Jump to content



AMD Athlon 64 και Prometeia Mach2...εντυπώσεις


Trooper

Recommended Posts

Η εμπειρία μου με τον AMD64.

Ειπα λοιπον και εγω να δοκιμάσω το μονοπάτι του Athlon 64, μιας και ψιλοβαρέθηκα τον P4 και δεν ειχα και πολύ παραπάνω να πάω, τουλάχιστον οχι για καθημερινή χρήση.

Πήρα δυο μητρικές μιας και είχα κάποια "ατυχήματα" :D και δοκίμασα και VIA και NFORCE3. Τωρα ειμαι με την Shuttle AN50R η οποια "φοράει" το NFORCE 3 150. Ακουγεται οτι σύντομα θα βγεί το 250 το οποιο θα λύνει αρκετά προβλήματα.

Θα μου πείτε, "Μα shuttle πήρες?". Κι όμως ειναι απο τις καλύτερες μητρικές αυτη τη στιγμη, μιας και έχει έυκολα μοντ, ανεβάζει πολύ FSB και την έχουν ήδη αρκετοι.

Ξεκίνησα με τη VIA, πηρα την Albatron K8X800 Pro II. Πολύ γρήγορη μητρική, στις ίδιες ταχύτητες με το nforce είναι πιο γρήγορη. Αυτό οφείλεται κυρίως στο 800 bus που έχει , ενω τα nforce 3 έχουν 600 bus.

Anyway, μη σας ζαλίζω με μπλα μπλα, μια φωτό λιγο πριν τη βγάλω για να βάλω τη shuttle.

Ξερω, τα καλώδια...χεχε

prom2.jpg

Βγάζοντας το prom και ξαπλώνοντας την στο τραπέζι...

prom-alba1.jpg

To CPU, λιγο πριν μπει στους -20 :D

amd64.jpg

H shuttle χρειαζόταν 2 μοντ για να μπορέσει να αποδώσει τα μέγιστα. Το default vcore έφτανε μαξιμουμ το 1.7 και το vmem 2.9... Λιγα πράγματα δηλαδή.

Ο Hipro έβαλε το χεράκι του και εδώ. Καλλιτέχνης οπως πάντα :D:) Απλά θαυμάστε:

vmem1.jpg

vcore1.jpg

Μετα απο όλα αυτά, παιδεύτηκα αρκετά μεχρι να βρώ τι παίζεται μιας και έχουν αλλάξει όλα σε σχέση με Intel και Athlon XP.

Παίζοντας με clockgen και superpi:

34pi2.gif

3dMark01 με μικρό σχετικά overclock στη VGA. Το clockgen παντα ο βοηθός :D

23k.jpg

Προς το παρόν δουλεύω στα 2.61 με 2.65 Ghz, με Vcore 1.84. Θα δοκιμάσω και παραπάνω vcore αλλα το ψιλοφοβάμαι μιας και δεν ειναι και φτηνό το CPU :D Υπάρχουν πολύ συνδυασμοί FSB/RAM/Μultiplier και δεν τους εχω δοκιμάσει όλους ακόμα... Σιγα σιγα..

Ολοκληρώνοντας να πω οτι εντυπωσιάστηκα με τον 64αρη, ειναι πολύ δυνατό CPU, τα windows φορτώνουν απίστευτα γρήγορα και ειναι οτι πρεπει για gaming. Αυτο που με κουφανε ειναι οτι με 9800προ και τον 3200+ σε default συχνοτητες με την Albatron ειχα 20000 στο 3dmark!

Τα σχόλια δικά σας. :D

Link to comment
Share on other sites

Νάτα μας.... άρχισαν να σκάνε μύτη και κάποιοι "σοβαροί" αντίπαλοι, :p

Πολύ καλά τα αποτελέσματα για την συχνότητα του 64αρη, αν και όντως θέλει ψάξιμο η ιστορία μιας και έχει αρκετά καινούργια πράγματα η πλατφόρμα....

Καλορίζικα & καλοδούλευτα, περιμένουμε εξελίξεις, :flower:

Link to comment
Share on other sites

@Jimk, οχι 1:1 τοσο πολυ δε παει... Δε θελω να το καψω το καημενο το cpuδακι :p

To clockgen δε λεει και τα παντα σωστα... Δυστυχως, παλι καλα που λεει και το FSB. Η μνημη και το ΗΤΤ δεν ειναι τοσο :D

Πανω απο 2500Μhz θελει το LDT στο 2, οποτε το HTT πεφτει...

Πολυ ψάξιμο ακόμα λολ.

@Root, χαχα λες να γινει καμια στραβή ? Thanks για τις ευχές.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο Trooper. Καλο overclocking με χειροπιαστα αποτελεσματα. Οχι σαν μερικους αλλους.

Καλα πηγε πιστευω αν και θα ηθελα μερικα ακομα Screenshots απο benches γενικα. Οτιδηποτε κι αν ειναι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [02-01-2004 και 22:39]

Νάτα μας.... άρχισαν να σκάνε μύτη και κάποιοι "σοβαροί" αντίπαλοι, :p

Πολύ καλά τα αποτελέσματα για την συχνότητα του 64αρη, αν και όντως θέλει ψάξιμο η ιστορία μιας και έχει αρκετά καινούργια πράγματα η πλατφόρμα....

Καλορίζικα & καλοδούλευτα, περιμένουμε εξελίξεις, :flower:

Δεν νομιζω πως υπαρχει σοβαρος αντιπαλος για τον Α64..εκτος απο τον Α64FX εννοειται χεχε:p

Πολυ ωραιο αποτελεσμα κ εντυπωσιακο το σουπερπι!!Αντε να βγουνε οι νεες μητρικες να δουμε που θα παρουν αυτο το καινουργιο τεχνολογικο επιτευγμα ( κ να δουμε κ ποτε η ιντελ θα κανει κατι σοβαρο για να το ανταγωνιστει..γιατι τεχνολογικα ειναι ετη φωτος πισω χεχεχε!)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε πολυ ωραιος αντε και στα 2700 mhz.

οι μνημες τι διαολο ειναι ? mushkin pc3500 level 2 ? ποσο τις εχεις φτασει και με ποσα volt?

to mach 1 τι το εκανες ? αν το εχεις ακομα βαλτο πανω στην gpu και κανε κανα καλο bench

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα πολύ καλή προσπάθεια για τον ηδιότροπο ακόμη 64άρη και μετά απο τόσο παίδεμα με τις μητρικές. Προσπάθησε μπάς και πιάσουμε και μείς τους υπόλοιπους Φράγκους................:) :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδια... Ελπιζω συντομα να έχω και κατι άλλο να δείξω. :D

Jax, θα ανεβάσω και τιποτα sandra εαν θέλεις... Γενικα δε μου πολυαρέσει το sandra, αλλα αμα γουστάρετε, no prob :cool:

To mach1 το χαίρετε ο shido, ή τελος πάντων θα το χαρεί σύντομα :whistling

Θελει ψάξιμο ακόμη αν και τα Mhz που ήταν να πιάσω τα έχω πιάσει, ολοι λένε οτι με mach2 ο 64αρης αναμένειται για 2600 με 2700Mhz....Θα δοκιμάσω κι άλλα volt :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Thanks παιδια... Ελπιζω συντομα να έχω και κατι άλλο να δείξω. :D

Jax, θα ανεβάσω και τιποτα sandra εαν θέλεις... Γενικα δε μου πολυαρέσει το sandra, αλλα αμα γουστάρετε, no prob :cool:

To mach1 το χαίρετε ο shido, ή τελος πάντων θα το χαρεί σύντομα :whistling

Θελει ψάξιμο ακόμη αν και τα Mhz που ήταν να πιάσω τα έχω πιάσει, ολοι λένε οτι με mach2 ο 64αρης αναμένειται για 2600 με 2700Mhz....Θα δοκιμάσω κι άλλα volt :rolleyes:

αντε να δουμε γιατι 3 μερες το δουλεψα ,μετα ολο γκαντεμια.....που θα παει σε καμια βδομαδα θα γινει το πανηγυρι και με τον ES.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.