Jump to content



DFI + τα μυαλά στο μίξερ


greekfragma

Recommended Posts

Το σύστημα

Core2Duo E8400

DFI P45 T2 JR m-ATX

2x2GB Mushkin Redline PC8000

ATI 4850 512MB

3x16GB Mtron Mobi SLC @ raid0

Windows 7 Ultimate x64 Eng.

τις τελευταίες μέρες παρατηρούσα τυχαία κολλήματα όταν έγραφα κάποιο κείμενο είτε σε mozilla είτε στο msn.τα κολλήματα ήταν παύση στην ανταπόκριση του keyboard για 2-3 δευτερόλεπτα.μετά τα πάντα νορμάλ και το σύστημα σταθερό όλο τον καιρό χωρις μπλε οθόνες ή άλλα κρεμάσματα.....επειδή έχω εργασίες να κάνω και μιας και η εγκατάσταση είχε πλέον παλιώσει (απείραχτη περίπου 10μήνες) είπα να ρίξω ένα φορματ.

εγκατάσταση από usb stick με 4 διαφορετικά iso Windows 7 ελληνικά αγγλικά 32bit 64bit.....όλες οι εγκαταστάσεις μετά το startup services κατά το 1ο boot μετά την εγκατάσταση η οθόνη σβήνει. safe mode μπαίνει αλλά δε μ αφήνει μιας και πρέπει πρώτα να τελειώσουν τα μετρητικά του 1ου boot και να ολοκληρωθούν τα απαραίτητα restart της 1ης φοράς που θα κάνεις login.

λέω wtf....πάμε bios να ρίξουμε ένα κατέβασμα στο overclock γιατί ποτέ δεν ξέρεις.....μέχρι τα default έφτασα και τίποτα.

clear cmos λοιπόν και βγάλσιμο μπαταρίας.επόμενο boot και μου λέει cpu changed......enter bios to re-enter proper settings.

πάω να μπω.....advanced/normal mode window και πατήστε y/n .....τι να πατήσω αφού δε νιώθει το πληκτρολόγιο πέραν του delete και του f1 για να μπω στο bios ή να προχωρησω στο boot απο το post screen.

φύσηξα μητρική για σκόνη....μέσα στα slots....ξεκούμπωσα 4850 μνήμες.....βάρεσε κάποια στιγμή και συνεχόμενα short beeps.....

ε κάπου εδώ παραδίνομαι....θα τα βάλω όλα χύμα στο πάγκο και ότι γίνει.

ρίχτε ιδέες παιδιά.πνίγομαι στις εργασίες και το λαπτοπ δε βολεύει για τόσο πολύ γράψιμο.:(

Link to comment
Share on other sites

Το'χα γράψει νωρίτερα στο ΠΟΘ , καλύτερα είναι εδώ:

Man λαχείο είναι να πούμε φταίει εκείνο, φταίει το άλλο. Κάνε σιγά-σιγά troubleshooting.

-Memtest,

-βάλε καμιά παλιά κάρτα γραφικών

-Μηχανικό δίσκο που ξές ότι είναι ΟΚ

-ένα module μνήμης εναλλάξ

-Απενεργοποίησε στο BIOS ό,τι συσκευή δεν χρειάζεται για το boot, (κάρτα ήχου, LAN, δευτερεύοντες SATA controllers).

Θέλει χρόνο, αλλά πάρτο από την αρχή μεθοδικά γιατί και να βρείς κάτι, δεν σε διαβεβαιώνει κανένας/τίποτα ότι είναι το μοναδικό χαλασμένο εξάρτημα.

Παράλληλα, έχεις το lappy για τη δουλειά. Βάλτου ένα keyb+mouse να γράφεις άνετα...

Α! Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα βγαλα όλα χύμα πάνω στο πάγκο...έβγαλα και cpu....και τελικά μου κανε το χατήρι να καθαρίσει τα πάντα στο bios.

επιστρέφω σε κάνα μισάωρο που θα χω τελειώσει το δέσιμο.

(τελικά το ξενύχτι σερί για τη ριμάδα την DFI μια φορά στα 2 χρόνια τείνει να γίνει θεσμός)

:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο φοράει....14/9/2009

Σε ενα IBM πλατο ειχαμε ενα ιδιο προβλημα, οσο το λυναμε τοσο πιο κουλα εκανε :hehe: + το πληκτρολγιο που αναφερεις.

Τελικα λυθηκε με flash bios χωρις φορματ και παιζει κανονικοτατα. :big_boss:

Link to comment
Share on other sites

και εκει που ειπα οτι τουλαχιστον εστρωσα τη μητρικη...παω να ξαναμπω 1st boot screen windows 7.....ξανα νεκρωσε η οθονη.παταω restart......ατελείωτα cold boots η μητρική.

άντε ξαναφλάσαρε τώρα...άντε ξαναλύσε....

φταίει και ο γομάρης......αλλά την πλήρωσε...θα έρθει από δω μπας και βοηθησει για τη μλκια που μου προτεινε και κρεμασαν ολα παλι:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το "advanced/normal mode window και πατήστε y/n" χωρις να ανταποκρινεται το πληκτρολογιο το εκαναν 3 στις 3 t2rs+ που περασαν απο τα χερια μου οταν τις φλασαρα με το 914.. Δεν δουλευει το keyb στο bios και δοκιμασα με πολλα και διαφορετικα.(usb,ps2)...

Φτιαξε σε αλλο pc φλασακι με το 320 και βγαλε ολους τους hdd για να ειναι πρωτο στο boot priority και ξαναφλασαρε.

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και χωρις επιτυχια....το failure με το advanced mode, λυθηκε..

το θεμα ειναι οτι μαυριζει η οθονη...

οπως επισης οταν μπαινει στο 2ο PCI-e , η μητρικη την ακουει ασχημα.

και 4850 και 280GTX δοκιμασαμε.

(την 280 μονο στο 2ο σλοτ γιατι δεν χωραγε στο main :p)

Link to comment
Share on other sites

μητρικες μιας χρησης οι dfi :p

καλες χρυσες στα λεφτα τους, τρελο o/c αν μπορεις να τις κουμανταρεις, αλλα αργα η γρηγορα αρχιζουν τα κουλα...δεν ειναι καλες σε μακροζωία + αξιοπιστια :(

Link to comment
Share on other sites

DFI Expert Nf4 (μεταχειρισμένη παρακαλώ!!) σε μόνιμο o/c τον Opteron 165 εδώ και 3++ χρόνια. Θα διαφωνήσω με το θέμα μακροζωίας. Το FSB είναι καρφωμένο στο 300 δηλαδή 150% από το κανονικό.

Εμένα μια χαρά αξιόπιστο μου φαίνεται αυτό.

Το θέμα με τις ρυθμίσεις ναι θα συμφωνήσω, σου βγάζουν την πίστη ;)

Link to comment
Share on other sites

ω ,ρε συ.......

πας κατευθειαν για την ξαδερφη του Τσακωνα :p

Εκτός από ROFL και το +1,

Θέλω να βγεί και παραέξω από το lab, για τους επιμένοντες σε vintage ας μου επιτραπεί ο όρος.

Link to comment
Share on other sites

μετά από δοκιμές με φρέσκο δισκάκι windows 7 pro από msdn και μετά από δοκιμή και για windows vista τα ίδια......πριν το 1ο login screen όλα καλα και μετά no signal.

δοκιμάστηκαν άλλες μνήμες...δοκιμάστηκε άλλη κάρτα γραφικών (στο 2ο pcie slot μιας και δε χωραγε στο 1ο)...τα ίδια.

Θα δοκιμάσω και με μια ακόμα κάρτα γραφικών στο 1ο slot και αν δεν.....rma.

1η φορά βλέπω τέτοιο κόλλημα σε μητρική

Link to comment
Share on other sites

μετά από δοκιμές με φρέσκο δισκάκι windows 7 pro από msdn και μετά από δοκιμή και για windows vista τα ίδια......πριν το 1ο login screen όλα καλα και μετά no signal.

δοκιμάστηκαν άλλες μνήμες...δοκιμάστηκε άλλη κάρτα γραφικών (στο 2ο pcie slot μιας και δε χωραγε στο 1ο)...τα ίδια.

Θα δοκιμάσω και με μια ακόμα κάρτα γραφικών στο 1ο slot και αν δεν.....rma.

1η φορά βλέπω τέτοιο κόλλημα σε μητρική

φραγμας την πήγα για rma και μου είπαν οτι δεν έχει τίποτα..

Μάλιστα στο χαρτί έγραφε έγιναν πάνω απο 20 εκκινήσεις :p

τλπ

Ερχομαι σπιτι την βάζω πάλι τίποτα...

βγάζω ραμ gpu κτλπ και πάλι τίποτα.

Έδωσα ρεύμα σε cpu και northbrige και βουαλα! άναψε

Αλλα ουτε λόγος για o/c ... Με την μια κρασάρει και δεν ξέρω τι φταίει..

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τέτοιες εκνευριστικές καταστάσεις εξομαλύνονται με εξωτερική τροφοδότηση του chipset με 20 βολτ.

Αμάν πια, σας διαβάζω και κουράζομαι. Δε θυμάμαι να έχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ με μία μητρική!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.