Jump to content



Γνωμη για SSD και Αγορα δευτερου σκληρου για αρχεια και παιχνιδια


Rez7nor

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα λογο ενος πιστωτικου απο το eshop ειμαι σε ερευνα αγορας για σκληρο δισκο εχω ομως καποιες ερωτησεις

1.Στο συστημα μου εχω εγκατεστημενο εναν A-Data X25-M που εχει μονο το λειτουργικο και 2 παιχνιδια μεχρι στιγμης ολα πολυ καλα δεν εχω κανενα προβλημα αξιζει να παρω καποιον Postville?

2.Εχω δει αυτον εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303621&u=WESTERN-DIGITAL-WD2001FASS-2TB-CAVIAR-BLACK-SATA3 ειναι καλη αγορα δεδομενου οτι η μητρικη μου εχει sata3?

3.Στον παραπανω δισκο θα εγκατασταθουν παιχνιδια και αρχεια κυριως ταινιες και backup

4.Γινετε raid μονο με εναν δισκο για να αυξηθουν η επιδοσεις του σκληρου στα παιχνιδια?

Link to comment
Share on other sites

Με τα ίδια λεφτά παίρνεις 4 του 1TB. Το SATA3 είναι ψιλό άχρηστο για τους δίσκους και πολύ περισσότερο για μια "αποθήκη". Από εκεί και πέρα για την δουλειά που τον θέλεις μην σε ανησυχεί η ταχύτητά του. Εντάξει καλοί οι SSD, αλλά δεν είναι και άχρηστοι οι μαγνητικοί ούτε πάνε "κούτσα κούτσα". Τώρα με 2 ή 4 του 1TB έχεις πολλές επιλογές είτε για ταχύτητα είτε για ασφάλεια στα δεδομένα σου. Μπορείς πάλι να κοιτάξεις και για δίσκους με 1,5T χωρητικότητα. Πάλι τζάμπα θα σου έρθει σε σχέση με τον WD που έχεις στο link.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο απο πανω.

Με 25-30€ παραπανω παιρνεις 4 τετοιους:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Seagate-Sata-Ii-1-Tb-32Mb-7200-12-ST31000528AS.htm

και κανεις ενα raid5 με 3ΤΒ χωρητικοτητα, πιο γρηγορο φυσικα απο τον μονο Caviar black ή

Raid10 με 2TB χωρητικοτητα, παλι πιο γρηγορο απο τον caviar black.

Και στις 2 περιπτωσεις ομως εχεις μεγαλυτερη ασφαλεια και καλυτερη ταχυτητα απο εναν μονό δισκο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά €85 για 500Gb 7200rpm τη σήμερον ημέραν, θα έδινα μόνο άμα ο δίσκος μου έκανε και μασάζ μετά το shutdown.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά €85 για 500Gb 7200rpm τη σήμερον ημέραν, θα έδινα μόνο άμα ο δίσκος μου έκανε και μασάζ μετά το shutdown.

ΜΑΣΑΖ σεξουαλικο η χαλαρωτικο?εχει διαφορα....

με αυτα τα χρηματα σημερα περνεις και 1.5tb.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1.5t παιρνεις δισκους μονο για backup.

Αν δεν σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις τοτε οκ..

Στο 1T (για επιδοσεις) παιζουν oi samsung F3 στα ~82Ε και οι WD black στα ~92Ε

(που ειναι και η καλυτερη λυση για εχτρα χωρο+επιδοσεις)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.