Jump to content



Αυξηση τιμών


velipsi

Recommended Posts

Ηξερα πραγματικά οτι λόγω του ΦΠΑ θα έβλεπα λίγο αυξημένες τις τιμές σε προιόντα πληροφορικής αλλά ημαρτον ρε παιδια ειχα κανει βόλτα την Παρασκευή σε γνωστο μέρος ( ονόματα να μην λέμε ) και σήμερα δίσκος εξωτερικός που ειχε περι τα 140 € τον βρήκα 160€ τυχαία ηταν η αυξηση ......

ή εγω ξάχασα τα μαθηματικά που ξέρω....

ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ .....ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΞΥΠΝΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά οι 4πύρηνοι με τα SLi και τις κουτάρες με υδρόψυξη και 27αρια monitor δεν θεωρούνται είδη πρώτης ανάγκης...θα προτιμούσα να αυξηθούν οι τιμές τους παραπάνω και να μείνουν φθηνά τα πραγματικά είδη πρώτης ανάγκης και να κοπούν τα επιδόματα στους μεγαλοκαρχαρίες του δημοσίου και όχι σε αυτούς που δουλεύουν για 800-1000 ευρώ και έχουν και οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παίζουν τα παιχνίδια χωρίς 5870. Και η περσινή 4870 ή η παλαιότερη 3870 κάνει. Τις ταινίες και τις μουσικές μπορούμε να τις σβήνουμε αφού τις δούμε. Τί χρειάζεται ένας δίσκος 2ΤΒ; Για να γεμίζει σκουπίδια. (και δεν μιλάω για επαγγελματίες).

Όλη αυτή η μανία για παθητική διασκέδαση είναι υπ'οδηγούμενη ώστε να καταναλώνουμε σαν ζώα τα media. Ας μείνουμε με το ίδιο PC 3-4 χρόνια δεν έγινε και τίποτα.

Όταν ήμουν πιτσιρίκος την έβγαλα με έναν 386sx από γυμνάσιο μέχρι και το λύκειο. Έπαθα τίποτα; Ίσα ίσα που είχα περισσότερες κοινωνικές επαφές απ'ότι τώρα.

Οικονομία και σύνεση χρειάζεται, καταναλωτική συνείδηση που οδηγεί στην ορθή πρακτική.

(μερικές φορές όμως αν δεν την πάθεις δεν μαθαίνεις).

Link to comment
Share on other sites

μαζευτειτε ρα με τους τσουφους...

αφορμη εψαχναν και η αυξηση του ηρθε κουτι!φυσικα και βαλαν κ ενα καπελακι+φπα και βγηκαν οι νεες τιμουλες...

εγω παντως ελεγξα την καταναλωτικη μου μανια...αφου καταφερα να παιξει το bad company 2,εστω και low με κυριλε fps, το 3ετων συστημα με την αγεραστη 8800GΤ θα μου κανει παρεα για καιρο ακομα...και ασε τις τιμες στα πισι να φτασουν στο θεο..στα υπολοιπα ειναι που καιγομαστε...

Link to comment
Share on other sites

μαζευτειτε ρα με τους τσουφους...

αφορμη εψαχναν και η αυξηση του ηρθε κουτι!φυσικα και βαλαν κ ενα καπελακι+φπα και βγηκαν οι νεες τιμουλες...

εγω παντως ελεγξα την καταναλωτικη μου μανια...αφου καταφερα να παιξει το bad company 2,εστω και low με κυριλε fps, το 3ετων συστημα με την αγεραστη 8800GΤ θα μου κανει παρεα για καιρο ακομα...και ασε τις τιμες στα πισι να φτασουν στο θεο..στα υπολοιπα ειναι που καιγομαστε...

και εγω μαζισου φιλε τα περνουνε απο παντου και π.χ ram ddr2 ποσο ειχαν το καλοκαιρι και ποσο εχουν τωρα

Link to comment
Share on other sites

Το παραδειγμα που λες με τον εξωτερικο δισκο που απο 140 πηγε 160 ειναι λιγο ακραιο....απολυτα πιστευτο και καθολου περιεργο βεβαια, αλλα υπερβολικο.

Εγω αυτο που παρατηρησα, τουλαχιστον κοιτωντας 3-4 προιοντα που ηξερα την τιμη τους σε συγκεκριμενο μαγαζι, και που ητνα σταθερη καιρο τωρα, ειναι οτι αντι να παρουν το δικαιολογημενο ~2% πανω, πηραν γυρω στο 4-5%....δηλαδη βρηκαν ευκαιρια να τσιμπησουν και το κατιτις τους οι καταστηματαρχες μαλλον με τη λογικη οτι δε θα καταλαωει κανεις τη διαφορα του +6 απο το +3 ευρω. Σε ενα μεγαλο καταστημα με σοβαρο τζιρο, ειναι αρκετα καλη η μπαζα που θα κανει απο κατι τετοιο.

Παραδειγμα, Gigabyte X58A-UD3R την πηρα πριν 10 μερες 197 ευρω και τοσο ειχε απο τοτε που κυκλοφορησε, μιλαμε για σχετικα καινουριο μοντελο δεν εχει πανω απο μηνα οποτε δε δικαιολογει αλλαγες τιμων ποσο μαλλον αυξησεις. Σημερα εχει 203 ευρω... Εγω με τα απλα μαθηματικα μου βλεπω οτι στα 197 ευρω η τιμη προ ΦΠΑ ηταν 197 / 1.19=165,546 . Αρα με το νεο ΦΠΑ θα επρεπε να παει 165,546 x 1.21 = 200,3 ευρω. Τελικα τη βλεπω 203 ευρω....μηπως πηγε στο 23% το ΦΠΑ και δε το πηρα χαμπαρι?

Δεν ειναι το μονο παραδειγμα, αλλα ειναι ενα αρκετα αντικειμενικο, γιατι προκειται για φρεσκο προιον...

Link to comment
Share on other sites

Το παραδειγμα που λες με τον εξωτερικο δισκο που απο 140 πηγε 160 ειναι λιγο ακραιο....απολυτα πιστευτο και καθολου περιεργο βεβαια, αλλα υπερβολικο.

Εγω αυτο που παρατηρησα, τουλαχιστον κοιτωντας 3-4 προιοντα που ηξερα την τιμη τους σε συγκεκριμενο μαγαζι, και που ητνα σταθερη καιρο τωρα, ειναι οτι αντι να παρουν το δικαιολογημενο ~2% πανω, πηραν γυρω στο 4-5%....δηλαδη βρηκαν ευκαιρια να τσιμπησουν και το κατιτις τους οι καταστηματαρχες μαλλον με τη λογικη οτι δε θα καταλαωει κανεις τη διαφορα του +6 απο το +3 ευρω. Σε ενα μεγαλο καταστημα με σοβαρο τζιρο, ειναι αρκετα καλη η μπαζα που θα κανει απο κατι τετοιο.

Παραδειγμα, Gigabyte X58A-UD3R την πηρα πριν 10 μερες 197 ευρω και τοσο ειχε απο τοτε που κυκλοφορησε, μιλαμε για σχετικα καινουριο μοντελο δεν εχει πανω απο μηνα οποτε δε δικαιολογει αλλαγες τιμων ποσο μαλλον αυξησεις. Σημερα εχει 203 ευρω... Εγω με τα απλα μαθηματικα μου βλεπω οτι στα 197 ευρω η τιμη προ ΦΠΑ ηταν 197 / 1.19=165,546 . Αρα με το νεο ΦΠΑ θα επρεπε να παει 165,546 x 1.21 = 200,3 ευρω. Τελικα τη βλεπω 203 ευρω....μηπως πηγε στο 23% το ΦΠΑ και δε το πηρα χαμπαρι?

Δεν ειναι το μονο παραδειγμα, αλλα ειναι ενα αρκετα αντικειμενικο, γιατι προκειται για φρεσκο προιον...

Ας κανουμε ο καθενας μας ενα λογαριασμο για τιμες πριν τη Δευτέρα - κατι θα εχουμε παρει όλοι - και ας δούμε τη σημερινή τιμή ....απλό ...

Δεν εχω καμια διαθεση υπερβολής οσο αναφορα τον εξ δισκο που ειδα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάμε για ακραία παραδείγματα: Πήρα ένα kit 6GB ram της OCZ πρίν από 3,5 μήνες περίπου στα 110 ευρώ από το πλαίσιο. Το ίδιο ακριβώς kit με τα ίδια timings και ταχύτητα είναι σήμερα στα 198 ευρώ! Στο ίδιο κατάστημα πάντα. Αφού χθες που το είδα νόμιζα ότι δεν θυμόμουν καλά.. και έψαξα να βρω το τιμολόγιο για επιβεβαίωση!

Τεσπα είναι γνωστή σε όλους πλέον η τακτική αύξησης των τιμών με διάφορα προσχήματα. Δεν βλέπω όμως κανένα αρμόδιο φορέα να κάνει κάτι (ίσως να μην μπορεί κιόλας για να μην κατηγορώ άδικα), και όχι μόνο στον τομέα της πληροφορικής αλλά σε όλους τους τομείς.

Τα λόγια των Tamtakos & Sebit με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.. "σύνεση"!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα τετοιο ποστ και σου δινω την ξαδερφη μου.

Εγώ είμαι με pentium 4 από το 2002(τέλη :hm:)(με μια 4850 όμως :hehe:)

Μπορώ να την διεκδικήσω?

Και για να μην είναι τελείως οφφτοπικ,τώρα που είδα mobos,cpus και ram δεν ανέβηκαν και τόσο πολύ(σε κάποια δεν είδα καμιά διαφορά)

Link to comment
Share on other sites

Ρε οτι θελουν κανουνε αυτοι...Δεν το εχετε καταλαβει?Εδω ο ενας ανεβαζει τιμες ο αλλος κατεβαζει οτι ναναι...

Να πω και ενα αλλο ωραιο?1.5 χρονο τωρα εχω το keyb+mouse mx5500 της logitech...Το ειχα παρει τοτε 120 ευρω περιπου...Τωρα εχει πανω απο 140.Σκεφτειτε οτι τωρα πια αυτο το προιον ειναι παμπαλαιο!

ΥΓ Εγω δεν θελω να διεκδικησω την ξαδερφη γιατι ειμαι στην κατηγορια του dolly και ακομα χειροτερα...Αλλα εχω ενα φιλαρακι με Ρ4 & ΑΤΙ Χ850 ΧΤΡΕ LOLOLOL!!!Πιανεται αυτος?Α και με 80αρη σκληρο!

Link to comment
Share on other sites

H κοινή λογική λέει πως τα σοβαρά μαγαζιά δεν θα εκτοξεύσουν τις τιμές τους. Ευτυχώς έχουμε ξεπεράσει προ πολλού τις εποχές που η αγορά hardware ήταν σχετικά "κλειστό" επάγγελμα. Οι μεγάλοι συνήθως θα προσφέρουν σε λίγο μεγαλύτερη τιμή αφού έχουν το κύρος της aftersale υποστήριξης. Σίγουρα κάποια μικρότερα μαγαζιά θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν κερδοσκοπικά τις καταστάσεις αλλά δεν νομίζω πως οι ενημερωμένοι καταναλωτές κινδυνεύουν.

Αυτό που προβλέπω όμως είναι πως οι αγορές από το εξωτερικό θα γίνουν πιο συμφέρουσες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΦΤΟΠΙΚ...Εγώ κοιτάω τα PC να τα κρατάω περίπου 5 χρόνια..επείσης η καθε αγορα να εχει πλαφόν 700 ευρω..(βεβαια δεν τα εχω για δουλειά αλλά για διασκέδαση στο σπιτι)

ΟΝΤΟΠΙΚ.....To θέμα είναι οτι ανέβαίνει το μεσο κόστος ζωής ενω οι μισθοί μένουν οι ίδιοι..καποτε με 700 ευρώ περναγες δυσκολα και φοιτητικά αλλα περναγες..τωρα ουτε λόγος

Link to comment
Share on other sites

Αντι να κοιταξουν να βγαλουν το ελλειμα με την αναπτυξη της χωρας και συμφωνιες πανε να τα παρουν απο τους μη εχοντες.

Δεν ειναι τυχαιο να πηγαινει ο Γιωργακης στην Αμερικη και η μονη ειδηση να ειναι η VISA(δεν θα παω ποτε Αμερικη)...Εγω θα περιμενα να μας πουν για συμφωνιες Αμερικης Ελλαδας που θα καλυπταν το χ% του ελλειματος...Αυτο σημαινει πολιτικη....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να υπολογίσετε και την αύξηση της βενζίνης στις τιμές. Σκεφτείτε ότι τα μεγάλα καταστήματα φέρνουν κοντέηνερ από το εξωτερικό και με αυξημένη τη τιμή της βενζίνης, σαφώς θα είναι και τα σταλτικά αυξημένα.

Το παραπάνω βέβαια τους δικαιολογεί μέχρι ένα βαθμό και όχι απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά γίνονται γιατί η χώρα έχει πτωχεύσει!!!! Απλά δεν μας το λένε..... Όλα αυτά είναι τακτικές ¨σωτηρίας¨ πτωχευμένων κρατών κατ΄ εντολή Δ.Ν.Τ. κ.τ.λ. με μόνο σίγουρο το δικό τους κέρδος.

Τα χειρότερα έρχονται!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.