Jump to content



Official Battlefield 3 Thread


Jaco

Recommended Posts

Με 8gb είναι το screenshot, με 4gb έκανε κάτι παγωματάκια όταν γέμιζε, + τώρα το loading έχει μειωθεί τραγικά.

Για το loading από την αρχή το λέω ότι βοηθάει στους χρόνους και εγώ.

Τα παγωματάκια στα έκανε από μικτή χρήση, πιθανόν μαζί με κάτι που κάνει memory leaks ala firefox.

Όπως βλέπεις, και με τα 8gb σου, το bf3 εξακολουθεί να χρησιμοποιεί μόνο 2gb. Πιστεύω με πιάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς από configuration σε configuration και ανάλογα την εφαρμογή διαφέρει. Διαφορά θα δεις σε παιχνίδια που έχουν αυξημένες απαιτήσεις για τα δεδομένα του μέσου συστήματος. Αν τώρα είναι παιχνίδια που δεν έχουν πολύ Ι/Ο και τα έχει αέρα το σύστημά σου - ναι δε θα δεις διαφορά. Σε άλλα όμως που φορτώνουν πολύ data και θέλουν και χωριστά μεγάλο address space και είσαι στο όριο, τότε ναι, με την παραπάνω ram τα Ι/Ο θα γίνονται cache και θα φορτώνει γρηγορότερα (φορτώνει - όχι τρέχει) - εφόσον έχεις την παραπάνω ram για cache διαθέσιμη. Πάντως και τότε, επειδή τα win vista/7 δεν αναφέρουν ως χρήση μόνο το address space όπως τα προηγούμενα windows, πάλι είναι πολύ πιθανο να σου αναφέρει γεμάτη τη ram, χωρίς να σημαίνει ότι δεν επαρκεί ή ότι μια 32 bit εφαρμογή που είναι σχεδιασμένη για ~2gb ξαφνικά θα αρχίσει να δεσμεύει 8gb για να ικανοποιήσει το placebo effect κάποιων. Τώρα αν δεν τα καταλαβαίνεις αυτά και είσαι σε αυτό το forum, πρέπει να είσαι ή πολύ καινούριος στο άθλημα ή κανα 15 χρονο.

Τεσπα, μην παρεξηγείσαι - δε νομίζω ότι στην ουσία λέμε διαφορετικά πράγματα. Καλή συνέχεια.

Μια χαρά καταλαβαίνω. Εμένα το σχόλιό μου πήγαινε περισσότερο στο γιατί πρέπει καταναλώνει τόσους πόρους από το σύστημα για να τρέξει ένα τέτοιο παιχνίδι, δηλαδή Browser+Origin+BF3 Application.

Απλά πιστεύω πως θα μπορούσε να είχε γίνει καλύτερη διαχείριση σε αυτόν τον τομέα, και ίσως στο μέλλον δούμε διαφορά στην κατανάλωση μνήμης, γι αυτό είχα πει και να μην τρέξουν όλοι να αγοράσουν μνήμες.

P.S: Χαλάρωσε

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Για το loading από την αρχή το λέω ότι βοηθάει στους χρόνους και εγώ.

Τα παγωματάκια στα έκανε από μικτή χρήση, πιθανόν μαζί με κάτι που κάνει memory leaks ala firefox.

Όπως βλέπεις, και με τα 8gb σου, το bf3 εξακολουθεί να χρησιμοποιεί μόνο 2gb. Πιστεύω με πιάνεις.

Με τα ίδια ακριβός πράγματα να τρέχουν δεν τα κάνει. Πριν γέμιζε η ραμ έκανε παγωματάκι έπεφτε 3-4% η ραμ μετά πάλι όταν θα γέμιζε το ίδιο.

Μόνο με το bf3 που γέμιζε την ραπ συνέβαινε αυτό, πουθενά αλλού. Μόνο αυτό τραβάει τώρα περισσότερη.

Δεν περίμενα φυσικά να τα γεμίσει τα 8gb...

Δεν πρέπει να έχεις ντε και καλά 8gb για να παίζεις το παιχνίδι, αυτό που λέω είναι ότι σε εμένα μου έλυσε το "πρόβλημα".

*το game το παίζω στα ultra -blur και με 2χΑΑ+low

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά καταλαβαίνω. Εμένα το σχόλιό μου πήγαινε περισσότερο στο γιατί πρέπει καταναλώνει τόσους πόρους από το σύστημα για να τρέξει ένα τέτοιο παιχνίδι, δηλαδή Browser+Origin+BF3 Application.

Απλά πιστεύω πως θα μπορούσε να είχε γίνει καλύτερη διαχείριση σε αυτόν τον τομέα, και ίσως στο μέλλον δούμε διαφορά στην κατανάλωση μνήμης, γι αυτό είχα πει και να μην τρέξουν όλοι να αγοράσουν μνήμες.

P.S: Χαλάρωσε

Όντως τρέχει αναίτια πολύ bloatware. Και για εμένα τουλάχιστον, είναι εκνευριστικό, δείχνει πρόχειρο και εκτός pc λογικής, να μην μπορείς να δεις ingame σε ένα σωστό interface όλα τα stats και τις λειτουργίες που απαιτούν τώρα battlelog. Ειδικά το ότι πρέπει, κάθε φορά που θες να αλλάξεις server, να βγεις από το παιχνίδι είναι γελοίο. Κάνει το παιχνίδι να φαίνεται σαν community mod και βάλε...

Από optimization, ενώ γενικά στο gpu μέρος είναι πολύ δουλεμένο, όλο το υπόλοιπο που έχει να κάνει φόρτο με λογικών διεργασιών, physics, γεωμετρία και Ι/Ο (δηλαδή cpu/ram/hdd usage), φαίνεται άρπα κόλλα...Ελπίζω σε updates.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει ενα κατεψυγμενο κεφαλι απο μπαμπουινο και τον εχω συνδεσει με ηλεκτροδια για μνημη και τρεχει μια χαρα (ο μπαμπουινος).παντως μου αρεσει αυτο το σφαξιμο με το γαντι και στο τελος..φιλικα παντα.πεστου μια παναγια εκει χαμου αφου σε γαργαλαει στο στομα ρε παιδακι μου.:p:P.τι θα γινει θα μπει κανενας στο σερβερ να πλακωθουμε στις σφαλιαρες δημιουργικα?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η μνημη που κραταει ειναι μαζι με την cache ,αλλα εδω δειτε σε idle :

post-13266-1416075650,3365_thumb.jpg

και σε BF3 :

post-13266-1416075650,5432_thumb.jpg

η μνημη που εχει στην cache στην δευτερη περιπτωση (BF3 ) ειναι πολυ μικρη

Επισης για το ασχετος που ειπωθηκε απο Occultist ,ειμαι τοσο ασχετος που πριν απο καμποσα ποστ νωριτερα τι εχω πει :

με 4 gb ram αλλα με SSD intel φορτωνω παντα γυρω στα 25 sec countdown και παντα προλαβαινω να διαλεξω οτι οχημα θελω

high settings εχω ,και δεν ξεπερναει η χρηση μνημης το 70% (απο τα 4GB)

Και 100GB μνημη να εχεις τα windows θα χρησημοποιησουν οση περισοτερη μπoρουν σαν cache

Δεν σημαινει οτι αυτη θα την χρησιμοποιήσει η εφαρμογη BF3

Υποψιν οτι το BF3 ειναι 32bit εφαρμογη και αρα μπορει να εχει προσβαση μεχρι 2 GB ram (κοινως μπορει να μας "φαει" μεχρι 2 GB ram )

Link to comment
Share on other sites

Τα Green Flashes ηταν το Punkbuster που "τραβαγε" οθονιες.

Ουτε εγω το αντιμετοπισα μετα το patch.

Θα ανεβασω και γω μετα φωτογραφιες απο mem usage :p

Μετα το τελευταιο patch δεν ξαναειδα ποτε green flashes, που ηταν πολυ σπαστικα

Εσεις το παρατηρήσατε αυτο?

Ερχονται και τα 8gb ram :dance3:

Ειδα οτι μετα απο καμποση ωρα παιχνιδιου εξαντλουνται σχεδον και τα 4 gb ram που εχω τωρα :

[ATTACH]46934[/ATTACH]

70mb ελευθερη ram δεν ειναι και οτι καλυτερο νομιζω...

Με σωνει ο intel SSD που εχω και δεν εχω κοψιματα

Εχεις κλειστο τo pagefile?

Βαλτο σε μια fixed τιμη εστω (1024)

ακουσαμε τιποτα για G15 applet ?

τοσο δυσκολο ειναι μωρη dice..

Βγαλανε applet για το φουρνάκι JEANNE(με 3 εστίες!!) OMOSCH.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.