Jump to content



Ποιους Sata να παρω?


Vadergr

Recommended Posts

Θα παραγγειλω λεω την δευτερα δυο δισκους 80gb sata.

Το θεμα ειναι ποιους. Seagate ή Maxtor?

Θα τους χρησιμοποιησω σε raid0 οποτε θελω να ξερω αν οι 2 maxtor ή οι δυο seagate θα μου δωσουν καλυτερα αποτελεσματα...

Βοηθεια γιατι μαλλον παραγγελνω αυριο! Απαντηστε οσοι ξερετε κατι επι του θεματος...

Link to comment
Share on other sites

Μaxtor καθαρα. 2 Sata Seagate 7200.7 ενος φιλου δεν πηγαιναν καθολου καλα σε raid,αν και μονοι τους πηγαιναν πολυ καλα.

Nα και ενα link που θα σου πει ακριβως τι επιδοσεις να περιμενεις απο τους maxtor

http://www.hothardware.com/hh_files/Drives/diamondmaxplus9sata(2).shtml

και εδω για τους seagate 7200.7

http://www.hardocp.com/article.html?art=NTU4LDQ=

Link to comment
Share on other sites

Aλλος ενας ψηφος στους Maxtor ......και για μενα μακρια απο western!!! Εχω δοκιμασει και τους 2χ80gb 8mb sata(raid0) και τους 2x120gb 8mb sata(raid0) και οι δυο πηγαιναν σφαιρα :D με τους 120αριδες να ειναι ελαχιστα πιο γρηγοροι!!!! (δεν εχω κρατησει τα benches ρε γμτ)!!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι στην Abit ειχα δοκιμασει μονο τους 80αριδες και πηγαιναν μια χαρα με το 19 και 20bios

ομως δεν εχω κρατησει τις φοτο....αν θυμαμαι καλα στο Sandra εβγαζαν καπου 61000-64000 με 128 cluster size ... για Htach δεν θυμαμαι καθολου νουμερα!!!! Go for Maxtor!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά καλύτεροι οι Maxtor.

Βεβαίως αν κάνεις την υπέρβαση και πάρεις δύο 120άρηδες Maxtor , θα πάρεις και λίγο καλύτερες επιδόσεις (εκτός από τον περισσότερο χώρο).

Πάνω στην NF7-S v2.0 όταν είχα βάλει σε Raid 0 (Stripping) τους 2 Maxtor DiamondMAX Plus 9 S-ATA 80GB (8MB Cache) έβγαζαν 85-97 χιλιάδες στο SiSoft Sandra 2004 Professional , και στο PC Mark02 2700-3000 (αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [04-01-2004 και 21:45]

...........Πάνω στην NF7-S v2.0 όταν είχα βάλει σε Raid 0 (Stripping) τους 2 Maxtor DiamondMAX Plus 9 S-ATA 80GB (8MB Cache) έβγαζαν 85-97 χιλιάδες στο SiSoft Sandra 2004 Professional , ........

Θα ηθελα να το δω αυτο(αναφερεσαι στο συνολικο score φυσικα?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κάνει upload the results (δοκιμές έκανα τότε).

Δεν είμαι απολύτως σίγουρος για τα νούμερα.

PC Mark ήταν σίγουρα πάνω από 2200 (αλλά πόσο ακριβώς δεν ξέρω)

SiSoft Sandra: μιλάω για τα overall score (αυτά στα γραφήματα)

Seq. Read / Seq. Write περίπου 100MB/s (overall από διάφορα μετροπρογράμματα , συμπεριλαμβανομένου του HDDtach v2,7.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Καθαρά καλύτεροι οι Maxtor.

Βεβαίως αν κάνεις την υπέρβαση και πάρεις δύο 120άρηδες Maxtor , θα πάρεις και λίγο καλύτερες επιδόσεις (εκτός από τον περισσότερο χώρο).

Πάνω στην NF7-S v2.0 όταν είχα βάλει σε Raid 0 (Stripping) τους 2 Maxtor DiamondMAX Plus 9 S-ATA 80GB (8MB Cache) έβγαζαν 85-97 χιλιάδες στο SiSoft Sandra 2004 Professional , και στο PC Mark02 2700-3000 (αν θυμάμαι καλά).

Aυτα τα νουμερα χωρις tweaking στο bios του raid και στο partition του ΗDD δεν βγαινουν ουτε με σφαιρες και ειδικα με τους 80αρηδες που λες.Και εμενα ο 160αρης μου με το σωστο partition βγαζει νουμερα καλυτερα απο το raid δεν νομιζω ομως αυτο να αντιοπροσωπευει την πραγματικοτητα .3000 στο pcmark δεν βγαινει ετσι απλα....και μαλλον θελει κανα ραπτορα και οχι τον απλο 80αρη της μαχτορ που ειναι απλα καλος δισκος.Ας ειμαστε λιγο σοβαροι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [04-01-2004 και 23:14]

Δεν είχα κάνει upload the results (δοκιμές έκανα τότε).

Δεν είμαι απολύτως σίγουρος για τα νούμερα.

PC Mark ήταν σίγουρα πάνω από 2200 (αλλά πόσο ακριβώς δεν ξέρω)

SiSoft Sandra: μιλάω για τα overall score (αυτά στα γραφήματα)

Seq. Read / Seq. Write περίπου 100MB/s (overall από διάφορα μετροπρογράμματα , συμπεριλαμβανομένου του HDDtach v2,7.)

Δεν μας δειχνεις και κανενα screenshot

Link to comment
Share on other sites

Mην ξεσκισετε το thread!Οντως τα νουμερα του sandra και το 300pcmark ηταν πολυ.

Τελικα θα περιμενω μεχρι τελος της εβδομαδας για την παραγγελια.Τεταρτη ανοιγουν τα μαγαζια εξαλλου.Αν υπαρχει κανα νεο... ξερετε...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα πρόχειρο bench σήμερα , με τους δίσκους σχεδόν γεμάτους ( ελεύθερα ήταν μόλις 6,8GB από τα 158GB) με 128k chunk size.

Sandra Results follow

Επίσης έκανα ένα τεστ με 2 Maxtor DiamondMAX Plus 9 120GB / 8MB Cache / P-ATA σε Raid 0 , με 128k chunk size , αποτέλεσμα PC Mark02: 2521.

’ρα οι Maxtor S-ATA 80GB , θα βγάζουν 2600-2700. (όχι βεβαίως όταν είναι γεμάτοι).

post-324-1416070706,0679_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.