Jump to content



Official Battlefield 3 Thread


Jaco

Recommended Posts

Screenshot2303.bmp.jpg

Οποιος θελει να το δοκιμασει SweetFX profile

Υπάρχει και GUI tool για το SweetFX το SweetFX Configurator για onthefly πειραματισμούς και παραμετροποίηση των settings σύμφωνα με τα γούστα σας.

Εννοείται ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλα παιχνίδια.

Προσωπικά , όπως λες και παρακάτω, πολύ καλύτερο από InjectFXAA, InjectSMAA , FXAAtool κ.α

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο game (μη δοκιμαστικό) με το sweetfx ενεργοποιημένο και... post-14979-1416077233,3492_thumb.jpg

Θα ήθελα και μερικές πληροφορίες...

Πόσα frames χάνεις μ' αυτή την παπαρδέλα;

Παίζει μεγάλο ρόλο σε τι settings παίζεις το παιχνίδι;Είναι μεγάλη διαφορά δηλαδή (εντάξει ultra δεν έπαιζα ούτε πριν! :baby:) από high σε medium?

Τώρα παίζω μ αυτά τα settings...post-14979-1416077236,549_thumb.pngAξίζει;

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι στα φύλλα των δέντρων πχ, ή ακόμα και στα σύρματα που βρίσκονται σε απόσταση, σχηματίζεται μια ασπρίλα γύρω γύρω!Το ίδιο συμβαίνει και στα γράμματα!Μενού κτλ κτλ...

Αυτό είναι φυσιολογικό ή πρέπει να κάνω κάποιες αλλαγές;

Κάθε πίστα θέλει και διαφορετικό profile?Ή με ένα γενικό κάνω τη δουλειά μου;Ρωτάω γιατί άλλο tint έχουν τα μαμίσια maps κι άλλο τα dlc..

Οι γνώστες πείτε που και τι μπορούμε να αλλάξουμε ώστε να το φέρουμε στα μέτρα μας!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο game (μη δοκιμαστικό) με το sweetfx ενεργοποιημένο και... [ATTACH]55686[/ATTACH]

Θα ήθελα και μερικές πληροφορίες...

Πόσα frames χάνεις μ' αυτή την παπαρδέλα;

Παίζει μεγάλο ρόλο σε τι settings παίζεις το παιχνίδι;....................

Στον συγκεκριμένο server δεν μπόρεσα να μπω ,και με sweetfx και χωρίς, δεν μου έβγαλε όμως το δικό σου μήνυμα αλλά μαύρη οθόνη και loading οπότε κάτι άλλο παίζει...

FPS έχω παρατηρήσει να μου κόβει maximum 10, οπότε αμελητέο μπρος στην βελτίωση των χρωμάτων και της μουντάδας που κυριαρχεί στο παιχνίδι, ειδικά στα vanilla maps.

Για τις απρίλες που παρατηρείς, να υποθέσω ότι έχεις τα sweetfx settings default, όπως είπα και στο άλλο post όρεξη να έχεις να τα αλλάζεις μέχρι να ικανοποιήσεις το προσωπικό σου οπτικό γούστο...το καλό είναι ότι μπορείς να το κάνεις onthefly

Οσο για τα settings του παιχνιδιού, αρκεί το antialiasing (deferred) να είναι off, για να μπορεί να γίνεται inject το sweetfx

Link to comment
Share on other sites

εννοεις το post AA, εγω με 2x MSAA και smaa injector δεν ειχα κανενα προβλημα, μια χαρα συμπληρωνε το ενα το αλλο.

Έχεις δίκιο :T: ........όσο ζω μαθαίνω

Το πρόβλημα με το ΑΑ υπήρχε όταν χρησιμοποιείς FXAA injector, με SMAA injector που υποστηρίζει το sweetfx και με δοκιμή που έκανα (post high και deferred 4x MSAA) παιζει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Στον συγκεκριμένο server δεν μπόρεσα να μπω ,και με sweetfx και χωρίς, δεν μου έβγαλε όμως το δικό σου μήνυμα αλλά μαύρη οθόνη και loading οπότε κάτι άλλο παίζει...

FPS έχω παρατηρήσει να μου κόβει maximum 10, οπότε αμελητέο μπρος στην βελτίωση των χρωμάτων και της μουντάδας που κυριαρχεί στο παιχνίδι, ειδικά στα vanilla maps.

Για τις απρίλες που παρατηρείς, να υποθέσω ότι έχεις τα sweetfx settings default, όπως είπα και στο άλλο post όρεξη να έχεις να τα αλλάζεις μέχρι να ικανοποιήσεις το προσωπικό σου οπτικό γούστο...το καλό είναι ότι μπορείς να το κάνεις onthefly

Οσο για τα settings του παιχνιδιού, αρκεί το antialiasing (deferred) να είναι off, για να μπορεί να γίνεται inject το sweetfx

Δεν ήμουν στο σέρβερ που είναι επιλεγμένος!Απλά έτυχε να το χα επιλέξει την ώρα που έβγαζα scrrenshot το kick..:p

Εδώ είχα μπει!Κι έπαιξα κι αρκετή ώρα μέχρι να με στείλουν!

Battle Report - Battlelog / Battlefield 3

Bασικά τα settings που ανέβασε ο @Orion2001 χθες έχω γι αυτό μου φαίνεται περίεργο!

Εσάς το μενού πχ είναι κομπλέ;

Επίσης τώρα παρατήρησα ότι στο chat-in-game δεν μπορώ να δω αυτά που γράφω...Μου κανε και κάτι κόλπα μου πετούσε κάτι artifacts στο μενού που επιλέγεις τα όπλα...

Ουυυυυυυυυυυυυυρτ!!

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν στο σέρβερ που είναι επιλεγμένος!Απλά έτυχε να το χα επιλέξει την ώρα που έβγαζα scrrenshot το kick..:p

Εδώ είχα μπει!Κι έπαιξα κι αρκετή ώρα μέχρι να με στείλουν!

Battle Report - Battlelog / Battlefield 3

Bασικά τα settings που ανέβασε ο @Orion2001 χθες έχω γι αυτό μου φαίνεται περίεργο!

Εσάς το μενού πχ είναι κομπλέ;

Επίσης τώρα παρατήρησα ότι στο chat-in-game δεν μπορώ να δω αυτά που γράφω...Μου κανε και κάτι κόλπα μου πετούσε κάτι artifacts στο μενού που επιλέγεις τα όπλα...

Ουυυυυυυυυυυυυυρτ!!

Λίγο offtopic η συζήτηση για SweetFX στο παρών θέμα.......βέβαια εδώ που έφτασε το παιχνίδι δεν έχουμε να πούμε και πολλά ontopic.

Από ότι είδα ο Orion2001 ποσταρε settings SweetFX V1.4.....αυτό εδώ SweetFX Configurator v1.3.3 περιεχει την V1.3

Αν έχεις όρεξη ... θα αποζημιωθείς οπτικά και σε άλλα παιχνίδια (δες SPOILER) πέραν του BF3.... σβήσε ότι έχεις περί SweetFX στο folder του BF3, κατέβασε την standalone έκδοση κατά προτίμηση και πειραματίσου.

σου θυμίζουν κάτι αυτες οι εικόνες ; και πόση σχέση έχουν με τις original in game ?

2n6rle8.jpgxbk5rt.jpg

b88y11.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξερω τι θελει ο @GruntGR κατι τετοιο ;)http://sfx.thelazy.net/games/preset/292/

Screenshot26294.bmp.jpg

Τελος παντων για να μην βγαινουμε και offtopic εδω ειναι η database για ορισμενα παιχνιδια

ειτε με 1.3 ειτε με 1.4 τα profil δουλευουν κανονικα απο κει και περα ειναι θεμα οθονης και

γουστου.

SweetFX Settings DB Games list

labites ειστε αμα δεν κανετε και κανα test αρχινατε να κολλατε μπρικια.

Έγινε επεξεργασία από Orion2001
Link to comment
Share on other sites

@zampONakiaskiou

Χανεις 10-15 fps και αυτα αναλογα τον χαρτη και το σημειο.Πολυ λιγοτερα απο FXAA. (tested)

Προβληματα με chat η κατι αλλο δεν παρατηρησα αλλα παιζει ρολο και η αναλυση σε τι παιζεις ?

edit¨ειδα την αναλυση σου αλλα εχεις μονο εσυ θεμα νομιζω...

Απο High σε Μedium ακολουθα αυτο που λεει ο GruntGR add 2x MSAA.

Έγινε επεξεργασία από Orion2001
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα όπως το έδωσε ο [MENTION=20633]Orion2001[/MENTION]

Παίζω με τα fps capped @ 120 (Custom: High, medium, medium, medium, high, off, high, 16x, off, motion blur off, fov 90 με σειρά ρυθμίσεων).

Χωρίς το SweetFX έπαιζα με 65-80% gpu load.

Με το SweetFX έπαιζα στα 100Fps με 100% load.

Κάπως ξεθωριασμένο έβλεπα το περιβάλλον αλλά η κίνηση ήταν πιο εύκολα αντιληπτή, είτε κίνηση οχήματος, αντιπάλου ή στοιχεία του περιβάλλοντος χώρου όπως φύλλα, σκιές κτλπ.

Έγινε επεξεργασία από Τζώρτζης
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ποιο smooth σαφως και πολυ λιγοτερα spikes και απιστευτη ευκρινεια μακρυα.Ειδικα οι sniperades θα το λατρεψουν.Μαζι με κανενα Black equalizer πρεπει να ειναι καθαρο cheat το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...στο Battlefield 3 δεν μπορω να παιξω με το χειρηστηριο του XBOX???

Κανονικά. Αν το βλέπουν τα Windows, το βλέπει και το BF3. Κάποια παιδιά από εδώ παίζουν αεροπλάνα και ελικόπτερα με το XBOX.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.