Jump to content


Grey screens σε 5870 με πολύ μικρό oc


agelosLX

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα..είμαι κάτοχος μιας xfx 5870 xxx edition με 875/1300 από τη μάνα της με τάση 1.162ν σύμφωνα με το afterburner..εγώ το μόνο που πείραξα ελάχιστα είναι το core clock και το πήγα 890 χωρις να πειράξω τάση..και μπορώ να πω ότι οι gsod άρχισαν να ψιλοπυκνώνουν(modern warfare 2, gta4).

Ερώτηση: Φταίνε οι drivers όπως διαβάζω στο νετ ή απλά η δικιά μου δεν σηκώνει to oc που της κάνω χωρίς εξτρα τάση??

υγ: furmark 10 λεπτα που έτρεξα δεν είδα artifacts και θερμοκρασία μαξ 83 βαθμους με ανεμιστηρι στο auto!

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο έβαλα modern warfare 2 και μου την πέταξε στα 5 λεπτά ίσως και λιγότερο ενώ χτες ασ πούμε έπαιζα το βράδυ 1 ώρα+

χωρις θέμα!

τώρα την γύρισα στα default να δω τι γίνεται..επίσης στο furmark πρόσεξα ότι κάνει πολύ μικρό στιγμιαίο σπάσιμο ανά δευτερόλεπτο όπως γυρνάει το κουλούρι καθόλη τη διάρκεια του τεστ..να ανησυχήσω??(αυτό με stock κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

875 core/1250 mem (νομιζω) και 10.2 κι εδω και δεν εχω δει καμμια gsod.

Απο αυτα που λες βεβαια μονο το gta4 εχω δοκιμασει.

Θα δω τι λεει και το afterburner, αν και δεν καταλαβαινω ακριβως αν οι gsod ειναι θεμα hw ή driver.

Link to comment
Share on other sites

Γραψε μας την πληρη συνθεση του υπολογιστη σου.

Μετα τους catalyst 10.2 και αν τηρησεις τις συμβουλες μου σε αλλο νημα, για τους intel chipset drivers, κανενα μα κανενα bsod δεν πρεπει να εχεις...

Στην oc XFX ομως, εχουν παρατηρηθει φαινομενα και εχουν γινει προτασεις αλλαγης του bios της με το official.

Για να δουμε αν φταιει κατι τετοιο, δοκιμασε να φτιαξεις ενα προφιλ στις στοκ συχνοτητες (850/1200) χωρις να αλλαξεις κατι στην ταση. Αν εξακολουθει και τοτε, παμε στο επομενο βημα.

Link to comment
Share on other sites

Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο,,crash, και δυστηχως εχει τεσσερις διαφορετικες παραμετρους.

Υποθετω οτι στην μητρικη σου εχεις περασει το αναλογο bios για να δει τον 930 σωστα.

Δωσε μας κι αλλα στοιχεια, OC, voltage ,,,κλπ κλπ.

Επισης θα ηθελα το part number της XFX.

Link to comment
Share on other sites

atiman για δωσε περισσοτερες πληροφοριες για τους intel chipset drivers....τι ακριβώς συμβαινει με αυτούς ? γιατι και εμένα με ταλαιπώρησε πάρα μα πάρα πολύ η πολύ συχνή εμάνιση GSOD και η γνωστες κάθετες γραμμές ,ειχα δοκιμασει καθε τροπο σχεδον απο διαφορα forums,μεχρι που τελικά έκανα format και ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΜΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ WINDOWS UPDATE!!!!!!εκανα βεβαια install τους intel chipset drivers που μου εδεινε η ASUS για την μητρική μου, απο τοτε σχεδον κανενα προβλημα εκτος απο κανα 2-3 φορες που σταματησαν η drivers να αποκρινονται (ati driver stop respondind και recovered) αλλα καμμια σχεση με πριν....αυτα για τις 2 τελευταιες μερες...

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα παραπανω απο αυτα που μεταξυ αλλων ειχα πει εδω http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062769458&postcount=1734

Το gsod ομως ηταν περισσοτερο θεμα συνεργασιας η καλυτερα ασυνεργασιας του driver με τον SMbus driver.

Τωρα πλεον, ειναι αδιαφορο το τι θα κανεις με τον intel, το προβλημα δεν υφισταται.

Οσο για τις αναβαθμισεις, χρησιμη και συνιστομενη ειναι μονο η KB974431, μεχρι αυτην την ωρα..

@ dn- , τι να το κανεις πλεον το hotfix? Ειναι παρελθον με τους 10.2 και τους 10.3.

Κοιτα εδω... http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062783197&postcount=1783

Link to comment
Share on other sites

overclock καθόλου σε κανένα part επομένως stock τάσεις και όσον αφορά την κάρτα παίζει σε 1,162ν για 875/1300 από xfx..

bios στη μητρική έχω αφήσει αυτό που είχε όταν την έβαλα...δεν έχω πειράξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ok,

Δεν μου εδωσες το part number της καρτας σου και ετσι θελω να μου πεις, μεσα απο το Gpuz, αν το bios που φοραει η καρτα ειναι αυτο "VER012.014.000.005.035264". Αν ναι, τοτε δυστηχως πρεπει να το αλλαξεις.

Μιας και δεν μας ειπες, υποθετουμε οτι εχεις Windows 7, γνησια ?

Link to comment
Share on other sites

Το bios της κάρτας είναι το εξής : VER012.011.000.006.034494

Επίσης χρησιμοποιώ windows 7 professional 64bit αυ8εντικό κλειδί από τη σχολή μου μέσω msdnaa..το part number θα στο ποστάρω αύριο γιατί πρέπει να βρω το κουτί..

Link to comment
Share on other sites

Το bios της κάρτας είναι το εξής : VER012.011.000.006.034494

Επίσης χρησιμοποιώ windows 7 professional 64bit αυ8εντικό κλειδί από τη σχολή μου μέσω msdnaa..το part number θα στο ποστάρω αύριο γιατί πρέπει να βρω το κουτί..

Αν αυτο που λες ειναι σωστο, τοτε δεν μας τα λες και παρα πολυ καλα.

Το bios αυτο ειναι by default 850/1200.

Οποτε η κατι εχεις κανει εσυ ανεβαζοντας την καρτα πανω απο το δικο της στοκ, η .....φακιρης δεν ειμαι.

Για να το πω πιο απλα,

1) Για να παει η μνημη 1300 θελει λιγο παραπανω ταση, κατι που γινεται μεσα στο bios και σχεδον κανεις με απλα εργαλεια δεν μπορει απ εξω να το ρυθμισει.

2) Ακομα και το "εκανε" καποιος δεν μπορουν ολες οι μνημες να ανεβουν με ασφαλεια εκει πανω.

Βαλε λοιπον την καρτουλα σου στο στοκ της, 850/1200, βαλε τους νεους 10.3 και enjoy...

P.S Περιμενω και το part number αυριο για να ειμαι απολυτος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.