Jump to content


Ποιο ποντικι? ΟΕΟ!!!


gipinio1337

Recommended Posts

Εγώ έχω το CM-Sentinel Advance εδώ και 4 μήνες και με έχει βολέψει αφάνταστα! είναι πάρα πολύ εργονομικό και ειδίκα σε παιχνίδια που απαιτούν ακρίβεια θα σε βολέψει αφάνταστα πιστεύω. Μπορείς να αλλάξεις και πολλά πράγματα απο το λογισμικό του κιόλας (από χρώμα και προφιλς, μέχρι sensitivity + double click etc. ) βέβαια φαντάζομαι ότι και τα άλλα ποντίκια της κατηγορίας θα έχουν παρόμοια λογισμικά. αυτά :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Τετοιες διαφορες εχουν G5 και G500 απο mx518 στις διαστασεις και την εργονομια ? εμενα μου φαινεται οτι πουλανε το ιδιο καβουκι απο εποχες mx500 :S

Αν επιμενεις στο deathadder τουλαχιστον παρε το παλιο στα 1800dpi και φροντισε να εχεις το τελευταιο firmware απτο site της razer, οι πλαινες ακρες ισως να σου φανουν λιγο καπως γιατι εχω ακουσει οτι γλιστρανε, κατα τα αλλα ειναι αρκετα μεγαλο και ανετο για οσους χρησιμοποιουν palmgrip, τελος αν δεις οτι σου γδερνει το mousepad ( τα ποδια του ενδεχεται να ειναι λιγο κοντα ) παρε ανταλλακτικα απο δω www.hyperglide.net

Link to comment
Share on other sites

Τετοιες διαφορες εχουν G5 και G500 απο mx518 στις διαστασεις και την εργονομια ? εμενα μου φαινεται οτι πουλανε το ιδιο καβουκι απο εποχες mx500 :S

Αν επιμενεις στο deathadder τουλαχιστον παρε το παλιο στα 1800dpi και φροντισε να εχεις το τελευταιο firmware απτο site της razer, οι πλαινες ακρες ισως να σου φανουν λιγο καπως γιατι εχω ακουσει οτι γλιστρανε, κατα τα αλλα ειναι αρκετα μεγαλο και ανετο για οσους χρησιμοποιουν palmgrip, τελος αν δεις οτι σου γδερνει το mousepad ( τα ποδια του ενδεχεται να ειναι λιγο κοντα ) παρε ανταλλακτικα απο δω www.hyperglide.net

Καπως.Αναλογα βεβαια και με το χερι του καθενος.Εμενα πχ στο mx518 τα δαχτυλα επεφταν λιγο πιο μπροστα απο τα 2 click.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω περασει απο ολη την οικογενεια ΜΧ510 και μετα, μεχρι το G500 που χρησιμοποιω τωρα, η μονη διαφορα στο σχημα του G500 ειναι οτι εχει ελαχιστα πιο πλατια βαση εκει που ακουμπα ο αντιχειρας, τπτ αλλο, ανατομικα ειναι πανομοιοτυπα (καλα ΜΧ500-G5 ειναι φτυστα...)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 5-6 χρονια ειχα παρει ενα Razer diamondback LE (καλα το limited δε νομιζω οτι ηταν τιποτα παραπανω απο το διαφανες σχεδιο με το μπλε led). Το συνηθισα και με βολεψε αποστευτα. Τα τελευταια 2 χρονια εχω κανει διαλειμμα απο gaming και εχω χρησιμοποιησει διαφορα μουφο-wireless, καθως και ενα φτηνο logitech ενσυρματο, το MX400 (laser). Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το MX400 και ενα MX1000. Σε αναλυση 1920x1080, τα θεωρω ανεπαρκη, απλα δεν φτανουν τα 800dpi για να κινηθω ανετα...ενω αν πειραξω το mouse speed στα windows προφανως λυνει το θεμα εν μερει, αλλα γινεται αγαρμπο (αφου για κινηση ενος pixel πχ κινειται 2...).

Τωρα αρχισα παλι το gaming επ'ευκαιριας του SC2, και θα ξεθαψω παλι το diamondback. Μιας και υπαρχει αυτο το θεμα λοιπον, και επειδη ειμαι ηδη σε αναζητηση πληκτρολογιου, ηθελα να ρωτησω τους "ειδικους" αν πιστευετε πως αξιζει να παρω και ενα νεο ποντικι...

Το diamondback αφενος με βολευει πολυ, αλλα αφετερου ειναι και 5 ετων, optical και 1600dpi (μονο :p)....θα εβλεπα βελτιωση απο ενα σημερινο gaming ποντικι?

Το grip μου παρεπιπτοντως, (πρωτη φορα ειδα αυτην την διακριση στο site της razer απο το link σας πριν...ειναι κατι αναμεσα σε claw-grip και finger-grip, δηλαδη οταν εκανα δοκιμες ειδα οτι μαλλον finger-grip χρησιμοποιω, αλλα πιανω τον εαυτο μου να κανει και claw-grip που και που.

ΥΓ: Το τωρινο μου ειναι αυτο :

http://gear.ign.com/articles/640/640344p1.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοοοοον.....Καταληξαμαν. Αγορασα το Deathadder Re-Spawn(δεν μπορουσα να βρω την προηγουμενη εκδοση). Μου ειναι οτι πρεπει. Εχει ωραιο Polling rate (1000hz), 1800-3500dpi, 6400fps sensor. Αν και ειναι optical (ετσι το χαρακτηριζουν) οι επιδοσεις του μοιαζουν με laser. Ειναι μεγαλο, ανετο, κομψο, γρηγορο και ακριβες. Με βολεψε ηδη σε πολλα παιχνιδια.:T:

Thanks για την βοηθεια παιδες!:T:

Link to comment
Share on other sites

Μιας που σε βρήκα και σένα εύκαιρο και αφού είμαι ένα κλικ πριν την παραγγελία gaming ποντικιού, εσύ σε ποια κατηγορία ανήκεις; Για να δω αν έχεις πρόβλημα με τα πλαϊνά κουμπιά. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι και γω σε αναζήτηση καλού mouse (και keyboard) αυτή την περίοδο και είμαι ανάμεσα σε αυτά

Razer Imperator vs Roccat Cone ή το φθηνότερο deathadder;;;

Tο imperator σε σχέση με το orochi διαφερει στο οτι το 2ο εχει wired/wireless mode και είναι και για αριστερόχειρες....

διαβάζοντας το thread δεν βγάζω άκρη...ο καθένας μιλάει με τα καλύτερα γιαυτό που εχει (δικαιολογεί την αγορά του και είναι κατανοητό να γίνεται αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ειχα προβλημα με τα πλαινα κουμπια της Razer. Παντα με βολευαν. Στο 1ο PC εχω το Mamba και στο 2ο Deathadder re-spawn πλεον. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και απο τα δυο. Δεν γλιστρανε τα χερια μου και μπορω ανετα να "χουφτωσω":bigsmile: το ποντικι χωρις να μου φυγει απο το χερι.

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη εχω χερουκλα, παρατηρω οτι το diamondback το κραταω σαν claw-grip, αλλα αντι για τη βαση της παλαμης, σε επαφη με το ποντικι ερχεται το τμημα ακριβως κατω απο το μικρο δακτυλο (και αναγκαστικα το ποντικι ειναι και υπο γωνια 30 μοιρων). Αυτο ειναι claw ή finger? :p και υπαρχει κανενα ποντικι αρκετα μεγαλο ωστε να κανω σωστο claw?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.