι παρόμοιο με Ελληνικά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με τα μικρα heatsinks που υπαρχουν στη συσκευασια της ψυκτρας. Απλως χρησιμοποιω κανονικη παστα για να τα κολλησω στα vrm's και οχι τα ''αυτοκολλητα'' που δινει η skythe. Η θερμοκρασια τους παραμενει χαμηλη, μολις 2-3 βαθμους πανω απο τον πυρηνα!

Μπορείς να δώσεις screenshot του GPU-Z σε full load για να δω την αποτελεσματικότητα της Scythe Setsugen, ιδιαίτερα στα VRM chips?

ειχα δοκιμασει κ εγω να ψυξω τα vrm με την musashi κ με τα ψυκτρακια που δινει για τις ραμ κ τα vrm βαραγανε 100αρες στο furmark

H musashi νομίζω πως χρειαζόταν κόψιμο σε κάποια πτερύγια για να μπει στην 5850.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις screenshot του GPU-Z σε full load για να δω την αποτελεσματικότητα της Scythe Setsugen, ιδιαίτερα στα VRM chips?

Ευχαριστως φιλε μου, μετα απο 2 ωριτσες mw2

(θερμοκρασια δωματιου ~20βαθμοι, cpu:i5 750@3800 περιπου, σε coolermaster 840 κουτι, με το ανεμιστηρακι της setsugen στις 850-900 στροφες περιπου και η 5850 στα stock ρολογια..)

th_11740_Clipboard01_122_1143lo.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Με τα μικρα heatsinks που υπαρχουν στη συσκευασια της ψυκτρας. Απλως χρησιμοποιω κανονικη παστα για να τα κολλησω στα vrm's και οχι τα ''αυτοκολλητα'' που δινει η skythe. Η θερμοκρασια τους παραμενει χαμηλη, μολις 2-3 βαθμους πανω απο τον πυρηνα!
ειχα δοκιμασει κ εγω να ψυξω τα vrm με την musashi κ με τα ψυκτρακια που δινει για τις ραμ κ τα vrm βαραγανε 100αρες στο furmark

Δηλαδή για να καταλάβω. Η Setsugen με τα ψυχτράκια ψύχει αρκετά καλά τα VRM και η Mushashi δεν μπορεί να το κάνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.